Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

kid, merci mult, o sa imi pap fructele dorite. Inainte de masa, oricum... dupa 2 kg de mandarine nu mai intra nika, de regula. La mine problema mare o constituie ciocolata , care merge oricind. Dar gataaaa! O sa ma uit de acuma sa pastrez si in mincarea normala alimentele permise in combinatiile permise. Treaba cu cofeina si cu insulina tot asa am inteles-o si eu . Dar ce facem dimineata sa ne punem pe picioare????

alinam mie mi se intimpla asta regulat . Si mereu zic ca notez si dupa aia zic lasa ca tin minte, si pina la sfirsit nu mai imi amintesc nika. De multe ori nu termin de citit, trebuie sa fug, trece ziua si pina a doua zi s-au mai scris 5 pagini. Vezi? Daca nu suntem active, ce se intimpla?

am si eu o intrebare la voi, cele cu bebei mai mari ca a mea, cind incep sa isi tina capul bine, adica sa nu mai simti nevoia deloc sa ii pui mina sub cap? A mea momentan nu si-l tine perfect (3 luni fara 1 saptamina). Nu va zic ca pe spate se duce nu se duce capsorul, dar in fataaaaa... am luat la capete in gura si in clavicula de m-am saturat.


Daniela, mama Ioanei (24.10.1999) si a Mariei (17.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

CODRUTA- superba Petra... asa mi-as fi dorit si eu o fetita... o pap cu tot cu rochita!!! Mi-ai facut pofta de schi... anul asta am ratat!

L-am masurat pe Luca si are 68 cm si va spuneam 8 kg. la 4 luni si o saptamana, nu? Eu zic ca e bine, mama zice ca e cam gras, dar cum sa nu ii dau de mancare... e culmea, bunica zice sa ii dau doar jumate de biberon, ce femei... ma enerveaza!!!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

romana, inca mai ai timp si de o fetita. Fata mea are 7.400 la 68 cm, si shunculitze pe picioare gramada; imi imaginez cum arata bb-le tau la 8 kg si aceeasi inaltime.
irina, si eu cred ca fac tot 10 minute pina la mihai bravu; ne vedem pe partea ta de mihai bravu.

Monti era oricum departe de mine din cauza ca n-am voie pizza si pocorn, dar daca imi taie si dulciurile si cartofii, zau ca mi-a luat tot meniul.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Alina asa e... Ti se rupe inima cand auzi de cazuri de genul. Si eu am impartit hainutele mici pt. 2 matusici de-a lui Vlad care stau undeva la munte intr-un sat uitat de lume. Si am primit un scaun de masa (eu cumparasem deja) si l-am dat unei familii care nu-si permite prea multe....

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Ioana . Ora o stabilim maine .

Trebuie sa mai scriu vreo 7 mesaje sa devin si eu "matura" . Dar mai incolo, ca acum doarme bb si ma duc sa ma latesc si eu...

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

Ioana meniu.

Mie mi se pare ok dieta monti, nu e greu de tinut, mai putin faza cu platoul . Eu personal nu cred ca voi rezista, numai daca se va infige mult prea tare in creierul personal disociatia ...Pai 3-4 kg in prima luna + platou 2 luna = 3-4 kg in 2 luni . da' voi incerca, oricum. Eu vreau sa dau vreo 15 kg, dar voiam sa dau 10 pina la sf lui martie, pina in primavara, ca daca e sa intru balena in primavara, pai atunci sa vezi la mine depresii ... Plus ca nu as vrea sa fiu compatimita de rude "binevoitoare" la botez, ca ... "ia uite saraca cit s-a facut dupa 2 nasteri" . Si in ritmul montignac nu prea pare realizabil, voi ce ziceti? Cine l-a tinut, poate sa imi zica si mie cam cit a dat si cam in ce perioada? kid, cum ai evoluat dupa platou ??

Va , zbor sa imi iau mindra de la scoala,

Daniela, mama Ioanei (24.10.1999) si a Mariei (17.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Nu mai m-am latit... Ca s-a trezit pana am mancat eu...
Na, am mai scris un mesaj .

Codruta, super fetita ta. Cand ma uit la fetite in general, parca as vrea si eu... Poate peste ani cand uit nesomnul si toate cele....

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_reurean spune:

Salutari fetelor!
astazi e mai bine decat ieri, nivelul de optimism a atins cotele astptate
Apropos de Montignac, eu sunt pe stilul asta de alimentatie de 4 ani si nu m-am ingrasat mai mult de 2 kg nici la Pasti sau la Craciun cand incalc toate regulile posibile.In sarcina am luat 11 kilograme si nu m-am abtinut de la nimic,am mancat dupa cum eram obisnuita, dar nu suportam cioco si prajituri, doar fructe, carne ,peste, paste si pizza.Si mi se pare usor de tinut si cu rezultate excelente. Mama mea e diabetolog si nutritionist si e total de acord dpdv medical.
Revin cu intrebarea:
AVETI POMPE SI DACA DA,DE CARE?eu ma tot uit la cele de la AVENT.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Vio si bebe

Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Eu acum un an si ceva, exact inainte de a ramine insarcinata, am slabit tinind un fel de disociat, adaptat la nevoile mele. Primele 5 zile au fost zile disociate clar (la ziua cu fructe am fost cel mai aproape de renuntare, ca nu prea maninc fructe), dupa care incercam sa nu maninc exagerat; dar nu am renuntat la pizza, sau la dulciuri din cind in cind; am slabit 6 kg in 2 luni. Dar am luat si Materna in tot timpul asta, pregateam rezervele pentru Miruna.

vio, eu am isis de la avent; am folosit-o doar in primele 10 zile de la nastere, dar m-a ajutat mult. A fost usor de folosit.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Vio, eu am folosit pompa Avent si am fost ft multumita!

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput