Meniuri la diverse varste

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Natasa, pai nici eu nu as vrea sa renunt la lapticul de seara, peste noapte nu mananca, doar dimineata...Dar daca el asa vrea...

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si eu aveam probleme cu ultima masa de lapte de dupa baie, pentru ca bb minca tirziu masa de dinainte - pe la 7-8, si la 9 cind ii fac baie nu ii e foame. Un timp ii faceam baie la 11 noapte anume ca sa i se faca foame, dar nu era o solutie pentru noi astia mari ca eram obositi rau dupa aia.

Si acum facem asa: baie pe la 9, si dupa aia la 11 noaptea ii dau lapte, il bea in somn - si de multe ori il bea pe tot.. Imi e mult mai usor acum, cind am separat baia de ultima masa.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Alexis papa dupa baie 250 ml lapte cu cereale. De regula bea dintr-o sorbire! Uneori insa bea ceva din sticla si se culca, si dupa 2 ore revendica si restul.

daniella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Printesa mea, de pe la 8-9 luni mananca acelasi lucru seara- diverse tipuri de iaurt cu fructe (sau, mai nou, Dannette) in jur de 7 jumate-8 seara, si inainte de culcare, lapte cat simte ea nevoia (de la sursa...).

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Vlad mananca tot cam acelasi lucru in fiecare seara (cate 2 iaurturi de 150 de grame, cu putin orez sau cu cereale), inainte de baie.

asta inseamna pe la 20 - 20,30.

apoi il mai tin o ora, face baie, ne mai freaca foindu-se prin pat tot vreo ora si adoarme intr-un final apoteotic!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041&whichpage=1" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Razvan mananca de pe la 9 luni o portie de cereale cu lapte cu lingurita ,dupa baie.Cerealele le fac mai moi ca de obicei ca sa le mamance repede si sa nu depuna efort prea mare.Dupa masa la 15-20 minute face nani.Asta pe la 9 seara.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Ieri i-am dat, dupa baie, cereale cu lapte cu lingurita, a mai baut si 50 de lapte si s-a culcat, nu s-a mai trezit noaptea, iar dimineata la 7 a baut 200 de lapte. O sa incerc varianta asta, sa vedem!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cattalina spune:

inca un dragos care face nazuri la mancare...
manca si el laptele prin somn...acum incepe sa-l accepte dar doar pt ca stie ca vine de la vacuta(milumil:))) si vacuta face muuuuuuuuuuuuuuu...si mai bea o gura si iar zice muuuu si tot asa....


cattalina&costty(22.09.2002) Dragos (23.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Meniu pt. 17 luni

---------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Subiect: Meniu pt. 17 luni
Trimis la: 08/01/2006 20:41:21
Mesaj:


Buna seara!

Am nevoie (orientativ) de niste idei de hrana sanatoasa si rapida pe care s-o pot da baietelului meu inainte de laptele de seara, in conditiile in care el papa zilnic aproximativ asa:
- dimineata lapte

- gustare fructe cu ceva cereale sau branza sau iaurt

- pranzul crema de legume cu carnita sau ou

- gustare iarasi iaurt sau cereale sau paine cu almete sau pateu de casa sau daca am o bucata de prajitura de casa, sau un oulet fiert cu iaurt si painica

- la culcare iarasi lapte

Mentiuni:

NU mananca piure de cartof si nici cartofi goi gatiti sub nici o forma
OU ii dau numai 2 pe saptamana, el ar manca si 4
PESTE nu vrea, deocamdata decat cu mare greutate, ascuns in legume, nici fiert nici copt nici prajit.
Neavand decat 6 incisivi nu rontaie carne deci gratare, chiftele nu mananca, inca ii pasirez pranzul si fructele (merele)


Normal ca am asa din timp in timp niste "pene" si efectiv nu mai stiu ce sa-i gatesc rapid pt seara.
Restul meniului vi se pare ok?

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Raspuns la: 08/01/2006 20:43:46
Mesaj:

orez iarasi nu vrea, decat in ardeii umpluti
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Raspuns la: 08/01/2006 20:46:41
Mesaj:

azi a muscat din sandwichiurile noastre calde cu sunca de praga si cascaval de exemplu, dar nu mi se par sanatoase

cremwursti nu i-am dat deloc

intre mese primeste pufuleti, scrie ca au in compozitie doar sare, ulei si faina de porumb, fara E-uri, sau borcanele de fructe
---------------------------------------------------------------------


Autor: bertha
Raspuns la: 08/01/2006 23:04:27
Mesaj:

De exemplu mamaliguta cu branza si smantana, daca ii place. Eu ii fac tot cu branza calcica. Euu ii mai fac sufleu de dovlecei sau cartofi ( legumele fierte si amestecate cu branza si ou crud, bagate apoi la cuptor si la sfarsit amestecate cu putina smantana), poate il pacalesti si papa si cartof asa.
Nici al meu nu mananca orez decat in ciorba. Si nici peste, desi ii place, dar nu-l tolereza, vomita in max o ora dupa ce-l papa, exact cum i l-am dat.
eu i-am mai luat branza Fagaras si-i dau cu painica, soldatei, dar Darius are 4 canini si 4 masele. Poate incerci si tu, totusi. A! Si Darius e topit dupa cascaval, ar manca non-stop.

Cam atat imi vine in minte pe moment.

Pofta mareeeeeeee!
---------------------------------------------------------------------


Autor: codi
Raspuns la: 08/01/2006 23:07:32
Mesaj:

Georgia are un an si doua luni, incepand cu luna a patra eu i-am dat seara cereale, gris,orez in lapte, mamaliga cu branza de vaci dulce sau cu branza topita,dupa care osticluta de lapte si dupa aceea doarme ca un puisor si pana dimineata la ora 10 nu mai mananca nimic. Succes
--------------------------------------------------------------------


Autor: tatianaS
Raspuns la: 08/01/2006 23:14:55
Mesaj:

Bia are 18 luni si papa cam asa:
6-6,30- un bibe de 250 ml lapte cu cereale
9-10 -un fruct pasat cu biscuite sau branzica fagarasi cu painica sau ou fier moale cu paine si iaurt danone cremoso sau sunca de pui deliciu de la Gurmet 2 felii sau sandwichi cu cascaval cald si un iaurt....si le tot combin. Ii mai dau si sunca praga sau toast...dar nu foarte des...
13 -un bibe de lapte 250 ml cu cereale....la asta n-am reusit sa renuntam inca.
16-17 - ciorbica de legume cu carne, pasate toate inauntru, cu putin miez de paine si iaurt sau smantana.sau piure de cartofi cu snitel de pui sau peste/ orez fier cu legume si carnitza/ tocanitza cu carne de pui/ ostropel...cartofi la cuptor cu copanele de pui si legume...ii plac foarte mult astea. Mai mananca si chiftelute/ sarmale/ musaca/sufeu de legume....etc
Intre mese mai papa un biscuite, un dulce sau bea suc de portocale sau Tedi...depinde ce am prin casa. Mai nou a inceput sa manance cu placere fructele din compot.
Totusi...sa nu te sperii...Bia este o gaza mica, care face si ea mofturi, nu totdeauna accepta un anumit fel de mancare chiar daca alta data l-a mancat cu placere. Si cel mai important lucru...ea mananca cantitati mici, dar din mai multe feluri odata.
Ii place sa muste singura din banana/mar/portocala etc. Are 6 dinti si 4 masele si roade tot ce prinde.
Va doresc sa cresteti mari si sanatosi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 08/01/2006 23:14:59
Mesaj:

Incearca niste paste cu sos si carnita, sau ficatel cu galbenus de ou si putin unt frecate=pateu, pe soldatei de painica, sau supica cu galusti, sau omleta cu telemea mai desarata si marar, facuta la teflon, fara ulei. Cam astea imi vin in minte si papa si piticul meu de 1 an.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 08/01/2006 23:18:00
Mesaj:

Aaaa, acum am vazut ca vroiai sugestii pt. papa de seara, dar poti sa le prepari pt. dimineata sau pranz !
---------------------------------------------------------------------


Autor: coralia_popa
Raspuns la: 09/01/2006 07:12:16
Mesaj:

Cam asta mancam noi seara:

- piure de brocoli cu iaurt (se fierb brocoli, se paseaza, se mai fierb cu putin malai)
- paste cu sos de rosi si smantana
- branza Fagaras + mamaliga + iaurt
- pateu de ficat facut in casa + rosie + iaurt
- dovlecei + cartofi + rosie la cuptor
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Raspuns la: 09/01/2006 16:08:47
Mesaj:

merci de idei
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 09/01/2006 18:41:39
Mesaj:

Oana, unde se gasesc soldatei de piine? E ceva special pentru bebelusi?

Multumim frumos!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Jasmine
Raspuns la: 09/01/2006 19:03:29
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------Originally posted by sirimie

Oana, unde se gasesc soldatei de piine? E ceva special pentru bebelusi?

Multumim frumos!
---------------------------------------------------------------------



"Soldatei" inseamna ca felia de paine o tai tu cu cutitul bucatele-bucatele,cat baga bebe in gura o data.

Dorsilia,niste taitzei cu lapte ai incercat?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Raspuns la: 09/01/2006 20:10:34
Mesaj:

Am incercat paste cu sos de rosii si carne, nu vrea, paste cu branza nu vrea, nu vrea paste defel
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 10/01/2006 13:04:53
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------Originally posted by Jasmine

"Soldatei" inseamna ca felia de paine o tai tu cu cutitul bucatele-bucatele,cat baga bebe in gura o data.
---------------------------------------------------------------------


Multumesc pentru raspuns. Pot spune ca am dezlegat acum misterul, cu soldateii de piine si de biscuiti despre care tot citeam eu aici pe forum. Eu credeam ca e ceva special...
---------------------------------------------------------------------


Autor: lidiadanaila
Raspuns la: 10/01/2006 17:59:27
Mesaj:

Dragos 1,7 luni , papa cam asa : lapte nestle junior 200ml la 7 dim , la 10 omleta , sau ou fiert , sau fructe cu brinzica si biscuiti. La 14 maninca si ciorba si felu' doi - asa l-am obisnuit de mic - papa un borcanel de 125 din ala mic de felu' unu si un borcanel de felu' doi....si la prinz ii gatesc ciorbe si de vita si de pui si cu perisoare de pui iar felu' doi ficatel cu legume , tocanita de pui , pilaf de pui , vita cu legume , peste cu legume , vita cu orez. Dupa masa maninca iaurtele simple sau cu fructe , cereale , mai maninca si ce mincam noi , apoi la culcare un biberon de 200 de laptic. Dragos maninca putin cantitativ , dar maninca de toate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 10/01/2006 20:43:54
Mesaj:

Ca tot am vazut ce fel de meniuri pregatiti...am si eu o intrebare...la tocanitele de carne cu legume puneti ulei? dar ceapa? Eu pun putin ulei, da adaug si apa asa cate putin, astfel incat sa nu se prajeasca carnita ci sa fiarba mai mult. voi cum procedati?
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

mamici ce da-ti papa la bb de 1 an?

---------------------------------------------------------------------


Autor: iulianama
Subiect: mamici ce da-ti papa la bb de 1 an?
Trimis la: 09/01/2006 15:37:32
Mesaj:


sunt iuliana si am un iulian de aproape un anisor pe 27.01.2006 si am impresia ca parca nu il hranesc corect.
inca il alaptez iar seara si cteodata la pranz ii sau nan cu cereale completare iar in rest ii dau supa de legune,piure de cartofi,iaurt,fructe(banane,mere,mandarine..),ii fac cate o cirbita putin acra cu bors ca ii plac mult dar tot timpul am impresia ca nu e suficient mai dati-mi cateva sugestii va rog.
multumesc
iuliana si bb iulian sv



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 09/01/2006 18:04:54
Mesaj:

Eu ii dadeam dimineata tot felul de fructe cu branzica, dupa ce se scula dupa-amiaza ciorbitza si piure de legume cu carnitza, uneori ou, branzica, iar seara iaurturi (tot felul de iaurturi de fructe) sau Dannette. In rest tzitzi si din cand in cand cate un biscuit de ros. Uneori mai gusta si din mancarea noastra daca e ceva ce poate manca si ea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 09/01/2006 19:44:44
Mesaj:

Iuliana, eu ii dau lui Vlad asa:
dimineata -lapte
la 10 - fructe cu branza de vaci, sau cu biscuiti, sau cereale cu lapte(milubrei cu muesli), + un crenvusti forzoso de pui cu painica(mai rar), sau almette cu painica, sau o feliuta de cascaval hohland, sau o feliuta de sunca de pui - le mai combin intre ele. Azi am facut o omleta la teflon cu branza telemea si marar, a mancat 2 gurite, nu prea i-a placut...
la pranz - ciorba de pui/vita cu ou zdrente, sau supa cu galusti, sau piureuri de legume, pilaf, paste cu carnita(ficatel, peste)+ o mandarina, sau danette de vanilie(mai rar), sau iaurt cu fructe
la 18 - iaurt natural cu biscuiti si banana, sau orez cu lapte cu gem, sau budinca
seara - cereale cu lapte(milubrei, cu lingurita)
---------------------------------------------------------------------


Autor: Babisa
Raspuns la: 09/01/2006 21:16:58
Mesaj:

Pe lanaga ce a spus bubu,poti sa ii mai faci tot felul de sosuri sau tocanite de legume .Poti sa ii faci orice fel de mancaruri care le gatiti si pt voi ,dar sa fie numai din carne de pui sau vita (proaspete ),sa nu folosesti ulei decat putin (nu prajeli si rantasuri sau condimente).Poti sa ii faci tot feleul de prajiturele cu fructe.Eu inca nu i-am data mezeluri (are un an si doua luni),cred ca ii bag putin abia pe la 1 an si jumatate.I mai dau crema de iaurt de la milli,almette,cascaval,miere cu unt (dar nu prea vrea),omleta (cu branzica ,cascaval si putin gris gris,uneori ii pun si putin ardei gras sau marar).De rontait : sticksuri,pufuleti,fornetti,biscuiti,pufarine,cereale cu miere (dinacelea la cutie care se pun in lapte,dar ei ii place sa ile rontaie goale.Ii mai dau suculet de morcov de la Tedi dar foarte rar,ii fac shacke cu late si orice fel de fruct (in special ii place el cu banana).Tot felul de fructe de sezon,mere,pere ,struguri(rar),banane,portocale,grefuri.Cam astea in mare.
Ahhhh ii mai plac forte ulrt maslinele acelea negre MAMUT,este inebunita dupa ele ,ii tai fasiute si ii dau ,dar vezi ca asa cuim le inghite ,asa le scoate si pe partea cealalta,nu stiu de ce nu le digera,dar am inteles ca sunt bune si nu le fac nici un rau.
tot ce ti-am spus mai sus ,ii dau inca de la 8-9 luni (inafara de miere,dupa 1 an).
Pofta buna la puiut
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurastanciu
Raspuns la: 09/01/2006 21:32:12
Mesaj:

ai mei maninca la 8.30-9.00 cate 220 ml lapte Milli
LA 11.30-12.00 maninca un castron de supa cu putina paine si cu cateva legume pasate si acrita cu zeama de lamiie (supa la mine reprezinta zeama in care au fiert legume si carne de pui sau peste)si un castron de piure (legume pasate cu carne sau peste sau ficat)amestecat cu un cubulet de branza topita. uneori mai beau si cate 100 ml lapte.
la 16.30-17.00 le dau cate doua mere rase sau un castron de gris sau orez cu lapte si cate 2-3 Danonino cu 3-4 biscuiti sau cu branza calcica.
la 21.00-21.30 maninca cate 320-330 ml lapte cu cereale (7-8 lingurite Hero"s Baby 8 cereale cu miere)
pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Babisa
Raspuns la: 10/01/2006 02:31:58
Mesaj:

"la 16.30-17.00 le dau cate doua mere rase sau un castron de gris sau orez cu lapte si cate 2-3 Danonino cu 3-4 biscuiti sau cu branza calcica."
aurastanciu...la o singura masa mananca 2 mere(un singur copil) si 2 danonino si un castron cu gris?
daca da....wow ...felicitari la puiut si aplauzele noastre...eu abia raeusesc sa ii dau cate juma de mar sau si juma de banana sau eu stiu ce alt fruct ,oricum ,cantitati mici).
sanatate
---------------------------------------------------------------------


Autor: iulianama
Raspuns la: 10/01/2006 11:09:48
Mesaj:

va multumes mult penrtu raspunsuri am mai invatat multe din raspunsurile voastre,iar pentru BABISA ,AURA STANCIU e mamica de gemeni si probabil pentru amandoi pregateste cate 2 mere si la fel si la danonino,
Grisinele sunt bune de dat la bb de 1an si stiti poate de care?
ii dau si eu sticsuri dar cred ca ar fi mai bine cu grisine.
iuliana mama lui iulian
---------------------------------------------------------------------


Autor: MihaT
Raspuns la: 11/01/2006 17:25:13
Mesaj:

EU i-am dat grisina der sa inecat cu ea ,ca este mai groasa si mai crocanta si nu se sfarama asa repede.Ai mare grija.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 11/01/2006 20:04:22
Mesaj:

Iulianama, Vlad rontaie grisine, simple, sunt in niste pachete albastre, el nu s-a inecat, bucatelele mai mari pe care le rupea le scotea din gurita. Cu sticksuri n-am incercat, ca mi-e frica, alea sunt subtiri...
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput