nu credeam ca va fii asa de greu

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

As vrea sa nu ma judecati pt. ca-mi dau si eu cu parerea!Pt. ca intr-un fel inteleg situatia Alinei,stiu ce inseamna sa traiesti cu grija zilei de maine.....
Numai ca aici are dreptate inr-un fel si kawaichan ......pt. ca daca nu inveti sa razbesti singur si astepti tot timpul sa-ti sara cineva in ajutor ajungi la un moment dat sa nu mai vezi "luminita" de la capatul tunelului........
Poate ca acum ai nevoie de ajutor,ai nevoie de "o mana" care sa te ajute sa treci hopul, dar nu-ti mai plange de mila pt. ca totul depinde doar de tine!Sa stii ca nici eu n-am avut tort de ziua mea si nici eu n-am avut pe nimeni langa mine sa-mi spuna "la multi ani"............dar am spus ca e o zi ca oricare alta si ca va veni o vreme cand va fi mai bine,mult mai bine!
As vrea sa nu te superi pe mine si mai ales fetele sa nu ma judece pt. ca eu incerc doar sa te fac sa vezi partea plina a paharului,partea frumoasa a vietii,incerc sa te fac sa intelegi ca nu tb.sa te lasi doborata si mai ales sa nu-ti mai plangi de mila.........tb. sa vezi in tine femeia puternica, nu femeia slaba............cu cat pangi mai mult cu atat nu vei reusi sa te ridici,cu cat esti mai optimista si mai increzatoare cu atat viata ta se va schimba......in bine!Crede in asta!

Elena-V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Fetelor, va rog frumos, daca aveti ceva concret de spus despre alinas, spuneti; daca nu lasati la o parte afirmatiile de genul "si eu am trecut..., nici eu nu am avut!" Dar probabil voi nu erati cu doi copii, tragandu-va de rochie ca vrea si el nu stiu ce cioco, sau bobo! Sincer, eu am o famile normala, nici nu ne scaldam in bani, dar nici nu ducem lipsa de ceva; viata e grea, nu se stie ce urmeaza; noi voiam si bb 2, dar pentru ca asa cum ziceam nu stim ce urmeaza, nimic nu e sigur, nu ne-am incumetat sa-l mai facem. Motivul? Nu vreau ca Andrei sa-mi ceara ceva si eu sa nu-i pot da! Cred ca mi s-ar rupe sufletul sa nu-i pot lua un suc sau o cioco, cand ii vede pe ceilalti mancand. Eu cam asa am crescut, si crede-ma bine nu mi-a fost.
de aceea vreau s-o ajut pe alinas, nu penntru ea, pentru copii.
Nu va mai spun ca si eu am avut perioade "negre" in viata, si nu ca nu am avut tort de ziua mea, chiar am avut zile in care nu aveam ce sa mananc. Parintii mei au murit cand eu eram doar un copil, aveam 16 ani, si nu aveam pe nimeni altcineva; a trebuit sa lucrez si sa fac liceul la seral, dar... repet, dar eram singura. cand esti singur poti sa mori de foame, poti sa mananci doar o gogoasa si un ceai pe zi; dar cand ai 2 copii...! Mai ganditi-va fetelor!
haideti s-o ajutam sa aiba si ea un Craciun fericit, asa cum doresc la toata lumea!
Pupici si numai bine!

Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

quote:
Originally posted by tlaura

Fetelor, va rog frumos, daca aveti ceva concret de spus despre alinas, spuneti; daca nu lasati la o parte afirmatiile de genul "si eu am trecut..., nici eu nu am avut!" Dar probabil voi nu erati cu doi copii, tragandu-va de rochie ca vrea si el nu stiu ce cioco, sau bobo! Sincer, eu am o famile normala, nici nu ne scaldam in bani, dar nici nu ducem lipsa de ceva; viata e grea, nu se stie ce urmeaza; noi voiam si bb 2, dar pentru ca asa cum ziceam nu stim ce urmeaza, nimic nu e sigur, nu ne-am incumetat sa-l mai facem. Motivul? Nu vreau ca Andrei sa-mi ceara ceva si eu sa nu-i pot da! Cred ca mi s-ar rupe sufletul sa nu-i pot lua un suc sau o cioco, cand ii vede pe ceilalti mancand. Eu cam asa am crescut, si crede-ma bine nu mi-a fost.
de aceea vreau s-o ajut pe alinas, nu penntru ea, pentru copii.
Nu va mai spun ca si eu am avut perioade "negre" in viata, si nu ca nu am avut tort de ziua mea, chiar am avut zile in care nu aveam ce sa mananc. Parintii mei au murit cand eu eram doar un copil, aveam 16 ani, si nu aveam pe nimeni altcineva; a trebuit sa lucrez si sa fac liceul la seral, dar... repet, dar eram singura. cand esti singur poti sa mori de foame, poti sa mananci doar o gogoasa si un ceai pe zi; dar cand ai 2 copii...! Mai ganditi-va fetelor!
haideti s-o ajutam sa aiba si ea un Craciun fericit, asa cum doresc la toata lumea!
Pupici si numai bine!

Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite




???? lasam sau nu la o parte experienta fiecaruia?

Toulouse, la ville rose


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Alina,vin si eu cu o sugestie si daca ajung de Craciun in tara,chiar cu mai mult.In primul rand,sunt(em) cateva fete care vrem sa ajutam,in masura posibilitatilor cu mai mult decat doar cu cuvinte,dar daca nu e prea mult am vrea un nr de tel,o adresa.Sugestia mea,chiar daca imi voi primi ceva rosii in cap:incearca sa pleci din tara,du-te pe site-uri matrimoniale,pune acolo ca ai 2 copii si spune ce cauti,de exemplu:om inimos si care vrea familie.Eu personal am cunoscut barbati care vreau familie,dar pentru ca erau sa zicem trecuti de prima tinerete,40-55 ani,si nu putred de bogati nu-si gaseau consoarte.Personal,l-am trimis pe unul in Romania,l-a asteptat acolo prietena mea,in 3 saptamani s-au casatorit,asta se intampla in august 2001 si acum au 2 copii si se inteleg minunat.Si cunosc N cazuri de acest gen.Si din experienta personala ti-o spun ca mai bine sa faci parte din clasa saraca a Americii de nord decat din cea a Romaniei.Nu stiu ce fel de persoana esti tu,dar intr-o asemenea situatie eu as face orice pentru copilasii mei,m-as si marita din interes .Cand e vorba de supravietuirea ta si a pruncilor tai,nu are nimeni dreptul sa te judece.E doar o idee.

[url=http://bd.lilypie.com/SZavm5/.png[/img]Bebele meu[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Delia te duci in Timisoara? SI eu vreau sa ii trimit ceva dar este o fata dragutza care a spus ca poate duce insa in ea merge in Bucuresti. Ar fi mai simplu daca ar fi cineva care sa mearga in Timisoara. Am cerut si eu adresa dar nu am primit-o. Daca ia legatura cu tine te rog anunta0ma. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

chatonel, m-ai prins!
Asa e, m-am lasat dusa de val... ce sa-i faci, se apropie batranetea , iar amintirile din copilarie tind sa ia locul amintirilor din ziua precedenta!

Da' stii ce-mi place la tine? ca nu ti-ai pus sub-nickul degeaba; adica, chiar te tii de ce ai scris; nu ai postat nica la subiect, in schimb te sesizezi cand cineva calca stramb! Pai asta-i democratie, bre?


Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Laura,draga daca citesti mai atent mesajul meu o sa "vezi" ca nu mi-am descris viata in nici un fel......
ma gandeam eu ca se mai gasesc cate unii care sa interpreteze........doar de aceea e democratie,nu?!
Eu doar am vrut sa o fac pe Alina sa fie mai optimista!Sunt convinsa ca sunt destui oameni cu suflet bun care o vor ajuta......cum de asemenea sunt convinsa ca sunt alte femei cu mult mai nefericite....dar care nu au posibilitatea sa ajunga la un internet si sa ceara ajutor!
Eu am inteles perfect ce se intampla cu ea...........desi nu pare!!!

Elena-V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinas spune:

fetelor va multumesc din suflet.am citit cu atentie toate postarile.kawaichan,ai dreptate,puterea trebuie sa vina din mine,am 2 copii care depind de mine,nu trebuie sa-mi permit sa fiu slaba.tocmai pentru ei vreau sa razbesc.am dat exemplul cu profa de germana in sensul ca imi e rusine de viata care o am,adica nu e viata pe care as fii meritat-o.fir-ar sa fie am invatat mereu bine la scoala,vorbesc germana si engleza,ar fii trebuit sa fiu altundeva in viata.sunt furioasa din cauza asta,mi-e ciuda.da,vreau sa ajung la un psiholog pentru ca am nevoie.eu stiu ca voi razbii,si nu oricum ci voi avea viata pe care o doresc.chiar m-am gandit sa merg in emirate sa lucrez ca receptionera 6 luni sa strang niste bani.timpul e dusmanul meu,trebuie sa ma misc repede pentru ca copiii mei cresc si vreau sa le ofer cei mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

quote:
Originally posted by violeta69

Laura,draga daca citesti mai atent mesajul meu o sa "vezi" ca nu mi-am descris viata in nici un fel......
ma gandeam eu ca se mai gasesc cate unii care sa interpreteze........doar de aceea e democratie,nu?!
Eu doar am vrut sa o fac pe Alina sa fie mai optimista!Sunt convinsa ca sunt destui oameni cu suflet bun care o vor ajuta......cum de asemenea sunt convinsa ca sunt alte femei cu mult mai nefericite....dar care nu au posibilitatea sa ajunga la un internet si sa ceara ajutor!
Eu am inteles perfect ce se intampla cu ea...........desi nu pare!!!

Elena-V.




Violeta, scuze! Chiar nu am vrut sa ofensez pe nimeni; si tu si celelalte fete aveti dreptate, in masura in care adevarul e intotdeauna pe undeva pe la mijloc!
Am avut si eu ieri o zi mai proasta. Inca o data scuze!


Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Nu-i nimic Laura.........
in fond rolul nostru aici e sa ne incurajam una pe alta.......doar suntem o famile.........
Alina,esti pe drumul cel bun.....stiu ca o sa mai ai momente cand o sa cazi,dar nu te lasa........asta e viata si noi suntem datori sa luptam......mai ales pt. copii nostri!

Elena-V.

Mergi la inceput