Boli de inima la copii

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alicadu spune:

DSV orice diametru si DSA cu diametru peste 5 mm se incadreaza la gradul 2 de handicap. Noua ne-a primit dosarul astazi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Bianca are tratament Lanoxin(0,4 ml de 2 ori pe zi) si Captopril (~3mg de 2 ori pe zi). Ceea ce stiu, insa, este ca acest Captopril este pt hipertensiune.
Alicadu: DSA atat de mare? 5mm?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicadu spune:

Any, te referi la inchiderea cu remediu homeopat? Asa mi-a spus dr.Nitu. Suna si tu si vorbeste, ce te costa? Citeva minute pe mobil?
La DSA nu se prescrie nici un medicament, doar la DSV. La DSA se dau nimai ceva vitamine si atita. Asa ca neexistind alt tratament decit chirurgical (fata mea are DSA 7 mm), pina atunci eu incerc orice. Numai de-as gasi odata remediul asta ca e rar de gasit pt.ce se adreseaza numai acestor cazuri, de cardiopatii la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielav spune:

quote:
Originally posted by alicadu

DSV orice diametru si DSA cu diametru peste 5 mm se incadreaza la gradul 2 de handicap. Noua ne-a primit dosarul astazi.




Alicadu ce acte trebuiesc pt. dosar? Unde trebuie depus? Pana l-a urma ne-a hotarat sa obtinem si noi certificatul. Pana acum am stat in dubii......."handicap" suna al naibii de ciudat. Din pacate asta e situatia si se pare ca e si o lege in care sunt stipulate anumite facilitati (daca le pot spune asa) si trebuie sa beneficiem de ele. Si asa de lapte praf gratuit n-am beneficiat pt. ca medicul de familie nu mi-a la dat.

Mamica un ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicadu spune:

Pentru dosar de handicap
Trebuie sa mergi la Primarie si sa ceri adeverinta ca nu detii teren agricol (tu sau sotul, care parinte insoteste copilul. Eu am facut pt.mine). Spui ca iti trebuie la Asistenta Sociala.
Apoi la Finante faci acelasi lucru, ceri adeverinta ca nu esti in evidenta cu debit (adica amenzi neplatite) si tot spui ca pt.Asistenta Sociala. La Finante vei plati 10 mii lei vechi. De la locul de munca al tau si al sotului ceri adeverinta de salariu din care sa reiasa clar cit luati pe luna, tot pt.Asistenta Sociala. Cu aceste acte, cu copie dupa buletinele voastre, copie dupa certificatul de nastere al copilului si copie dupa dosarul medical (internari, analize, referate tot ce ai de la medic), mergi la Asistenta Sociala si depui acest dosar pt.a ti se face o ancheta sociala. Asta inseamna ca vine (sau nu) careva acasa la tine si scrie pe o hirtie citi mp are casa, cite camere si ca copilul este bine ingrijit. Iti dau inapoi dosarul si mergi la Comisia de handicapati de unde iti da un formular sa-l completeze medicul de familie si-ti spune ce referate iti mai trebuie, adica o hirtie pe care dr.cardiolog scrie diagnosticul si 'pt.a-i servi la Comisia de Protectie a Copilului'. Cu toate astea te duci inapoi la Comisia de handicapati si lasi acolo dosarul. Te vor intreba frumos (sunt oameni grozavi, fara sa le dai nimic) ce e cu copilul, cum se simte etc. Eu am spus ca nu pot scoate copilul din casa, ca nu pot sa-l expun la contact cu alti copii (stii ca am povestit aici) si mi-au spus ca nu contesta acest lucru si fiind diagnosticul pus de prof.dr.si nu de medicul de familie, nu e cazul sa duc copilul. In plus dureaza mult de obicei, adica multe ore in care astepti in cazul in care te cheama cu copilul si nu se poate expune asa usor copilul acestor asteptari, stii clar acest lucru. Cam peste o luna te cheama sa-ti dea certificatul de handicap. Mai departe iti spun ce am auzit, eu sunt in stadiul in care abia ieri am depus dosarul si m-au chemat pe 28.02 sa-mi dea certificatul. Cu acest certificat si copii dupa el, mergi la posta (eventual pt.minute gratuite la telefonul fix), la Primarie (daca copilul are casa pe numele lui nu va plati impozit), la serviciu vei avea concediu medical platit 100% cit vei sta cu copilul in spital. Dupa operatie trebuie sa te intorci la comisie ca ti se schimba incadrarea la handicap maxim, cu drept la insotitor platit. Adica trebuie sa gasesti o ruda iesita la pensie de drept (nu de boala) si ii vei face carte de munca si va fi platita cu salariul minim pe economie. Nu trebuie sa stea efectiv cu copilul. De exemplu, fata mea sta cu mama care e operata de cancer. Dar cind va fi cazul, voi face aceste acte pe numele soacrei si banii ii vom folosi noi pt.medicamente, vitamine, doctori, soacra figurind numai in acte. Facem acest lucru pt.ca ne trebuie orice ajutor financiar, ne permitem greu doctori si spaga spaga spaga mereu. Vitaminele, imunostimulatoarele sunt scumpe, in plus, doctorii au contribuit mult la boala fetei mele si pe de alta parte, daca statul da acest ajutor, de ce l-as refuza? Odata cu mersul la scoala cel mai probabil ca vom renunta la acest certificat pentru ca copiii intre ei sunt cruzi si n-as vrea sa o porecleasca in vreun fel.
Adresele unde sunt aceste comisii si asociatii, le afli pe parcurs ce aduni actele. De exemplu, eu am aflat unde este se face ancheta sociala intrebind la primarie acolo unde depun actele mamicile pentru concediu de cresterea copilului. Apoi tot asa, intrebi unde trebuie mers mai departe, la ce numar, la ce adresa.
Daca mai aveti intrebari si pot sa va lamuresc cu ceva, cu multa placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielav spune:

Multumesc mult Alicadu.

Mamica un ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Alicadu incepand cu 2005 si parintii copilului in cauza beneficiaza de indemnizatia de handicapat.pana anul trecut era asa cum spui tu doar insotitorul.
dragi mamici vizavi de copiii nostri care au sau vor avea certificat de handicapat nu trebuie sa va ganditi la cei care vor spune una alta.Cel mai important lucru este ca ei sa fie sanatosi si sa se bucure de tot ce e mai minunat pe lumea asta.Eu una nu-mi fac astfel de procese de constiinta.
sanatate si pupam toti piticii!


Mariuca si mami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicadu spune:

Stiu ca beneficiaza si parintii dar trebuie sa se lase unul din ei de serviciu si va capata indemnizatia de la Handicapati. Noi nu vom face asta, nu am mai putea trai doar din salariul sotului plus un salariu minim pe economie.
Iar in privinta certificatului ...asa e, cel mai important lucru este sa fie copiii sanatosi si mai departe...fiecare parinte face cum gindeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Asa era pana anul trecut.S-a modificat legea.O spun in cunostinta de cauza.Noi primim aceasta indemnizatie si amandoi avem servici.

Mariuca si mami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielav spune:

quote:
Originally posted by crig72

Asa era pana anul trecut.S-a modificat legea.O spun in cunostinta de cauza.Noi primim aceasta indemnizatie si amandoi avem servici.

Mariuca si mami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai








Care este legea?

Mamica un ingeras

Mergi la inceput