Agentiile imobiliare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

Ha ha ha! Tocmai ce va spuneam: doar ce m-a sunat cineva de la o agentie sa ma intrebe daca sunt interesata de un apartament de 39 000 de euro! Ghici care era apartamentul! Bravo, ati ghicit, chiar ala pe care l-am vazut aseara si pe care proprietatul cere 38 000. Sa ma bucur ca nu cer chiar 40 000?! Ce mai conteaza, dom'le, inca 37 de milioane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

buna ...hai sa scriu si eu aici...ca tot sunt in perd. in care caut sa vand o garsoniera si sa cumpar un apartament..deci stiu cum sta treaba cu agentiile la vanzare si la cumparare...
cand am dat anunt prima data la ziar ,m-au sunat absolut toate agentiile din oras....mi-au luat datele adresa si atat nu a venit unul sa vada ce vand...si cateva dintre ele mi-au bagat si ele fix acelasi anunt ca al meu doar cu nr. lor de telefon..

acum la cumparare.....am incercat pe cat posibil sa iau anunturile de la pers.fizice din ziare ....si sa ma duc sa vad despre ce e vb ...am evitat agentiile..insa la un moment dat...am gasit cateva anunturi care pareau rezonalibile date de angetii si i-am sunat sa mergem la vizionari..surpriza...ba ca ala de care intreb eu nu mai e valabil ,ba ca altu tre sa sune sa vada daca mai e valabil ,ba ca a sunat si a stabilit o vizionare dar....cu ora inante de a ne vedea pt vizionare ,ma suna sa imi spuna ca nu mai e valabil...ba ca ar avea alt apart .dar cu 4 cam si muuult mai scump..dar ca e f ieftin..desi am spus clar ca vreau un doua camere..incearca sa iti bage pe gat orice apart nevandut ..ca poat ecine stie pici de fraer....deci tot felul de sicane de astea total lipsite de profesionalism...
nu mai spun ca..nu iti ofera nici o consultatie ,nimic ,nici o informatie despre apart resp.,daca e la zi cu datoriile ,daca e intabulat ,daca nu cumva se vinde de n ori...si asa mai departe..

prin urmare...sunt totalmente dezamagita de agentii si mi-am impus sa nu apelez la ei..sub nici o forma...ceea ce fac ei pot face si eu..sa dau anunturi si sa culeg anunturi noi din ziare...

asta e...asta e ..TARA LUI PAPURA VODA in care traim...


nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cadina spune:

Orice padure are si uscaturi. Asa sunt si agentiile imobiliare. De fapt patronii dau tonul prin politica pe care o impun angajatilor. Spun asta ca am lucrat o perioada ca agent imobiliar. In nici o agentie regulile nu erau aceleasi si nici strategia de lucru. Intr-adevar sunt multi patroni de agentii imobiliare dornici de castiguri rapide si multi agenti imobiliari in stare sa fure. Consider insa, ca daca un agent imobiliar munceste si isi multumeste clientul (ca in orice alta meserie) acesta va plati sigur comisionul si a doua afacere o va face tot cu acelasi agent imobiliar. Stilul de abordare a tranzactiei imobiliare difera de la o agentie la alta: sunt agentii care acorda mare importanta relatiei cu clientul vanzator, iar altele relatiei cu clientul cumparator, aproape intotdeauna exista o impartialitate din punctul asta de vedere (acest lucru tine de cate oferte sunt pe piata, de numarul de clienti cumparatori, vanzatori, timpul disponibil, etc.).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

quote:
Originally posted by alma

Sa mai scriu si eu cate ceva:
Marea majoritate a agentiilor, cel putin la mine in oras, gasesc apartamentele pe care le publica spre vanzare, tot in ziar. Adica da omul anunt ca isi vinde apartamentul si agentia preia imediat anuntul. Si culmea, nici macar nu se duc sa-l vizioneze, asa ca atunci cand intrebi amanunte, sa vezi daca merita sa bati drumul pana acolo, nu stiu sa-ti spuna mai mult decat scrie in anunt. Singurul lucru pe care-l fac e sa te plimbe cu masina la apartamentele pe care vrei sa le vizionezi.

http://community.webshots.com/user/freediaro





Am lucrat la o agentie imobiliara si stiu cu ce se papa ca doar am fost in bransa 4 ani de zile. Faza ca agentiile preiau anunturile si din ziar, da e adevarat. Imi pare rau sa aud ca sunt si multi magari, dar noi dupa ce sunam propietarul, ne prezentam, il intrebam daca doreste colaborare cu o agentie imobiliara si daca raspunsul era da atunic incepeam cu o gramada de intrebari....etaj, zona exacta, blah blah blah. Dupa care stabileam la ce ora il putem gasi acasa pentru a viziona apartamentul ca sa stim ce le spunem la clienti. Nu mica sa va fie mirarea ca multi care vand imi spuneau foarte intepat ca fara clienti nu am ce cauta la usa lor, ei nu sunt dispusi sa lase doar agentul in casa. Atunci le explicam ca nu am cum sa ii vand eu lui apartamentul atata timp cat nu il vad eu cu ochii mei, ca in baliverne nu cred. Unii isi dadeau seama de aberatiile lor altii nu....daca totusi se ivea vreun client pentru acel apartament nevizionat in prealabil , datoria noastra era sa il anuntam ca nici noi inca nu l-am vazut. Se semna contractul de vizionare si credeti-ma ca cine ne-a sarit, ne-am recuperat comisioanele.
Vizionarea unui apartament, cautarea de oferte s.a.m.d costa si asta ceva bani deci nu mi se pare normal sa te plimb in tot orasul si sa ma sara clientul.
Sunt anumite persoane care cauta apartament, suna la agentii si nu ii suna nimeni inapoi, pai daca probabil a spus ca vrea sa se incadreze intr-o suma ridicola nici nu ai cum sa ii suni inapoi. Fiti siguri ca atunci cand un client dispune de bani intr-adevar si stie ce vrea se gaseste. Totul e sa dai si peste un agent cu putin experienta.

http://img.photobucket.com/albums/v301/angela_272003/keagan/S4020117.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

quote:
Originally posted by zapacila
Sunt anumite persoane care cauta apartament, suna la agentii si nu ii suna nimeni inapoi, pai daca probabil a spus ca vrea sa se incadreze intr-o suma ridicola nici nu ai cum sa ii suni inapoi. Fiti siguri ca atunci cand un client dispune de bani intr-adevar si stie ce vrea se gaseste. Totul e sa dai si peste un agent cu putin experienta.



Se poate sa fie uneori adevarat, dar nu asta este singurul motiv pentru care nu te suna agentii. In cazul meu, suma pe care o pot plati este de 40 000 de euro, si apartamentele cu doua camere normale, decente, sunt undeva intre 37 000 - 45 000. Suma pe care o pot plati nu este ridicola, e absolut normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Si eu am apelat la serviciile unei astfel de agencii si chiar lucrez in domeniu.
Eu am fost tare multumita de cei de la Baia Mare.I-am sunat de aici si le-am spus ca am nevoie de un apartament cu o camera de o anumita suma si in abnumita zona.Au gasit 5-6, am plecat intr-o duminica cu avionul, miercuri am cumparat-o si duminica urmatoare deja eram aici in Spania.Am fost supermultumita de cum am fost tratata si de serviciile lor.
Eu zic ca totul depinde de profesionalismul( cred ca am zis bine limba roamana)) agentilor, doar ca in ziua de azi multa lume lucreaza in multe domenii fara o anume pregatire, mai ales in Ro.
Ca sa lucrezi intr-un mediu public ai nevoie de pregatire, la fel ca toate meseriile.Doar ca multi au vazut ca se castiga bani din acest domenii si toti construiesc, si toti vand de toate.
Clin sa incred ca sunt si persoana care privesc aceasta meserie, mai mult decat o sursa de bani si pun suflet in ceea ce fa, totul e sa ii gasesti.

Multa bafta sa ai cu agentia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_rain spune:

Olim, poti sa-mi spui numele agentiei la care ai apelat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Este din Baia Mare, deci nu stiu daca te intereseaza?
Daca vrei iti trimit un PM, nu vreau sa fac reclama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

quote:
Originally posted by ramonai

quote:
Originally posted by zapacila
Sunt anumite persoane care cauta apartament, suna la agentii si nu ii suna nimeni inapoi, pai daca probabil a spus ca vrea sa se incadreze intr-o suma ridicola nici nu ai cum sa ii suni inapoi. Fiti siguri ca atunci cand un client dispune de bani intr-adevar si stie ce vrea se gaseste. Totul e sa dai si peste un agent cu putin experienta.



Se poate sa fie uneori adevarat, dar nu asta este singurul motiv pentru care nu te suna agentii. In cazul meu, suma pe care o pot plati este de 40 000 de euro, si apartamentele cu doua camere normale, decente, sunt undeva intre 37 000 - 45 000. Suma pe care o pot plati nu este ridicola, e absolut normala.




Nu stiu pentru Bucuresti cat de buna e suma asta. Acum depinde si zona in care vrei, etajul si confortul. Vezi tu sunt o gramada de factori de care trebuie sa tii cont. In perioada in care inca mai lucram ca agent au venit in firma vreo cateva familii care nu dadeau mai mult de 15.000, pretentii cu carul si noi nu aveam absolut nimic de oferit in acei bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_rain spune:

Olim, locuiesc in Baia Mare, deci ma intereseaza Trimite-mi PM, please

Mergi la inceput