Meniuri la diverse varste

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Alimetatie bebe 9 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: AureliaMirsu
Subiect: Alimetatie bebe 9 luni
Trimis la: 27/12/2005 17:19:33
Mesaj:


Va rog, dati-mi sfaturi pentru mincarici de bebe de 9 luni. Fetita mea mananca foarte greu ...cam orice, piureul de legume cu carne, piureul de fructe cu branza de vaci, singurul aliment care-l primeste cu placere este iaurtelul, cu care o mai pacalesc sa inghita si altceva. Ii cresc dintii, (i-au iesit 4 intr-o saptamana) poate sa fie o cauza? La voi cum s-au comportat bebeii in perioade de eruptie?

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: danim
Raspuns la: 29/12/2005 17:02:41
Mesaj:

eu ii dateam sa rontaie biscuiti si se mai calma. cit despre mincarica...ale mele mincau la 9 luni tot ce mincam si eu (paste cu brinza, supe, mincarica de spanac).
s-ar putea sa-i scada pofta de mincare din cauza dintilor (asta mi s-a intimplat si mie), dar apoi si-au revenit
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 29/12/2005 22:02:25
Mesaj:

Aurelia, uite ce mai manca Vladut pe la 9 luni:
ardei/dovlecei umpluti(cu pui sau vita), ciorba de perisoare, pilaf cu legume, supa cu galusti, spanac cu pui, ghiveci cu curcan, paste cu ficatel, orez cu lapte si dulceata...iti mai zic daca imi mai amintesc.
---------------------------------------------------------------------


Autor: AureliaMirsu
Raspuns la: 04/01/2006 12:18:54
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------
Originally posted by bubu05

Aurelia, uite ce mai manca Vladut pe la 9 luni:
ardei/dovlecei umpluti(cu pui sau vita), ciorba de perisoare, pilaf cu legume, supa cu galusti, spanac cu pui, ghiveci cu curcan, paste cu ficatel, orez cu lapte si dulceata...iti mai zic daca imi mai amintesc.
---------------------------------------------------------------------


Impresionant...Cum ai facut trecerea de la pireuri la mincaruri mai solide?
---------------------------------------------------------------------


Autor: AureliaMirsu
Raspuns la: 04/01/2006 12:20:44
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by bubu05

Aurelia, uite ce mai manca Vladut pe la 9 luni:
ardei/dovlecei umpluti(cu pui sau vita), ciorba de perisoare, pilaf cu legume, supa cu galusti, spanac cu pui, ghiveci cu curcan, paste cu ficatel, orez cu lapte si dulceata...iti mai zic daca imi mai amintesc.
---------------------------------------------------------------------


M-as bucura daca imi poti trimite niste retete. Multumesc anticipat!
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 04/01/2006 22:15:12
Mesaj:

Aurelia, mancaricile erau blenderuite, pe la 10 luni si ceva am inceput sa i le pasez cu furculita. Ce reteta te-ar interesa?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Bimilit
Raspuns la: 04/01/2006 23:06:50
Mesaj:

Eu ii dau asa: spanac cu peste sau pulpa de pui, supica se galuste , ciorba de perisoare, ciorba cu cubulete de vita, piure cu galbenus/ficat/pulpa/piept, pilaf de orez cu legume si pulpita pui/ vita,orez culapte si mar, mamaliguta cu branza calcica si smantana, ciulama de pui cu mamaligutaghiveci de legume cu vita, rar grisulet in lapte,iaurt ff rar, fructe la greu.Matei nu vrea nimic de rontait.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 05/01/2006 10:56:16
Mesaj:

Cum faceti supa de galuste si ciorba de perisoare fara albus de ou?
M-ar interesa si pe mine cum se face supa de galuste si ciorba de perisoare si altele, si bb al meu e tare mofturos. Multumim si noi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 05/01/2006 12:02:47
Mesaj:

Supa cu galuste
-se pun legumele la fiert taiate cubulete(morcov, pastarnac, patrunjel, telina, ardei gras, ceapa, cartof), iar cand sunt fierte se pun galustele
-galuste: un galbenus de ou, se freaca cu 2-3 picaturi de ulei, si se pun in ploaie 2-3 lingurite de gris, consistenta sa fie mai mare
- dupa ce se pun galustele in supa, cu o lingurita, se toarna o ceasca de apa rece peste ele si se lasa sa mai fiarba
-la sfarsit se pune patrunjel proaspat tocat

Ciorba de perisoare
-aceleasi legume ca la supa cu galusti se pun la fiert+ o lingura de orez
- pt. perisoare: 2-3 linguri de carne tocata(pui, vita, curcan), o ceapa mica, un galbenus de ou, putin patrunjel tocat
- cand sunt aproape fierte legumele se pun perisoarele
-cand sunt perisoarele fierte se pune o ceasca de bors si o cana de suc de rosii pt. ciorba(facut in casa, de preferat)
-la sfarsit se pune patrunjel sau leustean proaspat tocat
---------------------------------------------------------------------


Autor: AureliaMirsu
Raspuns la: 10/01/2006 23:03:03
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by bubu05

Aurelia, mancaricile erau blenderuite, pe la 10 luni si ceva am inceput sa i le pasez cu furculita. Ce reteta te-ar interesa?
---------------------------------------------------------------------


Mi-am cumparat de curand o carticica Pofta buna, copii! cu retete pe categorii de varsta. La fel am inceput si eu cu periosoare, galusti sa le mixez dar se pare ca nu agreeaza decat ce este foarte compact. Altfel rontaie -avem 6 dinti- biscuiti si painica. Imi fac curaj ca perioada asta cu dintii va trece, desi dinti ii ies mereu, si va incepe sa mai manance. Acum ii place mai mult masa de fructe de cat cea de legume desi pana acum era invers.
Imi doresc o mincarica miraculoasa pe care s-o inghita fetita mea. De fapt nici nu vrea sa guste, pentru ca nu deschide gura!!!!!Fac tot timpul incercari cu mincarici, poate, poate or sa-i placa!
---------------------------------------------------------------------


Autor: AureliaMirsu
Raspuns la: 10/01/2006 23:05:23
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Bimilit

Eu ii dau asa: spanac cu peste sau pulpa de pui, supica se galuste , ciorba de perisoare, ciorba cu cubulete de vita, piure cu galbenus/ficat/pulpa/piept, pilaf de orez cu legume si pulpita pui/ vita,orez culapte si mar, mamaliguta cu branza calcica si smantana, ciulama de pui cu mamaligutaghiveci de legume cu vita, rar grisulet in lapte,iaurt ff rar, fructe la greu.Matei nu vrea nimic de rontait.
---------------------------------------------------------------------


La 9 luni! Trebuie sa fii o mamica fericita pentru ca bebeul tau papa!
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

La noua luni...cate mese pe zi...???
---------------------------------------------------------------------


Autor: anma
Subiect: La noua luni...cate mese pe zi...???
Trimis la: 16/01/2006 16:59:04
Mesaj:


Buna mamici!
Sunt foarte suparata deoarece pitica mea nu este mancacioasa,iar cand vine vorba de masa......offfff! Sunt tare necajita cand vad ca nu vrea sa manance! Am incercat toate combinatiile,dar tot mofturoasa e! Cand ii dau sa pape trebuie sa ma prostesc in toate felurile pt.a o face sa rada si s-o bine dispun,ca asa mai uita ca este la ora de chin,adica de papa si reusesc intr-un final s-o fac sa manance tot!La noua luni are 7,500 kg.!!!Doctorul spune ca este cam putin,dar ca inca nu e grav,avand in vedere ca am nascut-o cu 2,500 kg!!!Pe zi,bea 400 ml de lapte si mananca cam 200-250 g piure de legume cu carnita sau cu galbenus de ou,ori cu peste alb! Cateodata, in locul piureului ii dau banana pasata cu iaurt si cu branzica dulce! Suc de fructe can 100 ml.pe zi! Altceva nimic.....! De la cereale ii vine sasi vreau sa va spun ca am incercat aproape toate sortimentele!!!
Acum vreau sa va intreb,.. un copil la 9 luni cam cat ar trebui sa manance pe zi si cate grame sa aibe fiecare masa in parte si care sa fie pauza dintre mese???

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: lidiadanaila
Raspuns la: 16/01/2006 18:16:19
Mesaj:

Pai in carte zice asa : dimineata un biberon cu lapte cu cereale sau fara , la 10 nimic sau suc de fructe , la prinz pireurile de legume cu carne , peste etc , gustarea cu brinzica sau iaurturi cu biscuiti sau prajitura , budinca , chec , si la culcare un bibe cu lapte ....deci 5 mese.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 16/01/2006 18:20:07
Mesaj:

Anma, ideal ar fi 5 mese la 4 ore, adica dimineata lapte, la 10 fructe cu branzica, la pranz piure sau ciorbita cu carne, la 18 iaurt si seara lapte. 200g la fiecare masa sunt suficiente, dar daca mananca doar jumatate la o masa nu-i nimic, ca au si ei zile si zile cand le e foame sau nu. Incearca sa nu o obligi cu mancarea ca apoi nu o sa mai vrea sa manance, va asocia masa cu ceva rau, in care tu o certi sau tipi si va refuza papica. Incearca sa nu-i dai nimic intre mese, doar apa. Si poti mari intervalul la 4 ore jumatate, sa i se faca foame.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 16/01/2006 18:27:27
Mesaj:

Trebuie sa ii dai si o masa de fructe si in cel mai bun caz inca o masa de cereale. Poti sa amesteci fructe cu cereale. La virsta asta trebuie sa manince si fructe si cereale, pentru ce contin ele. In total trebuie sa manince cel putin 4 mese pe zi.

Stiu cum e, nici Vladut nu e mincacios deloc.. Nu mai stiu ce fructe sa ii mai fac sa manince, nu ii plac decit borcanelele Hipp cu piersici si pere..
---------------------------------------------------------------------


Autor: PAULISH
Raspuns la: 16/01/2006 22:39:23
Mesaj:

SABINICA al nostru seerveste in jur de 4-5 mese pe zi.pb la noi este carnitza.nu o poate suferi.nici intr-un fel.nu il pacalim cu carnitza nici in mix-uri.referitor la greutate amna sau anma,scuze nu am retinut.bb-ul nostru tot de 2,5 kg s-a nascut.conform cartilor acum ar trebui sa aiba cam 7 kg.poti spune ca e bine bb al tau.sabinica are 8,300 kg.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ixxi
Raspuns la: 17/01/2006 00:31:37
Mesaj:

la 9 luni crisu avea 7.700kg si a avut la nastere cu 1 kg mai mult decat a ta, acum la 11 luni are cam 8,300kg, e suptirica, o face tata topmodel :). din cate spui tu papa destul de bine. las/o in pace cu cerealele, poate nu i le dai tu pe cele care sa/i placa.

mese...4/5, ca sa o atragi cu mancarea incearca sa o faci divers colorata, cu fetisoare si mutrisoare...

las/o in pace, mananca atat cat ii trebuie, nu ai vrea sa ai un copil gras....
---------------------------------------------------------------------


Autor: adela20
Raspuns la: 17/01/2006 08:57:34
Mesaj:

Bubuca mea are tot 9 luni si canareste 7500 g. Si eu sunt un pic disperata ca nu se ingrasa, dar medicul ei mi-a spus ca o 'indop' ca la carte si daca ea papa bine, totul e OK. S-a nascut cu 3300 g, a luat f bine in primele doua luni, adica 1 kg pe luna si apoi...nu stiu ce s-a intamplat ca nu mai ia in greutate.
In ultima luna a luat doar 200 g!!! O alaptez dimineata, la 10 primeste o crema de fructe(mar, banana, portocala), la pranz supita de carne, pe la ora 18 un iaurtel iar seara, inainte de culcare o masa de cereale + alaptata. Taaaaare mult mi-as dori sa ia cele 500 g pe luna, cum scrie in carti, dar ea se incapataneaza sa ramana sub medie!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Mancarea pt gradinita - sfaturi va rog

---------------------------------------------------------------------


Autor: Daiopri
Subiect: Mancarea pt gradinita - sfaturi va rog
Trimis la: 16/01/2006 23:44:20
Mesaj:


Baiatul meu are 2 ani si 8 luni, si e tare reticent la nou in ceea ce priveste mancarea. Mai bine zis nu vrea sa incerce mai nimic ce nu stie. Asa incat ceea ce mananca, mai de voie mai de nevoie, sunt ciorbele, aproximativ de orice fel. Supe nu prea vrea, dar nu reusesc sa-l fac sa manace mai nimic felul doi. Daca reusesc sa-l lamuresc sa deschida gura (sub amenintari), imediat scuipa si zice ca nu-I bun. Acu, n-oi fi eu mare bucatareasa, dar asa aud la orice. Problema e ca am inceput sa-l duc cate o zi la gradinita, si aici trebuie sa-I dai de mancare de acasa. Asa incat nu am idee ce sa-I dau ca sa si manance, ca nu il pot trimite cu ciorba, ca nu cred ca mai vine nimeni cu supa, si apoi risc sa se si murdareasca tot.
Am incercat snitel cu pireu, pilaf, dar nu s-a omorat cu ele. Am incercat si sandvici inatai acasa, dar nu l-am lamurit.
Rugamintea mea e , daca aveti sugestii cum sa-l lamuresc macar sa incerce, si ce as putea sa-I dau la gradinita.



Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: mamica dulce
Raspuns la: 17/01/2006 00:16:46
Mesaj:

si eu sunt in situatia asta.deocamdata trebuie sa duc numai micul dejun,dar de la 1 februarie cand are loc full time trebuie sa duc si pranz si sincer,ma sperie perspectiva.Macar pentru asta si as schimba gradinita.Pt ca inseamna ca 3 ani de-acu inainte sa gatesc zilnic,variat si delicios
la micul dejun ii dau sandvisuri (toast cu branza si sunca/muschiulet/cremvursti sau ou fiert tare).Sau painita din aia mica si rotunda,copiilor le place sa roada la ea.Plus un fruct
pentru pranz..am vazut copii cu conserve de mancarica sau supa si copii cu mancare gatita,pana la urma ii duci ce-i place,macar de incalzit o fac educatoarele.Banuiesc ca intr-o criza de timp o sa-.i dau o variatie a sandvisului de dimineata sau fish fingers sau o pizza mica.Plus fruct/lapte.
Puiului meu ii plac mult spaghetele,in afara de asta o sa-i fac meniurile noastre de cand eram copii si mergeam in excursii..:) snitele si parjoale cu rosii,castravete.Si o placinta ceva de la patiserie.
Chiar am si eu nevoie de idei pentru ca efectiv nu-mi vine sa ma car cu cratita de mancare la gradinita.
Eu merg pe ideea demonstrata ca intr.un fel face fi-meu mofturi acasa si in cu totul altul mananca la gradinita.
Ai sa fii surprinsa!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Laura B
Raspuns la: 17/01/2006 00:33:08
Mesaj:

Diana are cam aceeasi varsta cu baietelul tau, insa ea e mai putin mofturoasa. Ea mananca la gradinita aproape tot ce i se da (noi nu mergem cu mancare, i se da acolo ceva dimineata si ceva la pranz; si i se da si supa, nu stiu daca in fiecare zi insa destul de des... se mai si murdareste uneori, dar nu-i bai! Oricum, are la gradi o bluza de rezerva cu care o schimba doamna, daca si cand este nevoie), insa am sa-ti spun cam ce prefera fata mea- ca idee, poate ii vor place si puiului tau (si cred ca i le poti da si "la pachet").

- cubulete de brinza (Dianei ii plac cele stil "party", marca "la vache qui...")
- crackers
- salata de cartofi (in care pun de obicei ou fiert, salata verde, cepa rosie, masline, tulpini de telina taiate marunt)
- placinta in foietaj cu spanac
- paste (spaghete, macaroane)- daca i le poate incalzi cineva la gradi
- fructe (banane, mere)
- (editez, ca uitasem:) cereale cu lapte dar si simple- Cheerios sunt favoritii de acum

Ce am mai observat eu: Diana incearca prima data mancarea doar dupa ce ne vede pe noi mancand. Tactica mea e sa o intreb daca vrea, si nu insist daca ma refuza. De obicei sare pe farfuria lui Andrei (nu am idee de ce ce e la el in fata e mai bun ) si pana la urma cere si ea portia ei.

Bafta!
---------------------------------------------------------------------


Autor: jozsaerika
Raspuns la: 17/01/2006 08:52:03
Mesaj:

Norbert are 2 ani si 1 luna si din pacate si noi trebuie sa punem pachet de acasa cu micul dejun.Pranzul lor e asigurat de o firma de catering -nu sunt f. multumita de meniu dar copilul mananca de obicei tot si chiar portie dubla cateodata.
eu ii pun asa
1 zi : cereale Milupa (orez si porumb cu lapte) sunt preferatele lui amestecate ori cu Danonino/ mar ras/ banana + 1 portocala+ 1 Dots sau orez fiert cu lapte si fructe
2 zi : sandvici ori cu pateu/sunca +cas/paine in pijama ori o branzoaica + fructe +iaurt

eu alternez cele doua meniuri in diverse forme si pana acum a fost bine...

astept sa mai citesc de la voi idei noi si va doresc copii mancaciosi
---------------------------------------------------------------------


Autor: Daiopri
Raspuns la: 17/01/2006 21:26:33
Mesaj:

Fetelor multumesc de raspunsuri.
O sa mai incerc si ceea ce ati sugerat.
Dar vorba lui mamaica dulce, ar trebui sa ma orientez spre o gradinita care le da de papa, ca altfel ma las de servici si ma fac bucatareasa.
Laura_B tu la ce fel de gradi duci fetita si cat costa?

Multumesc si numai bine
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

meniu 7 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: Hanuska
Subiect: meniu 7 luni
Trimis la: 16/01/2006 03:14:13
Mesaj:



Salutari !
Imi poate da cineva o idee de meniu la 7 luni fetita mea abia a implinit 7 luni si nu prea stim ce sa mai papam. Deocamata papam numai supa de legume si cu piept de pui , fructe , cereale si laptic Humana.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: madabv
Raspuns la: 16/01/2006 18:06:05
Mesaj:

Buna, Hanuska!Si eu am o fetita de 7 luni si chiar ma intereseaza subiectul.La noi pranzul consta in piure de legume ce piept sau pulpa de pui, galbenus, ficatel alternativ(uneori facem pauza pentru ca se satura de legume si nu le mai vrea) si in rest diverse combinatii de fructe, compot, branzica si cereale. Nici eu nu stiu ce mancare sa-i mai fac, potrivita pentru varsta ei, nu stiu inca daca pot sa-i dau iaurt, smantana, peste etc. Poate ne ajuta si pe noi mamici care au trecut deja de etapa asta si stiu mai bine.
Multumim!
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 16/01/2006 18:14:19
Mesaj:

Fetele, eu i-am dat iaurt natural incepand cu 7 luni la masa de la ora 18, cu biscuiti Hero si banana, pestele i l-am dat la 10 luni, cica e alergen...asa ca mai tarziu. Smantana, telemea desarata, cascaval tot de la 10 luni.
La 7 luni puteti sa faceti pilaf cu legume, ardei sau dovlecei umpluti cu carnita tocata de pui sau vita, supa cu galusti (un galbenus de ou si 3 lingurite de gris), ciorbita cu o ceasca de bors si alternati carnita de pui, vita si ficatelul de pui. De la 8 luni puteti sa faceti spanac cu ou si puteti sa mai puneti la mancarica de legume cateva pastai de fasole verde, cateva buchetele de broccoli sau boabe de mazare.
Spor la treaba si sa cresteti mari!
---------------------------------------------------------------------


Autor: miha72
Raspuns la: 17/01/2006 07:56:54
Mesaj:

Buna!
Fetita mea are 7 luni si jumatate si mananca cam asa: fructe cu cereale, mar copt, banana cu branzica de vaci, piure de legume cu carne de pui (de preferat pulpa) sau de vita, pilaf cu morcovi si piept de pui, iaurt cu banane sau cu cereale, branzica de casa (din comert, e cu putina smantana dulce), piure de cartofi cu branza si galbenus de ou si diverse cereale, fie cu biberonul fie cu lingurita.
Se mai poate dar eu nu am incercat: ciorbita de perisoare din piept de pui, dar acrita cu lamaie sau bors daca sunteti sigure de el, supa de galusti, orez cu lapte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mygirl
Raspuns la: 18/01/2006 07:57:22
Mesaj:

Exista o carticica cu multe retete si idei de meniuri ptr cei mici, in functie de varsta acestora, circula pe aici. Daca o vrei, ti-o pot trimite pe mail sa te inspiri. Trimite-mi un PM cu adresa ta.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 18/01/2006 17:04:18
Mesaj:

Fetitza mea la 7 luni manca o masa de fructe cu 2-3 linguritze de cereale si branzica de casa si o masa de piure de legume cu putina branzica, unt sau ulei de porumb sau masline si incepusem sa-i introduc carnitza de pui alternativ cu galbenus de ou. Iaurtul am inceput sa i-l dau de pe la 7 luni jumate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 18/01/2006 22:30:29
Mesaj:

M-am uitat in caietul lui Matei unde pediatra imi noteaza toate indicatiile la fiecare vizita si dupa 7 luni mi-a dat liber la aproape toate: ardei umplut cu carne de pui, mamaliguta cu branza de vaci (facuta in casa), iaurt, ciorbita cu putin bors... Insa acum ,la Mara cred ca am sa aman putin momentul, sunt mai precauta. De exemplu mi-a spsu zilele trecute ca pot incepe cu supa de legume dar eu stau pana la 5 luni implinite si apoi i-o introduc in alimentatie.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Hanuska
Raspuns la: 21/01/2006 05:37:05
Mesaj:

Fetelor va multumesc mult!!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

ratia alimentara (cantitate)- bebe 6 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: steaua
Subiect: ratia alimentara (cantitate)- bebe 6 luni
Trimis la: 23/01/2006 23:00:23
Mesaj:


Dragi mamici,
As avea nevoie de o info urgenta: ce cantitate de hrana ar trebui sa pape un bebe de 6 luni?
Multumesc mult anticipat!



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Hanuska
Raspuns la: 24/01/2006 06:14:36
Mesaj:

Daca te referi la lapte 500ml zilnic iar la hrana solida cit accepta bebele , cel putin eu pe principiu asta am mers niciodata nu am fortat-o . Numai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: steaua
Raspuns la: 24/01/2006 10:38:46
Mesaj:

Mersi pt info. Dar Bebel al meu papa pana de curand peste 900 ml (lichid+ solid) pe zi si de cateva zile papa doar vreo 800. Si mi se pare putin. De aceea vreau si paperile altor mamici.
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 24/01/2006 15:15:19
Mesaj:

Cum adica 900ml solid+lichid?
La 6 luni ar trebui sa aibe 4 mese de lapte si o masa maxim 2 de altceva.
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 24/01/2006 21:16:46
Mesaj:

E bine asa, in principiu se calculeaza dupa greutatea corpului copilului si necesarul. Noua ni s-a spus ca la 6 luni, aprox 150 grame/ml pe kg corp, deci noi care aveam 7,200 atunci( 2,870 la nastere), cam 1 litru/kg pe zi: aici incluse ...inclusiv lichidele altele decat lapte , deci ceai, apa si toata mancarica plus lapte.
Dar, si eu un mare dar, variati pot exista in fct de dispozitia lor zilnica, dinti, stare, etc..ce am zis eu e teorie pura....
Nu va stresati....si pofta mare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: steaua
Raspuns la: 24/01/2006 23:42:12
Mesaj:

Stanca, pai am adunat, asa, groso- modo, cantitatea papata zilnic, de aia am zis 800 ml lichid- solid. Ai zis ca ar trebui sa aiba 4 mese lapte+ 1/2 mese cu hrana solida. Eu ii dau hrana solida (cam 100 mg, insa papa cat are chef) de trei ori pe zi: adica la prinz pireu de legume cu carnita, dupa amiaza pireu de fructe. iar seara, inainte de culcare, cereale. La fiecare masa cu hrana solida papa si lapte. Oare fac prostii? Is ingrijorata fiindca Bebel s-a nascut cu 2800 si la 6 luni a avut 6800 g (daca mere bine cantaru). Joi merem la vaccin si mai vad la tanti medic de familie.Io mi-s cam stresata din fire. Si Bebel a crescut tot timpu, asa la limita. Nu vreau un bebe gras, dar nici nu ne putem permite sa-l neglijam. Io tot ma consolez cu gandul ca e vesel, foarte activ, doarme bine noaptea etc.
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 25/01/2006 08:46:11
Mesaj:

Pai e bine daca manca lapte dupa fiecare masa si are greutatea buna nu ai de ce sa te stresezi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Giana
Raspuns la: 25/01/2006 11:10:51
Mesaj:

Am si eu un mare stres in legatura cu mancatul...Dani are 5 luni si o saptamana si avem 3 mese de slide/zi.Dimineata- piure de fructe cu branzica,la 16- piure de zarzavat cucarne sau galbenus de ou si seara-cereale cu lapte si fructe(Breiuri).El mananca bine piureurile in jur de 200g la o masa.si cel de fructe si cel de zarzavat.Laptic avem 2 mese /zi numai lapte de la mine si dupa solide uneori.Noaptea mai are 2 mese de supt.
Chestia este ca de o luna si o sapt de cand am inceput diversificarea nu a mai luat decat 200g in greutate pe cand luna trecuta a luat 1.400g Acum are 8.200g si s-a nasct cu 3.E normal sa ia asa putin?Gresesc undeva?
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 25/01/2006 12:20:42
Mesaj:

Corina, daca bb al tau maninca 100g solid plus lapte dupa fiecare masa din asta, atunci maninca bine. Dar regula nu este "teoretica" - ci daca bb al tau e satul si multumit. Poti sa iti dai seama de asta daca ia in greutate si daca e vesel dupa masa. (Vladut e intotdeauna vesel dupa masa - daca maninca la masa aia.. ca pe unele mese le mai sare )

Georgiana, daca bb al tau are 8.200 g la 5 luni inseamna ca nu mai are nevoie sa creasca 1,400g pe luna. Daca maninca bine nu trebuie sa te ingrijorezi. (apropos, de cit timp ai inceput diversificarea? Nu e clar in cit timp a luat numai 200g)
---------------------------------------------------------------------


Autor: Giana
Raspuns la: 25/01/2006 12:48:43
Mesaj:

Am zis...de o luna si o saptamana.Am inceput la 4 luni si 2 zile diversificarea.Si acum,la 5 luni + o sapt are cu 200 g mai mult.eu stiam ca se iau macar 500g pe luna.
---------------------------------------------------------------------


Autor: steaua
Raspuns la: 25/01/2006 15:30:15
Mesaj:

Stanca, mersi pentru informatii si cuvintele de linistire sufleteasca.
Giana, unii copii nu mai cresc asa de bine dupa ce incep diversificarea. Dar oricum, per ansamblu are greutate foarte buna. Hai sa incercam sa nu ne mai stresam. Oare putem?
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

micul dejun

---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Subiect: micul dejun
Trimis la: 23/01/2006 14:16:36
Mesaj:


Buna ziua!Eu nu ma stiu cum sa-i diversific mancarea copilului,nu stiu ce putem sa mai mancam dimineata la micul dejun,avand in vedere ca nu vrem ou sub nici o forma.Si dati-m si mie o solutie de a intarca copilu(avem deaja 1an si 2 luni).multumesc!Sa aveti o zi buna!Sa fiti sanatosi!!
Clau si ROBERT

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 23/01/2006 14:59:39
Mesaj:

Mai, la varsta voastra, puteti manca putin mezel de pui( sunca, paine cu unt si branza, cereale cu fructe, iaurt cu biscuite.In privinta oului, as zice sa incerci sa-l pui in ciorbitza, in papanasi, in spanac pt ca e important.
CAt despre alaptat, as zice sa nu renunti.Eu am alaptat pana la 1 an si 3 luni si....a renuntat el.Eu...as mai fi vrut. Daca ai lapte si nervi, eu as zice sa nu renunti.
---------------------------------------------------------------------


Autor: leeloo2004
Raspuns la: 23/01/2006 15:03:44
Mesaj:

Draga Clau - eu ii dau fiului meu (18 luni) la micul dejun si piine cu Almette (uneori si cu rosii), sunca de pui sau cascaval cu piine. Poti sa-i faci si omleta (prajita in tigaie de teflon, fara ulei) daca spui ca nu accepta galbenusul in alt fel. Pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: tatianaS
Raspuns la: 23/01/2006 15:19:00
Mesaj:

Eu ii dau gazei, 18 luni, branza cu mamaliga, iaurt cu branza pisata in el, carne de pui, sunca de pui deliciu de la gourmet, sunca toast, un cubulet de branza topita, unt pe biscuiti, fulgi de porumb cu lapte..etc.
Nici Bia nu manca ou acum 2 luni. Acum este innebunita dupa el, mai ales fiert moale cu branza.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Mirela72
Raspuns la: 23/01/2006 16:15:17
Mesaj:

La noi,(Mara are un an si jumatate) micul dejun inseamna intotdeauna ceva pe baza de lapte. Cel mai frecvent primeste cereale cu lapte sau iaurt cu miere si cereale sau biscuiti.
Asa cum ti-au spus si fetele, mai poti sa-i dai si painica cu unt si branza, mamaliguta cu branza si smantana, eu nu sunt pt. mezeluri asa de devreme (ca varsta).
Oul il poti ascunde in ciorbita, pasat fin cu blenderul,ca sa nu-si dea seama ce este.
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 23/01/2006 16:49:19
Mesaj:

Razvan mananca intr-o zi ou cu branza+un iaurt si intr-o zi cereale +musli cu lapte.
Am incercat si mezeluri dar a inceput sa doarma rau noaptea din cauza lor.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Klaus29
Raspuns la: 23/01/2006 17:17:15
Mesaj:

pe la 1an si 2luni noi mancam un iaurtel amestecat cu branza sau o banana strivita bine cu furculita si amestecata cu un pic de iaurt sau galbenus de ou amestecat tot cu iaurt sau o felie de paine prajita fara nimik pe ea....

pofta buna la pitic
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 23/01/2006 18:41:15
Mesaj:

Buna seara!Multumesc pt ajutor!Noi mancam dimineata painica cu branza topita si cu sunca de pui,parizer de pui,iaurt,depinde de la caz la caz si chiar crenvusti de pui.M-am saturat eu de meniul asta si vroiam sa-i mai schimb.Oricum eu va multumesc pt ajutor!!!
Sanatate la copilasi!Sa va traiasca!Sa va bucurati de ei!!!!
--------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 23/01/2006 20:06:59
Mesaj:

Calida, pt dimineata nu sunt multe variante, dar important e din ce am citit sa manance: cereale( paine sau ceva de gen), lactat( indiferent in ce forma) si proteina animala( ou sau carnitza)+ frunct. De aici..ce combinati vreti voi.Incearca oul fiert in combinatie cu branza de vaci si rosie maruntita bine, asa ca o salata de vara.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 23/01/2006 22:04:02
Mesaj:

Calida,noi de astazi am inceput "operatiunea intarcatul".Robert are tot 1 an si 2 luni si este un mare amator de tzitzi,pur si simplu e innebunit,in timpul zilei ori de cate ori are chef vine si se cuibareste in brate si ma cauta pe sub tricou si de adormit nu adoarme decat la san.Foarte greu am luat aceasta hotarare,dar trebuie.De trimis de acasa nu ma lasa inima sa-l trimit,nu pot sa-l stiu departe si mai ales sa planga si eu sa nu fiu langa el.Astfel incat,astazi am inceput asa...prin invaluire .In timpul zilei am cautat sa avem multe activitati,sa nu aiba timp sa-si dea seama ca vrea tzitzi,iar la somnul de pranz...am incercat si cu ceai si cu lapte si cu cana si cu biberonul si bineinteles ca n-a vrut.A plans si a tras de mine si se uita cu niste ochi la mine...ca si cum ar fi spus..."chiar nu intelegi ce vreau de la tine?"...Pana la urma a adormit in brate,plimbat prin camera.Nu este solutia cea mai fericita adormitul in brate dar eu consider ca azi am reusit sa fac un pas mic de tot catre scopul propus.Mi-a fost greu,mi s-a rupt sufletul,dar...Asta e!Sper sa am aceeasi putere si maine!N-am renuntat inca la suptul de seara.Ce fericire imensa se citea pe fetisoara sa! Cred ca a adormit fericit si in seara asta o sa visesze frumos!
Nu stiu daca iti este de ajutor ceea ce am facut eu...
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 24/01/2006 07:41:09
Mesaj:

Lui Vladut (1 an si 2 luni) ii dau in fiecare dimineata (7.30) un bibe de lapte, dupa care mai adoarme pana la 9.30 cand papa un iaurt cu cereale. Prefer sa nu-i dau mult, astfel papa f bine la pranz. Pana la pranz mai rontaie un biscuite, un fruct. Nici eu nu-s ptr mezeluri, indiferent ca-s de pui sau nu si nici ptr branza topita. Si outul cu branza de vaci sau cerealele cu laptic constituie un mic dejun adecvat ptr varsta lor.
---------------------------------------------------------------------


Autor: susulina
Raspuns la: 24/01/2006 08:32:57
Mesaj:

Alexandra mananca dimineata o canita (200ml) de piure de fructe(1mar+o jum. banana), amestecat cu branzica dulce(cat o nuca)si cu fulgi de ovaz(2 linguri-fierti 2-3min in putina apa).
---------------------------------------------------------------------


Autor: Oniboni
Raspuns la: 24/01/2006 10:07:28
Mesaj:

Inca o reteta de incercat: un mar taiat bucatele, fiert 2-3 minute (sa se inmoaie) in sucul de la o portocala. Amestecul il pui in blender (sa se faca fin) sau nu, daca a invatat sa mestece. Apoi adaugi cereale de copii fara lapte (Nestle de ex)pana se face un terci mai gros. Mai poti adauga banana pisata etc.

Lui fiu-miu i-a placut tare o perioada .....
---------------------------------------------------------------------


Autor: belnicol
Raspuns la: 24/01/2006 10:32:00
Mesaj:

Cel mai frecvent ii dau lui Matei banana cu brinza si cu cereale, sau ou cu brinza, mai fac combinatii si cu orez cu lapte. Nici eu nu am gasit prea multe variante pentru dimineata.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ruxandra_sb
Raspuns la: 24/01/2006 10:57:24
Mesaj:

Matei a mancat ani de zile la micul dejun un biberon de lapte+cereale.

Acum:
- shake din 200 ml lapte + 1,5 banane (+/- galbenus de ou)=> la un fel de biberon
- lapte+cereale => in bol
- paine cu unt si miere.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 24/01/2006 11:38:03
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ruxandra_sb

Matei a mancat ani de zile la micul dejun un biberon de lapte+cereale.

---------------------------------------------------------------------


Credeam ca numai eu sunt cu biberonul de lapte+cereale la micul dejun pentru copilas mai marisor (aproape 2 ani!).
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 24/01/2006 12:37:18
Mesaj:

Buna!Noi nu mai avem nici un biberon,singura chestie de care trebuie sa ne dezvatam e tzitzi,pe care o vrem la somnul de la pranz si seara,doar atat,la celalalte am renuntat.Si Robert al meu tragea de mine,si a plins nopti la rand in miezul nopti,iar eu,a trebuit sa-l las sa planga,fiindca se trezea si sugea,iar peste zi nu mai manca nimic.Noi nu vrem lapte sub nici o forma,mancam doar iaurt si branzica,dar ascunsa.Multumesc pt ajutor!Mai astept si alte pareri,orice e binevenit!
Sanatate la bebici!
Va pupam Claudia si Robert!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 24/01/2006 13:15:30
Mesaj:

Noi papam de mai bine de 7 luni in fiecare dimineata 1 iaurt simplu (Milli) si paine. Cand deja eu ma satur sa-i dau asta, ca Giulia nu se satura, paine cu cascaval si felie de rosie puse la microvele, oricum sa fie ceva lactate. Giuliei ii mai place foarte mult orezul cu lapte :-)
---------------------------------------------------------------------


Autor: ruxandra_sb
Raspuns la: 24/01/2006 15:19:32
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by aurelia1278
Credeam ca numai eu sunt cu biberonul de lapte+cereale la micul dejun pentru copilas mai marisor (aproape 2 ani!).
---------------------------------------------------------------------

Autor: calida
Raspuns la: 24/01/2006 19:32:17
Mesaj:

Buna seara!Noi nu avem biberoane,nu mancam lapte de nici un fel(tzitzi),mancam doar iaurt.Ce fel de cereale folositi?
Sanatate la bebici!
Clau si Robert!
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 24/01/2006 19:53:38
Mesaj:

Cereale cu lapte (in diferite combinatii cu/fara fructe, cu miere) : Nutriben, Hero, Nestle, chiar si cele de la Bebelac. Eu ii pun in iaurt, cereale fara lapte (ca doar e iaurt ), cam de la aceleasi firme.
Poti sa le faci mai consistente si sa i le dai cu lingurita.
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 24/01/2006 21:11:32
Mesaj:

Da, calida, am uitat de cerale, si cereale manca dimineata, dar din cele cu lapte in ele( de la nestle-8 cereale sau orez, porumb si tapioca).De multe ori le combinam cu fructe ca sa scapam de 2 dintr-o data...cu pere rase sau cu suc de portocala...ca noi nu am vrut mar...Cele care au lapte e faceam cu apa plata incalzita putin....
Pofta mare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 25/01/2006 10:03:44
Mesaj:

Buna!Draga carmen am incercat si noi cerealele de la bebelac,si cu lapte si fara lapte,dar nu au avut nici un succes.Voi incerca din nou cu cele de la Nestle.Multumesc!
Sanatate la copilasi!
Clau si Robert!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 25/01/2006 10:34:04
Mesaj:

Cerealele de la Nutriben,8 cereale cu miere,le-ai incercat?Mie mi s-au parut cele mai bune.Si nu numai mie!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 25/01/2006 13:42:14
Mesaj:

Calida eu am intarcat-o pe fetita mea la 10 luni jum.pt ca nu am mai avut titi si nu se mai satura.Mi-a parut tare rau dar am trecut incet,incet la bibe cu lapte LaDorna,Fulga,Milli(i-au placut toate tipurile).La inceput i-am pus mai putin lapte cam 20ml si restul lapte din titi,apoi 40,80 s.s.m.d.pana cand a ajuns sa se sature cu laptele din sticluta iar la san doar se mai rasfata...apoi i-a trecut si asta.
Iar noi papam dimineata:pe la 6-7 laptele;apoi la 9:00 painica cu unt si gem,sau cu branza topita,sau cu unt si sunca,papara(dar mai mult ii place papara facuta pt. noi)am incercat sa-i dau si out in canita dar nu vrea nicicum,sau cereale de Nestle(grau cu 3 fructe si lapte sunt preferatele ei dar si acele cereale cu miere sub forma de cerculete),pateu,si ceai cu miere si lamaie;pe la 11:30 piure din fructe(banana,mar,struguri,pere,kiwi si portocala)cu branza de vaci sau calcica si suculet de portocala;la 15:00 supa cu galusti,cu taitei,bors de legume cu carnita,sau ficat,sau oulet fiert.Felul 2 papa mai putin si depinde ce mancam noi:paste cu branza, piure de cartofi cu sos de ostropel sau papricas,peste la gratar etc.;pe la 18:30-19 manca un iaurt cu cereale cu miere sau altceva;iar inainte de calcare putin orez cu lapte,sau gris,papanas cu branza,clatite;si pe la 22:00 bibele cu lapte este nelipsit.Intre mese mai rontaie pufuleti,covrigei.....depinde
Va dorim sa cresteti mari si sanatosi!!!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

ce mancam la 1 an si 2 luni?
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Subiect: ce mancam la 1 an si 2 luni?
Trimis la: 23/01/2006 14:42:10
Mesaj:


Buna!Nu stiu ce sa-i mai dau copilului de mancare,nici la micul dejun,nici in rest.Noi nu mancam ou fiert moale sau omleta.Dati-mi cateva idei.Sunt in ceata deaja,ajutati-ma sa ies.Va multumec!Sa aveti o zi buna!Sa fiti sanatosi!

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 23/01/2006 15:20:56
Mesaj:

Hai sa-ti spun la amiaza:
supa de dovlecel( ma intrebi ce reteta vrei si iti spun)
ciobica de cartofi cu smantana
supa de pui
ciorba de orez cu smantana
ciorba taraneasca de legume cu zdrente de ou
supa de vita cu galuste de gris.....
...si multe alte ciorbe si supe
+++++
felul doi:
piure de sfecla rosie cu ficatel
tocanitza de cartofi cu pui
pulpita la cuptor cu paste fierte si calite in unt
legume inabusite cu peshte fiert
spanac cu ou( maruntit bine)
conopida cu sos alb
.....
Seara:
papanasi cu branza
gris cu lapte si sirop de zahar ars
orez cu lapte
salata orientala
cartofi copti in cuptor in coaja, cu unt

In plus, cate un iaurt intre mese, fruct obligatoriu dupa fiecare masa...
Daca ai nevoi de retete, intreaba si iti scriu.
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiss
Raspuns la: 23/01/2006 15:52:09
Mesaj:

puiul meu are 1,4 ani. am citit in mai multe carti, ca pina la 3 ani, nu se da copilului supa/ciorba ca fel principal, ci se da o masa consistenta (cum ar veni felul 2 sa fie felul 1!!!), iar cine vrea, ii poate da copilului, ca fel doi, o supica. acum, toate cartile si toti pediatrii recomanda sa le dam dupa 1 an din mincarea noastra, a adultilor, cu conditia sa nu contina prajeli, condimente, carne grasa de porc, miel, vinat, fasole, mazare, linte, usturoi, etc....cam greu!
eu ii gatesc de obicei mincaruri care sa contina: cartofi, fasole verde, conopida, brocolli, dovlecei, spanac, ardei, rosii, orez, paste fainoase, ficat de pui, putina sunca de praga (cica peste 1 an jumate!), carne de pui, peste, mamaliga, ou etc, in combinatii diverse. probabil carmen stie multe retete, sa ne mai inspiram si noi!!! oricum, e un subiect care ne da multa bataie de cap, mie cel putin
---------------------------------------------------------------------


Autor: crinuta
Raspuns la: 23/01/2006 18:18:40
Mesaj:

Carmen, cum faci papanasii?
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 23/01/2006 18:32:10
Mesaj:

Dati-ne si noua cat mai multe retete!!!
SAnatate la bebici!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 23/01/2006 19:55:47
Mesaj:

Sa va spun intai de papanasi: de regula fac si pt noi, asa ca va spun cantitati pt aprox 8 bucati mari.
Bat bine 2 albusuri cu un varf de sare pana obtin o spuma groasa, pun galbenusurile si un zahar vanilat sau zahar praf( o lingura buna). Amestec oul cu branza de vaca( cam un pumn si jumatate, chiar doi pumni dupa ce in prealabil am sfaramat bine branza cu furculitza)si gust sa vad daca e dulce suficient( daca nu, mai puin zahar, dar nu tos, ci praf!).Amestec apoi cu gris, dar nu mult, ci doar cat sa faca pasta un pic mai subtire decat pasta de mici( sa se modeleze destul de greu, deci molutza).
pun la fiert apa intr-o oala lata, dar cam de 5 degete apasi modelez papanasii in forma micilor( mititei). Cand fierbe apa, pun rapid papanasii, dar cu grija sa nu se rupa.Cand se ridica la suprafata, adica dupa 2 minute, ii iau usor cu paleta, ii pun rapid pe farfurie si: fie pun putina dulceata pt aspect, fie fac frisca de casa( bat bine smantana cu putin zahar). Sunt deliciosi pt toata familia!
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 23/01/2006 19:59:23
Mesaj:

Calida, spune exact ce retete vrei...ca am dat multe exemple....Nu stiu exact ce legume gasesti si....dupa ce imi spui ce vreu, mai scriu..
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 23/01/2006 20:44:48
Mesaj:

Robert al meu este un mare cirbar,borsar,supar...asa ca la masa de pranz nu lipseste ciorbita sau supica,ciorba de cartofi,de perisoare,ciorba taraneasca,bors de sfecla,supa de pui cu taitei,cu galuste sau cu crutoane.Pt felul doi ii fac ori un pireu de cartofi,de legume,mancarica de cartofi si mazare,ciulama de pui,ostropel de pui,ardei umpluti cu carne de pui sau sarmalute cu carne de pui sau pilaf cu legume(este preferatul sau!)Ieri i-am facut un sufleu de conopida,n-a dat pe spate,dar a papat! La cina,papam din felul doi de la pranz daca n-a mancat destul atunci sau ii mai fac cate ceva in functir de inspiratie:papanasi din branza de vaci cu smantana,budinca de gris sau de orez,chiftelute...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Raspuns la: 23/01/2006 21:50:17
Mesaj:

sunca de pui, cremwursti, pateu, dati copilasilor de 1 an jumate?
sau fasole alba, zacusca, salata de vinete?
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 24/01/2006 12:47:08
Mesaj:

Buna!Carmen da-mi cat mai multe retete,sunt deschisa la orice.Am sa le incerc pe toate.Chiar nu stiu ce sa mai gatesc.Multumesc!
Sanatate la bebici!
Va pupam Claudia si Robert!
---------------------------------------------------------------------


Autor: anda74
Raspuns la: 24/01/2006 14:07:53
Mesaj:

Si eu sunt surprinsa de ce papa bebeii vostrii.Alex are 1 an si 2 luni,are 13 kg,dar nu papa prajit,fasole uscata...mancarici pt oameni mari.I-am dat fasolica verde care a fost cam batrana si toata noapte mi-a plans de burtica,iar despre uscata nici nu se pune problema.Pana la 2 ani noi vom papa fiert ,copt,fript sau innnabusit in apa cu ulei.Iar despre masa de seara,noi inca papam iaurtel cu banana si biscutei,iar pe la 23 un bibic cu lapte milumil3.Mezeluri dupa 3 ani,si atunci cu mare grija alese.Cum sa-i dau crenvusti,cand sunt facuti din te miri ce,doar se face o pasta care umple un mat...cine stie cu ce?Multa sanatate bebeilor vostrii!
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 24/01/2006 14:51:03
Mesaj:

Draga mea anda, dupa 1 an copiii ar trebui sa manance ce mananca oamenii mari si asta nu o spun eu, ci un gastroenterolog universitar....bineinteles, nu prajit...ars, dupa 18 luni fasole boabe cu moderatie si...mie chiar mi-a recomandat cremvursti la micul dejun( desi ii dau rar, prefer painica cu ou si rosie+castravete).Asta nu inseamna ca de la 1 an..hop in mancarea adultilor, dar treptat, treptat, trebuie sa invete gustul mancarurilor gatite....la cratitza mare, nu craticioara...oricum, dau cateva retete care, vei vedea, pot fi mancare linistit de oameni mari si...mai mici.

Pt dorsilia: i-am dat sunca de pui, nu i-am dat pateu sau zacusca si nici un preparat cu maioneza, deci nici vinete.Poti incerca cu vinete umplute cu carne de pui la cuptor...

ok
Supa de dovlecei( super buna!)
Se iau un morcov dulce, un patrunjel, o felie de telina, o jumatate de ardei( daca va permiteti), un cartof mic, mic si un dovlecel potrivit( cam 200 grame).Se taie zarvavaturile mari( fara dovlecel si se pun la fiert cam o ora juma, apoi se probeaza si cand sunt aproape fierte, se pune dovlecelul taiat cubulete. cand sunt fierte bine, se varsa apa de pe ele in alt vas, legumele se paseaza usor( cu furculitza sau poti taia bucati mici la inceput si raman asa). Intr- oala separata de pune un cub de unt, se topeste si pret de cateva sec pui o lingurita de faina, dar rapid, apoi torni supa si mai lasi la foc vreo 10 minute.Adaugi legumele, mai fierbi cateva minute, apoi pui patrunjel verde si smantana.Se poate pune si o linguritza de gris dupa ce pui supa de legume peste unt si faina...e mai consistenta...e superbuna.Se poate face si ca o supa crema numai cu dovlecel..

Tocanitza de cartofi cu pui:
se poate face pt toata familia
o ceapa potrivita, un ardei gras rosu si unul verde( sau pasta de ardei cu gogosari pusa pe iarna, daca ai) se calesc rapid in ulei( nu se ard, ci se inmoaie putin, se pune apoi carnea de pui, se mai caleste si ea putin si se pune apa cat sa acopere cu 2 degete carnea, asta daca e carne de cumparat, desigur, ca aia fierbe repede..Cand e aproape fiarta carnea, pui cartofi taiati cuburi mici si mai lasi pana sunt aproape fierti, apoi calesti separat o rosie sau pui nitel bulion, sare si patrunjel verde din belsug.Se poate ingrosa cu o lingura de faina muiata in apa si apoi diluata cu sos din tocana.

Ciorba taraneasca de legume cu zdrentze de ou:
Se pun la fiert in apa rece un morcov ras pe razatoarea mica, un patrunjel, un pastarnac( sau jumate ca astia sunt mari), o gulie mica( rase toate), o felie de telina, un pumn de mazare si unul de varza maruntita bine. Se fierb la foc mic, acoperite, pana cand se moaie varza si conopida. Cand sunt fierte, se bate un ou bine-bine, se dilueaza cu putina supa calda si se toarna cu linguritza mici firisoare in supa( ca si cum ai turna apa incet cu linguritza). Se mai fierbe 5 minute, se pune sare dupa gust, putin bors sau zeama de lamaie si...smantana daca poftiti!Daca nu ii place cu ou, incearca aceeasi reteta cu paste sau taietei.

...mai scriu cand mai am timp si chef....si pt anda...inca ceva...sa nu ne fie lene sa gatim pt puii nostri..cand puiul meu era de varsta puiului tau manca mancaruri sanatoase gatite de mine( 4 mancaruri gatite pe zi...si are 11,5 kg la 1 an si 9 luni, 2, 870 la nastere...deci nu il ingras, ci ii dau ce e mai bun..legume multe, fructe la fel si....cat mai variate feluri de mancare....)

AA, pt seara mai pregatesc si paste cu pesmet care ii plac la nebunie!
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 24/01/2006 15:57:58
Mesaj:

Carmen, 4!! felusri de mancare gatita pe zi? Dar cu bebe cand mai stai? Intreb si eu, ca abia reusesc sa fac 1 fel pe zi, si chiar si atunci mi-e ciuda ca pierd timpul gatind in loc sa stau cu el.
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 24/01/2006 17:26:22
Mesaj:

gangurici draga
am noroc de un bb care doarme mult...si bine( o fi satul!)si a gati nu inseamna neaparat timp mult...sunt feluri pe care le fac in 10 minute...
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 24/01/2006 19:26:03
Mesaj:

Saluatre!Multumsc Carmen pt retete,cand mai ai timp si chef mai scriene>Te pupam!
Clau si Robert!
---------------------------------------------------------------------


Autor: anda74
Raspuns la: 25/01/2006 16:03:25
Mesaj:

Ptr carmen ardelea:ai perfecta dreptate,esti o gospodina desavarsita,ne-ai convins.Cat despre al meu fiu,s-a nascut cu 4.050 g si 54 cm,deci la 1 an are triplul greutatii,este in grafic,iar despre lenea mea de a gati iti pot spune ca legumele si cele pe care le adaug pe langa ele le fierb in fiecare zi,deci in fiecare zi avem ora de gatit...Somnel nu prea face el toata ziua decat vreo 2 ore pe la pranz,o fi infometat saracul!Trecand peste toate cele postate de tine,iti urez numai bine si aduna toate retetele pt bebei, pt a le da si altor mamici gospodine si iubitoare de bucatarie.Sanatate maxima!
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 25/01/2006 19:31:28
Mesaj:

Mai Anda, nu ma deranjeaza ironia subtire, dar nu am scris ca sa ma dau mare bucatareasa, ci ca sa ajut si sa mai fac lumea sa inteleaga ca si bb destul de mic poate papa sanatos si totusi gatit, nu mii de borcanele( foarte sanatoase, desigur!)...Cat despre reactia mea, adevarat, destul de acida, ea a venit poate nepotrivit, dar se datora ...reactiei altora ca...cica infundam copiii sau ii ingrasam cu atata mancare gatita...eu o fac NUMAI DIN DRAGOSTE PT EL...atat!Si tot din dragoste l-am alaptat pana cand nu a mai vrut el..un an si 3 luni...
Scuze daca a fost deplasata iesirea, dar ma necajesc mamele astea care au mare grija sa aiba dulapul plin de prafuri de cereale si frigideul plin de borcanele...naturale..
Sanatate puiului tau...si idei ingenioase la gatit tie!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamimo
Raspuns la: 26/01/2006 11:55:05
Mesaj:

Multumesc si eu mamicilor care isi fac timp pentru a transmite si altora din experienta lor.Insa ce ne facem cu copiii mofturosi,care raman "fixati" pe anumite feluri de mancare si care refuza cu inversunare orice alta varianta?Am un baietel de un an si doua luni care in afara de supa pasata( e drept,contine toate legumele posibile permise la aceasta varsta,carne de pui sau vita si smantana)nu vrea nimic altceva,nici macar traditionalul piure de cartofi...Oricat m-am straduit,nu pot nici macar sa-i dau bucatele mai mari(scuipa imediat),asa ca nu mai vorbesc de alte feluri...Am inceput de ceva timp sa-i dau sa guste din ceea ce mancam noi,ia doar cateva gurite si atat,deci nu poate fi vorba de inlocuitul supei,pentru ca ar insemna sa sarim peste masa.
Nu imi fac probleme in privinta dezvoltarii lui,s-a nascut cu 4.550 kg si acum are 13.800 insa as vrea sa-l determin cumva sa manance si altceva,m-am saturat eu sa gatesc mereu acelasi lucru.
Si inca o intrebare:voi cand considerati ca bebele vostru a mancat suficient?
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 26/01/2006 13:14:15
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mamimo

Si inca o intrebare:voi cand considerati ca bebele vostru a mancat suficient?
---------------------------------------------------------------------



Citisem undeva ca stomacelul unui bb e cam cat un pumn de-al sau.As vrea sa pot spune ca ma stradui sa nu depasesc acest volum,dar are el grija de asta.Cand nu mai vrea scuipa.
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 26/01/2006 13:35:40
Mesaj:

salutare!Draga Carmen nu le baga in seama pe toate,lasale ca is vor gasi nasul.Multumim(eu zic si in numele altor si cred ca sunt in asentimentul meu),si daca mai ai timp mai scrie din cand in cand cate o reteta,nu strica nimanui.Si lasale pe cele sfatose,nu le acorda atentie.
Copilasul meu intoarce capul cand nu mai vrea,iar eu nu-l mai fortez.Nu stiu care sunt inlocuitori supei si a pireului traditioanal,dar eu la inceput l-am fortat pe robert sa guste si altceva si daca ia placut a mancat,daca nu l-am lasat si am mai incercat si dupa cateva zile sau cand am gatit felul respectiv de mancare.
Sanatate la copilasi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamimo
Raspuns la: 26/01/2006 14:49:56
Mesaj:

Ma gandeam ca totusi un pumnisor de-al lui e cam putin...Nu stiu daca cu doar atat putem sa le asiguram aportul energetic de care au nevoie.Ideea e ca uneori mananca un castronel plin si am impresia ca daca ar mai fi ceva in el ar mai manca,iar alteori incepe sa strambe din nasuc si sa dea din maini in semn de refuz inainte de a apuca sa inghita vreo lingurita.Luca mananca 5 mese pe zi fara nici-o gustare intre ele,asa ca ma cam straduiesc sa-i dau toata portia.Nu as vrea sa-l transform intr-un imbuibat,insa nici mai slab nu as vrea sa-l vad.
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 26/01/2006 15:04:00
Mesaj:

Merci, calida..voi mai scrie...
Mamimo, si andrei facea la fel....si eu l-am smecherit cu iaurtul care ii placea la nebunie...am inceput sa-i pun iaurt in felurile care nu-i placeau si am scazut treptat cantitatea de iaurt...
In privinta bucatelelor, incearca sa-i dai in mana fructul preferat, painica, prajiturica de casa, oricum, ceva care-i place si pe care stii ca-l va manca cu placere...
AA
Mi-am amintit ce manca cu mare placere Dei..
Ciulama de pui;
Fierbeam legume multe( feluri multe) si separat carnitza de pui( se poate si impreuna). Dupa ce erau fierte( si eu, le pun pe toate in apa rece, ca sa fie supa gustoasa, daca vreti sa ramana legumele si carnea gustoase, le puneti in apa fierbinte), strecuram supa( care trebuie sa ramana putina...). Se topeste un cub de unt, rapid o linguritza de faina si smantana din belsug...apoi se dilueaza cu supa de pe legume si se fierbe la foc mic pana se ingroasa.Carnea de pui de pune la sfarsit, pasata, tocata sau...ca atare. Se poate pune si un strop de lamaie...si patrunjel verde...
aaa
Inca ceva bun, bun..
Budinca de conopida( sau de brocolli)
Se fierbe conopida ( in apa fierbinte cam 20 minute, cu putina sare...). Se strecoara, se arnca apa, se rupe buchetele mici, mici sau se paseaza, se amesteca cu smantana si un ou sau 2 batute bine, putina sare si patrunjel verde. Se poate pune si putin gris sau orez gata fiert.Se pune la cuptor pana cand e rumenit frumos deasupra.Se poate pune, de asemenea si branza de vaci...Dupa inspiratie..
( mai revin cu alte bunatati de bbi...pofta buna!_
--------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 26/01/2006 16:51:54
Mesaj:

Intradevar f gustoasa budinca de conopida,dar de la ce varsta i-ai dat copilului conopida,varza,fasole?Noi mancam de 3 ori pe zi,de 4 in zilele exceptionale,si nu destul de mult sau nu stiu eu ce inseamna mult pt un copil. sambata am sa-i gatesc supa de dovlecel,sunt curioasa sa vad daca o va manca,fiindca mancarica de dovlecei nu mi-a luato.
Sanatate la copilasi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 27/01/2006 12:19:57
Mesaj:

Carmen, da-ne si noua ceva retete de 10-30 min., astea-s preferatele mele. Am si eu cateva, dar mai mult pentru noi decat pentru bebe.
Sincer daca stau sa ma gandesc nu ma deranjeaza atat pregatitul mancarii, cat timpul pe care-l pierzi pe urma, asteptand sa fiarba sa se coaca, etc. Nu poti iesi afara cu el in perioada aceea, trebuie sa fiu cu ochii pe el sa nu se atinga de aragaz, sa nu uit sa mai amestec sa nu se prinda sau sa se arda...
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 27/01/2006 18:01:49
Mesaj:

Calida, conopida i-am dat de la 9-10 luni, iar varza dupa un an..DAR..ii puneam varza in supica, pt ce contine, dar nu i-o dadeam, o aruncam...la fel cu fasolea verde( o mana de fasole verde pe care nu i-o dadeam, doar pt gust)...Fasole verde dupa 1 an, iar fasole uscata...nu prea, desi avem 1 an si 9 luni...i-am dat si s-a pland de burtica si...am ezitat...
Gangurici, cum e bebe cu hernia?
O sa revin cu retete scurte, dar...bb 2 din burtica a fost cam agitat azi...si mi-a dat dureri de cap si de burtica...sper sa pot scrie maine...
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 27/01/2006 18:18:09
Mesaj:

Buna Carmen!Esti o curajoasa daca il faci si pe al doilea asa repede.Sa va dea Dumnezeu sanatate!Si astept sa ne scri si alte retete!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Carmenbr
Raspuns la: 27/01/2006 18:57:27
Mesaj:

Carmen, super retetele tale.
Insa faina pusa in unt incins se numeste rantas si crede-ma ca e groaznic de rea chiar si pt un adult, nu pt un copil. Daca reusesti sa faci ceva sa eviti aceasta combinatie, de a praji faina in unt, chiar si pt un minut, e tare bine. Si crede-ma ca stiu asta de la un medic f bun.

Iar chestia cu cat de grasi sunt copii nostri daca stim sa gatim, Eric al meu s-a nascut cu 2,720 si acum la 1,7 luni are 14 kg. Si crede-ma ca nu e deloc gras, poti sa te uiti la poze sa te convingi. Iar eu, ca o mama rea ce sunt, nu am nici timp sa-i gatesc in fiecare zi altceva, ca plec la office dimineata la 7 si mai vin seara la 6:30. Noroc cu tanti care sta cu el.
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 27/01/2006 21:36:37
Mesaj:

Draga calida, bb 2 e asteptat de toti cu drag, desi suntem convinsi ca nu va fi usor...dar va fi, cu siguranta, frumos...
Carmen, crede-ma ca stiu ce e un rantas si ca nu am mancat iciodata rantas, adica faina prajita PANA SE RUMENESTE. Intentionat am precizat ca se lasa foarte putin...pt adulti eu fac faina cu apa si o adaug la sfarsit..se poate si asa, dar in unt o las cam 3-4 secunde...
Ok, o reteta pt gangurici...si nu numai...
Ciorba de salata verde
Se ia o salata verde, se spala frunza cu frunza, apoi o ceapa rosie pe care o taiati marunt...Se caleste putin ceapa rosie si salata pe care incercati sa o rupeti cat mai mic( se pare ca daca se taie, se pierd multe vitamine...).Se calesc ambele rapid, se pune apa cat sa acopere de 2-3 degete, se pun pe foc si dupa 20-25 minute se verifica salata daca e moale.De aici...e variante
fie amestecati o lingura rasa de faina cu smantana , diluat cu lapte si apoi cu zeama din ciorba( treptat, ca sa ajunga la aceeasi temperatura)si turnati peste..
fie puneti o lingurita de gris, mai lasati cateva minute si apoi faceti operatiunea cu laptele si smantana.
Se poate pune si un catel de usturoi..daca nu sunteti alergici...
De acrit, se poate acri fie cu lamaie, fie cu putin otet si( daca va place) putin marar tocat bine..
Si inca ceva..pt gangurici...toate retetele se pot face rapid daca folosesti legume congelate ce fierb in maxim 15 minute si care au, se pare, cam 15% mai putine vitamine decat cele crude....

Si inca una buuuuuuna!
Piure de sfecla rosie cu ficatel de pui
Se spala bine sfecla rosie, se taie felii groase de un deget si se bune la copt in cuptor pe gratarul acestuia.Se intoarce de pe o parte pe alta pana se coace( se inmoaie, dar nu la fel de mult ca cea fiarta, insa e mai gustoasa).In acelasi timp, se pune ficatelul la fiert in apa putinasi cand e aproape fiert se pune un varf de sare.Se scoate sfecla , se acopera cu un servet umed( dar inchis la culoare ca pateaza)si se lasa cateva minute.Se curata de coaja si de pojghita care s-a format, se da prin blender impreuna cu ficatul sau pe razatoarea mica, iar ficatul se striveste cu furculitza. Se adauga lapte caldut, un strop de zeama de lamaie si, chiar putin unt topit pus deasupra...e delicios...
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 30/01/2006 20:21:06
Mesaj:

Salutare!De abia am apucat sa citesc mesajele,nu am avut calcutor,sa imbolnavit si el putin.Merci Carmen pt retete!Noapte buna!
Sanatate la bebici!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Meniu BB 9 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: Denise
Subiect: Meniu BB 9 luni
Trimis la: 24/01/2006 16:20:14
Mesaj:


Dragele mele,

Am si eu o mica dilema; cam cat papa un BB de 9 luni?! Si, cam cate mese pe zi si la ce ore? Am trecut oarecum de prima etapa a diversificarii (cu mofturile de rigoare) si acum, fetita mea are cinci mese pe zi dupa cum urmeaza:
- dimineata devreme lapte de la tzitzi;
- la 10,30-11 un mar ras amestecat cu cateva lingurite de cereale si suc de portocala;
- la 13,30-14 piure de legume cu carnita de pui sau vita sau galbenus de ou, toate "blendarite", caci pitica nu are decat 2 dinti si nu are cu ce mesteca;
- la 18,30 - 19 branza de vaci cam.50gr. amestecata fie cu jum. de banana, fie cu iaurt, mar ras, etc
- cateodata, dupa baie, cam 100 ml.iaurt cu cereale sau lapte cu cereale
- inainte de somn, tzitzi la greu.
Ce credeti, este bine asa? Voi cam ce program aveti si cam cat papa puii vostrii? Va multumesc!

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 24/01/2006 17:34:47
Mesaj:

Denise, este excelent ce papati....calitativ.La fel papam si noi la varsta voastra, dar dupa 10 luni am inceput sa-i fac la amiaza 2 feluri, deci pe langa piureul cu carnitza si o supica sau o ciorbica usurele...
In rest, la fel pe mai departe
---------------------------------------------------------------------


Autor: Mirela72
Raspuns la: 25/01/2006 13:54:57
Mesaj:

E foarte bine ce papati. La varsta asta si noi cam tot asa, mai putin titi. 5 mese pe zi e bine, noi le aveam impartite la distante de 4 ore una de alta, si anume: 6-10-14-18-22.
De pe la un an si 2 luni i-am scos masa de la 6 dimineata si am lasat-o pe 4 mese. Ii merge foarte bine asa (acum are un an jumate).
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamaruta
Raspuns la: 25/01/2006 15:58:03
Mesaj:

E super, in plus ii poti baga si peste.
Pupaciuni la bebeutii cei mai mancaciosi
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kate
Raspuns la: 02/02/2006 13:24:48
Mesaj:

Draga Denise,
Si eu am un baietel de 9 luni si jumatate, care maninca asa :
6.30-210 lapte cu cereale
10.00 - 190 grame fructe ( piersica, banana, mar, ananas, kiwi, pepene galben - depinde ce am la dispozitie) + brinza vaci
14.00 - 190 supa cu carne vita, carne pui, ficatel pui, galbenus ou
18.00 - iaurt cu cereale ( danone natural ) sau papanasi, sau sufleuri
22.00 - 210 lapte cu cereale

e foarte bine cum mincati ! tine-o tot asa !!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Denise
Raspuns la: 02/02/2006 14:36:58
Mesaj:

va multumesc, fetelor! simteam nevoia sa ma sfatuiesc cu cineva si va multumesc pentru raspunsuri! sa fiti sanatoase si voi si puii vostrii!
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

1,6 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: oanan78
Subiect: 1,6 luni
Trimis la: 01/02/2006 17:59:50
Mesaj:


de cate ori mananca copii vostri pe zi la 1,6luni si cantitativ va intreb? ca pe mine ma disperat fetita mea...nu prea vrea sa manince si cand mananca ia 3 lingurite si alta mancate si uite asa toata ziua, voi ii mai tineti program de masa la 3 ore?



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Melania 14
Raspuns la: 01/02/2006 21:45:03
Mesaj:

Nici noi nu suntem papacioase si avem numai 1 an.Avem 5 mese in total:2 de lapte si 3 solide.Mancam cam la 4-5 ore , ceea ce ar trebui sa faci si tu, mi se pare foarte mic intervalul de 3 ore la 1,6 ani si mai ales ca nu sunteti fan mancare.
Incearca sa-i dai la intervale de timp mai mari mancare si variaza consistenta meselor.Nu-i mai da intre mese nimic sa manance si sa bea numai apa sau oricum nu ceai si suc la discretie. Noi tocmai am revolutionat putin programul si se pare ca e mai bine. Cred ca e foarte important pt ei ca masa sa fie o surpriza( de ex inversaza felurile de mancare de la anumite ore, cu exceptia pranzului).
Succes !

Am uitat, intrebai de cantitati, iata-le intr-o zi : fructe cu cereale sau cu branza (max.200ml); supa 50-100ml iar felul doi 150-75ml; 1 felie de paine fara coaja de marime medie cu unt si cascaval sau 1/4 felie de paine cu 1 cremvusti . Laptele e 170ml dimineata si 200ml seara.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Soleil
Raspuns la: 02/02/2006 13:24:49
Mesaj:

3 ore intre mese la un an jumate mi se pare prea putin.
La 1.6 ani, Tiana avea cam 4 mese - atatea are si acuma, la 1.10 ani.
Dimineata
- 7-8: lapte (150-250 ml, cat vrea)
- 10-11: covrigei, ceva fruct
Pranz (13-14): mancare gatita (cam 3-4 linguri de mancare sau 1 polonic de supa)+ 1 danonino mare
Dupa-masa (17-18): 1 zi un ou omleta cu cascaval / 1 zi altceva - sandvis cu ceva de ex (cereale nu mai vrea demult)
Seara:
- 19-20: ceva ce papam si noi la masa de seara
- 21-22: lapte (150-250 ml, cat vrea)

Cam asta e. Nu se omoara cu mancatul, dar nu-s toti mancaciosi. Oricum 3 ore intre mese... nici nu are vreme sa i se faca foame
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 02/02/2006 13:50:10
Mesaj:

Noi papam asa:

05,00 - 170 ml lapte
10,00 - iaurt mic simplu cu painica
11,30 - gustarica - piscot
13,00 - felul I supa - de care avem si noi astia mari, fi`mea prefera supa de carnita / ciorbita / supa de cartofi
- felul II - ompleta / mamaliga / pilaf / pireu cu carnita / diverse legumixuri cu cascaval /
14,00 - 170 ml lapte
17,00 - fructe cu branzica si biscuite - prefera banana+kiwi
20,00 - ciuguleste de la noi ce papam / sandwich cu cascaval+rosie / orez cu lapte
22,30 - 250 lapte cu 6 masuri cereal - diverse sortimente
Intre mese bea zeama grepfruit/portocale/poate ceai ... cam 500 ml in total

Eu zic ca papa bine, desi are doar 10,100 kg
---------------------------------------------------------------------


Autor: anemona
Raspuns la: 02/02/2006 15:09:54
Mesaj:

Fetita mea are tot un an si 6 luni si papa asa:
-ora 7-8 un biberon de lapte cu cereale - cam 200-250
-ora 11 cativa soldatei de paine cu unt, sunca, rosie, cascaval etc si un pahar (180-200 gr) de fructe (mar, para, ananas, struguri, pepene galben etc, fac un cocktail cu mai multe fructe) cu branza proaspata si/sau biscuiti si cu cu o lingurita de miere
-ora 16 cam 180-200 grame piure de legume cu carne sau pilaf cu carne sau in fine, mancarea principala din zi (azi de ex piure de brocoli cu carne de vita la cuptor)
-ora 19-20 un iaurt sau o budinca de vanilie sau o cutiuta de branza cu fructe sau alte chestii de genul asta
-ora 22-23 un castron de cereale cu lapte Milupa (cam 7-8 linguri)
-ora 24 sau chiar mai tarziu, in somn, 200 lapte simplu.
Dar sa nu-ti imaginezi ca e chiar cooperanta, o pun de fiecare data in scaunelul de masa si stam si jumatate de ora la o masa, punem MTV si alte nazbatii ca sa pape. Ma inarmez cu multa rabdare de fiecare data si pana la urma reusesc. Cred ca inainte de mesele mai principale trebuie sa o lasi macar 4 ore nemancata ca sa poata manca tot. Si inca ceva, pana dupa masa principala din zi nu primeste nimic intre mese, ca-si strica foamea si pa, nu mai mananca. Daca primeste de ex chiar si ceai dulce, ii vei taia foamea automat, daca e asa mai dificila. Fetita mea bea doar apa, i-am scos ceaiul din acest motiv.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Boca Daniela
Raspuns la: 05/02/2006 21:38:12
Mesaj:

Sunt mamica unui baietel tare mofturos la mancare.Nu prea mananca mancare gatita gen supe, ciorbe , pilaf sau piure de cartofi.Ii plac foarte mult snitelele din piept de pui, din carne de vita , carnea o mananca si oul si mai papa si fructe, dar sunt disperata ca mananca foarte putin si numai ce vrea el.Pana la 1 an a mancat si mancare gatita, dar in ultimele 2 luni nici nu vrea sa vada lingurita (are acum 1an si 6 luni ).Bea lapte de 3 ori pe zi si-i dau si suc natural, ii place sunca de pui si pateul din ficat de gasca.Sfatuiti-ma ce sa fac sa manance si mancare gatita ca nu mai stiu cum sa procedez s-o accepte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Melania 14
Raspuns la: 05/02/2006 22:41:40
Mesaj:

Daniela eu ii mai fac budinca la cuptor din paste(steline de la Barilla), sunca ,ou batut cu smantana si cascaval.Poti sa i-o dai si rece si calda. Zilele astea am mai incercat sos de portocale cu pireu de cartofi si piept de pui.In rest ce sa mai zic, incepem aproape fiecare masa cu proteste... Dar ce sa fac?asta e...
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Meniul la 1 an jumate
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Subiect: Meniul la 1 an jumate
Trimis la: 16/02/2006 18:38:19
Mesaj:


revin pt ca am nevoie de niste sfaturi....

- cate grame de carne ar trebui sa manance per zi acum copilul, dat fiind ca ritmul de crestere s-a incetinit ? Danut mananca maxim 50 de gr si numai la pranz carne

Asta duce la a doua problema:

- cate mese cu legume fierte si carne trebuie la modul ideal sa aiba un copil la aceasta varsta. Am citit undeva pe net ca trebuie samanance atatea linguri de legume la o masa cati ani are. Si ca ar trebui cateva portii, adica vreo 2-3 de legume, 2-3 de fructe per zi. In conditiile astea ar reiesi ca ar trebui sa aiba cam 5-6 mese, ceea ce la noi e imposibil, ca nu mananca atat de des si nici de 2 ori legume nici intr-un caz. Fructe da, poate accepta de 2 ori dar legume no way.
merci

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 16/02/2006 19:28:32
Mesaj:

Razvan mannca 4 mese pe zi de la 1 an.
Dimineta -cereale cu lapte Milupa
- ou+ branza topita dupa care o exquissa(branza de vaci cu fructe din comert) sau un iaurt
Aste i le dau o zi si o zi.

La amiaza
-o pulpita de pui,80-100g carne de vita sau peste, iar lunea ficat de pui cu legume diferite,mamaligutza sau paste fainoase

Gustare 17.30-18
-pireu de fructe cu biscuitisau borcanel de fructe
Daca manca borcanel de fructe inainte de baie mai papa un iaurt.

Cina - o portie de cereale cu lapte facute cu lapte cald altele decat cele de dimineata.

Intre micul dejun si amiaza nu mai papa nimic.Dupamasa dupa gustare mai gusta una alta.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 16/02/2006 21:01:35
Mesaj:

Daca papa cate un pic din toate grupele alimentare totul este ok.Mie nu-mi plac cifrele sau mai bine zis statisticile,astfel incat nu ma agat de niste "bareme", ma bucur ca papa cate putin din toate,chiar daca asta inseamna o lingura sau 2.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Raspuns la: 16/02/2006 23:29:48
Mesaj:

wow, Danut n-ar manca 100 de gr de carne...la noi portia de pranz nu depaseste 200-250 de gr cu tot cu legume si carne

Da, Miha, ai dreptate cu cifrele, sunt stresante, numai ca ma gandesc ca depinde dezvoltarea lui de cat si ce mananca. Nu trebuie sa fie nici supraalimentat nici subalimentat. Ori copiii la varsta asta au atatea alte preocupari incat statul la masa e ceva fugitiv, mananca cat mananca si-si aduce aminte ca are ceva de joaca, se cere jos din scaunul de masa. Daca nu-l dau jos nici nu mai mananca, daca-l dau jos, uneori prefera sa manance in timp ce executa ceva printre jucarii, stiu ca nu se face, dar....ce pot alege? sa-l las cu portia si asa mica abia gustata?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Nora
Raspuns la: 17/02/2006 08:33:01
Mesaj:

Rares are 1 an jumate si pediatra m-a dat o schita de meniu:
dimineata:paine cu unt,bucatele mici,sunca de pui sau patramioara si o canita de lapte,faca bea.Sau omleta cu fff putin ulei in care pui branza.Sau ou fiert cu paine si lapte.Deci sa se apropie de micul dejun al adultilor.Sau cereale cu lapte,dar mai consistent,nu dat cu biberonul.

La ora 10:gustare:fructe,biscuiti,iaurt,branza topita..ceva usor

Pranz:-supa sau ciorba
-carnita la grill sau gratar taiata marunt cu piure sau legume sau tocanita,pilaf..

Ora 17:gustare usoara:fructe,compot,iaurt,branza cu banana,papanasi cu branza,clatite,placinta...binenteles doar una din ele

Cina::ficatel cu cartofi sau branza cu smantana si mamaliga sau macaroane cu branza sau gris cu lapte sau lapte cu biscuiti...etc

Pt ca al meu nu prea bea lapte mult,seara la 11 si dimineata la 6 ii dau un biberon cu lapte praf,pt ca altfel toata noaptea se foieste si cere apa nonstop.

Deci pediatra a zis ca trebuiesc 3 mese consistente si 2 gustari.Eu ii tot trageam cu laptele,ca nu bea destul...si a zis ca e mai importanta mancarea serioasa si diversificata,pt crestere iar meniul se apropie de cel al adultilor,dar fara prajeli,grasimi sau alimente care baloneaza:varza,fasole,mazare...etc
---------------------------------------------------------------------


Autor: Mirela72
Raspuns la: 17/02/2006 13:10:20
Mesaj:

Lia, am o carte pe aceasta tema, "Alimentatia copilului intre 1 si 3 ani" de Lyonel Rossant si-mi place cum e scrisa, are multe informatii utile.
Daca vrei ti-o imprumut, macar asa ajungem si noi sa ne mai vedem.
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Raspuns la: 17/02/2006 13:45:34
Mesaj:

Fetelor,m-ati innebunit cu gramele.Pai eu niciodata nu m-am gandit cate grame are bucatica de carne pe care o mananca.Ideea e ca si ei trebuie tratati ca niste oameni mari.Adica nu trebuie in fiacare zi sa manance o cantitate standard.Si noi avem zile cand mancam mai putin, zile cand mancam mai mult.Asta e parerea mea.
Eu incerc sa-i dau in fiecare zi cate putin din toate:carne,lactate fructe.Fetita mea arata destul de bine si vreau sa spun ca nici nu mai tin minte de cand nu am mai cantarit-o.Atata timp cat totul e in regula:e vioaie, sanatoasa, nu are probleme cu kk, de ce sa ma stresez?Ca doar daca nu-i ceva in regula imediat se vede schimbarea.
Concluzia la care am ajuns eu este ca nu conteaza prea mult cat mananca(bine... nici lasati de capul lor)dar nici masurat totul la gram
------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 17/02/2006 14:29:38
Mesaj:

draga Giorgiana ,sunt total de acord cu tine.....asa e si la noi chiar daca Ioana mea are1 an si aproape4 luni.
Nu lipseste prinz fara carne de orice fel...dar din pui ....sau vita...
dimineata a mea nu vrea lapte la prima ora ii dau la 9 micul dejun ...felii de pate sau crema de brinza,,sau cascaval si un crenwist, apoi un mic bibe de lapte... dupa amiaza...ii dau ba,un iaurt.,ou fiert,mar cu biscuiti sau budinci din orice...
seara are bibe cald de lapte si apoi nani.
Deci nu respect acele prinzuri zise de doctori

quote:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 17/02/2006 14:42:01
Mesaj:

Am vazut ca v-ati iritat ca am zis de cantitati.Carnea ma cantarit-o cand am inceput diversificarea acum ii fac portiile ochiometric.

Dorsilia Razvan mananca la amiaza un pireut mai moale facut intr-o farfurie din aceea Primi pasi.Nu stiu ce cantitate intra acolo.El nu manca supa pentru ca eu nu ii vad rostul.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 17/02/2006 15:13:30
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by asi

Am vazut ca v-ati iritat ca am zis de cantitati.Carnea ma cantarit-o cand am inceput diversificarea acum ii fac portiile ochiometric.
---------------------------------------------------------------------



Draga Asi,daca am spus ca nu-mi plac cifrele asta nu inseamna ca ma irirta faptul ca altora le plac,am spus-o pur si simplu.
Ia de la mine un ca sa-ti treaca supararea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Raspuns la: 17/02/2006 16:32:18
Mesaj:

Uite si de la mine doi pupici.Nici eu nu m-am iritat.Incercam doar sa va linistesc putin si-mi expuneam punctul de vedere.
Crede-ma ca atunci cand citesc chestii d'astea stau si ma gandesc ca poate nu sunt o mama buna:ca nu cantaresc(doar ochiometric, cum ai zis tu) bucatica de carne sau nu urmaresc cate calorii consuma fi-mea(ca am auzit-o si pe asta).Apoi incerc sa ma linistesc singura asa cum am incercat sa fac si cu voi.
Crede-ma ca nu e vorba de iritare.Inteleg nelinistile si intrebarile tuturor ca doar am trecut si eu si inca mai trec prin chestii d'astea ca doar sunt mamica,nu?E si normal sa fie asa.
Uite, mai bine iti dau 3 pupicei
---------------------------------------------------------------------


Autor: clyo
Raspuns la: 17/02/2006 18:01:19
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by asi


Dorsilia Razvan mananca la amiaza un pireut mai moale facut intr-o farfurie din aceea Primi pasi.Nu stiu ce cantitate intra acolo.El nu manca supa pentru ca eu nu ii vad rostul.
---------------------------------------------------------------------


cum adica nu-i vezi rostul?
fara suparare, doar intreb.

io nu vad rostul la branza topita, ii dau branza de vaci, telemea, cascaval dar niciodata nu i-am dat branza topita.

si noi tot 1 an juma' avem
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 17/02/2006 18:14:50
Mesaj:

Supa nici noi nu mancam decat foarte rar si mai ales la cina.Eu consider ca nu are vaoare calorica si decat sa-i umplu stomacul cu supa prefer sa ii dau un pireut de carne si legume mai suculent.Adica un fel de supa mai concentrata.

Multumesc pentru pupicei.
Nu m-am suparat.Eu am scris cantitatile asa ca sa aiba Dorsilia un reper fata de cantitate.Nici eu nu cantaresc mancarea nici macar cand fac o reteta

Clyo am incercat aproape toate tipurile de branza dar cu ou amestecat cel mai bine merge branza topita.Asta o mananca cu placere.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gongutza
Raspuns la: 17/02/2006 19:52:02
Mesaj:

Nu te supara Asi dar si supa/ciorba isi are rostul ei,si totusi cred ca are o valoare calorica ca doar nu-i dai copilului apa chioara sau doar zeama de la ciorba/supa.Si daca nu vrei sa-i umpli stomacutul cu ciorba/supa poti sa i-o dai dupa piureul consistent de care zici tu.Si daca mananca 5-6 linguri e ok...
Branza topita are cele mai multe e-uri,mai bine incearca sa-i dai o crema de branza(almette,etc)
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Raspuns la: 17/02/2006 21:13:38
Mesaj:

fetelor, sa stiti ca nici eu nu mai stau cu cantarul la fiece portie de mancare....asa...orientativ.

Danut mananca si el la pranz tot un pireut mai moale asa, blenduit inca, in care inglobez legumele, carnea/ficatul, si zeama in care au fiert carnea si legumele si-mi rezulta o portie cam de 250 de gr. Supa separat nu mananca, asa ca de aia io bag acolo, cam un polonicel din ala mic, asa impacam si capra si varza, adica sa fie su supa si felul 2. Desert cam rar mai incape.

Cina e cu dichis, ca s-a saturat de cascaval, almete, unt, gem, asa ca am trecut pe cereale cu biscuiti, fructe cu biscuiti, iaurturi cu fructe.
Am incercat soteuri, sufleuri, mamaligi, peste copt, pasta de ficat si niet rezultat, deja o iau razna
--------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 18/02/2006 15:12:47
Mesaj:

Am incercat si eu sa ii pun altceva in ou dar nu ii place si vomita.Stiu si eu ca nu e tare buna branza topita dar ....
---------------------------------------------------------------------

Autor: ioana2004
Raspuns la: 18/02/2006 16:31:46
Mesaj:

mai fetele mele...ce-i mai dati voi seara...adica dupa amiaza...in afara de creme de brinza...pateuri...budinci...
Voi ii dati seara mincare gatita...adica peste la cuptor,garne la gratar sau chestii d-astea...?????
Eu nu stiu ce sa-i mai dau ...totusi sa fie cit de cit usor de digerat pentru ei copii...
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiss
Raspuns la: 18/02/2006 16:43:35
Mesaj:

mai nou, nutritionistii considera ca pina la 3 ani, un copil trebuie sa manince la masa principala, de prinz, mincare consistenta, adica cum ar veni felul 2, si daca mama isi doreste f tare, ii poate da supa/ciorba dupa...mai citeam ca o masa trebuie sa contina 3-4 feluri de legume, probabil pt ca se completeaza reciproc, la fel si in ceea ce priveste fructele...nu cred ca era vorba de mai multe mese de legume, ci de mai multe legume la o masa...cu fructele ar fi mai simplu, ca pe-alea le rontai si intre mese...in general, eu m-am adaptat gusturilor puiului meu: nu-i cintaresc carnea (acum chiar m-ai facut curioasa, ca eu niciodata n-am stiut cita carne-i pun in mincare!), dar daca puiul ii place mai mult, din aia maninca mai mult; daca ficatul ii place mai putin, ii pun mai putin...eu, ca sa-i inglobez in mincare legume si zarzavaturi pe care poate separat nu le-ar minca, cumpar din fiecare (cartofi, morcov, telina, pastirnac, broccoli, fasole verde, dovlecel, etc), le fierb si le mixez, apoi fac portii pe care le pun la congelator...obtin astfel o baza de legume la care pot adauga apoi tot felul de carnuri, sau ou sau ce-mi trece prin cap...si am pt zile in care am mai putin timp pt gatit...
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiss
Raspuns la: 18/02/2006 17:02:50
Mesaj:

ioana, si eu sint in mare pana de idei, dar iti zic ce-i mai dau eu: orez cu lapte+stafide+mar copt, taietei cu lapte, budinca de macaroane cu brinza proaspata...dar vreau si eu alte feluri posibile
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Raspuns la: 18/02/2006 19:44:39
Mesaj:

Fetelor, am primit tot de la cineva de pe forum o carte cu retete pentru bebei.Daca vreti sa v-o trimit, dati-mi adresele voastre de e-mail si v-o trimit cu placere.Promit
---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 19/02/2006 09:27:33
Mesaj:

Neata dragutelor...,
Kiss vad ca si tu esti in pana de idei dar eu mai stau si mai improvizez ...ceva...
I-am dat ieri spre ex.gris cu lapte...si cu dulceatadupa amiaza....
..si seara am fost la restaurant si a servito clatituta cu gem....buna dar bineinteles ca n-a mincat-o pe toata...
azi am zis ca am sa-i fac lapte cu fidea sau taietei...dar tre sa ma duc sa cumpar...
Georgiana te rog tare mult sa-mi trimiti si mie retete din acea carte minune...
Uite e-mailul meu:negaramariana@yahoo.com
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Raspuns la: 19/02/2006 12:32:03
Mesaj:

Ioana 2oo4 ti-am trimis-o.Vezi ca e scrisa cu caractere mai mici sa ocupe mai putin spatiu.Dar poti sa maresti caracterele.
Spor la gatit si tie si la pitica(cred ca ai fetita,nu?)
---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 19/02/2006 13:44:07
Mesaj:

Mersi tare mult ...e foarte buna...dar am timp s-o citesc...
Draga mea dar n-ai dat acolo la"Ioana la 1 an si 2 luni sa-mi vezi galusca....??????
Hai ca ma duc sa -i fac ceva de dupa amiaza....mai sunt pe aici....
---------------------------------------------------------------------


Autor: Klaus29
Raspuns la: 19/02/2006 13:54:23
Mesaj:

gerogi75 vrem si noi carticica; avem aproape 2ani
claudia@stonet.ro
---------------------------------------------------------------------


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 19/02/2006 14:20:52
Mesaj:

Buna mamici!
Si eu am o mandruta de 1 an si aproape jum si papa cam asa:
-la ora 7-7,30 cam 200 ml lapte fara cereale;
-apoi cam la o ora ii dau painica cu pateut,unt cu gem sau dulceata,unt cu sunca de pui,unt cu cascaval,sandwich cu cascaval si sunca la sandwich maeker(nu stiu daca am scris corect)si ceai cu miere si lamaie;
-la 11,30-12,00 ii dau piureutul de fructe cu branza calcica sau de vaci(mar,para,banana,struguri,portocala si kiwi)si suculet din portocale(ii plce tare mult);
-la 15-15,30 ciorbita sau supica cu legume si carnita sau ficat ou fiert(fetitei mele nu-i place oul decat in ciorbita sau facut omleta)si felul doi depinde ,cateodata vrea cateodata nu ;
-la 18,30 papa iaurtelul simplu(facut de mine in casa)sau cu fructe(de cumparat)cu biscuitei ,cu cereale,cu pufuleti sau simplu;
-iar pe la 20,30 ii dau cereale,paste cu lapte,clatite,mamaliguta cu branzica si cu smantana etc. dar ea la ora aia nu mananca porti intregi ,ci jum.de portie pt ca nu poate;
-iar pe la 21,30 bea lapticul 200 ml si face nani.
Cam asa papa fetita mea acum.Nici eu nu mai stiu ce sa-i mai fac de papa seara ca as vrea sa mai incerc si altceva.
Multa sanatate la puiuti si voua !
---------------------------------------------------------------------


Autor: mel_g
Raspuns la: 19/02/2006 16:12:29
Mesaj:

Rolul supei este de a stimula producerea de sucuri gastrice. De aceea ea trebuie data ca prim fel de mancare - insa cantitatea nu trebuie sa fie mare.

Legat de cantaritul carnitzei mie nu mi se pare ceva exagerat in cazul copiilor care refuza mancarea. Atunci cand bb-ul mananca oricat ii dai sigur ca-i faci portiile dupa ochi si nu te agiti; dar cand ai in casa un mofturos care dupa prima lingurita nu mai vrea nimic iti cam pui intrebarea care este cantitatea minima pe care trebuie sa o manance pentru a nu se anemia.
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Raspuns la: 19/02/2006 16:25:17
Mesaj:

Gata Klaus ti-am trimis-o.Sper sa faci ceva bun din ea si sa ne inviti si pe noi la chef in martie ca doar stam pe-aproape.Poate ne incuscrim ca fetita mea a implinit 2 ani acum pe 8 feb. Oricum sper sa-ti foloseasca.tie si lui Andrei.
Ioana scuze ca nu m-am uitat la poze.Eu dupa ce adoarme bebitza dau o raita pe forum si trimit ce am de trimis sau raspund la mesaje.Astea sunt prioritare pt ca daca e ea pe langa mine, nu pot folosi tastatura.Pe urma imi fac de cap:poze, site-uri si alte alea.Da' acum m-am uitat si ai o galusca tare scumpica.Vad ca inca mai sta in patut.La noi s-au cam dus vremurile alea.Si apropos de galusti inainte nu-mi ieseau deloc si nu mai faceam desi tati al nostru era innebunit dupa ele.Renuntasem sa mai fac ca mi-era mila de dantura lui.Dar am gasit o reteta in carte si mi-au iesit super.........
Ma bucur ca esti multumita de ea si...spor la gatit
---------------------------------------------------------------------


Autor: LORELAI ANCA MORARIU
Raspuns la: 19/02/2006 21:42:24
Mesaj:

Servus Georgiana - te rog frumos trimite-mi si mie cartea de bucate - eu am o puiuta mofturoasa rau de tot (babay gaby n.9 iulie 2004) - care altceva īnafara de fructe nu vrea sa manānce... Traiasca banana, portocala, marul si para! Ehhh... parca ar fii maimutica - nu alta! (e nascuta īn anul maimutei :-))
Multumesc frumos, Lorelai
---------------------------------------------------------------------


Autor: LORELAI ANCA MORARIU
Raspuns la: 19/02/2006 21:47:56
Mesaj:

Georgiana: Oooops! am iutat sa scriu adresa de e-amil: lorelaim@gmail.com
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 20/02/2006 00:03:25
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ioana2004

mai fetele mele...ce-i mai dati voi seara...adica dupa amiaza...in afara de creme de brinza...pateuri...budinci...
Voi ii dati seara mincare gatita...adica peste la cuptor,garne la gratar sau chestii d-astea...?????
Eu nu stiu ce sa-i mai dau ...totusi sa fie cit de cit usor de digerat pentru ei copii...
---------------------------------------------------------------------



Mai poti incerca si niste cartofi copti cu unt,eventual si branza;paste cu branza;mamaliguta cu branza si smantana;sufleu de conopida;sufleu de cartofi;papanasi...
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Raspuns la: 20/02/2006 14:42:35
Mesaj:

Gata Lorelai.Ti-am trimis-o si tie.Scuze pt intarziere.Abia acum am reusit sa dau drumul la calc.
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 20/02/2006 14:43:29
Mesaj:

Buna!Te rog daca se poate trimite-mi si mie carticica de bucate!Multumesc!sanatate la copii!
aditomadii@yahoo,com
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Raspuns la: 20/02/2006 19:44:18
Mesaj:

Calida ti-am trimis-o.Pupici..Cat are bebe?

Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)
---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 21/02/2006 06:15:18
Mesaj:

In sfirsit reusesc si eu sa scriu ca ieri a fost dezastru cu netul,n-am putut ontra deloc pe forum....Dar acum e ok....Georgiana am gasit si eu reteta aia ca la fel nu-mi ieseau nici mie la inceput...Si mai adaug la sfirsit in galuste in praf de bicarbonat si ies super...
Sunt ingrijorata tare...Ioana mea azi noapte a scincit din 1/2 in 1/2 de ora....
Nu stiu de ce....am stat ieri foarte mult pe afara....,i-am dar preventiv un supozitor de efferalgan...ca avea 37.5.
Poate o chinuie si vreo asea,nu stiu
Voi ce parere aveti....
Georgi,ai zis ca inca mai sta fata mea in patut??
Da ma bucur ca inca mai sta ..,doarme ziua la ea in patut dar noaptea vrea la noi...asa ca
o sa mai incerc s-o culc la patutul ei cred ca la primavara....ca o sa dau gratiile jos...
Voi aveti vreo idee de ce scinceste noaptea?????
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 21/02/2006 07:11:19
Mesaj:

Bu na geogi!Si mersi pt carticica.Eu am un baietel de 1an si 3luni,pe care il cheama Robert.
Sanatate la copilasi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Raspuns la: 21/02/2006 20:01:42
Mesaj:

Buna seara fetele.
Ioana,s-ar putea sa fie caninii.Nu mai tin minte cand i-au iesit Stefaniei.Stiu doar ca atunci cand i-au iesit primele maselute tot asa plangea noaptea si facea putina febra.Am mers la doctor si mi-a spus ca intr-adevar sunt maselutele(i-au iesit toate 4 odata).L-am intrebat daca febra are legatura cu ele si mi-a zis ca daca are pana in 38,5 poate fi de la masele(unele sunt mai adanci si pana ies dor asa ca el se agita si face febra).Daca trece de 38,5 atunci inseamna ca poate fi altceva.Deci eu zic sa stai linistita deocamdata.
Si tu aveai probleme cu galustile?si eu credeam ca sunt singura...Mie mi se parea ca e o adevarata arta sa le faci.Dar uite ca acum mi se par usoare.Te pupacesc si pe tine si pe galusca mica.
Calida, cu placere; sa-ti traiasca bebe Robert si sa-ti aduca numai bucurii.Pupici
---------------------------------------------------------------------


Autor: miag
Raspuns la: 21/02/2006 21:08:01
Mesaj:

Georgi75, te rugam trimite-ne si noua carticica. BB Roland are un an si 3 luni.
Multumim.

Adresa de mail: miasoltuz@gmail.com
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Raspuns la: 22/02/2006 08:49:41
Mesaj:

Mia , scuze pentru intarziere.Ti-am trimis carticica.
pentru tine si bb Roland.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 22/02/2006 11:14:16
Mesaj:

Salutare fetelor....
Miine plec la Capitala...si vreau sa-i iau un borcanash de la Nestle...de paste cu jambon...
care o sa-l manince cind ajunge...
Dar pe tren e dezastru ,o sa puna miinile peste toate alea murdare....O sa -i dau banana,mar...vad eu ....Ma gindeam sa-i fac un sandwich cu sunculita si brinza topita....oare o sa tina pe tren....??????
Voi ce ziceti?
---------------------------------------------------------------------


Autor: amalisimona
Raspuns la: 22/02/2006 13:17:05
Mesaj:

Georgi, ne poti trimite si noua carticica? Adresa de mail este amalisimona@yahoo.com.

Multumim.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 22/02/2006 13:52:53
Mesaj:

Ioana2004,daca nu va fi foarte cald pe tren,nu cred sa fie probleme.Dar cat faceti pana la Capitala? Daca ii dai un fruct si cand ajungeti ii dai borcanelul nu e de ajuns?

Si acum un pic off topic.
In fiecare zi cand intru si vad ca subiectul s-a "marit" cred plina de speranta ca voi mai agata niste idei in ceea ce priveste meniul puiului meu.Dar dau peste aceeasi eterna carticica.Daca este deschis un subiect special cu asa ceva,de ce trebuie sa-l umplem si pe asta?
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 22/02/2006 14:02:56
Mesaj:

Buna la toata lumea!Multumim Georgi pt urari!Sa fiti si voi sanatoase,voioase,fericite,iubite si sa aveti parte de tot binele din lume!
Sanatate la toti copilasi!
pe toata lumea!
---------------------------------------------------------------------


Autor: ana_a
Raspuns la: 22/02/2006 14:11:39
Mesaj:

Buna!

Si Stefanel al meu e de un an jumate, am citit cu interes ce ati mai scris pe aici, intreba cineva de masa de cina, ei bine, eu la Stefan ii dau de regula cam ce mananca la amiaza, legume+carnitza si nu am avut probleme, asta pentru ca nu-i plac cerealele decat in laptele de seara maxim 2 linguri de praf in sticla de 260ml.
As avea si eu o intrebare, pana cand bem lapte si dimineatza si seara? Ma gandesc in conditiile in care ii place iaurtul si mananca unul pe zi nu ar fi deajuns o singura masa de laptic?Multumesc.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ana_a
Raspuns la: 22/02/2006 14:26:18
Mesaj:

Ce mancati la micul dejun?Ati reusit sa faceti din micul dejun o obijnuinta?Adica pe langa lapte, mai mananca ceva copilasii vostri?La noi sunt zile in care du[pa ce bea 260 ml lapte dimineatza nu mai vrea nimic pana la ora 1 cand mananca de pranz, si ma gandesc serios sa incerc al obijnuui cu un mic dejun fie el si o felie de paine cu ceva, sau un fruct...
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 22/02/2006 15:05:38
Mesaj:

Ana,in mod normal ratia de lapte ar fi de 400-500ml de lapte pe zi,deci un iaurtel nu cred ca ar inlocui o masa de lapte.Doar daca mai completezi cu branzica si alte lactate.
Robert al meu,dimineata papa lapte de la mami(inca),dar tot ii mai dau o portie de lapte cu cereale sau cu paine cu unt si miere de albine.Uneori ii mai fac cate un sandwich cu sunca si cascaval (la toaster),cate un out fiert amestecat cu branzica sau numai cu paine,omleta.
---------------------------------------------------------------------


Autor: calida
Raspuns la: 22/02/2006 18:53:18
Mesaj:

draga Ana,noi nu bem lapte de fel,avem o cana gradata pe care o folosesc cand fac dulciuri(de 1 l)e singura cana din care copilul meu gusta laptele.noi mancam iaurt dimineata(2danonino)si seara cu fructe si biscuiti,nu mancam cereale.la micul dejun mancam:painica cu branza topita sau unt,sunculita de oui,parizer,crenvusti, depinde ce ne cade bine,iar inainte de culcare ii mai dau inca tzitzi,doar inainte de culcare,avem 1an si 3 luni.
Sanatate la copilasi!
pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: susulina
Raspuns la: 23/02/2006 09:44:11
Mesaj:

Buna fetelor!Alexandra mea are 1 an si 5 luni si e cam mofturoasa la mancare si nu prea accepta nici noutati.Si inca ceva:la pranz abia mananca ciorbita in nici un caz n-ar mai manca si felul 2.Puiutii vostri mananca si felul 2 la pranz?Sa va spun ce mananca Alex toata ziua:Toata noaptea si dimineata pana se scoala papa lapte de la mami(si se scoala cam des de 5-6ori-cred c-ar trebui sa o intarc in curand).Apoi pe la 10.30 piure de banana cu mar amestecate cu branzica(cat o nuca)si cu 2 linguri de fulgi de ovaz(fierti 2-3 min).Cand nu-i mai place asta ii dau unt pe paine si cu gem, un pic de crenvurst(ca nu vrea mai mult)si 2 masline mari dietetice si eventual o buc. de banana.La pranz, pe la 13.30-ciorbita de pui, de vita sau de perisoare de vita, dulci sau acrite cu bors,pe care o ingros cu putina branzica(ea n-o mananca altfel si trebuie s-o pitesc pe undeva),ii pasaz si cartoful iar carnita o toc marunt.Ii pun si putina paine.Zarzavaturile le las rondele, bucatele si le papa bine asa.Am o prietena care-i da fetitei de 2 ani totul pasat cu blenderul.Nu vrea si pace altfel si-mi permit sa va dau un sfat de pe la varsta asta sa incercati sa le dati puilor si bucatele sa se invete cu ele. Si in loc de apa 80-100ml suc de portocala).Pe la 17.30-felul 2:pilaf cu carnita de pui sau vita sau ou moale sau mancarica de spanac cu carne sau cu omleta,sau peste pane cu legume gratinate sau ficat de pui la gratar cu piure.Nu mananca f. mult din ele asa ca-i mai dau si un iaurt de 150 ml amestecat cu o lingurita de miere(ca nu-i place simplu).Pe la 21 cereale date cu lingurita(cam 3 linguri dincutie)si un pic de lapte din canita iar pe la 10.30inainte sa doarma cam 200ml lapte din canita.si bineinteles cand sa adoarma nu se poate altfel decat la san.Georgiana te-as ruga daca se poate sa-mi trimiti si mie carticica de bucate.Multumesc anticipat.Adresa e bumbac_04@yahoo.com
---------------------------------------------------------------------


Autor: ja
Raspuns la: 23/02/2006 13:23:05
Mesaj:

Georgi te rog trimite-mi si mie cartea aia..
john_si_ana@yahoo.com.Stefan are 1.1 ani.
Multumesc
ana
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmenici
Raspuns la: 25/02/2006 16:46:19
Mesaj:

Georgiana ,vrem sa te deranjam si noi..cu carticica..daca se poate!carmenici@yahoo.com

Multumim anticipat!
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput