Epidemie de varicela ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Noi nu am avut incotro si am facu-o la 1 an...nea-m virusat in primele 2 saptamani de cresa. din experineta personala, po sa spun ca cu cat copilul e mai mic sufera mai putin....e greu ca debutul este dubios...la ai mei s-a lasat cu febra pret de 2-3 zile de nu stiam ce este...nervosi...agitati...acum am scapat pentru toata viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Aissa, dupa indelungi cautari si intrebari la toate farmaciile....l-am gasit la farmacia Dona (cred ca sunt si pe la voi prin zona) si il aduc prin comanda in 2-3 zile.
Despre celalalt vaccin, vorbeste cu Ellen ca ea i l-a facut fetitei si iti spune cum se numeste si de unde l-a luat.



Mihaela si Alexia- Maria26 august 2004

Multumirea aduce fericire chiar si in saracie.
Nemultumirea aduce saracie, chiar si in bogatie. - Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mersi mult Roandre, o sa merg la Dona si o sa ii arunc intrebarea si lui Ellen

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

Experienta personala:
Cristian a facut varicela la 5 ani, a avutfebra 3 zile, aprox. 20 de bubite, a fost super intelegator si nu prea s-a scarpinat, are doar un semn mic linga sprinceana. In concluzie, o forma foarte usoara. Mama lui, subsemnata, a facut si ea de la copil, la 33 de ani. Cu mina pe inima va spun ca nu mi-a fost asa rau in viata mea. 7 zile de febra, mii de pustule, 150 numarate doar pe fata si gat, si cine spune ca poti sa nu te scarpini inseamna ca ori n-a avut ori a uitat. Concluzia mea: mai bine sa faca boala cit e mai mic, ca adult e infiorator. Nu glumesc!

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998

Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

experienta mea: Robert a facut varicela la 3,5 ani, fara probleme. Doar in ziua eruptiei avea putina febra, avea multe bube, dar nu s-a scarpinat. Atunci am crezut ca e o boala simpla. Insa Lili a facut-o la doi ani, era cosmarul vietii noastre boala aia. Bubele din gura s-au suprainfectat, mi-a facut o infectie de zile mari, cu niste dureri enorme, 8 zile statea nemancata, nebauta, numai spre seara s-a fortat ea singura sa bea un picut, a baut o gurita de lichid si urla de durere. Inca o alaptam, cerea tzitzi, o vedea, o mangaia si plangea. Greutatea i-a scazut sub 10 kg. Chiar si dupa o luna nu avea curaj sa doarma noaptea, psihologul spunea ca probabil avea dureri mari si din cauza asta. Noroc cu sotul mu care de data asta m-a ajutat, faceam scimbul, o plimbam in brate. Daca ne opream sau ne asezam cu ea, iar urla.


Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

eu am avut varsat de vand de 2 ori...o data la 3/4 ani impreuna cu matusa (sora mamei, cu un an mai mare ca mine...) amandoua forme relativ usoare, eu am un semn langa spranceana (eu ma scarpinam...ea era cuminte si asculta sa nu se scarpine)...si o data dimpreuna cu frate/miu cand eram mare...dupa a doua runda n/am nici un semn ...ce/i drept fuse si usoara!!! acu' astept cu interes sa mai fac o data cu Alexandra, ca de vaccinat nu o voi vaccina (dr.pediatra e de parere ca varsatul de vand e dintre bolile pe care mai bine le face!)

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Cred ca o sa ne vaccinam ,peste o saptamana ,daca nu facem boala pana atunci .Intre timp luam Immuno baby si miere cu catina sa ne mai revenim nitel .Sper sa gasesc si vaccinul .Multumesc pentru raspunsuri.

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am sunat dimineata la farmacia 2NA de la Unirea (despre care nu stiam ca s-a mutat, pe bulevardul cu fantani, cum mergi spre Casa Poporului pe stanga) si au Varilix cu 1 milion lei. Pentru cine vrea sa il ia....

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Si noi am facut vaccinul Varilrix in noiembrie. Foarte greu l-am gasit si noi, l-am cautat din luna aprilie-mai.


Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici
serbarea de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by LuminitaB
Mama lui, subsemnata, a facut si ea de la copil, la 33 de ani. Cu mina pe inima va spun ca nu mi-a fost asa rau in viata mea. 7 zile de febra, mii de pustule, 150 numarate doar pe fata si gat, si cine spune ca poti sa nu te scarpini inseamna ca ori n-a avut ori a uitat. Concluzia mea: mai bine sa faca boala cit e mai mic, ca adult e infiorator. Nu glumesc!

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998
Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre



Luminita, te cred.
La noi insa a fost invers, mama a facut prima si a molipsit si copilul.
Sincer, chiar am avut o forma usoara (la 29 de ani), bineinteles ca n-a lipsit mancarimea, dar m-am dat cu o solutie mentolata si n-a fost asa groaznic. De scarpinat m-am scarpinat pe cap, unde oricum nu-mi pasa daca ramaneau semne. A, si febra de la inceput (doar 2 zile) a fost ceva mai mare ca la Robert, de credeam ca fac gripa pana au aparut bubele si m-am lamurit ce am. Acuma stau si ma gandesc daca o sa fac si Zona Zoster la batranete , cica virusul ramane si poti face mai tarziu boala asta...

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput