Epidemie de varicela ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bambi79 spune:

quote:
Initial creeata de Briantis

Citeam adineaori presa on line si in unul din ziare se spune ca e epidemie de varicela si ca varful epidemiei va fi in ianuarie .Nu stiu ce sa fac .Doctorita noastra de familie ,cand am intrebat-o in primavara daca sa vaccinam copilul ,ne-a spus ca ea nu e pro acest vaccin ,ca nu da imunitate decat pt un numar limitat de ani si ca ea nu si-a vaccinat copii propii impotriva varicelei .Asa ca am lasat-o in stand by si noi cu vaccinul .Acuma nu stiu ce sa fac .Eu m-as duce si maine sa cumpar vaccinul ,dar Andreiul meu tocmai s-a luptat cu o amigdalita si inca nu am terminat antibioticul ,asta dupa ce mi-a racit de trei ori in sezonul asta .Intentionam sa ii dau imunobaby dupa ce terminam tratamentul pt amigdalita .E clar ca nu sta prea bine cu imunitatea ,sa ii fac vaccinul oare ?Sa mai astept sa se mai intremeze?Ce dumnezeu o fi cu atatea epidemii de boli infectioase?

Mama lui Andreiutzu


ce varsta are andreiutul? daca are deja 2 ani, nu mai e asa o mare problema daca face varicela. nu putem feri puii numai cu vaccinuri contra tuturor bolilor copilariei. unele boli e chiar bine sa le faca. sa-i fereasca insa de rujeola ca asta e chiar nasoala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Bambi79 ,Andreiutzul meu are un an si noua luni.Imi e teama sa il las nevaccinat ,pentru ca anul asta vad ca a stat mai prost cu imunitatea .
De rujeola nu ne e teama ca ne-am vaccinat in primavara .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Dragele mele,

Si eu sunt una din fericitele "posesoare" de una "bucata" fetitza nevaccinata...am stat mult pe ganduri, chiar eram hotarata sa-i fac varilrix...

Pana am citit comentariile la articolul din...
www.jurnalul.ro/articol_43111/dupa_rujeolao_alta_epidemievaricela.html" target="_blank">http://www.jurnalul.ro/articol_43111/dupa_rujeolao_alta_epidemievaricela.html

Ce parere aveti???

Eu am avut varicela cd am fost mica, o forma ushoara, care insa mi-a lasat mici semne...vecina mea de 19 ani a facut acum o luna, este plina, efectiv plina de semne urate, gropi in piele, maronii...pe fatza, pe picioare...

As fi tentata acum sa n-o vaccinez, sa-si creeze propria imunitate, pe viata...cu zona zoster mi-e teama, insa cum nu s-au descoperit clar factorii care o declanseaza...si punand in balantza faptul ca nu-i da imunitate totala si ca oricum trebuie refacut...si poate sa faca forme severe la maturitate (nu e 100% imunizata)...taaaare inclina balantza spre contra!!!

Parerea mea!

Ramona si Maysa (1 an si 11 luni)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Ramona ,m-a cam bagat in boale ,nu atat articolul cat mai ales comentariile ,referintele la autism si alte alea ,si nici macar nu am citit tot . In concluzie ,habar nu am ce fac ,ma mai gandesc.

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

E un articol pe pagina Jurnalului, care desfiinteaza toate, dar absolut toate vaccinurile:
Vaccinarea impotriva bolilor copilariei - o “bomba cu ceas” medicala.
Dupa parerea autorului toate bolile incepusera sa dispara inca dinainte de vaccinarea in masa si, in general, cu timpul trec toate si fara medicamente. Bine, e adevarat ca niste generatii mor sau ramin cu traume pe viata, dar urmasii lor vor fi mai puternici si mai sanatosi. M-a distrat tratamentul pojarului sau al oreionului- citeva picaturi-o lingura de whiskey in caz de dureri. Si un vraci sa taie sub limba, as aduga eu :)

Nu sariti, stiu ca multe dintre medicamentele moderne sint impuse din interese economice, dar de aici si pina la a pretinde ca toate au fost inventate de niste imbecili doar pentru a ne minca noua banii e cale lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Nu e vorba ca toate au fost inventate de cine stie cine sa ne cheltuim noi banii aiurea ,dar problema e ca nu prea stii sigur cum e mai bine .Ma gandesc ca nu iese fum fara foc .Nu bag mana in foc pentru ce scrie in articolele alea ,dar totusi e un semn de intrebare .Bine acum nu trebuie trecut in extrema cealalta ,nu inseamna ca nu mai fac nici un vaccin la copil,dar oare unde trebuie sa ne oprim pentru a nu exagera ,pentru a nu face mai mult rau decat bine?

Ps:chestia cu wiskey s-o aplice ala de a scris asta ,ca de pe Dc nu cred ca o ia nimeni "de buna" .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

quote:
Originally posted by Briantis

Ramona ,m-a cam bagat in boale ,nu atat articolul cat mai ales comentariile ,referintele la autism si alte alea ,si nici macar nu am citit tot . In concluzie ,habar nu am ce fac ,ma mai gandesc.

Mama lui Andreiutzu




Dragelor, aveti ditamai topicul pe tema vaccinarii: "Vaccinarea pro si contra". Inca se mai incing spiritele acolo....

NICHITOSII

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Crisiacob , ai dreptate cu topicul respectiv ,dar eu nu vreau sa iau in discutie toate vaccinurile ,nu ma pot hotara ce fac cu asta antivaricela.

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

mi-am intrebat si eu doctorita (si am incredere in ea 100%) si mi-a zis ca nu e cazul, ca de-acum e destul de mare (1 an si 3 luni) si ca mai bine sa o faca acum, cat e copil.

si eu am avut cand eram mica.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041&whichpage=1" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal
SARBATORI FERICITE SI LA MUUUUUUULTI ANI!!!

Mergi la inceput