cu ce atzi tratat candida?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lusica spune:

quote:
Initial creeata de ancutzathree

dupa sarcina m-am trezit cu o candida,am facut deja tratament si inca nu mi-a trecut,urmeaza sa merg din nou la dr sa vad ce-mi mai da...daca v-atzi mai confruntat cu aceasta problema,va rog sa-mi spunetzi cu ce v-atzi tratat si cat costa tratamentul...si inca ceva:daca se poate face acest tratament daca alaptez.va multzumesc




Poate ca Dumnezeu va dori sa cunosti multe persoane nepotrivite inainte de a cunoaste persoana potrivita,pentru ca atunci cand o vei cunoaste ,in sfarsit sa fii recunoscator!

ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)

poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladax spune:

Fetelor,asa stiam si eu despre candida ce spuneti voi mai sus: ca e o boala cu transmitere sexuala, ca apare in urma antibioticelor, ca recidiveaza etc. Acum recent, am aflat insa ca situatia este mult mai complexa: Candida este o ciuperca, un fungus care traieste in intestitnele tuturor si este ceva normal, alaturi de alte bacterii. Datorita stresului, bolilor , alimentatiei si multor alte situatii, Candida inainteaza in corp ( mucoase). Se intinde si la genitale , dar este numai un aspect. Uneori, si cel mai grav, Candida inainteaza spre plamini. exista cazuri cind se formeaza colonii pe plamini. Candidoza se manifesta prin oboseala, memorie proasta, balonari , urticarii, urinari dese, constipatii, diaree, pofte groaznice de dulce, piine etc..Nu intotdeauna se manifesta genital. Cred ca gresit se spune ca e oboala cu transmitere sexuala..Este o boala a imunitatii cazute, a excesului de carbohidrati.Habar n-aveam eu ca am candida.
Asa ca nu ma mir ca candida revine dupa ce face tratamentul local: Candida este boala unui mod de viata. Tratamentul meu a fost simplu si raspunsul imediat: regim fara carbohidrati, o pastila zilnica de acidophilus ( 2 miliarde de unitati). Candida apare ca urmare a utilizarii antibioticelor, insa dispare daca faci tratament cu probiotice( iaurt natural, nu Danone cu amidon si alte prostii). daca populezi intestinele cu bacterii bune, Candida se retrage . Au disparut balonarile jenante, iritabilitatea, urticariile permanente.Tineti minte ca ciuperca asta se hraneste cu glucide, asa ca e bine sa puneti stop la asa ceva..
Daca cautati pe internet, exista o multime de forumuri de oameni care sufera de candidoza si o sa vedeti ca problemele genitale sint doar un mic aspect, nici macar cel mai important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lusica spune:

quote:
Initial creeata de ancutzathree

dupa sarcina m-am trezit cu o candida,am facut deja tratament si inca nu mi-a trecut,urmeaza sa merg din nou la dr sa vad ce-mi mai da...daca v-atzi mai confruntat cu aceasta problema,va rog sa-mi spunetzi cu ce v-atzi tratat si cat costa tratamentul...si inca ceva:daca se poate face acest tratament daca alaptez.va multzumesc


fa-ti papanicolau si stii sigur ce ai daca e candida :diflucan 2 tablete 1 la 5 zile nu stiu pretul ;lomexim unguient 131000lei ;si lomexim ovule 2 buc 1 la5 zile 2200000lei/ovul spalaturi cu ceai de galbenele 2 ori pe saptamina cu 1 lingurita de bicarbonat dizolvata sanatate bafta

Poate ca Dumnezeu va dori sa cunosti multe persoane nepotrivite inainte de a cunoaste persoana potrivita,pentru ca atunci cand o vei cunoaste ,in sfarsit sa fii recunoscator!

ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)

poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

multzumesc fetele...intre timp mi-a sosit rezultatul de la al doilea rand de analize...tot candida,mi-a prescris acum MICOSIST pastile(1 pe sapt)si ceva ovule,sper sa se termine cu acest tratament




Poate ca Dumnezeu va dori sa cunosti multe persoane nepotrivite inainte de a cunoaste persoana potrivita,pentru ca atunci cand o vei cunoaste ,in sfarsit sa fii recunoscator!

ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)

poze

Mergi la inceput