Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an -2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Ana, nu l-am trimis inca, iti trimit PM cind am reusit sa ajung la posta,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Ana, se intimpla sa iti pierzi cumpatul, doar e puiul tau si e greu sa il vezi ca il doare. Nu te invinovatii prea mult. Meseria asta de parinte oricum e o meserie plina de vina, nemaipunind la socoteala si diabetul.
Incearca sa ai un plan de luat glicemii la ore fixe ca sa poti face comparatii si de asemenea sa ai un plan de insulina stabil: de genul intre 100 si 200 atita insulina, 200-300....etc.
Un alt lucru important cu prichindeii e sa fii tare hotarita cind ii "manipulezi". Inclusiv atunci cind ii faci insulina. Chiar daca dupa aia te duci la baie si plingi pina pici, in fata lui trebuie sa ii dai putere si incredere ca ce faci e bine pentru el. Si apoi tu te descurci minunat, trebuie numai sa ii arati ca tu stii ce faci, ca esti stapina pe tine, ca tu stii sa ai grija de el...si ca ... n-are scapare.
Cred ca un dispozitiv din acela de ascuns acul ar merge f bine si stiu ca nu e nici f scump. Voiam sa te intreb, acul e cumva cel mai subtire cu putinta?
Cind suni doctorul de asemenea ca atunci cind era bebe mic, incearca sa te calmezi inainte sa ai toate intrebarile pregatite ca sa iei cit mai multa informatie. Stiu ca acum cind iti spun toate astea nu inteleg nici a mia parte din durerea ta, incerc doar sa gasesc lucruri care sa te ajute.
Incearca sa privesti in ansamblu totul. Nu-i nimic daca odata n-a intrat toata insulina atita timp cit ajustezi la masa urmatoare. O glicemie de 485 e destul de ingrijoratoare insa, ai grija ca data viitoare sa o intrebi pe doctorita ce si cum sa faci daca ajunge la cifre d-astea astronomice.
Eu una, fara sa ma pricep si cum ziceam fara sa inteleg toate prin cite treci in fiecare zi, zic ca te descurci extraordinar.
Multa sanatate,
Andrada


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Exista un dispozitiv de la Novo Nordisk (cei care sunt si in Romania) care ascunde acul si il elibereaza automat in piele. Se numeste NovoPen3 Pen Mate ($15) si se foloseste cu NovoPen3 ($30).

Se poate vedea la http://www.novonordisk.com/diabetes/public/insulinpens/novopen3/penmate/default.asp

Si preturile le-am luat de la

http://www.diabeticexpress.com/content/ProductDetail.aspx?CategoryID=20&SubCategoryID=&ItemID=08-06 (Pen-ul)

http://www.diabeticexpress.com/content/ProductDetail.aspx?CategoryID=20&SubCategoryID=&ItemID=08-38 (Dispozitivul de ascuns acul si injectat)

Ana, tu ce fel de pen ai acum? Avem norocul sa folosesti chiar NovoPen3?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Andrada,pana acum cateva zile am folosit ace de 8 mm.
De vineri folosim de 5 mm. Se zice ca astea mai mici sunt ideale pentru copilasi.
Se gasesc ace de 6 mm,si chiar 3 mm. Daca gasesti, i-a de 6 si 5 mm. Eventual cere si cateva de 3 mm sa vedem cum sunt. De proba, nu am avut pana acum, decat de 8 si 5 mm.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Aurelia, noi acum foflosim Novopen 3 Demi, de la Novo Nordisk. Am vazut link-urile alea. Ar fi bun ceea ce mi-ai aratat tu, dar trebuie sa aflam daca sunt cu jumatate de unitate si prima unitate sa fie de la 0,5 sau 1, nu stiu daca sunt facute asa sau nu.....

Cred ca ai priceput ce am vrut sa spun....sunt foarte obosita si numai stiu ce scriu....

Hai sa incercam: ori un pen junior , ori un novopen3 demi, cu ac ascuns.
Daca ar fi posibil, le-as lua pe amandoua. Si se pare ca cele mai bune ace pt bb-ici sunt cele de 6 mm.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Ana, nu stiu ce fel de pen folosesti. Eu ma refeream la injectii.
ceva de genul asta:
http://www.childrenwithdiabetes.com/d_06_341.htm
A

Daca folosesti pen, cred ca cele pe care le ai sint bune

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Andrada, descoperirea pen-ului in diabet este mana cereasca. Nu contest ca nu ar fi bune, insa numai pot sa ii fac doza de insulina pentru ca face ca toate alea cand vede acul. Pot sa ii arat orice, sa se scalambaie cineva langa el, sa cant cat ma tin plamanii, orice, tot se sperie. Si atunci am zis sa incercam sa luam un alt pen, dar cu ac ascuns. Vezi link-urile de mai sus date de Aurelia.

Problema este alta, respectivul pen fara ac, trebuie sa faca dozarea de la cel putin 1 unitate, nu de la 2 sau 5 unitati. Intelegi?

Acest pen, ascunde acul, se pune pe piele, se apasa un buton care trimite ecul foarte repede in piele. Nici nu are timp sa isi dea seama ca este intepat.....cel putin asa se spune.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by ana_miti

Aurelia, noi acum foflosim Novopen 3 Demi, de la Novo Nordisk.


Asta e super! De pe site-ul NovoNordisk eu am priceput ca PenMate este un accesoriu care se monteaza exact la Novopen 3 Demi si realizeaza acea ascundere a acului cu eliberarea lui automata in piele.

Stii ce o sa fac? O sa incerc sa sun eu la Novo Nordisk aici in Romania, poate ma lamuresc ei si poate chiar au asa ceva. Daca nu, il rog pe prietenul meu din State sa comande si acel dispozitiv si sa ti-l trimita impreuna cu testele (care sunt planificate sa ajunga la el pe 27 oct).


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica de sept-oct spune:

Aurelia despre varianta asta vorbisem si eu cu Ana ieri si azi am sunat si am comandat dipozitivul asa ca diseara deja il iau de la farmacie. Deci nu il mai comanda si tu. Sper sa vezi mesajul la timp pt ca eu am mai intrat sa vad ce s-a mai scris pe aici si nu am vazut mesajul tau mai devreme. Sper sa-l citesti in timp util.

Loreema 24

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Teste de glicemie pt un baietel de 1 an diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Loreema !

Si e poate pentru prima data cand m-am bucurat de o pana de curent!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput