Copil fara tata vs. ultima sansa ?!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei

"copiii facuti cu tratamente au avut probleme de sanatate, is mai sensibili etc..."

Off-topic: asa o aberatie n-am mai citit demult ...
Scuze, nu am vrut sa supar , de obicei ma abtin ... dar acum ...


ce vrei sa spui, ca (,) copiii pe care ii cunosc cu probleme din cauza ca au fost facuti prin tratament, is o aberatie? sau ca eu mint? chjiar asa era, nu vorbesc aiurea. ca nu toti facuti cu tratament au probleme, asta e altceva, dar e un risc. pe care ti-l asumi sau nu. eu mai degraba nu mi l-as asuma. dar Elise face ce vrea ca doar e matura, nu?


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by Ramonika
ce vrei sa spui, ca (,) copiii pe care ii cunosc cu probleme din cauza ca au fost facuti prin tratament, is o aberatie? sau ca eu mint? chjiar asa era, nu vorbesc aiurea. ca nu toti facuti cu tratament au probleme, asta e altceva, dar e un risc. pe care ti-l asumi sau nu. eu mai degraba nu mi l-as asuma. dar Elise face ce vrea ca doar e matura, nu?


Ramonika,

Copiii facuti prin FIV nu au nici un risc in plus fata de cei conceputi normal.
Si asta e demonstrat stiintific.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Iti doresc multa sanatate Elise!....sa ne tii la curent cu tratamentul!

http://uk.photos.yahoo.com/ph/anca_0901//my_photos

anca si matei(4 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ramonika - nu am nimic cu tine, dar daca ar citi ce ai scris aspirantele optimiste te-ar papa cu monitor cu tot

Elise - succes la tratamente si sa fie cu ochi !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Elise, sa fiu sincera, poate era mai bine sa nu ma fi nascut. cel putin in tzara asta. dar vezi ca (,) copiii apar asa, fara sa fie intrebati daca vor sa apara sau nu.
ma rog, nu stiu de ce m-am bagat si eu in seama la subiectul asta sa-ti stric cheful. crede-ma ca nu am zis cu rautate ce am zis, nu am cum sa fiu rautacioasa cu cineva pe care nici nu o cunosc. dar au vorbit nemultumirile din mine. cand auzi ca uneori parintii regreta ca te au, parca nu mai privesti asa cu bucurie venirea unui copil pe lume. depinde de la persoana la persoana dca un copil e o bucurie sau nu.
delia - nu am ales sa cresc 4 matze in loc de copii. matzele is pasiunea mea (sau unii ar zice viciile mele ) si asta nu inseamna ca exclud copiii. poate o sa am si eu copii la vremea potrivita, daca o sa vreau eu si daca imi va da Dumnezeu, dar deocamdata nu ma atrage deloc ideea. bine, nici nu e momentul deocamdata. daca (,) copilul ala o sa ajunga intr-o zi sa iti spuna: "de ce m-ai facut?" sau sa ajung eu sa spun ca regret ca l-am facut?
ma rog, ar mai fi multe de zis,dar nu mai aberez
Elise, daca asta e ceea ce iti doresti, multa bafta! nu noi trebuie sa iti spunem ce sa faci. oricum pe un forum desprecopii o sa auzi nuami pareri PRO. m-am gasit eu Gica-contra.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ramonika - sa nu mai fi suparata !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Ramonika - eu ti-am acceptat parerea, si am incercat sa iti spun si cum se vad lucrurile din prisma mea.

Domane fereste sa sustin ca toti oamenii sint datori sa faca copii: ba chiar sint unii care fac si parerea mea personala e ca mai bine nu i-ar fi facut.
Vezi cazurile celor care ii lasa sa moara inghetati pe strada...samd.

Nu sintem toti nascuti de o mama si de un tata, nu gindim la fel, nu reactionam la fel, nu ne dorim acelasi lucru.
Chestia cu egalitatea e discutabila - sintem egali numai in masura in care poti sa compari mere cu pere.

Daca cineva imi zice sa nu fac eu copilul meu, bineinteles ca iau foc.
Dar daca un om sustine ca el nu-si doreste urmasi, e parerea lui.
As fi absurda sa ma opun.
Numai impuscatu' de ceausescu putea crede ca se reglementeaza asta....

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Elise,ti-am citit majoritatea sub.,dar de obicei nu am raspuns,pt ca in cazuri de genu' mi-e greu sa-mi dau cu parerea.Io-s o fire mai categorica si probabil sfaturile mele nu ti-ar fi picat bine,pt ca eu reactionez sub impulsul momentului.Rau,bine?Dumnezeu stie.
Insa ma bucur pt voi,ca v-ati impacat,voi stiti mai bine ce e intre voi,cat va iubiti,ce limite aveti,adica cat si ce puteti ierta si ma bucur ca i-ai mai dat o sansa.Eu poate n-as fi facut-o,sau poate da..Sti de ce nu-mi dau cu parerea la sub.de genu?Pt ca asa pot sa-mi dau cu parerea si poate sa-si dea oricine..insa doar atunci cand esti intr-o situatie similara poti spune exact ce-ai face tu si vezi ca uneori nu faci asa cum ai fi crezut.Eu n-am fost prin nici o situatie aiurea cu sotul..slava Domnului..
Acum stau si ma gandesc,ca in locul tau probabil la fel as fi procedat.
Asa ca nu pot decat sa va urez multa bafta,sanatate si sa te vad cat mai curand la mamici.O sa fi o mamica de exceptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

bebestrumfitza, mamagiuliei, Leditia, multumesc mult

O sa va tin la curent cu mersul lucrurilor.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Sint mai conservatoare, asa ca pt mine un copil trebuie sa aiba mama si tata, cel putin pt inceput. Ca pe parcurs intervin certuri, despartiri, divort si copilul este incredintat mamei sau tatalui, se poate intimpla.
Insa poate daca se va naste acest copil -metoda FIV e una revolutionara, traiasca medicii si medicina moderna!!! tatal sau va ramine alaturi de el.
Elise - cite probleme poti sa ai! te admir cit esti de puternica, tonica, energica...cel putin din felul cum scrii reiese o persoana deosebita, iubitoare, simpatica, altruista. Cred ca vei o mamica buna!

Doar gindul care trece prin inima are putere (H. Miller)

Mergi la inceput