Copil fara tata vs. ultima sansa ?!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Cati, nu vad de ce s-ar supara cineva pe tine.
E si asta o opinie valida - unul din motivele pentru care am deschis subiectul.

Oricum, intre timp s-au mai limpezit apele.
In sensul ca a venit acasa, "coabitam" si facem tratament pentru bebe.
Deocamdata, el face tratament.
De saptamina viitoare voi face si eu.

Nu stiu daca eu il influentez, daca asta e pentru el un mod de a fi cu mine (oferindu-mi ce vreau cel mai mult) sau pur si simplu si-l doreste.

La ora actuala, prefer sa nu intru in detalii.
Sa facem copilul, sa evitam orice meciuri si scandaluri intre timp.... si poate in final vom reusi sa il crestem frumos.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Wow, a venit acasa? A mentionat si pentru cat timp? M-as bucura tare mult sa-i fi venit mintea la cap intre timp...Oricum, e minunat sa vrea un barbat un copil de la tine.Cred ca , intr-un fel, este cea mai frumoasa declaratie de dragoste.Sau nu? Sper sa mai scrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Elise, nu am apucat sa-ti scriu, dar eu as fi procedat la fel.
Sa vina bb cat mai repede !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

poate pare dur sau nu stiu cum raspunsul meu, dar nu inteleg de ce vrei neaparat sa ai un copil nascut de tine. sunt atatea persoane care nu au copii si is bine mersi. eu nu m-as impotrivi vointei lui Dumnezeu. stiu cazuri in care copiii facuti cu tratamente au avut probleme de sanatate, is mai sensibili etc...

oricum, asta e parerea mea. vad ca tu esti hotarata sa faci treaba asta asa ca iti zic mult succes!


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Elise,scumpa,vatin pumnii.O sa fie bine,o sa vezi!Ma rog pentru voi!Important e ce-ti doresti tu pentru tine,viata ta este a ta asa ca traieste-o dupa bunul tau plac.Niciodata oamenii nu vor ajunge la unison in oricare ar fi problema.Inima ta iti spune de ce are nevoie sufletul tau.Nimeni altcineva.Nu-ti rezolva nimeni problemele,ci tu,nu-i asa?

ramonica,....nu te supara,sau te poti si supara daca vrei neaparat, ca o sa fiu un pic rea.Daca tu alegi sa cresti 3-4-x pisici,asta e alegerea ta,dar ce te face sa crezi ca altii ,sau alegerile altora sunt mai putin morale?Daca tu alegi sa ajungi la batranete cu intrebarea "si cum ar fi fost daca as fi incercat sa am un copil al meu"-este alegerea ta,dar....tin sa-ti spun ca eu personal cunosc multe cazuri,si intamplarea face sa nu stiu nici macar un caz de copil facut prin FIV cu probleme.Lasa spiereturile cu stafii pentru cei mici,Elise e o femeie in toata firea,daca nu ti-ai dat seama inca.O femeie care este dispusa sa lupte si sa mearga pana in panzele albe pentru visul ei de a avea un copil.Si Fivul nu este impotriva lui Dumnezeu,caci atunci acelasi dumnezeu nu ar fi lasat ca miile de copii care s-au nascut datorita acestei proceduri sa vada lumina zileei.Hai sa nu mai dam sfaturi si verdicte ca niste oameni cu ochelari de cal,ca sa nu zic inchisi la minte.Suntem in anul 2006!

[url=http://bd.lilypie.com/SZavm5/.png[/img]Bebele meu[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Ramonika

poate pare dur sau nu stiu cum raspunsul meu, dar nu inteleg de ce vrei neaparat sa ai un copil nascut de tine. sunt atatea persoane care nu au copii si is bine mersi. eu nu m-as impotrivi vointei lui Dumnezeu. stiu cazuri in care copiii facuti cu tratamente au avut probleme de sanatate, is mai sensibili etc...





Ramonika, draga mea, si eu stiu cazuri de copii facuti fara tratamente care au avut probleme de sanatate, is mai sensibili, etc.

Elise, imi vine greu sa ma pun in situatia ta. Eu nu imi cresc copilul singura pt ca m-am recasatorit. Copilul simte lipsa tatalui natural, pe care in mod normal il vede cam la 2 saptamani (acuma nu l-a vazut de un an de cand suntem in SUA). Insa cel putin deocamdata nu mi se pare ca e un copil traumatizat din cauza asta, noi ne straduim din rasputeri sa il facem sa se simta iubit si in siguranta, copilul e inteligent, se dezvolta frumos, are rezultate bune la scoala. Sa vedem ce va mai fi mai tarziu. Oricum, sigur ca situatia ideala e sa aiba copilul ambii parinti biologici, insa eu cred ca nimeni nu poate lua unei femei dreptul de a face un copil daca ea vrea asta, indiferent ca o sa aiba sau nu copilul tata. Copilul nu il faci pt tine, il faci pt el si pt lume, pt viata. Si apoi, nu poti sa stii acuma daca o sa aiba sau nu tata, pt ca pana la urma tata e ala care creste, nu?, si n-ai de unde sa stii ce intorsatura va lua viata ta peste o luna sau un an sau cinci.

Succes si daca te pot ajuta cu ceva vreodata, da o strigare!

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

"copiii facuti cu tratamente au avut probleme de sanatate, is mai sensibili etc..."

Off-topic: asa o aberatie n-am mai citit demult ...
Scuze, nu am vrut sa supar , de obicei ma abtin ... dar acum ...


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Elise,hai sa-ti zic si eu!! Nimic,dar absolut nimic nu se compara cu experienta de a da viata unui copil.E ceva unic.Daca asta e ultima ta sansa de a avea un copil, parerea mea este sa-l faci.Eu l-as face fara sa ezit.Din cate imi dau seama tu inca mai simti ceva pt sotul tau si cred ca si el ,la randul lui ,te mai iubeste asa ca nu se stie niciodata....Oricum ,fa ceea ce simti ,daca simti ca vrei acest copil ...fa-l .Nu ezita ,sa nu regreti mai tarziu.Un copil al tau e cel mai minunat lucru din lume.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Draga mea,
Am urmarit povestea ta si am fost mereu socata de ce intervenea nou in viata ta. Un lucru este insa mereu prezent si ofera constanta povestii tale : iti doresti un copil AL TAU. Asta inseamna ca stii pentru ce lupti, stii ce vrei de la viata asta, asa ca Dumnezeu sa-ti ajute sa aduci marele vis la indeplinire!
Asa cum zice si Dana, bucuria de a fi mama e unica, te implneste si te inalta. Un copil e dar de la Dumnezeu, e lumina in suflet si in existenta noastra, e cea mai mare a realizare a omului si pentru a-ti tine bebelusul in brate, esti in stare de orice!
Succes si sa ai grija de tine!

Geani si Daria(03.04.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by Ramonika

poate pare dur sau nu stiu cum raspunsul meu, dar nu inteleg de ce vrei neaparat sa ai un copil nascut de tine. sunt atatea persoane care nu au copii si is bine mersi. eu nu m-as impotrivi vointei lui Dumnezeu. stiu cazuri in care copiii facuti cu tratamente au avut probleme de sanatate, is mai sensibili etc...

oricum, asta e parerea mea. vad ca tu esti hotarata sa faci treaba asta asa ca iti zic mult succes!


Ramonika si pisicile


Ramonika,

si eu, la rindul meu, sint un copil facut de o mama catalogata ca infertila, care m-a nascut dupa n tratamente, la 800 de grame, si in prima faza am fost aruncata la cosh ca avorton.
Si - stupoarea sortii, am fost nascuta perfect sanatoasa.

Nici macar infertilitatea nu se datoreaza genelor, ci unor medici.

Iar sa ma impotrivesc vointei lui Dumnezeu oricum nu pot - tot el va decide daca o sa am un bebe prin FIV sau nu.
Ce pot sa fac este sa incerc tot ce depinde de mine.
Si o sa incerc.
Tot.
Chiar tot.

Sint convinsa ca sint multi oameni care nu-si doresc copii.
Dar ma bucur ca si mai multi isi doresc.
Pentru ca altfel nici eu, nici tu nu ne-am fi nascut.
Am o cariera de succes, am barbatul pe care il iubesc (deocamdata), am tot ce mi-am putut dori de la viata dar pentru mine asta nu se compara cu un copil.
As da totul la schimb.
As da si viata mea la schimb, pentru ca mi s-ar parea o tranzactie fair sa o dau pentru ceva mai durabil.
Daca mi-ar propune cineva asta, as face-o.
COpilul e singura continuitate a noastra.
Singura dovada ca am existat, cindva.
Si singurul mod de a invinge moartea - ceva din tine va continua sa traiasca, prin copilul tau, prin copilul copilului tau....

Asta e opinia mea.
Sper... nu ca te-am facut sa o accepti, ci ca am expus-o suficient de clar cit sa ma fac inteleasa.

Elise

Mergi la inceput