Mamici din Cluj partea a 2 a!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana-maria spune:

Salut Tuchi!
De fapt eu sint destul de la curent despre voi. Am ritual dimineata: o intreb pe Milena daca a vorbit cu tine si ce faceti. De asta eu nu te-am mai sunat. Eu inca sint pe baricade, tot asa cum ma stii. Saptamina asta incep cu turele pe la doctori sa vad ce face bb-le, sper sa nu mai aflu "noutati".
Te pup, si sint tare curioasa sa te vad in noua postura!

Le salut si pe restul fetelor, si le doresc toate cele bune.
Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta mica spune:

draga tuchi,
felicitari!
iti raspund repede ca is pe fuga; la pisicuta mea petrini i-o facut numa bine. adica n-am observat nimic nasol. o alta varianta pe care am incercat-o (mai scumpa) este creme de la johnson&johnson.
in ceea ce privestecolicile - am folosit ceva care se cheama Baby Water si era pe baza de marar care se pare ca ii grozav in lupta cu colicile. ce sa zic: nu prea am avut parte de colici - noi i-am dat siropelul cu prcina 'preventiv' asa ca nu pto sa iti zic daca o functionat (se poate sa nu fi avut nici fara, da n-am vrut sa aflam... )
iar despre pediatru - noi ne-am inscris direct la medicul de familie si a fost satisfacator. ii drept ca nu s-o inghesuit sa vina acasa prea mult (o fost de vreo 5 ori) dar de cate ori avem nevoie o chemam si vine fara sa comenteze. si am preferat varianta asta ca sa existe un pic de continuitate in ingrijirea ei. asa ca in functie de cat de meserias ii medicu de familie vezi ce decizie ieie.

bucura-te de bebelus, dar nu uita sa te ingrijesti pe tine... iti spun asta ca o patita ce is... si petrece mult timp cu el. io m-am grabit sa ma intorc la viata mea dinainte si mi-a fost greu sa dezvolt atasamentul atat de important intre mine si printesa.

sper sa te mai auzim cat de curand.
un zambet
mamaruta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi spune:

Tare sinteti dragute, mamici de Cluj. Multumesc mult de sfaturi!

Mamaruta puiule, la cite luni te-ai intors la lucru? Eu una ma rog sa am rabdare sa stau ca nu au trecut decit 11 zile si mi se pare ca a trecut un veac. Sper totusi cind incepe sa gingureasca si sa ma mai obisnuiesc cu programul asta nou, cind vom putea sa iesim la plimbare sa-mi treaca vremea altfel. Multumesc mult de sfaturi.
Multumex si Danei pt gindurile bune.

Va pup si aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta mica spune:

draga tuchi,
io m-am intors la servici cand printesa avea vreo 4 luni si ceva. intai asa cat trei-cinci ore, si curand mai multe... o fost relativ usor pentru ca nu am alaptat deloc (de unde nu e...) si ma simteam un pic in dar acuma, privind in retrospectiva, imi pare tare rau. is lucruri si bune si rele: pe de o parte mi-e greu sa o vad pe pisi ca ii cel putin la fel de atasata de bunica, strabunica si educatoare cum ii de mine (daca nu uneori mai mult...) si asta ii naspa, cum s-ar zice... pe de alta parte ii si bine pentru ca e puternica. o las la gradi si se bucure in timp de alti copii - chiar de 4-5 ani urla ca din gura de sarpe cand is lasati la gradi. deci cred ca pentru ea e mai bine pentru ca o invatat sa fie puternica si independenta (mananca bine singura, umbla si vorbeste pe rupte si romana si engl destul de bine desi are numa 1.9 luni...) dar mi-e greu mie cateodata cand ma paleste gelozia... cam ce-am citit ca li se intampla tatilor!
asta e. o sa vedem cum evolueaza. tare as vrea sa ne intalnim fetelor ... ce ziceti, mai facem o tentativa? (si tuchi -io am scos-o pe pisi prima data pe la 16 zile. ii drept ca atunci era iulie dar cred ca daca se incalzeste i-ar prinde si lu bb bine se caleste0 si tie...)
un zambet mamaruta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta mica spune:

am uitat... cezara, ce mai faci?
mamaruta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana76 spune:

Mamaruta mica, as vrea sa te intreb si eu cateva lucruri - sunt si eu speriata de faptul ca o sa nasc si n-o sa am voie pe afara. E adevarat ca n-ai voie cu bebelu afara pana nu-i face nu stiu ce slujba preotul? (cand se face slujba respectiva?) si inca ceva - trebuie sa treaca neaparat 40 de zile de la nastere ca sa-i faci botezul la ?
Mi se pare un pic, nu stiu cum!
Dana si Amalia va trimit pusici si sanatate la toate mamicile si la toti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Dana imi permit eu sa iti raspund. Daca tu crezi in tot felul de superstitii atunci stai cu copilul in casa(nu stiu exact care e superstitia: ca nu stiu ce pateste copilul daca iesi cu el nebotezat afara). Eu am iesit cu Carina afara de la 5 zile in fiecare zi ca era ger sau ca ningea(pana acum nu a patit nimic nici macar nu a racit si are 6 luni peste o saptamina). Deci faza cu iesitul afara e la latitudinea ta.Personal tesfatuiescsa iti obisnuiesti copilul de mic cu plimbatul afara si nu extraordinar de infofolit.
Tuchi: Felicitari draguta! Sa iti traiasca bebelusul!
Mamaruta: eu am fost in parc atunci demult,v-am asteptat si mi-am dat seama ca vremea v-a speriat.Poate alta data.
Raluca: ce mai faceti?
To be continued....

Anda si bebelusa Carina cea nazdravana
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Buna dimineata clujului....
si noi pe aici Anda...adica cu sv, azi avem programare la doctor si sunt stresata de cum va reactiona Ilinca, sper sa nu faca circ mare...in rest toate bune.
Chiar asa, ne intalnim, sambata, duminica noi vom fi prin parc- daca e vreme frumoasa, deci...mamici, bebeli suman adunarea, cand, unde si la ce ora ????

dana, si eu am iesit cu Ilinca afara inainte de a-mi face preotul slujba..dupa 17 saptamani de stat la pat iti imaginezi cum imi doream sa ies afara desi era ianuarie....

Ce stiti de CRISTIANA?????Aveti careva nr. de mobil al ei, Dana, parca tu o cunosti...daca-i sti nr. de mobil te rog trimitemi-l...


Raluca si Ilinca (1 an si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana76 spune:

Fetelor, mersi de informatii. Nu sunt superstitioasa, da biata Amalia are atatea matusi, bunici si alte "babe" care ma tot freaca cu ritualurile astea. Asa ca eu ma bucur de vestile pe care mi le-ati dat.
Pusici la toate Dana si Amalia
PS. Nu stiu telefonul mobil al lui Cristiana (fixul era in Mamici din cluj partea a doua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta mica spune:

mie una mi se pare impotriva naturii, ca sa zic asa, sa stai in casa. o data ca copilu are nevoie de aer de la inceput sa se caleasca un pic ca altfel primul vanticel il termina. in al doilea rand ca mama are si mai mare nevoie sa iasa ca sa poata sa functioneze normal. ce viata ii aia sa stai inchisa intre patru sau cati pereti atata vreme. io am o prietena care nici macar pe balcon n-o iesit de gura lu maica-sa! cred ca e momentul sa ne scuturam si sa ne gandim logic la lucruri. nu are ce sa se intample si daca e sa se intample ceva cu siguranta botezul nu-i de naturasa previna situatia respectiva... asta-i parerea mea.
noi am botezat-o pe pisi tare tarziu ca tot nu ne-am hotarat asupra nasilor, bisericii si preotului (8 luni) si o fost suportabil.
mai vorbim curand. si tare sper sa ne vedem
un zambet
mamaruta

Mergi la inceput