CRACIUN DE VIS pentru copiii dintr-un orfelinat

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Si eu astept listuta cu sexul si varsta copilasilor de acolo pentru a putea pregati pungutele personalizate.
E buna ideea cu cutiile.
Ca sa fie clar pt cine se va ocupa de administrarea acesteii actiuni, eu
- voi da toate hainutele fetitei mele de cand s-a nascut pana la 1 an si 5 luni cat are acum.
- voi pune la dispozitie costumul de Mos Craciun
- voi lua bradutul ( suport de bradut exista sau trebuie sa iau si suport ? )
- voi cumpara niste beteala ( dar in completare astept ajutoare de la toti, haideti fiecare cu un globulet, ceva ! )
- daca se va dota centrul cu cd, dvd, voi aduce cd-uri cu colinde si dvd-uri cu desene animate pt copilasi.

Cam atat deocamdata. Daca mai imi vine vreo idee pentru care pot sa imi asum responsabilitatea, va voi anunta.

Pupici.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

A ! Si aduc camera de filmat si camera foto pentru imortalizarea serbarii !

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

buna fetelor..am raspunsuri la unele intrebari, dar inainte de asta vreau sa poatez un mesaj care l-am primit pe PM si vreau sa judecati singure, cerandu-mi in prealabil scuze la autorul mesajului trimis:
Sarut miinile d-na Pashosha
Sinteti un om extraordinar, abia acum am citit cu atentie ce ati scris despre copilasii orfani,cit de mult incercati sa-i ajutati .
Am o rugaminte...ati scris ca 50 000 lei costa un kg de portocale si pot face 3 copii fericiti...sunteti de acord sa contribui si putin la fericirea a sase copii??
Acesti putini banuti vin de la un copil orfan de tata spre alti copii orfani.Eu macar sint fericit ca o am pe mamica dar ei...Va rog sa nu va suparati si fiti de acord!
Astept un semn de la dv.
Sarut miinile
Silviu si mamica

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


Eu nu am cuvinte sa caracterizez gestul acestui aiat...
Oricum, la treaba:
1. nu vreau sa supar pe nimeni dar cred ca anumite mamici din lipsa de timp, nu cititi atent mesajele mele? Ce rost are sa ma intrebati daca pot face rost de lista cu grupele de varsta si sexul, sau sa imi ziceti ca trebuie sa fac rost de asha ceva, cand eu , deja ,in pagina3 am postat ce am cerut directoarei si care a fost raspunsul..Concluzia..acest lucru a fost deja discutat si cum fac rost de informatii trecem la atac.
2. Anculina, mersi din suflet de ajutor, insa as vrea sa lamuresc o treaba caci nu doresc sa te pun in fata faptului implinit...Bradututl de care spui tu, E CATAMAI COPACUL...in sensul ca nu se poate face pentru 100 de copii un bradut mic, ceea ce inseamna ca numai bradul poate costa cam 2-3 milioane lei. Tin minte ca data trecuta, numai bradul a costat 1.5 milioane. De aceea am considerat ca e mai bine sa iti spun inainte de a spune ca il aduci tu..nu vreau sa iti fac probleme in buget
Apoi, Gabi Nistor, mersi frumos de oferta...doresc costum numai in conditiile in care le platesc altfel nu accept..este un principiu al meu si de asemenea te invit sa discutam pe aceasta tema la subiectul aferent temei..mersi..Cat despre stampile eu deja am dat mai sus detalii cum stam cu legalitatea si stampilele asha ca te invit sa citesti mai sus. Mersi ca ni te ai alaturar.
Despre adresa unde sa se trimita una alta...DANATEOOOOOO O DAI PE A TA? Ca tu ai usa cu portar si io n-am bre!!
Andries, mare dreptate ai..hai sa va spun ce a fost data trecuta in pungute..caci pungute am facut, fiecare cu denumiea."FATA-2ANI" pentru sortare si inainte de a le da, celor care stiau deja sa citeasca le scriam si numele pe punga.
Cumparasem din NIRO ca e mai ieftin..din Hypermarket parerea mea e ca platim dublu..si am dat la pungute..ciocolata, biscuiti, masinute?papusele, dupa caz, si usuleti plus hainutele de la doamna din sua.
Ma gandeam ca e ok produsele care le-a propus Andries cu mentiunea ca mai putem adauga o pasta si o periuta de dinti la cei mai marisori sau o carte de colorat.
Ideea este ca trebuie sa vb si cu Catrinadil, caci ea are posibilitatea de a ne ajuta cu dulciuri..Am o mare rugaminte...sunteti toate niste minunate si daca nu este ceva super personal, nu imi mai dati PM..nu va suparati pe mine..de citit le citesc dar nu am timp sa stau sa raspund..nu e rautate cii chiar nu am cand..
miliarde de scuze..
Dana 36, am si eu de primit 2 ii din iasi, mi le poate aduce sotul tau cumva?
Cine se ofera sa stranga prajiturile..sau cele care le faceti veniti si la petrecere? atunci nu le mai strange nimeni si aduce fiecare prajitura.
Lucru important, trebuie gasit spatiu unde sa facem cutiile sau pungile..cum doriti voi..eu am facut la 70 copii si nu mai aveam loc in casa...unde propuneti? deci trebuie imobilizata o camera..

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

sa nu radeti de mine... ce-i ala NIRO ? ca eu pe internet am gasit numai Robert De NIRO ... si parca n-ar fi ce cautam... any way daca sunt mai ieftine si bune e ok sa luam de acolo...

referitor la cutii invelite in hartie decorativa... pai de unde sa luam 94 de cutii si mai dam bani si pentru hartie? si cine sta sa o lipeasca? hai sa nu ne batem cuie in talpa cu aceste cutii, luam niste pungi mai mari si gata.

despre camera de imobilizat in acest scop... recunosc ca va fi balamucul de pe lume... pash ai experienta deci ia spune... la ce ora se face pomul ? si la ce ora se dau cadourile?

caci trebuie intai sa faca toti copilashii pomul, parca asa am inteles si apoi vine un Mos cu ...pungile.

in functie de "scenariu" voi face eu un sondaj pe la bunica-mea sa vad daca ne primeste cateva ore la ea acasa sa facem "pungi" ... ah.. ce-mi place cum suna..





Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Vreau si eu sa va ajut in aceasta frumoasa actiune. Am un sac cu hainute de copil care ar veni bine pentru Lidia iar pentru actiunea de Craciun ofer globulete si doua cutii cu prajituri pe care am sa le fac impreuna cu mama. Problema este ca nu am timp sa dau hainutele si ar fi bine daca m-ar contacta cineva, caci am doi baieti dintre care unul de un an si-mi ocuipa tot timpul.
Poate ma contcatati pe pm si ma intalnesc cu cineva pentru a-i da hainutele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Andries, NIRO nu are nimic de-a face cu actorul. e doar un centru comercial en-gros undeva la iesirea din Bucuresti inspre Afumati!

Lucia: tu pe unde stai? Poate ne vedem si le preiau eu... Da-mi pe PM "locatia" si poate un nr de tel!

Am deja promisi de la Alinutza1980 50RON, sunt la ea si nu mai ramane decat sa ne vedem sa-i iau!

Scuze ca am intarziat cu lista cu ce ofera fiecare dar azi am trecut printr-un mic soc: matei mi-a facut din senin 39.5 si m-am ocupat mai mult de el! Incerc sa ma revansez cat de curand!

Dana si nazdravanu' de Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

size=2]AJUTATI COPII IN SUFERINTA PARTICIPAND LA BAZARUL UMANITAR
http://www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59
VA RUGAM AJUTATI INIMIOARELE BOLNAVE: BELLA SI MARIUCA TEODOREI[/size=2]
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57873
http://bella.netfirms.com/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

"Ideea este ca trebuie sa vb si cu Catrinadil, caci ea are posibilitatea de a ne ajuta cu dulciuri.."

Da este adevarat ,este vorba de biscuiti si napolitane si daca imi iese inca o chestie o sa avem si bomboane dar asta nu promit, insa saptamana viitoare pana la sfarsit o sa am un raspuns cert in priviinta bomboanelor.De biscuiti si napolitane ramane sa vorbim doar de cantitate pt ca e posibil sa fie varsati sau la cutii de ...kg.

Ajutati-o pe Bella,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=57873&whichpage=1" target="_blank">Mariuca,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=58740" target="_blank">si Robert,www.desprecopii.com/FORUM/forum.asp?FORUM_ID=59" target="_blank">si ei au nevoie de noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

In legatura cu bradul, nu ma asteptam sa fie atat.Bine, nici cel mai mititel si pispiric bradut nu luam eu, dar nici unul de 2 milioane,ca nici al nostru de acasa n-a costat 2 milioane...e un brad superb, artificial, inalt, verde si cu capetele ninse,zici ca e plin de zapada, luat din Metro si a fost oricum pana in 2 milioane...si o sa-l folosim la banii astia mai multi ani, pana ne plictisim... asa ca, cu scuzele de rigoare, imi retrag autonomia la acest capitol si ramane sa fie rezolvat acest aspect la comun.Niciodata nu promit mai mult decat pot, pentru ca tot ce promit duc la indeplinire.Daca pot, fac intotdeauna MAI MULT decat am promis, dar niciodata MAI PUTIN.Tocmai de aceea ma retrag din postura de unic responsabil cu acest aspect.
In al doilea rand, in legatura cu spatiul de impachetat, eu am 4 camere din care 1 camera este camera de oaspeti, adica este a mamei doar cand vine cateodata sa stea o perioada in Bucuresti.Si sufrageria e mare.La acest capitol ma ofer sa " gazduiesc operatiunea impachetat ".
In al treilea rand stiu ca ai cerut acea lista, nu stiam daca s-a inteles clar ca eu o astept pentru a incepe sa fac efectiv ceva in acest sens ( adica sa sortez hainutele pe categorii de sex si
varsta ).Nu am vrut sa ofensez pe nimeni.
In al patrulea rand, am o idee.Unii o pot considera buna, altii rea.Nu ma supar.Doar ca odata ce mi-a inflorit in minte vreau sa v-o impartasesc si ramane sa judecati si sa decideti voi.Uitati despre ce e vorba:ideea mi-a venit cand am citit acel total la care se spera sa se ajunga - de 40.000.000 lei.
Hainutele fetitei mele pe care le donez sunt de calitate si in stare impecabila.Fara sa exagerez spun ca pot sa " imbrac din cap pana in picioare " 9-10 copii cu varsta cuprinsa intre 1 luna si 1 an si 3-4 luni.Asta insemnand de la body-uri de corp pana la gecuta groasa, caciulita, ghetute.Daca pe langa aceste seturi complete de imbracaminte pun si un dulce si o jucarioara ( acestea cumparate ) iese un cadou destul de frumusel.Nu trebuie decat maxim 10 oameni ca mine care sa faca acelasi lucru pentru celelalte categorii de varsta ramase neacoperite sau mai multi, ma rog, depinde de cantitatea de hainute de care dispune fiecare, si acest capitol al cadoutelor se acopera foarte repede si frumusel.Atunci banii cash, daca intr-adevar aveti incredere in forta financiara a oamenilor care se vor implica in acesta minunata actiune si daca intr-adevar se spera ca putem ajunge la o suma de genul 40.000.000, pot fi folositi pentru dotarea centrului cu 1-2 calculatoare bunicele( ca performanata ) chiar si SH, a unui TV, video, DVD, chiar instalarea unor servicii de INTERNET, etc.
Ideea este ca acei copilasi sa nu ramana doar cu amintirea unei seri frumoase si cu gustul unor ciocolatele bune, ci ca de a doua zi dupa venirea noastra acolo sa simta ca intr-adevar s-a produs o minune, ca intr-adevar discrepanta dintre ei si restul copiilor cu parinti s-a micsorat simtitor, deschiderea lor spre tehnologie si spre sansele de reusita in viitor pe care le ofera tehnologia vor fi cat de cat asemanatoare.
Ca sa nu mai zic ca pe drumul spre cumpararea efectiva a acestor lucruri, daca se pune bine problema si cu oamenii potriviti, mai putem capata si in plus de ce cumparam cate ceva, de la cei de la care cumparam.
Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa.
Nu vreau sa supar pe nimeni, nu vreau sa zic ca ideea mea e buna si alta nu e buna, vreau doar sa va impartasesc o alternativa care mi-a venit in minte.Nu e nici o suparare daca nu ganditi ca mine.Eu voi sustine aceasta actiune oricum, indiferent de felul in care decideti sa ajutam.
Daca ramaneti la ideea de pungute cu dulciuri si un fularel, ceva, subscriu clar pentru Niro, Europa, in nici un caz hipermarket.
Cat despre cutii, cred ca cine a propus s-a gandit ca fiecare dispune de cateva cutii de incaltaminte pe care le poate pune la dispozitie,si de la toti poate se aduna atatea cate trebuie...
Cam atat deocamdata.
Urmaresc cu interes subiectul si...vorbim.
Pupici.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

Buna ziua la toata lumea!
Am facut rost si de o sursa de fructe fara banuti,cel mai sigur banane ,dar ,mereu la mine exista si un "dar", nu cred ca voi avea timpul necesar sa merg sa le iau de aceea apelez la voi:
Cine are o masina disponibila si sta mai aproape de Buftea si ar putea cu 2-3 zile inainte de eviniment sa dea o fuga??
Mentionez ca pentru toate astea, fructe, dulciuri, eu nu cheltui absolut nimic de aceea pana atunci o sa incerc sa contribui si eu personal cu ceva daca ma tin "curelele".
Sper ca acesti copilasi sa aiba un CRACIUN pe cinste!!!!
Multi pupici!!!

Ajutati-o pe Bella,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=57873&whichpage=1" target="_blank">Mariuca,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=58740" target="_blank">si Robert,www.desprecopii.com/FORUM/forum.asp?FORUM_ID=59" target="_blank">si ei au nevoie de noi!!!

Mergi la inceput