FIV 53

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

Buna fetelor,

In primul rand as vrea sa imi cer scuze ca nu am mai scris nimic demult. In al doilea rand as vrea sa va urez sarbatori fericite si sa vi se indeplineasca tuturor cea mai mare dorinta pe care o aveti.

Cat despre mine, nu stiu cat sens are sa va spun cum stau cu psihicul. Dar va spun ca am fost la Denisa Protopopescu, care mi-a dat un set de analize de facut. Le-am facut pe toate. Dar cum abia pe 10 ianuarie ne ducem din nou la ea, nu stiu daca pana atunci pot sa nu stiu cat de grave sunt rezultatele mele (iar pe internet nu prea am gasit nimic). Ca sa va aduceti aminte de mine, sotul meu are oligoastenospermie severa si vrem sa facem fiv+icsi.

V-as ruga din suflet sa imi spuneti si mie ce poate sa insemne faptul ca la analizele hormonale din ziua 3 estradiolul era 9pg/ml (normal 39-189) si prolactina 63.21 (normal 1.39-24.2). In rest, celelate erau in limitele normale, la fel ca si progesteronul din ziua 21 (normal). Cat despre restul analizelor, a iesit CMV pozitiv atat IgG cat si IgM. In rest totul ok. Despre CMV am mai aflat cate ceva....dar despre restul, nimic.

Va rog mult sa imi spuneti ce poate sa insemne si ce se poate face.

Va multumesc din suflet, si promit ca dupa ce ies din starea de deprimare voi scrie mai des.

Va tin pumnii si ma rog la Dumnezeu pentru voi! Sarbatori Fericite si nici nu stiti cat va admir pentru puterea pe care o aveti.

Aylin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smita spune:



Tabitha, dr. nu s-a aratat ingrijorat de val. endometrului, in schimb cand am intrebat-o pe dr.Cocei a zis ca e cam mic, cand m-a vazut asa disperata a zis sa ma las pe mana lor. Mi-a dat medrol 1/2 la 12h , tetraciclina 1 la 6h si acid folic 1/zi. Am vazut la pastiluta de medrol ca mai scrie sub ea metiprednisolon, este posibil ca in ea sa aiba prednison? Stiu ca la prednison nu trbuie sa mananc sarat.Nu stiu ce sa fac. A mai luat cineva ?


Va

Sa auzim de bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

Buna fetelor,


V-as ruga din suflet sa imi spuneti si mie ce poate sa insemne faptul ca la analizele hormonale din ziua 3 estradiolul era 9pg/ml (normal 39-189) si prolactina 63.21 (normal 1.39-24.2). In rest, celelate erau in limitele normale, la fel ca si progesteronul din ziua 21 (normal). Cat despre restul analizelor, a iesit CMV pozitiv atat IgG cat si IgM. In rest totul ok. Despre CMV am mai aflat cate ceva....dar despre restul, nimic.

Va rog mult sa imi spuneti ce poate sa insemne si ce se poate face.

Va multumesc din suflet, si promit ca dupa ce ies din starea de deprimare voi scrie mai des.

Va tin pumnii si ma rog la Dumnezeu pentru voi! Sarbatori Fericite si nici nu stiti cat va admir pentru puterea pe care o aveti.

Aylin





Aylin, de obicei valoarea estradiolului se coreleaza cu valoarea fsh-ului in ziua 3. Chiar daca acesta a fost in limite normale, poti sa spui valoarea FSH-ului? Dca acesta a iesit spre limita maxima a valorilor normale... dar nu vreau sa anticipez, mai bine astept raspunsul tau. Prolactina nu este buna, se spune ca prolactina peste limita inhiba ovulatia, dar valoarea buna a progesteronului arata ca ai ovulatie... mai mult ca sigur vei primi tratament pt prolactina, si pt CMV. Si mai ales, ce varsta ai?

Medamaya1, as vrea sa te intreb, tu vei dona ovocite? La ce pret se ridica FIV-ul la MED-NEW-LIFE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

Avalon,

FSH-ul a iesit 9.18 (interval 4-13). Si am 28 de ani. Probabil ca o sa trebuiasca sa fac la anul Rx de sa turceasca si RMN (la prolactina asta). Asa am citit eu pe net. Dar de estradiol nu am gasit nimic. Si eu care chiar credeam ca nu am nici o problema, si ca ne confruntam doar cu problema sotului meu. Acum deja incep sa cred ca nu mai exista nici o sansa. Daca nici eu nu sunt in regula. Si oricum nu ma pricep deloc, este o problema noua cu care ma confrunt, si mai sunt si pesimista din fire. Si cred ca va trebui sa ma inarmez cu multa rabdare....daca mai apar piedici pana la icsi.

Multumesc mult pt raspuns, si sper sa ma mai lamuriti si pe mine.

Aylin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Da, banuiam... de obicei cand estradiolul este mic in ziua 2-4, FSH-ul este mare. Nu vreau sa te dezamagesc, pt vad ca esti si putin suparata, in nici un caz nu se pune problema ca nu ai nici o sansa. Aveti sanse, dar sfatul meu este sa nu amanati fiv-ul prea mult. Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Smita eu am luat medrol 16mg/zi. Se ia dimineata pentru ca te cam agita. Nu mi s-a spus nimic de faptul ca nu trebuie sa mananc sarat. Am aflat si eu ca trebuie evitate mancarurile sarate pentru ca te umflii. Eu pana sa aflu am mancat si cipsuri. Cred ca doar la o doza mai mare este valabila chestia cu saratul. Probabil din cauza asta nu ni s-a spus.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

pai daca ar fi dupa mine l-as face si maine. dar banuiesc ca mai intai trebuie redusa prolactina, ceea ce inseamna luni de zile.....

si as vrea totusi sa imi spui ce inseamna. prefer sa stiu. ce inseamna mult? nu voi mai putea avea copii peste cativa ani? te rog mult de tot sa imi explici si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Romaniaau e cumva maine ziua cea mare?
Iti tin pumnii si ma pentru tine sa fie OK.
Da-ne vesti, vesti bune de .


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Aylin, nu vreau sa te supar, sunt multe fete care au ramas gravide natural cu FSH mai mare ca al tau, cu 16 de exemplu... dar doctorii spun ca ideal este 4 in ziua in care ai facut tu analiza, cu cat este mai mare cu atat rezerva de ovocite ar fi mai redusa si mai slabuta calitativ (dar retine, asta este TEORIE pura, realitatea de multe ori o infirma)... 9 este maricel dar nu de speriat! Sfatul meu a fost sa nu amanati cativa ani, mai ales daca sotul are oligospermie. Iar pt prolactina probabil iti va da dostinex, care este foarte eficient, s-ar putea ca si din cauza stresului sa fi crescut prolactina, iar peste o luna sa iasa bine. Nu intra in panica, iti spun inca o data ca aveti sanse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

Avalon, multumesc pentru raspuns. Ce inseamna ovocite slabe calitativ? care ar fi problema pe care o pun in caz de icsi? nu se prinde? sau nu supravietuiesc embrionii? sau? si multumesc inca o data.
Aylin

Mergi la inceput