Teste de glicemie pt un baietel diabetic de 1 an

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Vesti despre Alex:vestea rea: Nu e deloc bine, glicemie mare aproape la fiecare testare(peste 300).
Dar daca a fost o veste rea trebuie sa fie si una buna, nu?Vestea buna: Ana a reusit sa ia legatura cu unu dintre cei mai buni(daca nu cel mai bun) diabetologi pt bebici de la noi. Dr a fost de acord sa il primeasca pe Alex printre pacientii lui asa ca saptamana viitoare (nu stie inca ziua exacta) vor veni la Bucuresti sa se interneze la Spitalul Cantacuzino pt investigatii. Ana e foarte incantata de vestea asta asa ca si-a mai revenit putin. Cu pen-ul pe care il are deja nu mai reuseste niciodata sa ii injecteze toata doza de insulina prescrisa asa ca glicemia nu se stabilizeaza deloc.
Speram ca totul va fi bine !!!

Multumim tuturor pt sprijinul acordat la bazar si pt toate gandurile bune!


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex are nevoie de ajutor!!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei www.babysfirstsite.com/LoreemaMariaVlad" target="_blank"> Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Trebuie sunat imediat doctorul care il are in evidenta si in functie de numarul glicemiei si de dozele de insulina specifice pentru Alex sa ii injecteze doza de insulina. IGlicemia poate scadea in 30 de minute la 100 daca doza de insulina este adecvata. Sint reguli fixe de ajustare a insulinei. Daca e nevoie copilul trebuie tinut cu forta. Riscul pe termen scurt a glicemiei mari e ketoacidoza care este o conditie extrem de serioasa mai ales pentru copii atit de mici.
Aducerea unui aparat ca Gentle-Jet poate dura ceva timp.
Ana are nevoie intre timp de un diabetolog f bun care sa o invete cum sa aiba grija de diabetul lui Alex temeinic.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Andrada, Ana deja a vorbit cu o doctirita din echipa medicului despre care spuneam in mesajul anterior si intradevar i-au schimbat dozele de insulina si multe altele: alimentatia, programul de masa, nu mai stiu exact ce , dar i-a schimbat aproape tot si i-a dat f multe sfaturi cara speram ca il vor ajuta pe Alex sa-si stabilizeze glicemia pana cand ajunge la Bucuresti pt internare.
Asteptam sa vedem cum se simte Alex astazi.

Acum am vb cu Ana, Alex a avut glicemia 125 dimineata(f buna) . A respectat dozele data de dr de la Cantacuzino.

Marti dimineata vin la Bucuresti sa il vada Prof. Targoviste pe Alex si sa ii faca profilul glicemic, dar nu se interneaza cu el acum pt ca e epidemie de gripa in spital asa ca nu e momentul pt internare.

Oricum e bine ca se simte mai bine acum.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex are nevoie de ajutor!!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei www.babysfirstsite.com/LoreemaMariaVlad" target="_blank"> Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Vrem sa uram si noi tututror bebicilor care astazi implinesc un anisor si intra la categoria copilasi.

Am reusit sa obtinem o programare pentru marti la prof. dr. Targoviste, directorul Institutului de Diabetologie din Bucuresti.

Deja de aseara am intrat in legatura cu o d-na dr din echipa dansului si care deja a facut niste modificari la tratamentul lui Alex. A modificat dozele de insulina si cantitatile de hidrati. Ei bine ca urmare a acestui fapt, astazi glicemiile lui Alex s-au situat undeva pe scara valorilor normale.

Continua insa calvarul injectiilor.....dar sa speram ca intr-un viitor apropiat vom rezolva si acesta problema.

As vrea sa mai stau dar, rasfatatul de Alex nu ma lasa sa scriu, nu ma pierde din ochi nici o clipa.

Va multumesc inca o data pentru tot ce faceti pentru Alex.

P.S. Luni vine Loreema la noi!!!!!!!!!! Abia astept!!!!!!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.betasis.ro/puiu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Bad news .

Iata ce am primit pe e-mail de la producatorul dispozitivului GentleJet:

quote:
Good Morning ,
Thank-You for your inquiry! I am attaching some information for your review.
Sorry I don't think this device would work that well on a one year old baby. The device is very powerful, and there has not been much success using it on very young children; Also we do not have the CE Mark yet. This is a Certification that is required to sell into the UK.
Our injector requires you to use 10 ML bottles of insulin. We have vial adapters that snap onto the 10 ml bottles, allowing you to fill the device. You must fill the device for each shot. The bottle does not go inside the device.
Please forward any more questions you may have.
Best Regards,
Joy Power



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Imi pare tare rau de micut, ca sufera atata.
As putea ajuta si eu cu ceva acum, daca va hotarati repede ca trebuie cumparat dispozitivul acela, sotul meu e acum in USA, si se intoarce intr-o saptamana.
Daca va hotarati, si-mi spuneti si mie in cel mai scurt timp, poate el sa-l comande si lunea viitoare ajunge la Ana-Maria.

Astept un raspuns.


Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Adriana, intr-adevar ar fi foarte bine daca l-ar putea aduce sotul tau atat de repede, cu posta cred ca nu il scoatem mai repede de 10 zile. Pe de alta parte si sotul tau trebuie sa astepte sa-l primeasca de la distribuitor prin posta, timpul e foarte scurt si s-ar putea sa nu ajunga inainte de plecarea lui spre Ro.

Oricum, problema este ca... avem probleme. Unul din dispozitive (GentleJet) mi s-a spus clar ca nu e potrivit pentru un bebe asa de mic si tot cu 10ml merge.
Celalalt (MediJector) ar fi bun, dar (1) nu este compatibil cu cartusele care se gasesc in Ro si (2) functioneaza numai cu unitati intregi de insulina, iar Ana are si o administrare de 1.5 unitati.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Am primit si o veste ceva-ceva mai caldutza, de la MediJector Vision de data asta:

quote:
Dear xxx,
I am glad you wrote. The 3 ml vials are actually cartridges used
with the Novo pens. They do not contain much insulin so you may find using our adapters to be wasteful. Our adapters would go on the cartridge but would be very loose. Our device would be able to draw insulin but you may find you have a problem with bubbles because of the way cartridges are designed.

Before I did anything, I would consult with you doctor about possibly getting 10ml vials of insulin. If this is not possible using our adapters is possible but would need some adaptions.

Thankyou for your interest and I hope you are able to find a way to use the VISION.
Best Regards,
Kim Foley, RN
Nurse Help Line


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si acum sa si traduc:

Fiolele de 3ml sunt de fapt cartuse care se folosesc la Novo Pen. Ele nu contin multa insulina si folosirea adaptoarelor noastre ar putea fi o risipa. Adaptoarele ar intra pe cartuse, dar ar fi foarte largi. Dispozitivul ar trage insulina dar ar putea apare probleme cu bulele de aer datorita felului in care sunt proiectate cartusele.

Inainte de orice, eu as discuta cu doctorul despre posibilitatea de a obtine fiole de 10ml. Daca nu este posibil, folosirea adaptoarelor este posibila dar vor necesita niste adaptari.

Multumesc bla-bla si sper ca veti gasi o cale de a folosi Vision.

Best Regards,
Kim Foley, RN
Nurse Help Line

Hmmm, nu stiu ce sa mai zic, ce facem? Le facem cartuselor de 3ml guler cu guma de mestecat? Sau ce inteleg prin adaptari?
I-am zis ca in Ro nu se importa 10ml. Dar din cate am inteles, chestia cu "adaptarile" pica in sarcina noastra de romanashi inventivi.

Si mai ramane problema cu jumatatea de unitate. Care era cam ciudata si la GentleJet, care avea precizia de +/- 0.5 unitati, deci tot nu stiai cat pui.

Alte idei? Mai cunoasteti alte dispozitive?

Ana, cum suna noul tratament? Am scapat cumva de jumatatea aia de unitate nesuferita?


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Atunci cum ramane?
E timpul scurt intr-adevar, si nu stiu daca mai are timp sa ajunga pachetul. Voi sunteti hotarate sa-l luati? Ana Maria ce spune?

Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei

Mergi la inceput