nu credeam ca va fii asa de greu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinas spune:

fetelor va multumesc ca sunteti alaturi de mine la bine si la greu dar mai ales la greu.am descoperit aici suflete nobile si nu stiu cum si cand voi putea si eu sa ma revansez fata de ele.am sa va raspund pe rand ca sa fie totul clar.ultimul lucru pe care il doresc este sa starnesc mila sau dispret sau ganduri de genul ca as fii o impostoare.
cati73:da,ii multumesc lui dumnezeu zilnic ca am unde locui,chiar cu mama pe care o am.a fost o baza solida cand am decis sa-l las pe individ.daca nu aveam aceasta camera,poate as fii fost in continuare cu el.
andrath:am lucrat in multe locuri.la gradi germana,apoi la solectron unde am lesinat din cauza substantelor chimice si a caldurii de acolo.nu ma vedeam niciodata intr-o fabrica dar am spus ca e ceva temporar ca sa trec de iarna asta nenorocita si sa am cu ce palti gazul.sigur ca din afara pare ca sunt mereu in bucluc,crede-ma ca chiar si eu ma intreb cand voi iesi si eu odata la liman,cand voi avea linistea dorita.si nu vreau lucruri multe,vreau doar sa pot oferi baietilor o educatie buna si o viata decenta.ce inseamna pentru mine viata decenta?pai vreau ca baietii mei sa aiba o mancare buna macar duminica,sa le pot cumapa un fruct,o carte si cateodata o ciocolata.cine a trecut prin situatia mea intelege durerea pe care o simti cand copilul tau vede la un vecin o cioco sau o caramea si nu ai cum sa cumperi pentru ca banii sunt numarati.si atunci le spun ca oh,am uitat banii acasa sau ca bomboanele strica dintii sau cateodata chiar adevarul:nu avem bani.slava domnului ca am niste copiii intelegatori.
kawaichan:stiu ca am niste calitati si dau mereu din coate:anunturi multe,unde vad afisat cautam personal intru etc.nu stau pe loc.problema e ca la interviu unde se cauta limbi straine se cauta si tinuta ori eu nu am decat blugi si adidasi si bluze.intr-o firma mare nu poti merge asa.am mers si asa la interviu si s-au uitat ca la un boschetar.
cristinat:da,ma las calcata in picioare zilnic pentru ca nu am alta solutie.incerc sa intru cat mai putin in contact cu mama,mi-e groaza sa merg in bucatarie sa nu dau nasul cu ea pentru ca nu exista data cand sa nu-mi faca vreo observatie
alyssa:draga mea,tie trebuie sa-ti multumesc cel mai mult.tu mi-ai deschis ochii,tu mi-ai dat informatiile de care aveam nevoie,tu mi-ai dat curajul sa aleg o noua viata.te am pe tine ca exemplu si sunt sigura ca voi razbii si eu,e doar o chestie de timp.tie trebuie sa-ti multumesc ca ai crezut in mine si sper ca multe femei abuzate sa te aiba ca exemplu.
bimilit:nu mai sunt cu partenerul de 1 an,sunt din timisoara,am ramas gravida cand eram cu el.deci toate astea sunt de domeniul trecutului.
trebuie sa va multumesc inca o data ca sunteti alaturi de mine.nu am la cine apela.mama e cum o stiti,prietene apropiate nu am,va am numai pe voi.cine poate si vrea sa ajute e binevenit.acuma trebuie platit gazul urgent si din cauza asta am certuri cu mama.cine vrea pot lasa adresa si nr.de telefon,contul de la brd.pentru fetele de afara puteti trimite prin western union.ce pot sa va doresc?sa fiti sanatoase si multumiti lui d-zeu ca aveti un sot dragut,o casa frumoasa si o viata tihnita.eu stiu ca dumnezeu nu ma va lasa,el e singura mea incredere in timpuri ca acestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe spune:

alina - poate spui si cati ani au baieteii tai si cam ce masuri poarta (inclusiv la pantofi) - si la fel despre tine (masuri haine si pantofi). Si o adresa sau macar orasul si numele intreg (daca vrei - trimite pe PM).

Numai bine si iti doresc sa razbesti! Pentru tine si pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Si pe mine ma intereseaza aceste lucruri.Cred ca ai putea sa ne dai si contul si eu as vrea si adresa ta, pentru ca cei de la euroline mi-au cerut-o.
Astept mesaj de la tine.O duminica placuta sa ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Alinas ce masuri ai, cit porti la pantofi? Pot sa iti trimit niste haine sa te prezinti la interviu, business attire. Fetelor merge cineva in tara de sarbatori sa-i duca Alinei aceste haine + ceva dulciuri pt. baieti? Unde l;ocuiesti ALina? Bucuresti sau Timisoara? ma scuzi dar am fost destul de pe graba si nu am avut vreme sa iti citesc toate postarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinas spune:

deci ati intrebat de ce am nevoie,sunt 2 probleme urgente
1.platirea gazului si curentului:3 milioane
2.haine decente ca sa ma pot prezenta la interviu.am trimis multe cv-uri,am dat anunturi si in ziare si pe net si sper ca va fii bine.daca nu gasesc nimic in domeniul limbilor straine,sunt dispusa sa lucrez oriunde,atata timp cat nu imi afecteaza sanatatea cum a fost de am lesinat acolo in fabrica.
saptamana trecuta pe 9 a fost ziua mea.vreau sa va spun ca a fost o zi ca oricare alta.nici un la multi ani,nici un tort nimic.le-am spus baietilor ca azi e ziua mea.cel mare m-a intrebat:si unde e tortul?o sa sufli in lumanari?ce puteam sa-i raspund?
viata mea nu e cea pe care mia-m dorit-o sau visat-o.zilele trecute eram in firobuz si am recunoscut o profesoara de germana din generala.a fost profa mea favorita si am eleva ei preferata.imi spunea mereu ca am sa devin o mare scriitoare.stiti c am facut?m-am facut ca nu o vad,ba chiar m-am ascuns putin ca sa nu ma recunoasca.de ce?pentru ca imi era rusine de ea.cu ce puteam sa la maud in fata ei?cu un fost partener abuzator?cu faptul ca nici pe deparet nu am ajuns ce as fii vrut sau as fii putut?as fii vrut sa vorbesc cu ea,n-am vazut-o din liceu.dar pur si simplu imi era rusine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Fata draga eu cred ca tu ai mai mult nevoie de un psiholog bun si un dus rece care sa te trezeasca odata pt ca prea iti plangi de mila...Ce importanta are fosta profesoara de germana, ca n-ai avut tort de ziua ta si alte blabla uri de-astea? Nici io n-am avut tort decat de cateva ori de ziua mea si pentru aia nu e sfarsitu lumii ! Clipele astea vor trece daca vei lupta si vei avea tot timpul de acum sa-ti serbezi ziua .Daca vii si postezi aici sigur ca oamenilor le va fi mila si iti vor trimite mereu bani..dar realizezi ca vei fii mereu dependenta de ajutorul altora? Ca nu te vei putea baza pe fortele tale proprii niciodata ? Iti place sa fii asa?? te gandesti macar la faptul ca sunt doi minori care vor depinde de tine pt multi ani de acum iar tu nu vei avea forta necesara sa ii sprijini...de ce?? pt ca iti place sa te complaci..?!? trezeste-te !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Kawaichan, consider ca te cam grabeshti cu afirmatziile, mai ales ca ele sint rautacioase.
Nu mai spun nimic, unii nu pot pur shi simplu sa se abtzina de la porcarii

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

alinas, poti sa-mi dai, te rog, adresa ta si detalii despre inatimea ta, greutate, ce marime porti la haine ? In privat, desigur.
Cat de bine stii engleza ? Ai PC acasa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Alina, Nematics vine in tara la mijlocul lui Dec si a fost f. draguta sa-mi spuna ca poate lua un pachet pt tine. Pupa-i pe baieti din partea mea si curaj... mai am o intrebare. da-ne te rog o adresa. Tu spui ca esti din Tmisioara dar profilul tau spune Bucuresti, Bucuresti. Sa caut pe cineva care sa mearga in tara in Bucuresti sau in Timisoara? Lamureste-ne te rog, de ce doua orase? Da-ne te rog o adresa unde poti fi gasita cu siguranta... Multumesc mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

quote:
iren Posted - 14/11/2005 : 23:10:26
--------------------------------------------------------------------------------
Kawaichan, consider ca te cam grabeshti cu afirmatziile, mai ales ca ele sint rautacioase.
Nu mai spun nimic, unii nu pot pur shi simplu sa se abtzina de la porcarii

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo



Iren sunt de 1 an pe forum si daca ai observat nu prea scriu pt ca nu imi place sa ma bag de aiurea daca nu am ceva de spus cu adevarat.
Subiectul Alinei l-am citit de anul trecut de aceea acum mi-a atras atentia atitudinea cu care a reintrat pe forum dupa un an de zile.Tin minte ca tot asa anul trecut pe vremea asta fetele s-au mobilizat sa o ajute,cu sfaturi, cu bani etc.Inteleg ca o duce greu(cine nu o duce greu in romania de azi) si ca e disperata dar cu ce crezi ca sa o ajute faptul ca o compatimiti si ii dati bani de fiecare data cand cere pt ca nu da semne ca a inteles cu adevarat ce are de facut,cum spunea cineva aici, ca ajutorul vine de fapt din ea.
Tot ce am zis am zis fara rautate,cred ca e o diferenta intre rautate si a spune lucrurilor pe nume la modul dur pt ca daca n-o trezeste nimeni asa o va duce multa vreme de acum,in mocirla...suna urat dar asa este.Un om care realizeaza ce are de facut nu sta sa viseze si sa se lamenteze, nu? Ia uita-te la ultimul ei post, ti se pare normal cum gandeste in momentul de fata?
Nu stiu ce sa zic, se gasesc atatea solutii, de imprumutat de ex 3 milioane si de inapoiat cand gaseste un job, de cumparat haine de la second hand, nu e o rusine si se gasesc cateodata chiar chestii misto(eu m-am imbracat toata facultatea de la second pt ca n-aveam bani,asa ca stiu clar ca nu e o tragedie,au fost zile cand nu aveam ce manca, au fost ani de zile cand salariul de abia imi ajungea sa-mi platesc datoriile, cand nu aveam bani nici de un bilet de autobuz si faceam blatul la greu tremurand de fiecare data cand ma urcam intr-un autobuz etc etc..asta ca o lunga paranteza..) Deci te rog nu-mi spune ca spun porcarii pt ca nu raspund numai asa ca sa ma aflu-n treaba , stiu o multime de oameni saraci dar plini de bun simt care nu ar cere asa cu seninatate 3 milioane pt gaz...Si hai sa zicem ca nu asta ar fi problema pt ca sunt oameni si oameni care se exprima fiecare in felul lui dar prea multe amanunte nu se leaga in toate posturile ei si nu inteleg de ce minte, teoretic n-ar avea de ce.

Mergi la inceput