Teste de glicemie pt un baietel diabetic de 1 an

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sfarsitoarea spune:

Am vorbit acum la Firma Accu-Check. Pompa de insuline pe care ei o au este potrivita si pentru bebelusi mai mici de un an. Doamna de acolo mi-a spus ca aici copiilor li se pune de la sine aceasta pompa de insulina. Din pacate in Romania nu merge prea usor. Pentru montarea pompei si instructiuni trebuie un doctor care sa stie sa o foloseasca. Ana-Maria si Anina_n, ar trebui sa vorbiti cu doctorii de la cabinetul de profil diabetic si sa le spuneti despre aceasta posibilitate.
Pompa de insulina costa 3500 euro si ca o data montata este valabila 4 ani. Nu exclud posibilitatea de venire a voastra aici pentru catva timp necesar stabilizarii glicemiei, a dozei de insulina, montarea pompei si "scolarizare". Dar asta costa... Si cred ca destul de mult.

Multa sanatate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by sfarsitoarea

Pompa de insuline pe care ei o au este potrivita si pentru bebelusi mai mici de un an.


Asta ar fi nemaipomenit! Pacat ca nu suntem suficient de "mari" pentru a muta muntii din loc: sa aducem aici in Romania tehnologia si know-how-ul pentru a putea beneficia si pacientii romani de pompa de insulina.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Ana ai spus de biscuiti, napolitane si ciocolatele dar spunene si ce fel sau firma pt ca eu una nu ma pricep.
Eu luni sau marti cel tarziu ajung oricum in Giurgiu si as vrea sa-ti aduc dar nu stiu ce sa cumpar.
Si asteptam nr de cont.

Aniversare 1 an


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei www.babysfirstsite.com/LoreemaMariaVlad" target="_blank"> Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si eu vreau sa cumpar niste dulciuri pentru acest puiut. Cum se pot transmite?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Da-mi numele dispozitivului fara ac pentru injectarea insulinei. Asa pot sa intreb in farmacii. Sau daca e pe net scrie-mi siteul.
Sanatate multa puiului!

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by crini

Da-mi numele dispozitivului fara ac pentru injectarea insulinei. Asa pot sa intreb in farmacii. Sau daca e pe net scrie-mi siteul.
Sanatate multa puiului!
Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)



Dispozitivul este aici http://www.healthchecksystems.com/medijector.htm



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Multumesc. Scuze, nu vazusem mesajul Anei. Am stampat pagina si cum ies de la servici merg in farmacie sa intreb daca au.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

quote:
Originally posted by crini

Da-mi numele dispozitivului fara ac pentru injectarea insulinei. Asa pot sa intreb in farmacii. Sau daca e pe net scrie-mi siteul.
Sanatate multa puiului!

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)



crini, ar mai fi si Injex-ul( http://web259.nsi24.miniserver.de/english/areasofapplication/diabetes/index.html ) , care se gaseste si in Italia, precum vad pe site. Si in Germania, Olanda, Elvetia, Belgia, Spania si inca alte cateva tari europene.

Italy:
PharmaE.E.C. s.r.l.
Via Satori n.10
43100 Parma
ITALY
Tel +39 0521 788222
Fax +39 0521 271955
E-Mail: pharma@pharma.it



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

quote:
Originally posted by sfarsitoarea

Am vorbit acum la Firma Accu-Check. Pompa de insuline pe care ei o au este potrivita si pentru bebelusi mai mici de un an. Doamna de acolo mi-a spus ca aici copiilor li se pune de la sine aceasta pompa de insulina. Din pacate in Romania nu merge prea usor. Pentru montarea pompei si instructiuni trebuie un doctor care sa stie sa o foloseasca. Ana-Maria si Anina_n, ar trebui sa vorbiti cu doctorii de la cabinetul de profil diabetic si sa le spuneti despre aceasta posibilitate.
Pompa de insulina costa 3500 euro si ca o data montata este valabila 4 ani. Nu exclud posibilitatea de venire a voastra aici pentru catva timp necesar stabilizarii glicemiei, a dozei de insulina, montarea pompei si "scolarizare". Dar asta costa... Si cred ca destul de mult.

Multa sanatate


Multumesc pt. informatii !
Este super, dar cum a scris si Aurelia:

quote:
...Pacat ca nu suntem suficient de "mari" pentru a muta muntii din loc: sa aducem aici in Romania tehnologia si know-how-ul pentru a putea beneficia si pacientii romani de pompa de insulina.



De noi se ocupa sefa de la sectia de pediatrie a spitalului judetean, care desi nu este diabetolog este cea mai buna in domeniu, in judet. Ca sa vedeti ca si asta(medicul diabetolog) este o lipsa la nivel de judet, de tara. Nu mai spun de dietetician, psiholog si asistent social, care ar trebui sa compuna echipa care se ocupa de un copil diabetic. De unde atunci, pompe pt. insulina si oameni priceputi in a o folosi(si a te instrui) si schimba, cand este timpul ?!



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59034" target="_blank">Copilasi din 2002

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Anina - te putem ajuta in vreun fel, cu ceva, orice ???



P.S. Eu am un "stilou" dar e pe ace, daca are cineva nevoie, ma uit sa vad marca si il ofer !

_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput