Va faceti vaccinul antigripal?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Fetelor, acum jumatate de ora mi-am facut vaccinul antigripal Vaxigrip, de 2 zile ma tot intreb ce sa fac, si pana la urma m-am decis sa-l fac. Mai ales ca vreau sa raman graviduta. Am vazut ca multa lume si-l face. Sper sa fiu ferita de acum incolo de gripa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

da, e la frigider, adica sunt la frigider vaccinurile.
9 doze (cate doua, adicatelea si rapel la cei care nu au facut anul trecut si o singura doza la cei care au mai facut - care nu face din familie i-am zburat capatzana, nici nu discut, fara comentarii din partea bunicilor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu l-am facut azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Pana la urma care ar fi vaccinul antigripal cel mai indicat?Numit cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Corinna, sunt 2 tipuri de vaccin: cel romanesc Influvac si cel frantuzesc Vaxigrip. Si unul si altul e bun, alegerea apartine fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Originally posted by Zina

Corinna, sunt 2 tipuri de vaccin: cel romanesc Influvac si cel frantuzesc Vaxigrip. Si unul si altul e bun, alegerea apartine fiecaruia.


Influvac e olandez, cel romanesc se numeste vaccin gripal trivalent, Vaxigrip e frantuzesc si Fluarix e nemtesc.




Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

Care e faza cu rapelul? Noi nu am facut anul trecut. Trebuie sa facem 2 doze?


Mia, mami de BB Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna seara fetelor,

Stiti cumva daca este indicat sa fac vaccin antigripal daca in perioada asta "incercam" pentru bebe? Mai precis, sunt interesata daca se recomanda vreo perioada de "pauza" dupa vaccinare. Eu acum un an am facut vaccin anti-rubeola, si ni s-a recomandat sa ne protejam cel putin inca 3 luni dupa aceea.

Barza
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Noi 3 nu ne-am vaccinat niciodata antigripal. Si... nici ca a dat vreo gripa peste noi. Asta de cel putin 8 ani de zile.
Si da, este posibil ca, vaccinat sa fii, si sa faci gripa, uneori o forma mai usoara, alteori chiar grava. Am avut citiva pacienti care au... dat coltzul, la nici o luna dupa vaccinare antigripala, din cauza... gripei! Asta in perioada epidemiilor din 1998-2000, nu prea recent.

Sanatate tuturor!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Adriana, si noi incercam sa facem bebe, eu mi-am facut ieri vaccinul antigripal si va trebui sa asteptam pana luna viitoare, pana atunci nu e indicat sa raman insarcinata. Asteapta cam 4 saptamani dupa vaccin. E mai bine sa te vaccinezi daca vrei sa ramai graviduta, asa esti mai pazita in timpul sarcinii, mai ales acum in perioada care va urma.

Zina

Mergi la inceput