Va faceti vaccinul antigripal?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Facut VAXIGRIP, foarte bun, nu doare si protejeaza 6-12 luni.


Come to the dark side: we have cookies!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Da, ma vaccinez, ca in fiecare an.
Si copilul va fi vaccinat, si bona, si sotul...

Ingrid si Cristi (2 ani si 7 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

nu prea stiu cat ar fi de eficient, insa personal cunosc cunosc trei familii (unul este si fratele meu) care isi fac in fiecare toamna si parca mai toata iarna sunt raciti, ei cica sunt forme usoare, dar noi de ex. nu ne-am facut niciodata si in medie racim cam o data pe iarna dar nu nasol.

In schimb mi-am facut Cantastim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

eu nu mi-l fac pentru ca atunci cand ii trece efectul raceasc foarte rau..adik in vara...asa ca, daca e sa racesc, prefer sa se intample iarna...

be happy!!!!!
http://community.webshots.com/user/ana_maria222

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Nu mi-am facut niciodata si nici acum nu am de gand. Eu racesc f rar si atunci imi curge "robinetul" vreo 3 zile si gata.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Noi il facem de cativa ani in fiecare toamna. Mai exact de cand am avut amandoi gripa. Anul acesta i-am vaccinat si pe ceilalti, inclusiv bona. Doar piticutza a scapat.
Noi folosim ce vaccin gasim la momentul respectiv, anul trecut am facut Influvac, anul asta - nici nu mai stiu ce, cred ca Vaxigrip.
Am remarcat ca racelile ne trec mult mai usor de cand ne vaccinam. O singura data parca n-ar fi avut nici un efect, mai exact atunci cand am fost la o asistenta care dupa ce a citit instructiunile vaccinului a zis ca trebuie facut in muschiul fesier si nu in mana. Probabil a fost doar o coincidenta.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Noi l-am facut in ultimii 3 ani si nu ne-am imbolnavit, am facut influvac.



Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Voi nu faceti diferenta intre raceli (viroze respiratorii obisnuite) si gripa, care este produsa de un virus foarte puternic, transmisibil, care te tine in pat o saptamana cu febra, frisoane si tot tacamul. Vaccinul antigripal nu va apara de raceli, ci numai de virusul gripal, cu care puteti sau nu veni in contact intr-un sezon.
Iar un sistem imunitar solid poate lupta cu succes cu virusul gripal.

It's nice to be important, but it's more important to be nice

Rochita de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Subscriu, plus de asta, medicii recomanda vaccinarea mai ales pentru ca se asteapta anii astia o pandemie de gripa, cu manifestari serioase , mai ales pentru organismele deprimate,cu tare de sanatate, copii, batrani; pandemiile astea de gripa apar ciclic cam la 25-30 de ani, pentru ca virusurile gripale isi schimba mereu structura si astfel intr-un numar de ani, devin de "nerecunoscut".Asta este si motivul pentru care in fiecare an se produc noi vaccinuri antigripale, pentru alte tulpini.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edutu spune:

As vrea sa pot face Vaxigrip, cica acum cand sunt insarcinata (14 sapt) nu am voie. Noi in fiecare an ne injectam si eu si sotul. Copilului nu i-am facut niciodata vaccin antigripal. Insa i-am dat Ribomunyl in anii anteriori si anul acesta Broncho-Vaxom (B-V). Pediatra mi-a spus ca e suficient B-V-ul. Ce parere aveti?

Mama lui Edi

Mergi la inceput