CRACIUN DE VIS pentru copiii dintr-un orfelinat

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Salutare la toata lumea!!!!
Deci ... pagina cu posibilitate de trimitere a banilor utilizand card-ul va fi activa din seara asta. Revin peste cateva ore ca sa va spun Gata! Puteti sa-i dati drumu'.

2. Finii mei si sora finei mele au donat ieri cate 100.000 lei. Deci am la mine 200.000 lei. Sper sa fie numai inceputul.

3. In Cta este un magazin super ieftin cu jucarii. Cred ca se pot cumpara jucarele si nu numai la preturi pana in 50.000 lei. Am trimis-o pe mama in recunoastere, si daca zice ca avem ce lua de acolo plec la Cta ori sapt asta ori cea viitoare.

4. Fac si eu o serie de prajiturele!!!!

5. Vin si eu la impachetat!!!

6. Eu am de gand sa trimit adresa site-ului pentru donatii la toata lista mea de posta electronica. Adica si pe international!!! Si am de gand sa povestesc la toti cei pe care ii intalnesc ce avem de gand, poate ... cine stie????!!!!

7. Ma apuc sa cumpar beteala de brad si alte minuni???

Va pupacim pe toate,


Oana si bb Eric
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61071" target="_blank">PARTICIPATI la Craciun de vis pentru copiii dintr-un orfelinat
Pozele noastre 1
Site-ul meu pentru gravidutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Sa nu cumparati periute de dinti .
A , si apropo de ajutat , vin si eu la impachetat daca e , si as vrea si la orfelinat daca mai e loc .
Pupici la mamici si tatici cu pici .



Comorile mele:http://community.webshots.com/user/nickysweet4u
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Oana cred ca tu de TCM vb,din Cta.Da,sunt ieftine acolo.
Eu am strans ceva jucarele,globuri,beteala.O sa mai cumpar una alta si cand se va pune o adresa(sau eventual pe PM) voi trimite pachetele.Sper sa pot contribui si cu bani,inafara de pachete.As vrea sa intreb si eu,cam ce ar contine asa un cadou pt fiecare?(sper sa nu deranjez cu intrebarea)Pentru ca ma gandeam sa iau pt doi copilasi cam asa:periuta de dinti,pasta de dinti,sapun,sampon,o jucarie,si eventual o caciulita cu fular.Ar fi de ajuns?Si peste sa trimit bani unei fete dragute din Bucuresti(care se ofera?) sa ia si o ciocolata, ceva(dulciuri) si portocale,ca n-are rost sa le trimit de aici prin posta.Imi pare rau ca m-am mutat din Bucuresti si nu sunt acolo,v-as ajuta cu mai mult si mi-ar fi placut sa le vad ochisorii sclipind de fericire si bucurie.
Pupici cu lipici.

Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

O sa va mai scriu eu cand mai pot obtine ceva ca sa nu cheltuiti bani degeaba pe alea si sa puteti cumpara altceva .



Comorile mele:http://community.webshots.com/user/nickysweet4u
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Fetelor am facut o greseala de exprimare in mesajul postat mai devreme!!! Voi pleca la Cta numai dupa ce discutam impreuna ce se gaseste acolo, la ce preturi si daca este sau nu oportun sa luam ceva de acolo.

Leditia - da!! despre TCM vorbeam!! De fapt despre depozitele de la Halta Traian si nu numai despre TCM. Marfa de TCM cred ca este totusi offlimits!!!

As fi vrut ca, fara a ofensa pe cineva, sa va atrag atentia asupra unui amanunt care pare sa nu fi fost foarte bine inteles.
Craciunul pe care vrem sa il organizam se adreseaza TUTUROR celor 90 de copii din centrul respectiv. Deci trebuie sa facem pachete care sa fie diferentiate numai pe categoriile baieti sau fete si eventual pe categorii de varsta. Dar atat!!!! Alte diferente nu trebuie, nu au voie sa existe!!!
Deci, cel mai bine este sa participam toate dupa cum urmeaza:
1. Ne anuntam intentia
2. Anuntam pe cei din jurul nostru despre intentia noastra, poate doresc si ei sa participe financiar.
3. Punem bani, toate, gramada. Daca nu putem pune bani dar vrem totusi sa facem ceva, aducem generalitati: globuri, beteala, facem prajituri, ne oferim sa mergem cu masina la cumparaturi, facem pachete, etc.
4. Ne dam cu parerea cand se fac propuneri cu privire la ce sa contina pachetele pentru copii.
5. Suntem cu sufletul (daca nu putem cu fizicul) alaturi de cei care vor participa efectiv la petrecerea de Craciun.

Daca ne vom apuca sa facem fiecare cate 2 - 5 - 10 pachete, copii vor primi unii mai mult, altii mai putin, si, dupa cum bine stiti mamicilor, jucaria celuilalt va fi mai frumoasa daca nu este identica!!! Noi trebuie sa fim constante si echilibrate.

Bine ca te vad din nou LauraNicole!!! Ti-am dus dorul pentru ca nu te-am mai intalnit pe topicurile pe care am intrat eu! Te pupic!!

Va pupam,

Oana si bb Eric
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61071" target="_blank">PARTICIPATI la Craciun de vis pentru copiii dintr-un orfelinat
Pozele noastre 1
Site-ul meu pentru gravidutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Cand ai putin timp liberi trimite-mi si mie datele tale si asa pot sa trimit pachetul pe 1 decembrie si pe 3 decembrie ai putea sa il primesti.
Astept vesti de la tine.
O saptamana placuta dsa aveti toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Am si eu o intrebare off-topic, dar in acelasi timp legata de subiect.
Cum faceti sa adaugati jos, la semnatura, chestia aia cu " PARTICIPATI LA..." sau alte chestii ? Bine, si sa se deschida...
Multumesc.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by oana_mm

Fetelor am facut o greseala de exprimare in mesajul postat mai devreme!!! Voi pleca la Cta numai dupa ce discutam impreuna ce se gaseste acolo, la ce preturi si daca este sau nu oportun sa luam ceva de acolo.

Leditia - da!! despre TCM vorbeam!! De fapt despre depozitele de la Halta Traian si nu numai despre TCM. Marfa de TCM cred ca este totusi offlimits!!!

As fi vrut ca, fara a ofensa pe cineva, sa va atrag atentia asupra unui amanunt care pare sa nu fi fost foarte bine inteles.
Craciunul pe care vrem sa il organizam se adreseaza TUTUROR celor 90 de copii din centrul respectiv. Deci trebuie sa facem pachete care sa fie diferentiate numai pe categoriile baieti sau fete si eventual pe categorii de varsta. Dar atat!!!! Alte diferente nu trebuie, nu au voie sa existe!!!
Deci, cel mai bine este sa participam toate dupa cum urmeaza:
1. Ne anuntam intentia
2. Anuntam pe cei din jurul nostru despre intentia noastra, poate doresc si ei sa participe financiar.
3. Punem bani, toate, gramada. Daca nu putem pune bani dar vrem totusi sa facem ceva, aducem generalitati: globuri, beteala, facem prajituri, ne oferim sa mergem cu masina la cumparaturi, facem pachete, etc.
4. Ne dam cu parerea cand se fac propuneri cu privire la ce sa contina pachetele pentru copii.
5. Suntem cu sufletul (daca nu putem cu fizicul) alaturi de cei care vor participa efectiv la petrecerea de Craciun.

Daca ne vom apuca sa facem fiecare cate 2 - 5 - 10 pachete, copii vor primi unii mai mult, altii mai putin, si, dupa cum bine stiti mamicilor, jucaria celuilalt va fi mai frumoasa daca nu este identica!!! Noi trebuie sa fim constante si echilibrate.

Bine ca te vad din nou LauraNicole!!! Ti-am dus dorul pentru ca nu te-am mai intalnit pe topicurile pe care am intrat eu! Te pupic!!

Va pupam,

Oana si bb Eric
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61071" target="_blank">PARTICIPATI la Craciun de vis pentru copiii dintr-un orfelinat
Pozele noastre 1
Site-ul meu pentru gravidutze




De haltele alea vorbeam si eu.Eu TCM ii spun,ca asa le zice lumea pe aici.
Deci retrag ce-am zis mai sus,ca se pare ca ideea cu pachetele nu e buna.Am vazut ca au mai spus fete de pachete si de aia m-am gandit si eu,dar daca nu se poate,asta e.Insa tu ai dreptate.
Nu vreau sa se inteleaga gresit,insa nu pot face pachete pt 90 de copii,eu voiam sa ajut,sa stabilim cam ce-ar contine un pachet/cadou si sa contribuim cu totii.Imi cer scuze daca cumva am deranjat sau poate nu m-am facut eu inteleasa cum trebuie.
O sa citesc subiectul sa vad ce decideti si ce se va hotari si voi incerca sa ajut in limita posibilitatilor.
Pupici cu lipici.


Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Particip si eu cu 100 RON la actiunea aceasta. Ii trimit in contul lui Danateo, cu mentiunea de rigoare? Am inteles eu bine?

De asemenea, ma ofer sa merg pe 15 dec la Buftea dupa banane.

lina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


vreau sa incep prin a va spune un lucru care mi-a scapat, dar nu din cauza ca am uitat ci din cauza ca nu mi-am dat seama. Pe noua lege a adoptiilor, Guvernul a dispus, ca toti nou nascutii si copilashii foarte mici sa fie dati in asistenta maternale. De aceea , la acest Centru, cum i se spune, sunt de la copilashi micuti la mai mari si nu cred ca deranjeaza pe nimeni sa fiu sincera. Indiferent ca are 3 ani sau ca are 10, 11 ani, un copil tot un copil este, ba chiar mai mult, poate constientiza si va spune un multumesc cu adevarat din suflet...

LISTA COPIILOR DE LA CASA DE COPII

0-2 ani 2 fete 1 baiat
2-3 ani 5 fete 7 baieti
4 ani 4 fete 6 baieti
5 ani 3 fete 11 baieti
6 ani 4 fete 10 baieti
7 ani 5 fete 4 baieti
8 ani 0 fete 9 baieti
9 ani 1 fata 10 baieti
10 ani 1 fata 3 baieti
11 ani 1 fata 1 baiat
13 ani 0 fete 1 baiat
-------------------------------------
total 89= 26 fete 63 baieti

lista celor 10 cu disabilitati psiho motorii severe

4 ani 1 baiat
5 ani 1 fata
10 ani 1 baiat
13 ani 1 baiat
16 ani 1 fata
17 ani 3 fete
18 ani 2 fete
------------------------
total 10 = 7 fete 3 baieti


este adevarat ca sunt un pic mai maricei decat ne asteptam poate toate dintre noi, dar sa ne gandim totusi la faptul ca cei micuti sunt dati in asistenta maternala, unde o duc mult mai bine decat intr-un camin.
am cerut D-nei directoare sa imi spuna care sunt probleme reale ale acestor 10 copii cu probleme, ca sa le putem oferi ceva ce au cu adevarat nevoie.
de asemenea mi-am permis a o intreba ce are de fapt nevoie cu adevarat. Ma asteptam sa imi spuna frigidere si alte chestii, cand , de fapt mi-a dat o lista cu ce au cu adevarat nevoie, si propun sa facem tot posibilul sa reusim sa facem rost.

lista cu necesitati
pampershi pentru grupa 0-3 ani, adica pentru 3 copii
sosete
chiloti
maieuri
cearceafuri
incaltaminte interior si exterior
treninguri


acestea sunt necesitatile caminului, iar D-na directoare ne-a mai rugat , ca daca tot luam un brad mare, poate putem sa luam unul mare de plastic spre a le fi util si in anii urmatori. frigiderul mi-a spus ca este un lux si nu consideera corect sa il aducem noi, mi-a zis sa mai lasam si Primaria sa faca ceva....hehehe
oricum, se plangea ca au doua combine muzicale si nici una nu functioneaza...credeti ca le putem lua ceva second hand? una nu foarte scumpa ma gandeam, in loc de pc-uri..tu anculina, ca tot insisti atat cu cultura la orfani, te iau mama draga cu mine odata la o casa de copii, sa vezi tu cu ochisorii tai, si sa vezi dupa aia ce-ti trece suflete de computere pentru copilashi mici..
eu am sa ma interesez , acum ca am aflat ca sunt si mai maricei, cum stau ei cu scoala, si sa vedem ce parere are si dansa..acum, ma gandesc ca poate ar fi util un pc mai vechiut asha..
mai vedem


http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput