Fond de ten fff bun!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyahlise spune:

Buna ziua. Cautand pe net informatii despre fondul de ten de la Avene am ajuns pe acest site. Am citit toate posturile de la topicul respectiv, care m-a trimis aici.

Prima mea incercare cu fondul de ten s-a numit Avon si s-a intamplat in liceu. Fiind mica si inexperimentata, mi-am facut o masca pe fata de mi-a zis profesorul de sport sa-mi las tenul sa respire ca este tanar si imi vor trece cosurile mai repede. Drept urmare, m-am inhibat (faza a fost de fata cu toata clasa) si nu am mai folosit fond de ten ani de zile la rand. De curand am inceput sa experimentez cu fondul de ten. Am inceput cu fondul/pudra minerala de la L'Oreal. Prima data a fost "wow! super", a doua oara a fost "wow", iar a treia oara, "doamne! cum scap de petele astea?". Am luat de la SensiBlu mostra de la Avene si am fost profund impresionata. Se lauda farmacista ca acest fond de ten isi mai schimba culoarea in functie de culoarea pielii, dar nu am crezut pana nu l-am folosit. Nu tu masca, nu tu pete, super, super. Sunt foarte multumita.

Cat despre ascuns cearcane, ma apropii de titulatura de expert. Si asta doar din cauza ca ar trebui sa ma cheme Mariana (nu ma cheama :P ), iar cearcanele mele ar alcatui groapa Marianelor. Am cearcane colorate intens (in jurul ochiului) si ochii cam afundati, deci efectul vizual este ceva de genul "wow! nu a dormit o zi in viata ei" sau "wow! cat de mult maro foloseste in jurul ochiului".
Am incercat chirurgia estetica. Este un basm daca ai cearcanele mele. D-l doctor mi-a umplut "gropile" cu grasime (proprie) si mi-a dat substanta de albit. Ok, este o diferenta, dar nu atat de izbitoare incat sa zici ca nu mai am cearcane. Asa ca cea mai buna solutie ramane tot machiajul, tot anticearcanul. Folosesc "creionul magic" de la L'Oreal si acesta este singurul produs L'Oreal pe care il ador (sau imi place pur si simplu). Anticearcanul se aplica inainte sau dupa fondul de ten, in functie de tipul fondului de ten. Daca fondul este pudra, anticearcanul se aplica inainte, daca fondul este fluid, se aplica dupa. Spunea cineva pe aici ca nu intelege ce inseamna "batatorirea" anticearcanului. Este exact o batatorire. Pielea ochiului este extrem de sensibila. In cazul creionului de la L'oreal, il rasucesti sa-ti vina anticearcan pe pensula, dai usor in jurul ochiului (cum este cazul meu), dupa care nu freci cu degetele ca sa-l intinzi. Il batatoresti usor ca sa soliciti pielea cat mai putin. Poti incerca sa finisezi totul cu pensula, dar efectul e mult mai natural cu degetul.
Acum, visez sa incerc un anticearcan de la M.A.C. cosmetics, dar trebuie sa ajung in afara tarii pentru asa ceva (doamne, cand vor comercializa si la noi mac?).
Oricum, e ingrozitor sa ai cearcane.
Inca ceva, anticearcanul folosit singur, fara fond de ten nu are acelasi efect. Am testat asta azi, cand am ramas fara fond de ten, dar trebuia sa ma machiez inainte sa plec la munca.

Scuze pentru postul cam lung si mai mult despre anticearcan, decat despre fondul de ten. Dar stiu cat de frustranta este problema. Am problema asta din totdeauna, iar filmuletele demonstrative despre acoperirea cearcanelor de pe YouTube sunt facute de fete care nu au nimic in comun cu cearcanele. In senul ca nu le au. Nu in comparatie cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

buna! Luminita am inteles ca ai perle de la oriflame ,cam cit au termenul? eu am perle de la avon dar le am de vreo 4 ani ,or mai fi bune sau trebuie aruncate. Apropo de talc ca n-ar fi bun eu am fard de obraz si am vazut ca are si talc ,ce zice-ti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Arunca-le! In primul rand pentru ca sunt de la Avon si apoi pentru ca nu trebuie sa pastrezi nici un produs mai mult de 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

cary nu-ti place firma"AVON"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Nu ca nu imi place firma, n-am nimic cu firmele. Doar ca dermatologilor nu le plac Avon si Oriflame. Din pacate, substantele cu care sunt facute produsele pentru Europa de Est sunt de foarte proasta calitate.
Eu, spre exemplu, ultima pacaleala mi-am luat-o cu fondul de ten pe care il folosesc, Dior Extremwear, pana acum luat din Viena. Pentru ca s-a terminat m-am dus intr-un magazin de aici si am luat acelasi fond de ten, aceeasi nuanta. Vreau sa iti spun ca m-a dezamagit ingrozitor! Nu este acelasi. Scot din flaconul vechi si dau pe un obraz si cu asta pe celalalt si se vede diferenta dintre ele.
Mi-am jurat ca nu mai cumpar nimic de aici...
Acum astept sa vina august sa plec sa imi bag nasul in Mac.
Eu iti recomand sa nu mai folosesti Avon. Sunt foarte proaste, te rog, crede-ma. Iti strica tenul. Mai bine foloseste Avene, Vichy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu de la fondul de ten si cremele de la Avon am facut niste bube groaznice pe fata. Inainte sa nasc aveam un fond de ten de la Pupa cu care ma intelegeam foarte bine, dar dupa nastere nu mi s-a mai potrivit absolut deloc, imi incarca foarte mult tenul, arata efectiv ca o masca, habar nu am de ce, probabil hormonii care-si faceau de cap. Asa ca am "dat" peste un fond de ten care m-a cucerit efectiv, e vorba de DIORSKIN SCULPT....are un usor efect liftant, se intinde foarte bine si tine toata ziua. Plus ca acopera foarte bine. Ii sunt fidela de aproape 3 ani si nu am de gand sa ma despart de el foarte curand. De cumparat nu l-am cumparat din RO ci de pe Strawberrynet.com, sau din Elvetia de la Douglas, anul trecut...

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii si zorzonele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Tot Dior!
Sa nu il cumperi din Romania ca o sa te dezamageasca si e pacat! Mie imi vine sa il arunc pe asta...Sculpt este antirid? Ca tin minte ca am testat si unul antirid care acoperea si mai bine decat Forever dar am zis sa mai astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Carrye uite acum citesc ce scrie pe el...scrie "fond de teint liftant lissant - line smoothing lifting makeup". La mine se vede clar efectul de netezire, mai ales la ridurile de pe frunte...

Si mai am un fond de ten mineral, dar sa dea dracii daca-mi amintesc acum ce marca e...imi storc creierii si daca-mi amintesc revin. N-o am acasa, o am la mama si mi-e lene s-o sun sa intreb


Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii si zorzonele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Da, pe ala l-am incercat. Am 26 ani, niste riduri de expresie in jurul ochilor si si-a cam facut aparitia pe frunte un rid. Am tenul destul de sensibil, foarte greu de intretinut.
Azi dimineata nu stiu de ce, m-am asociat cu varsta de 24 ani
Nu ma simt de 26, dar cu toate astea urmatorul o sa fie asta pe care il ai tu. Imi plac tare mult fondurile de ten Dior.
Acum sormea ma tot agita cu Mac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Maybelline superstay e fffffffff fain.
Nu ma prea dau cu fond de ten, dar de cand l-am descoprit il folosesc mai des decat pana acum. Acopera foarte bine porii si nici nu se vede ca ai fond de ten .

Am incercat si unul de la Revlon , nu mai tiu cum se numeste dar mi-a placut f mult.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput