Salvati-l pe Mihaita ! (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

Doamne, ce veste buna!! am citit cu mare emotie subiectul, si ma rog si eu pentru voi ca totul sa fie bine dupa transplant !
cu drag, ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Dragii nostri prieteni,

Mii de multumiri pentru gandurile voastre bune.

Intr-adevar Mihaita a fost transplantat !!!!!!! Multumim lui Dumnezeu

Inima e cat pe ce sa-mi iasa din piept de emotie, suntem extrem de fericiti, nu am fost in viata noastra asa fericiti .... ne este un dor imens de Mihaita, el este la terapie intensiva unde nu avem voie peste noapte. L-am lasat dormind si oarecum suparat ca este acolo.

Sa incerc sa va spun pe scurt cum a fost minunea de la Dumnezeu:

Joi seara pe la orele 18.22 eu dormeam cu scumpul meu Mihaita alturi si Dan cred ca se pregatea sa faca ceva de mancare. Ma durea ingrozitor de tare capul si nu vroiam decat sa stau o ora in pat sa dorm. La un moment dat vine Dan la mine si imi zice ca e cineva la telefon .... Magda, coordonatoarea de transplant !!!! Si ne zice ca se pare ca au un ficatel potrivit pentru Mihaita. Ne-a intrebat daca Mihaita este bine, daca tuseste, are febra, daca are vreo probmea de orice natura, daca a mancat, cand, cat si ce anume etc. Eu trecusem pe pilot automat, auzeam dar nu pricepeam ... Magda vorbea foarte rar si ne dadea instructiuni unde sa mergem cand ajungem la spital, ce trebuie sa ii faca lui Mihaita pe rand, ca transplantul se va face in noaptea asta etc. La un moemtn dat si-a dat seama ca eu raspundeam automat yes ... yes .... yes incat a zis scurt: veniti cat mai repede la spital .... in 10 minute. Eu sa innebunesc .... eram la vreo 1 - 2 ore departare de spital!!! Ii zic ca venim in maxim 1 ora, cu tupeu, cu mare optimism din partea mea. Ma uit la ceas, o ora de maxim trafic pe autostrada Il sun in secunda doi pe un prieten din Bruxelles care mi-a venit in minte si ii spun pe scurt ca in max o ora sa fim la spital, sa vina sa ne ia .... a zis ca .... Doamne ajuta !

A venit masina, noi eram oarecum gata, nu stiam ce trebuie sa punem in bagaj, ametiti rau de tot, Dan se juca cu Mihaita sa nu simta agitatia mea .... Mihaita a fost cel mai cuminte si mai calm si mai vesel copil din lume in momentele alea. Cred ca daca incepea sa planga Mihaita eu nu m-as mai fi oprit din plans. Am incropit noi o geanta acolo si fuga cu masina. Autostrada .... full de masini. A incercat prietenul nostru sa faca tor felul de manevre, de scurtaturi, am ajuns pe contrasens, a mers cu spatele o bucata, claxoane, cand am intrat in oras a trecut pe rosu, odata s-a bagat in fata unei coloane de masini care astepta cuminte la semafor ... si am asteptat si noi semaforul ... din fata. Singura noastra grija era sal tinem pe Mihaita cat mai bine sa nu cada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Ne-a ajutat Dumnezeu si am ajuns si la spital dupa o ora si 10 minute. Pe la 19.40 am fost la sptal. Magda ne spunea sa fim calmi, ca se rezolva toate pas cu pas. L-am dezbracat, l-au cantarit 8.700 !!!!!! oau ! Mihaita mai luase intre timp vreo 500 g in ultimele 2 saptamani .... l-au masurat 73 cm. ok. i-am luat temperatura 37.6, ok. au inceput sa ii recolteze sange ... aici l-au chinuit ceva ca au gasit f greu o vena buna si a plans saracutzu vreo juma de ora. Dupa aceea ca sa fie chinul desavarsit i-au facut si clisma chiar daca saracutzul nu mancase nik de vreo 6 ore. in fine, am terminat si cu asta trebuia sa ii facem baita. mergem noi la baie, in sfarsit o activitate placute pentru Mihaita. Nu mai spun ce baie curata si frumoasa exista in spital. Mihaita s-a simtit excelent la baie, am ras, am facut poze si anestezistul deja ne astepta sa il consulte si el. Ni s-a zis ca transplantul va avea loc intre 22.00-23.00 insa ficatelul nu a ajuns inca la Saint Luc dar spera sa fie totul in ordine. Am coborat la urgente sa ii faca niste raze la torace, acolo ne-am intalnit si cu un roman doctor ortoped chiar din Iasi, si apoi inapoi la salon. cat am asteptat la urgente Dan l-a invartit, l-a zapacit pe Mihaita, a fost vesel si a vrut sa deschida toate usile de pe acolo, nu avea papuci si mergea doar in sosete, se uitau ciudat la noi ... in toiul noptii un bebe galagios misuna pe acolo ....

cand urcam la salon ni se zice ca a venit si ficatelul si transplantul va avea loc cu siguranta ... de-abia acum am primit confirmarea transplantului si ca este compatibil cu Mihaita. Se facuse vreo 22.30. Am coborat la blocul operator, mi-a dat voie numai mie sa stau cu el pana ce adoarme ... MIhaita era atat de frant incat nu s-a zbatut foarte tare cu masca aia pe fata si m-am bucurat enorm, ca ultimele dati la anestezie generala a facut foarte urat.
La ora 23.11 am parasit blocul operator si l-a lasat pe puiul meu cel drag pe mainile chirurgului care intre timp inainte de anestezie a venit si m-a salutat, presupun ca astepta intrebari din partea mea dar eu eram in soc, il tineam strans pe Mihaita si il pupam incontinuu.

Am urcat sus la salon si am stat de vorba cu asistentele sa fim siguri unde trebuie sa sunam, cand etc. si abia pe la 1 si ceva n-am dus in camera la pensiunea de langa spital. Ne-am culcat pe la 5 noaptea, in tot acest timp ne-am rugat fierbinte cat de mult am putut. Pe la 2 noaptea hai sa sunam si acasa la familie. Nu am putut sa sunam decat la una din surorile mele Anca, matusica lui cea draga, am sculat-o din somn si s-a pus sora-mea pe rugat, pana dimineata s-a rugat, acatiste. Apoi hai sa o sunam si pe cealalta sora Nicoleta care auzisem ca oricum nu are somn noaptea ca trebuie sa nasca si stiti cum e aproape de termen, cam greu cu burta dupa tine. Ele au inceput sa se bipuiasca intre ele si se rugau fiecare in casa ei. Am incercat sa o sun pe mama dar pur si simplu ea nu ma auzea, eu o auzem si Dan imi zice sa inchid telefonul ca vorba aia, are probleme cu inima, is nebuna, ce sa-i spun? Si am inchis telef si am asteptat pana dimineata sa le spun vestea. Si dimineata, de fapt pe la amiaza incepand am inceput cu telefoanele, mama, bunica, care a zis ca a intinerit cu 20 de ani, era in al noualea cer, pentru asa o clipa am trait ultimii doi ani, pentru acest moment extraordinar. Prieteni, sper sa imi fi amintit pe toti. Laliq care a gasit mesajul de dimineata si nu a mai putut sa faca nimic la munca, dragutza de tine, te iubim mult.

La o bucata de nopate, pe la 4, am sunat la spital si ne-au zis ca operatia nu se terminase inca si sa sun dimineata ca in mod normal dureaza in jur de 10 ore. Deci am incercat sa adormim dar cam greu, ne trezem f des, mai schimbam cateva cuvinte, cand pe o parte, cand pe alta .... Dumnezeu ne-a fost alaturi si ne-a dat putere multa.

Dimineata am sunat pe la 8.30 si ne-au zis ca transplantul s-a terminat la ora 8.00 si ca Mihaita este bine si este la terapie si putem merge sa-l vedem asa putin, inainte de inceperea programului de vizite. Am fugit repede sa-l vedem, nu va zic cum era: tub de respiratie intr-o nara, in cealalta nara avea sonda pentru hrana (de fapt pentru medicamentele orale ca hrana avea voie doar perfuzie cu glucoza), sonda urinara, drena de la operatie, cateter sus pe o aorta principala, doua perfuzii la ambele maini si un pampers desfacut sub el (cred ca pt caca). Asa l-am gasit noi si era foarte umflat la fata, la pleoape indeosebi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Ne-au zis ca operatia a decurs bine, ne-am bucurat enorm pentru ca inimioara lui a reizstat la 9 ore de anestezie. Ca a deschis putin ochii chiar inainte de a veni noi, deci s-a trezit din anestezie si a reactionat bine. Ne-au zis sa revenim dupa 11 si am avut senzatia ca Mihaita vrea sa doarma si am simtit ca il deranja ca eram acolo, il mangaiam, il oboseam. Am tot sunat la fiecare 2 ore daca s-a trezit ca vroiam sa il lasam sa doarma si el a dormit incontinuu. Sper seara n-am mai rezistat si ne-am dus la el. Cam ametit saracutzu, a vrut sa deschida ochii, pleoapele inca umflate, si vroia sa planga, era foarte nervos, vroia sa iasa de acolo, era legat de pat, cand i-au dat drumul a inceput sa traga de firele de langa el, din nas, din mana, de pa langa patut, eram ingrijorati ... cum incepea sa geama in max 1 minut se linistea, i se injecteaza morfina automat, nu va mai spun ca aparatura din jurul lui e mai ceva ca la bordul unui avion. personalul super dragut, avea pana si perie pt par pentru ele si il pipetanau si il mangaiau ... n-am vazut in viata mea asa ceva .... jos palaria. Am plecat tarziu de la el, l-am lasat dormind. Doarme si la ora asta, am sunat iar la terapie si o sa sunam la fiecare 2 ore sa vedem cum se simte. Acum ne-a adus prietenul nostru unde stateam in afara Bruxelles-ului si maine dimineata ne intoarcem la Bruxelles la spital. cand o sa-l duca pe salon o sa putem sta cu el continuu. pana tunci sper sa ne aducem treptat cele mai urgente bagaje sa putem sta langa spital ... suntem foarte obositi, de-abia acum incepem sa constientizam prince trecem .... vrem sa fim bine pentu Mihaita, sa avem puetere .... cand eram la terapie vorbeam cu el, il pieptanam, il mangaiam si a inceput dintr-o data sa geama, mi-au dat lacrimile instantaneu, nu stiam ce sa fac, imi dadeam seama ce dureri cumplite trebuie sa aiba ..... eu de la o apendicita mica mititica aveam senzatia postoperator ca merge un tanc pe pieptul meu si ma sufocam, dapai el cu taietura pe tot abdomenul ..... e greu sa il vezi asa, sa iti vezi copilul gemand, dar l-am vazut in conditii mult mai rele, l-am vazut gemand degeaba, fara nici o finalitate, doar duerer, chin si incercari aiurea ... acum stim ca fiecare ora trece in favoarea lui, fiecare ora este o ora din noua lui viata ... oameni buni, unde eram noi acum fara voi, daca Dumnezeu nu ne arata pe unde sa o luam si pe cine sa ne bazam, acum nu am fi fost fericiti.

Doamne Dumnezeule, mare minuni ai facut, multumim din suflet, mi se par atat de mici multumirile noastre, insa inima noastra este numai si numai catre Tine, catre puterea Ta de a da viata.

Ne rugam sa treaca cu bine peste momentele satea postoperator, este f important ca organismul lui sa accepte noul ficatel. Fiecare ora, fiecare zi, inseamna enorm pentru Mihaita. Sper sa luni sa poit vorbi pe indelete cu chirurgul sa ne explice o multime de lucruri, avem o multime de intrebari ... din ce am vorbit cu parintii celorlalti copii transplantati de acum incee adevarata lupta, adevarata lupta pentru viata .... imunitatea, acceptarea noului organ, ferirea de boli, de microbi, de virusi, orice raceala ii poate fi fatala ... Doamne fereste !!!!

Cred ca am facut o multime de greseli de gramatica, cred ca am omis multe momente, intre timp pe,parcurs o sa imi mai amintesc si sa o sa va scriu negresit. Multumesc ca existati, multumesc pentru rugaciunile voastre, va rog sa nu ne lasati, avem nevoie de voi, avem nevoie de fiecare gand bun indreptat catre acest copil binecuvantat care ne-a facut sa ne mai nastem odata. Plang, plang, dar plang de bucurie, nu va pot spune ce este in inima mea ... parca acum l-am nascut, parca abia acum ma gandesc ca o sa-l vad la o gradinita, in prima lui zi de scoala, va avea prieteni si va avea si el copiii lui, pot sa visez, sa imi fac planuri pentru ele, planuri de mama.

multumesc multumesc multumesc ..... de mii de ori multumesc ... nu va pot spune cata recunostinta exista in inima mea pentru cei care ne-au ajutat sa ajungem aici.

Doamne multumim, Doamne ai grija de noi si de-acum inainte !!!!!

Doamne ajuta !!

Gabriela

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=1" target="_blank">"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59611" target="_blank">Ajutor !! Informatii despre metastaza la plamani !

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55627&whichpage=1" target="_blank">Salvati-l pe Mihaita ! poze www.imagestation.com/album/pictures.html?id=2121876935" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Draga Gabriela,iti multumim din suflet ca totusi ati trecut prin atatea tu ai mai avut timp sa ne ti la curent.Am citit pe nerasuflate ce ia scris,ai un talent deosebit cand povestesti.
ma bucur ca Mihaita este bine si ca a rezistat cu bine la anestezie,este un luptatorrrrrrrrrr
D-zeu sai dea multa sanatate si multa putere sa treaca peste acest episod
va doresc numai bine si fiti tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Doamne, Gabriela, prin cate treceti. O sa va ajute Bunul Dumnezeu sa fie bine totul, ai sa vezi.
Multa sanatate!



Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588/" target="_blank">Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Vai Gabriela, ce am mai putut sa plang citind mesajele tale. Am revazut momentele prin care am trecut si noi cu Stefan acum aproape 3 luni cand l-au operat pt o tumoare pe creier. Exact asa l-am gasit si eu pe Stefa plin de tuburi si catetere si plin de aparate in jurul lui si m-a durut sufletul vazandu-l asa.

Dar Gabriela, ei sunt niste luptatori.Stii ce faceam eu? Stateam langa el si ii sopteam ca trebuie sa lupte, sa traiasca, sa se faca bine sa faca multe prostioare, ca mama il iubeste. O sa-i vedem mari, si o sa stea fetele la coada in fata portii.

Dumnezeu sa va ajute si sa-l faca pe Mihai bine, sa fie sanatos sa creasca mare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Oamni buni, multumesc di suflet, conteaza enorm pentru noi sa va stim aproape .... cand o sa am putintel mai mult timp va iau la rand la pupacit, pana atunci un mare mare pupic la toti prietenii lui Mihaita.

DanaA, sanatate multa lui Stefan, mult mult curaj si voua si sa ne ajute bunul Dumnezeu sa ne vedem baietii mari

Acum mergem spre spital, nu stiu cand voi mai avea acces pe la net .... dar va dau eu de stire cumva. Azi noapte Mihaita a fost linistit, chiar si acuma doarme si asistenta asteapta sa se trezeasca ca sa se ocupe de el mai in detaliu ... e foarte important sa doarma. Mi s-a spus ca ecografia de ieri este buna, sunt foarte multumiti ca a iesit de pe respirator repede si i se mentine bine respiratia fara aparate, acum asteapta sa intre iar la ecografie ... analizele sunt dintre cele mai bune .... mi-e si frica sa ma bucur .... da Doamne sa fie bine, nici nu mai stiu pe ce lume suntem, are bilirubina 4 !!!!!! este aproape alb, enzimele de la ficat sunt aproape de normal, inca nu sunt normale, dar totusi au scazut ..... da Doamne sa fie ficatelul asta perfect pentru el si sa se inteleaga bine cu Mihaita

Va rog nu ne uitati, fiti alaturi de noi, Dumnezeu sa va rasplateasca gandurile voastre bune si ca v-ati facut timp cateva minute sa spuneti o mica rugaciune pentru Mihai.

Doamne iti multumim
Gabriela


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=1" target="_blank">"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59611" target="_blank">Ajutor !! Informatii despre metastaza la plamani !

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55627&whichpage=1" target="_blank">Salvati-l pe Mihaita ! poze www.imagestation.com/album/pictures.html?id=2121876935" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Doamne,Gabriela,sunt atat de fericita de vestile bune pe care ni le dai!Nu ma pot opri din plans,suntem alaturi de voi,fiti puternici si ne rugam sa fie ficatelul bun,imbratiseaza-l tare de tot pe Mihaita din partea mea si asteptam sa ne mai dai vesti bune!
Doamne ajuta sa vina toti acasa sanatosi si plini de viata!


Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=6" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Dumnezeu sa va ajute, si sa se refaca repede Mihaita! Ce bine ca deja a scazut si birilubina! Doamne sa ne rugam cu totii si maine la Biserica sa nu fie nici o problema , sa fie totul bine!!!! Offf, cred ca toti care citim nu putem decat sa plangem de emotii si bucurie pentru voi, prin ce-ati mai trecut si mai treceti, cate emotii si cata suferinta!!!!
Dumnezeu sa va aiba in paza lui , multa putere, sanatate si refacere lui Mihaita!!!!!

Mergi la inceput