Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Haoleu, lipseste omu' doua zile si va gaseste la scutece, asta dupa ce ne trebuiau 4 zile sa incheiem un capitol!!!
Da, mai traiesc! Zilele astea tot am avut activitate, c-a fost sambata mortilor si a trebuit sa fac cele cuvenite pt. ai mei, ceea ce m-a scos nitel din ritm dar mi-a prins bine, ca m-a scos si din casa. Pe scurt, vineri mi-am facut antigripalul, am facut cumparaturi si am pregatit toate cele de parastas, sambata... noroc cu cumnata, ca eu uitasem ca n-am voie in biserica, dupa-masa musafiri, a primit fi-meu doua zornaitoare si de una e indragostit, rade la ea... duminica alta vizita, s-au nimerit soacra cu socrul, si cum se vad, se impung! cosmar, nu alta: in primul rand serveste-i, fa-le cafea etc. In al doilea rand suporta-le intepaturile; a trebuit sa ma mulg, evident cu martori: soacra dupa mine, sa-l barfeasca pe socrul. Ca atare, ciuciu lapte, din ai mei recenti 80ml au iesit doar 30!! COSMAR! si copilul agitat, de nu-l mai puteam potoli.
Azi am scapat cu cardul in oras, am fost la Cora si i-am luat baiatului 3 body-uri, pe urma la Jolidon si pe urma la Miniblu, de unde am luat carusel cu albinute - la care eu m-am uitat vrajita si am si adormit! Surprinzator, n-am facut nici un accident, ba chiar am savurat libertatea ca o mama denaturata ce sunt.
Am cantarit copilul sambata, are 4.760. vreo 350 pe saptamana. Dar s-a si lungit, 59 cm si 39 cm dibla. apropo de dibla, cand am venit acasa, era tati galben ca lamaia, ca a scapat copilul in landou cu capul inainte (n-are nimic, stati linistite!).
De papat papa cca 145 la o masa, dar a fost fomist azi si a ajuns si la 160!! cam 5-6 mese, depinde cum se nimereste cu orele. Am incercat Debridatul si mie mi se pare ca-l constipa, a facut greeeu KK si doar o data pe zi; asa ca adio debridat.
Azi la baita a descoperit... Putza!! nu voia nicicum sa ia mana de la dansa, eu luam manuta, el inapoi si ranjeaaa! E doar inceputul, asa-i?!
Si da, v-a zis Jadi, ne-am vazut in parc, era cu mama2 (tare draguta), e o haioasa asa cum unele din voi o stiti deja iar celelalte v-o imaginati. Iar micutul Vlad are mutra de barbatel, dulce si cuminte! ca veni vorba, m-am tot chiombit dupa tine, Jadi, prin parc, dar nu ne-am nimerit la ora (sincera sa fiu, duminica m-am rigat sa nu ne nimerim, ca eram si cu socrella dupa mine!! horor! stiti ce vrea sa-i fac lui Radu? sa-l trag de nas, sa-i dau forma!!!).
De vaccin, cica tot infanrix hexa sa caut.
Si Radu are salopeta TCM din polar alb-gri cu captuseala rosie, cred ca devine uniforma sept-oct!!! dar sincer, e buna.
mai am de zis dar gata, ca umplu capitolul si v-am plictisit destul!

Raluca, mama Radului
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Noi facem siesta.

Fetele cu eritem, puteti sa dati la funduletz si cu ceai de musetel dupa apa si sapun. Noi cand ne stricam la stomacel
se face in jurul anusului carne vie mititelul. Atunci spalam baiatul cu apa si sapun, clatim cu ceai de musetzel si dam cu bepanthen. Dupa ce spalam si stergem funduletzul, si noi stam cu funduletzul gol vreo 5 min sa se usuce bine si abia apoi il ungem. In 3-4 zile ne trece. Cand e foarte rau, o pediatra ne-a zis sa folosim baneocin sau nidoflor.Nu am facut-o decat o data, cand am facut kk prost vreo 4-5 zile si mi-a fost frica sa nu ne infectam. In rest folosesc doar bepanthen insa pun strat mai gros cand suntem asa iritati.

Alina, nici eu nu ma dau batuta. In ultima saptamana l-am pus zilnic pe burta, dar pana acum nici o ameliorare. Insa perseveram.

NADINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Alina, in legatura cu alimentatia eu stiu ca nu e nevoie sa-i dai altceva decat san pana pe la 5-6 luni.Ceiutz nu le trebuie pentru ca laptele de inceput la san este doar apa cu lactoza si le satisface setea. De aceea nici nu trebuie sa muti copilul la celalalt san pana nu l-a golit pe primul, ca sa pape si laptele hranitor nu numai "ceaiul" de inceput. Mie asa mi-a explicat pediatra, care e o maniaca a alaptatului, dar nu in sens peiorativ. Ultimele cercetari spun ca stomacelul lor nu ar fi pregatit sa digere bine altceva in afara de laptic decat dupa 5 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Na ca uitai: fetelor, ce e aia TCM? Ca m-ati facut curioasa! Si unde e magazinul asta in Bucuresti ca tare as da si eu o raita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Neata fetelor aici la clubul scutecelor!

La multi ani sarbatoritelor si sarbatoritilor nostri! Tudor-Gabriel si mamica lui, Gabiarama, Gabita lui monval, Gabriel al Aurei, Maria Gabriela lui dani_flor, gabriela(valen), Iaris Mihai al Marinelei, mihaela_specht, mihaela_e si ... mifloricica noastra traga! (sper ca n-am uitat pe nimeni) Sa fiti sanatosi, sa aveti parte de bucurii si ani multi si buni alaturi de cei dragi!

Ioana, mama Mirunei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

La multi ani sarbatoritelor si sarbatoritilor nostri! Tudor-Gabriel si mamica lui, Gabiarama, Gabita lui monval, Gabriel al Aurei, Maria Gabriela lui dani_flor, gabriela(valen), Iaris Mihai al Marinelei, mihaela_specht, mihaela_e si ... mifloricica noastra traga! (sper ca n-am uitat pe nimeni) Sa fiti sanatosi, sa aveti parte de bucurii si ani multi si buni alaturi de cei dragi!

Alina, al meu e exact ca al tau, ar suge tot timpul, il doare burta, etc etc.

Fetelor, cum se fierbe uleiul? In ce? In sticla lui? Si se fierbe de fiecare data sau doar o data la inceput?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Am sosit si noi! Gata..deja suntem mari,daca am reusit sa ne mutam.
Alexandru doarme acum, azi vreau sa-l scot afara si sa ma duc cu el pana la medicul de familie, sa vedem cum facem cu profilaxia antirahitism..parca ziceati ca din ziua 14 se da Vigantol, nu?
Fetelor, eu de cateva zile ma confrunt cu un scaun moale..vad ca pe bebe nu il afecteaza, da nu-mi dau seama de la ce poate fi...mamicile care beau ceai de anason si chimen, sa fie de la ceai prea mult? eu beau minim 1 litru de ceai zilnic. ma ajuta la laptic si cred ca-i face si lui Alex bine.
Pupici la bebei si mamici.

deea & bebe alex (27.10.05)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Si acum sa ma apuc sa raspund din urma.
mariana, l-am admirat pe Simon in poze, e tare dragalash.
Fetele cu TCM, m-ati inteles gresit ieri, polarul cu gluga era pentru mine nu pentru Miruna. Dar are si ea celebra salopeta gri cu captuseala rosie; mi-o cumparase mama inainte de a naste, si e foarte buna! TCM e numele sub care Tchibo vinde produse. De la oale la sutiene, pe toate scrie TCM. Eu nu stiam de magazinele astea pina sa ajung in BT. Inutil sa va zic ca am cercetat site-ul nemtesc si i-am trimis sotului o lista cu produse pe care le vreau si nu sint aici.
jadi, horror povestile alea. Vad ca ti-ai cumparat glow bleu la nick, sa-l stapinesti sanatoasa. Ma bucur ca ti-am fost de folos cu vaccinul. Eu mi-am downloadat si am studiat si citeva rapoarte despre cum a fost testat vaccinul, m-am documentat citeva zile ca nu ma puteam hotari care sa i-l fac.
dana_lucia, l-am admirat pe Alberto, sa-ti traiasca si sa fie sanatos.
Marlena, eu mi-am propus sa incep diversificarea cu celebrele picaturi de portocala pe la 5-6 luni; astea sint ultimele tendinte si recomandari din domeniu (vorba reclamei, am citit pe net).
codruta, multumesc de grija, pina acum e totul OK cu fata mea vaccinata. Nu-i mai pun supozitor, i-am pus doar unul ieri imediat cum am venit de la injectie.
andreeea, anto, multi ani fericiti alaturi de sot!
gabi, sotul tau e celebrul ovidiu cumva?
Carmen, ai ajutor de nadejde in cresterea Ioanei. Frumos baiat ai!
simodina, sa iti traiasca micul crestin! Deci Serban Andrei e numele complet? (astept OK-ul de la tine ca sa-l modific pe listuta)
alina, si eu ii dau exclusiv sin (exceptind medicamente, calciu), si din cite stiu e foarte bine asa.
Raluca, deci si tu ai o super-soacra.

Ioana, mama Mirunei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:


LA MULTI ANI SARBATORITILOR DE AZI!!!
Pentru mamici mult laptic bun si pentru bebei multa sanatate si sa fie pe zi ce trece o bucurie tot mai mare pt parintii lor!


deea & bebe alex (27.10.05)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Tonnia, uleiul in pui intr-un borcanel, ceva si il fierbi. Nu il fierbi de fiecare data. Doar prima data. Si pui sunatoare in el, e foarte buna. Dupa aceea poti sa-l ppastrezi in vreo sticluta cu dop ca sa nu-l versi ca barbate-miu. El l-a varsat in 3 reprize pe tot, il aveam intr-un paharel.
La multi ani tuturor sarbatoritilor si sarbatoritelor de azi!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput