autoturisme fara euro 2,3,4....

autoturisme fara euro 2,3,4.... | Autor: florinutza26

Link direct la acest mesaj

Stie cineva cum se poate inmatricula o masina importata care nu are euro 2,3 sau 4,la noi in tara?
Sau e adevarat ce am auzit, ca de anul viitor legea asta aiurita se anuleaza sau e doar un zvon? Am si eu o masinuta adusa din strainatate care e de 1000 de ori mai buna decat daciile de prin '80 care circula prin tara noastra si nu o pot folosi pe motiv ca nu e euro2,3...Are totul nou,schimbat la reprezentanta in strainatate si boii astia nu ma lasa sa circul cu ea.
Stiti ceva in privinta asta?
Va multumesc si va doresc duminica placuta!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Nu se poate inmatricula. Legea in esenta e buna, e putin probabil sa fie anulata.

Manuela si Costin (care nu mai e bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Eu cred ca aceasta lege se va anula dupa ce Romania va intra in UE.
Si iti dau dreptate, sunt multe masini care au 4-5 ani si nu pot fii inscrise, si nu se pot compara cu daciile din 95 si chiar 2000, dar Renault trebuie sa vanda dacia si sa nu supuna prea mare pericol pentru ei.
Asta se poate intampla doar in Romania
Si pe langa ei, mai castiga si unii altii de pe urma ei, ca doar nu degeaba au aprobat-o, nu?, iar ei umbla cu mertane de luni de zile, ca daciile nu sunt bune.
O saptamana placuta sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Euro 2, 3 nu inseamna ca masina e mai buna sau mai proasta, ci ca polueaza mai mult sau mai putin. Renault nu vinde masini fara euro 2, 3, dar vinde masini la acelasi pret cu altele care ar polua.
Se poate spune ca Renault are de castigat, dar pe langa ei avem cu totii. Eu am avut un Opel din 91 care avea Euro 2, nu sunt 100% sigura, dar nu cred sa se mai produca masini fara asa ceva. Si nici acum 5 ani nu cred ca se mai produceau.

Manuela si Costin (care nu mai e bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Mai sunt si nu putine.Chiar acum imi comenta un prieten ca el are un seat leon de anul trecut si nu are euro 3.
Ce parere ai?Si masina are un an
Si sa stii ca polueaza mai mult o masina de 15-20 ani care acum circula, decat o masina care are 4-5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Nu are Euro 3, dar probabil are Euro 2. De acord ca polueaza mai putin decat masina care nu are Euro 2, dar masinilor care sunt deja inmatriculate nu au ce sa le faca. Proprietarii au obtinut deja dreptul sa circule cu ele, cand au platit pentru acest drept nu li s-a spus ca este pentru o perioada determinata, asta este. Ii arde putin la rovigneta, dar mai mult nu au ce sa le faca.

Manuela si Costin (care nu mai e bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Dar de masinile de 30-40 de ani care mai circula in Romania'Eu cand eram la Cluj era un Mercedes cobra CARE AVEA 35 DE ANI.
Iar verificarile stim toti cum se fac in Romania si nu vreau sa supar pe nimeni, dar sunt enorm de multe masini care isi platesc inspectiile tehnice, si nu ar avea ce sa caute pe drumuri, ori aici nu poti face asa ceva.Daca nu indeplinesti anumite conditii, masina de 10 ani poate fii scoasa din circulatie foarte bine.
Insa in Romania faci un cadou cui trebuie si totul este bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Exact asta este problema! Asa au eliminat o sursa de masini uzate care altfel ar fi trecut RAR-ul fara probleme. Cu un argument puternic: poluarea.

Manuela si Costin (care nu mai e bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:



Florinutza26, nu se poate inmatricula definitiv la noi in tara. Dar, se poate temporar daca esti rezident in Romania.


Heny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

quote:
Originally posted by heny



Florinutza26, nu se poate inmatricula definitiv la noi in tara. Dar, se poate temporar daca esti rezident in Romania.


Heny



Mi-ai putea spune cum se face asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:


Rezident, adica cetatean strain.

Heny

Mergi la inceput