FIV 53

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nu, deci la FIV chiar nu mai conteaza asta... in mod normal, pe ciclu natural o femeie are un ovul pe luna si este posibil ca sa fie fecundat de un spermatozoid, dar din varii motive (inclusiv calitatea lui) sa nu evolueze si sa nu se implanteze.
La FIV prin stimulare se obtin multe ovocite, tocmai pt ca prin fecundare sa se obtina mai multi embrioni... prin tehnica ICSI practic se introduce spermatozidul in ovul in laborator, pt cazurile de oligospermie... embrionii obtinuti sunt lasati apoi sa se divida pana la un anumit nr de celule si numai cei care supravietuiesc si se divid asa cum trebuie (cei viabili) sunt introdusi in uter... Practic, este exclus ca dintr-un ovul slab calitativ sa se obtina un embrion capabil sa se divida normal, iar prin ICSI de asemenea se selecteaza cei mai buni dintre spermatozozizi ca sa fecundeze ovulele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Buna seara frumoaselor

Moniland, iti cautam mesajele. Cum esti? Ai facut punctia? Cum te simti?

Va citesc mesajele si va ghicesc ingrijorarile, durerile, neincrederea, dorinta de a reusi cu orice pret pentru ca si eu am trecut prin toate si inca o sa mai trec.

Azi sint in zíua 14 de la ET. Trebuia sa mai astept pina vineri, dar m-am grabit si am facut azi un test. Au iesit II destul de repede, ambele se vad bine, desi una este mai pronuntata decit cealalta. Am trecut prin toate starile, de la acceptarea esecului timp de un minut, pina s-au vazut liniutele si pina la bucurie vecina cu nebunia, care s-a consumat tot intr-un minut pentru ca trebuia sa plec si sa prind autobuzul.

Va rog eu frumos sa nu va impacientati si sa tot masurati foliculi, endometre, ce mai avem noi pe acolo. Eu am facut 11 injectii cu Puregon 150ui, am avut 16 foliculi de diferite marimi, la punctie au scos 8 din care au iesit 3 embrioni divizati corect. Mi-a fost transferat un singur embrion, am stat acasa 3 zile dupa care am reluat naveta de 3 ore pe zi + munca 9 ore, si s-a prins. Oricine ar fi crezut ca asta e pierdere de timp, dar Dumnezeu face minuni.

De o saptamina ma lupt cu niste dureri de ovare de nu pot sa stau in picioare. Ma trezesc si noaptea de durere. Noroc ca mai ma lasa din cind in cind.

Mai vreau sa spun ceva legat de forumul acesta. Nu sint prima si nici ultima care simt si spun asta, dar daca nu erati voi cu mine, nu ajungeam eu azi sa fiu insarcinata. Cind am descoperit acest forum nu stiam nici ce e cu ovulatia, monitorizarea, endometrul, ce e aia FIV. Asa ca voi sinteti nasele copilului meu.

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

romaniaau: BRAVO! FELICITARI! Este super. Ai facut test de sange? Abia asteptam confirmarea de vineri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Multumesc frumos Tabitha Nu am unde sa fac aici test de singe. Am facut numai un test de urina si au aparut II. Vineri o sa repet testul dar sper sa nu se razgindeasca pina atunci

Va pupic pe toate pt ca imi sinteti dragi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

romaniaau: nu or sa se razgandeasca, ca ii batem noi pe ei. O sa-ti tinem pumnii sa iasa 2 liniute si vineri (ca trei nu se poate)
si ne rugam sa fie bine si peste 8 luni jumate sa-ti adunci pruncul la viata sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Romaniau felicitari!

Ma bucur foarte tare pentru tine.E o minune pe care numai Dumnezeu o putea face!

Se pare ca dupa fiv nu trebuie neparat sa fii tintuita la pat.E mult mai bine sa iti reiei cativitatea normala fara sa faci eforturi extraordinare.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Mi se pare un vis, dimineata ma uitam tremurind la un test, iar acum primesc felicitari. Parca nu sint eu:) Nu m-am trezit inca din vis.
Va doresc sa vi se intimple la toate asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

multumim, romaniaau, ca si cand o sa anuntam noi ca suntem tu o sa ne feliciti si te vei bucura alaturi de noi. Acum este randul tau, traieste clipa magica !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

romaniaau, FELICITARI!
Nu m-am ptut abtine sa nu intru si sa nu te felicit. Cand am citit vestea de la tine am simtit o furnicatura pe sira spinarii si o mare bucurie in suflet. Ma bucur nespus de mult pentru tine si sunt sigura ca vor fi multe fete care iti vor calca pe urme.
Imi tot puneam intrebarea cum sa procedez dupa ce o sa fac si eu FIV-ul - sa stau acasa 2 saptamani sau doar cateva zile dupa care tusti la treburile zilnice. Eu nici acum nu fac efort foarte mare - cumparaturile le fac impreuna cu sotul, merg la serviciu cu masina proprie, nu foarte de dimineata, de acolo pot pleca destul de devreme daca vreau fara sa ma intrebe cineva ceva (io sunt sefa). Oricum o sa ascult sfatul medicului dar sunt bine venite si exemplele fetelor care si-au continuat activitatea zilnica fara probleme si au reusit sa aiba bebicul mult dorit.
FELICITARI! inca o data si sarcina usoara si bb sanatos si norocos.
Pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Romaniaau - felicitari din toata inima!!!!
Te-am urmarit din umbra, ca stiam temerile tale asupra perioadei de dupa ET - nu stiai daca trebuia sa stai in pat multe zile dupa...si ai reusit...cat ma bucur!
Mare e gradina lui Dumnezeu!
Trezeste-te!!!!! E realitate nu vis!


"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice
Poze dragi

Mergi la inceput