autoturisme fara euro 2,3,4....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

quote:
Originally posted by heny


Rezident, adica cetatean strain.

Heny



Sotul meu este cetatean strain,deci o poate inmatricula pe numele lui,cu numere romanesti????
Ar fi fantastic,caci altfel nu vad alta solutie decat s-o duca inapoi si sa o vanda acolo ,lucru care nu e tocmai usor acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Din cate stiu eu acest lucru este posibil.
Incearca sa te duci la Politia rutiera si acoño vei afla de ce acte ai nevoie.
Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:


Tot eu, ca musai sa ma corectez (tu intrebai si de euro 2 si de 3 si de 4 ): florinutza26, trebuie sa aiba euro 3 obligatoriu ca sa fie inmatriculata temporar pe sotul tau, in cazul in care el este proprietarul masinii. Daca nu are circuli o perioada limitata (cred ca 90 zile) cu numerele straine si apoi trebuie sa iesi din tara. Nu stiu insa daca figura cu iesitul din tara si intrarea in aceeasi zi se poate face pe termen nelimitat (tinand cont ca iesi doar pentru a beneficia de inca 90 de zile de circulatie in Ro). Eu inmatriculez masina temporar in fiecare an, din cauza valabilitatii permisului de sedere in Ro.
Cum legile se schimba des, cel mai bine fa ce ti-a zis olim ca e mai sigur asa. Sper sa rezolvi cumva! Pa pa
P.S. Olim

Heny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

INMATRICULARE TEMPORARA (vehicul nou/uzat importat temporar)


IMPORTANT !

Acest tip de înmatriculare se efectueaza doar pentru persoanele fizice care au domiciliul in strainatate si resedinta in Romania sau pentru persoanele juridice care importa temporar astfel de vehicule.
Documente necesare:
Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie)
Fisa de înmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Fisa de înmatriculare trebuie semnata de proprietar (si stampilata în cazul pers. juridice)
Copia tichetului de asigurare
Copia documentului de proprietate (factura, contract de vanzare – cumparare, etc), certificatul si placile cu numere de înmatriculare eliberate de autoritatile straine, daca vehiculul a intrat pe roti în tara.
Dovada de plata a taxei de înmatriculare (C.E.C., trezorerie) - chitanta sau ordin de plata
Chitanta de plata a contravalorii certificatului de înmatriculare
Documentul de identitate al solicitantului (original si copie);
Certificatul de autenticitate sau, dupa caz, nota de identificare;
Chitanta sau declaratia vamala de import temporar (copie legalizata avand aplicat timbrul sec al notarului). In locul acestui document, pentru un singur vehicul cu masa totala maxima mai mica de 3.500 kg, se poate depune un certificat de înmatriculare permanenta sau temporara strain, al carui titular este persoana care solicita înmatricularea in Romania. Pentru strainii studenti in Romania certificatul de înmatriculare trebuie sa fie emis în tara în care îsi au domiciliul.
Contravaloarea placilor cu numere de înmatriculare
In cazul în care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
adresa înregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
copia actului de identitate al delegatului;
copia certificatului de înregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.

Manuela si Costin (care nu mai e bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

heny nu trebuie sa iesi cu masina din tara dupa 90 de zile.

Noi suntem studenti in Franta iar anul trecut ne-am intors in Romania pentru 10 luni. Am intrebat la vama cum facem cu masina si ne-au spus ca nu e nici o problema.
Deci am stat in Romania cu masina inmatriculata in Franta din octombrie pina in iunie.
Deci in principiu daca masina e pe numele tau, ai acte ca ai domiciliul si in strainatate, masina e asigurata,poti circula fara probleme cu ea in Romania. Poate au totusi un termen de un an sau cine stie, oricum nu e de 90 de zile.

Dezavantajul este ca stai in Romania cu ea dar ii platesti asigurarea straina, iar la salariile romanesti 50-60 euro/una pentru asigurarea masinii e destul de mult.



Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

http://fr.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

Va multumesc tuturor!
O sa incerc toate variantele sugerate de voi.
Sanatate si sarbatori fericite va doresc!

Mergi la inceput