Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an -2

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Buna Ana,

Vroiam sa te anutz ca am mai primit inca 30 de euro de la o fata inimoasa din Belgia Iti multumim mult de tot!

Am sperantza ca de Craciun vom putea sa ii cumparam cate ceva lui Alex mai mult decat testele zilnice.


Adriana -Adriangi , sper sa imi permita Ana si sa iti scriu io mai rapid un raspuns.
Diabetul, este o boala ireversibila. Cel putin in momentul asta. Asta am aflat si io din postarile fetelor, in special Andrada.
Cat despre acel injector de insulina intr-adevar este revolutionant pt ca nu foloseste ac insa, din pacate nu merge la un copil asa de mic.
Daca am omis sau scris prostii aici, rog fetele sa ma traga de maneca si le rog sa faca completarile corecte si complete.




Alexandra

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza" Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Soni,
esti sigura ca sunt testele necesare lui Alex. 39 E / 50 de teste mi se par cam scumpe.
zic asta pt ca au mai fost cumparate teste si din SUA si din Germania.

iti multumim ca ni te-a alaturat!


Alexandra

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza" Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

didi,
Italia dupa statistici este cea mai scumpa tara din Europa. Daca mai e careva din Italia pe forum sa dea un sem de viata. Aici un test in farmacie costa 1€!!! Asa este. Farmacista , amica mea si-a scos cistigul ei Banuiesc un 20% ca sa mi le dea la pret en gros. Mai am citeva promisiuni. Cum pot va anunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

DidiAlex, Adriangi vorbeste de altceva. Este vorba de un aparat chinezesc care, pretinde firma distribuitoare, ar ameliora pina la vindecare diabetul. Aparatul respectiv nu este omologat pentru tratament nici in China si in nici o alta tara si nu exista macar un studiu asupra lui care sa ateste vreun singur pacient vindecat. In fapt Ministerul sanatatii din Romania a cerut documentele si atestatele aparatului respectiv, dar reprezentantul Camerei de Comert din China nu s-a mai prezentat (a parasit tara). Firma producatoare nu a fost gasita sa dea vreo explicatie pentru inselatorie. De ce televiziunile romane continua sa ii ofere lui CV Tudor spatiu gratuit pentru reclama la un produs pentru care un distribuitor primeste de la 30-50 din valoarea aparatului (citeva sute de dolari), mi-e peste poate sa inteleg. Cit despre cei care profita de nestiinta si disperarea unor oameni in durere, ar fi multe de spus, daca nu am vorbi in CV Tudor pentru care un gest de genul asta reprezinta un punct forte la CV-ul pentru Campania electorala de toamna. Lichelismul si mirsavia sint inca considerate de unii simptome de eficienta si virilitate pentru politicieni.
A

Angi s-a discutat mai demult pe site despre ticalosia lui CV Tudor de a promova acest aparat (de aici iritarea mea), mesajul de mai sus este pentru Ana-Miti sa nu isi piarda timpul sau sa isi faca sperante in zadar.


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

quote:
Originally posted by Andrada

DidiAlex, Adriangi vorbeste de altceva. Este vorba de un aparat chinezesc care, pretinde firma distribuitoare, ar ameliora pina la vindecare diabetul. Aparatul respectiv nu este omologat pentru tratament nici in China si in nici o alta tara si nu exista macar un studiu asupra lui care sa ateste vreun singur pacient vindecat. In fapt Ministerul sanatatii din Romania a cerut documentele si atestatele aparatului respectiv, dar reprezentantul Camerei de Comert din China nu s-a mai prezentat (a parasit tara). Firma producatoare nu a fost gasita sa dea vreo explicatie pentru inselatorie. De ce televiziunile romane continua sa ii ofere lui CV Tudor spatiu gratuit pentru reclama la un produs pentru care un distribuitor primeste de la 30-50 din valoarea aparatului (citeva sute de dolari), mi-e peste poate sa inteleg. Cit despre cei care profita de nestiinta si disperarea unor oameni in durere, ar fi multe de spus, daca nu am vorbi in CV Tudor pentru care un gest de genul asta reprezinta un punct forte la CV-ul pentru Campania electorala de toamna. Lichelismul si mirsavia sint inca considerate de unii simptome de eficienta si virilitate pentru politicieni.
A

Angi s-a discutat mai demult pe site despre ticalosia lui CV Tudor de a promova acest aparat (de aici iritarea mea), mesajul de mai sus este pentru Ana-Miti sa nu isi piarda timpul sau sa isi faca sperante in zadar.


L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu





Sicer, nici eu nu prea am incredere in afirmatii de genul"se vindeca de diabet", cat despre escrocherii de genul asta, se pare ca multi nu se dau in laturi la a le promova.
Pacat ca uneori se ajunge la a profita de disperarea si neputinta unora dintre noi in fata unor astfel de boli.

Adriana, oricum iti multumesc pentru tot, dar cred ca Andrada are dreptate. Nu are sens sa imi pierd banii si timpul cu astfel de indivizi.
Banii pe care ii cheltuiesc pe telefoane si tot felul de placute si plasturi, mai bine ii folosesc pentru asigurarea testelor, alimentatiei, hainutelor si pampersi pentu copil. Are nevoie si de astea....




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Salve fetelor,

Dau eu cu capul de pereti dar... Azi am fost la spitalul de copii in diabetologie si am primit (dupa tote tel. si explicatiile si poza luiAlex si iesirea din spital al bb. ssi,si si,) sa am 75!!! de teste pt micut. Farmacista mi-a dat cadou o cutie de 50 si eu am mai adaugat 9 € la cei strinsi ieri si am mai luat una tot de 50 . dar mi-a dat accu chec . O sa merg sa le schim.azi dupa amiaza. Zi buna azi nu? soni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Nici nu stiu in ce mod sa multumesc.....
Soni ai o inima foarte mare, ca de altfel, voi toate care nu ati ramas indiferente la strigatul meu de ajutor.

Sunt fericita ca Alex are teste de glicemie acum pentru inca 1 luna si jumatate. Din cele de la Andrada mai am 140, de la Aurelia (platite de voi, din banii din bazar) 200 si cele care vor veni de la Soni....ne ajung pana in ianuarie.Uneori, am folosit mai mult de 10 teste pe zi, din cauza glicemiilor oscilante...de teama, intr-un interval de 3 ore i-am facut si de 2 ori.
In felul asta, am despistat hipoglicemiile si le-am corectat imediat sau hiperglicemiile, cand eram nevoita sa trec de o gustare, sa ii dau mai putin sa manance, sa il pun sa mearga mai mult pe jos pentru a scadea glicemia sau in cele mai nefericite cazuri pentru a corecta hiperglicemia cu insulina rapida, desi nu era trecuta in schema de tratament.

Cred ca v-am ametit.......

Cred ca MULTUMESC si si este suficient, decat o mie de cuvinte frumoase, pe care oricum nu le gasesc acum in mintea mea.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica de sept-oct spune:

Aici puteti vedea scrisoarea medicala a lui Alex.

Am pus-o aici la rugamintea Anei ca sa nu aveti suspiciuni.

La urmatorul subiect o voi pune pe prima pagina.

Loreema24

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62432&whichpage=1" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761&whichpage=1" target="_blank">Teste de glicemie pt un baietel de 1 an diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Sper ca nu am deranjat pe nimeni si nici nu cred ca imi voi atrage antipatii pentru acest gest. Pur si simplu , am simtit nevoia sa fac asta, citind despre cazurile Bosioc si Soarenistor.
Imi este greu sa cred ca exista oameni in stare de asa ceva....mai ales mame. Nu judec pe nimeni..... insa mi s-a parut corect fata de Alex in primul rand si fata de voi cele care ne ajutati.


Acum sa va spun si despre Alexutu cate ceva. Se simte bine, glicemiile sunt bune, valori aproximativ normale, uneori chiar scazute....
Cred aca acum suntem in adevarata luna de miere.....de azi incep sa mai scad din dosele de insulina pentru evitarea hipoglicemiei.

Abia saptamana viitoare intram pe Lantus, insulina cea noua. Sper sa fie bine, desi vom avea ceva de munca , si eu si d-na dr, pana vom gasi doza optima.

In rest, este un zvapaiat de prima clasa, numai are stare de loc, incepe sa priceapa cam tot ce ii spui...

Revenim cu amanunte pe masura ce apar noutati in starea lui sanatate si timp, bineinteles. Chiar daca nu scriu zilnic , sa stiti ca macar va citesc mesajele....




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput