o fetita de 10 ani ar putea ramane fara o mana

o fetita de 10 ani ar putea ramane fara o mana | Autor: enix

Link direct la acest mesaj

O fetita de 10 ani are nevoie acum de o clinica din Europa unde sa fie operata de o tumora care-i deformeaza mana stanga. Diagnosticul este "sarcom Ewing". Fetita a mai suferit o operatie dar sarcomul a recidivat si a fost propusa pentru amputarea mainii. Daca nu este operata ACUM cancerul se va generaliza. Detalii ar fi mai multe, dar le discutam pe masura ce sunt necesare. Si ea si parintii se lupta cu o incredere in viitor si un curaj impresionante. S-ar putea sa mai fie o sansa la o clinica undeva in Europa, de preferat in Germania, pt. ca parintii ar avea unde sa stea in Frankfurt.

Tot ce vor este sa gaseasca o clinica, un medic care sa consimta sa o opereze asa incat sa-i salveze mana, si, mai ales, E-MAILUL acestui medic la care sa trimita documentatia si sa raspunda la eventualele intrebari ale acestuia. Fac tot posibilul sa postez poze cu aceasta fetita. E frumoasa si curajoasa. Stie cat e de grav ce are ea, dar e mai puternica si mai stapana pe sine decat multi oameni maturi pe care i-am vazut. M-a impresionat.

!!!Important este sa actionam acum, pentru ca operatia este de mare urgenta. Va rog, doar o clinica si un e-mail!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

incearca aici:http://www.intelihealth.com/IH/ihtIH/WSIHW000/9339/24565.html,si aici pe site-ul german : http://www.dkfz.de/en/index.html.

Sanatate micutei,si sa va indrume D-zeu pasii.


Dantje & Martijn




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enix spune:

Multumesc mult, Dantje, cei de la dkfz.de vor primi imediat un mail, cealalta adresa are informatii importante dar, fiind din state, nu-i putem intreba de clinici din Europa.

enix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Poate ne spui mai multe amanunte ,eu stiu poate ajuta in cautare.Ti-am trimis si linkul celalalt ca sa poti alege,si parerea mea e sa nu excluzi nici alte variante doar pe motivul ca exista cazare in Germania,cantareste toate variantele si alege ce-i mai bun.

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enix spune:

Oana a fost operata in 2002 de un sarcom (adica o tumora) Ewing la mana stanga la oasele degetului aratator, de unde s-a decupat partea bolnava de os, si s-a inlocuit cu o bucatica de os de la picior (din tibie). Sarcomul a reaparut si s-a dezvoltat pana la dimensiunea unui ghem de vreo 10 cm diametru. Nu stiu cat i-a luat ca sa ajunga atat, dar stiu ca aici, in urma analizelor s-au gasit celule tumorale local si medicii au spus ca nu o mai salveaza decat daca ii taie mana. Dorinta cea mare este, desigur, sa-i salveze mana.
Nu este neaparata nevoie sa mearga in Germania, dar, pana nu e sigur ca nu are unde mege rapid in Europa parintii nu au luat in calcul Statele Unite.
Cam atat e tot ce stiu, daca e necesr, spuneti-mi si dau orice alte detalii.
Nu stiu cum se posteaza poze.


enix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enix spune:

Au trimis mail la adresa din Germania data de Dantje (mercic inca o data, Dantje !) dar nu au raspuns inca. Acolo este un institut de cercetari, speram sa-i indrume spre o clinica, daca au ei destula bunavointa si timp pentru asta.


Mai stie cineva o adresa de mail de la o clinica din Europa unde cineva ar putea sa-i salveze mana Oanei? Daca nu e acum, mai tarziu va fi degeaba...


Vreau sa fac un link pentru poza si nu stiu cum.
enix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enix spune:

Adela, ti-am trimis PM si am primit mesaj :"sorry, Adela Iepure nu primeste mesaj privat". Nu am inteles nimic.
Poti sa ma contactezi pe mail. Daca nici asta nu functioneaza, uite aici adresa mea: dana_anghel_93@yahoo.co.uk

Dana A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Draga Enix,

Am citit mesajele din urma si as vrea tare mult sa te ajut. Insa trebuiesc mult mai multe informatii.

Asa ca te rog frumos daca poti, scrie-ne mai multe despre Oana. Numele complet, din ce oras este, unde a fost operata, un act medical, un scurt istoric medical, starea actuala, ce medicatie a luat si ce mai ia in prezent etc ... toate astea sunt extrem de necesare pentru a gasi clinica care trebuie. Unde au mai scris parintii oanei, la ce clinici, ce raspunsuri au primit ... si din cate am inteles banii nu ar fi o problema, asa ca ar fi pacat sa nu gasim cel mai bun loc pentru oana ... din lipsa sa informatii.

Ar fi bine sa exista acel scurt istoric medical tradus si in engleza. Stiu ca timpul trece in defavoarea Oanei dar fara aceste informatii nu putem sa aflam absolut nimic, pentru ca trebuie sa dai informatii cat mai complete la doctori cand stai de vorba cu ei. Cel putin eu nu pot sa ajut fara astfel de informatii, ca nu as sti ce sa caut, unde sa caut si ce sa raspund daca ma intreaba doctorii detalii despre caz (si sa stii ca doctorii intreaba multe).

Multa sanatate si sper sa avem vesti de la tine foarte curand. Poti sa ne spui si de unde cunosti cazul, daca iti este ruda sau din alta sursa? Multumesc.

Doamne ajuta!
Gabriela

PS. Si inca ceva, daca exista mediatizarea cazului, spune-ne si nou unde a aparut ca sa aflam mai multe detalii intr-un timp mai scurt.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=1" target="_blank">"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59611" target="_blank">Ajutor !! Informatii despre metastaza la plamani !

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55627&whichpage=1" target="_blank">Salvati-l pe Mihaita ! poze www.imagestation.com/album/pictures.html?id=2121876935" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

http://www.cancerindex.org/clinks3r.htm





Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enix spune:

Multumesc mult, Dantje, am gasit mesajul tau azi la pranz si, in loc sa-ti multumesc mai intai, m-am repezit sa vad ce e pe noua adresa. E, intr-adevar, un instrument de cautare foarte eficient. Am gsit acolo mai multe, si m-am repezit fericita, cu adresele in dinti sa ma laud cu prada.
Intre timp, una singura dintre mai multele echipe de medici/clinici care au fost solicitate (printre ele si cele trimise de tine) a raspuns afirmativ ca da, fetita are sanse, ei o pot primi, si dupa parerea lor are mai mult de jumatate sanse sa i se recupereze bratul. Inca se mai corespondeaza cu ei, nu stiu exact cine sunt, decat ca sunt din Germania si ar putea fi ce mi-ai trimis tu, Dantje.
Am pastrat si noile adrese. O sa va tin la curent.


Enix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Veste buna,sper ca fetita sa nu-si piarda bratul sa-i poate fi salvata manuta.
Sa va indrume D-zeu pasii acolo unde se poate salva manuta,sanatate puiutei.


Dantje & Martijn

Mergi la inceput