Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

si pentru aia ca bolborositi ceva pe daneza cit de cit, daca ati cauta pe internet la drikkepenge in Danemarca ati gasii asta :

Drikkepenge
Service er normalt inkluderet i prisen på restauranter, hoteller og i taxaer, men det er langt fra usædvanligt at runde op til nærmeste pengeseddel.

Især hvis du har været glad for maden eller betjeningen på et sted, er det normalt at lægge lidt ekstra oven i regningen.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Narancea
tu cauti extreme si o logica sumara spune ca le gasesti. la politie sint telefoane care suna...la salvare..etc etc..
Poti sa dai un mercedes ciubuc si normal ca se accepta de oricine oriunde. Si Bush il accepta in campania electorala. Ce vreau sa zic este ca nu se asteapta nimeni la ciubucul tau in DK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

Asa este nu se asteapta nimeni la ciubuc in Danemarca...dar daca te duci la restaurant si ii dai ospataritei/ospatarului 10 kr. sau cat ai tu chef...ii primeste. Mai ales la restaurantele italiene sau mai stiu eu care...dar ciubucul este primit si la restaurantele cu specific danez. Dar repet in mod normal nu se asteapta nimeni la ciubuc...si nici nu se uita urat la tine daca nu le dai ciubuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

ciubuc=bacsis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

bruden uite ne-a trebuit doua zile de debat ca sa ajungi sa zici ce eu am zis la bun inceput. mai pun o data mesajul ca a ramas pe pagina din urma

aaaaaaaaaa Lilanda incepi si tu ca Miry hahahahaha de unde le scoatetzi ma voi, asa ca din palaria scamatorului? bacsisul este o notziune straina danezilor. Eu stau de 16 ani in Danemarca, si din cauza serviciului am batut-o in lung si in lat, am dormit la o gramada de hoteluri si am mincat la o gramada de restaurante, in tot felul de anturaje. Se obisnuieste sa se dea bacsisi si aici, ca oriunde in lumea asta. Incearca si ai sa vezi ca o sa il ia fara sa clipeasca. Daca nu dai, intr-adevar, nu se uita chioris la tine, ci iti zimbeste la fel de amabil, asta e alta poveste...... nu este tupeul ala mitocanesc, care il au in alta parte, unde iti pretind bacsisi asa de la obraz. da asta ar fi adevarat, dar sa nu inflorim realitatea...............

ce bine este sa ajungi la o intelegere, este ? mai ales atunci cind vorbesti limba noastra, e o comoara din adincuri revarsata, un sirag de piatra rara............ ehe

tu guestus esti fascinat rau de extreme, aaaaaaa ? ai dat cindva de cuvintul extreme si ai ramas blocat la el, nu vrei sa il mai abandonezi si pace. hahahahahahaha doamne puterea cereasca, asa ceva...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

ma brudem ma, acus stau eu si bag seama, tu esti umblata prin restaurante nu gluma hahahahaha le stii si pe alea italienesti si pe alea daneze........ jos palaria mama , tu le stii ca un om mare

hai baga si tu aici un subiect de debat sa avem si noi ce toca, ceva de la tine din oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by narancea
cit despre inceputul discutii, uite-te in dictionar la drikkepenge, inseamna bacsis. cind afirmi ca bacsisul este o notiune straina danezilor, este ca nici nu ar avea cuvint pentru asa ceva, si daca i-ai pune de proba 10 koroane la ospataritza, saraca s-ar speria si ar da din colt in colt nestiind ce sa faca cu ei.

adios amigos



Ce debat era sa pierd eu aici!!! Narancea vad ca-ti plac pedanteriile lingvistice, ca atare am sa apelez la una dintre ele ca sa pricepi ce am vrut sa zic. Cuvintul si notiunea nu inseamna unul si acelasi lucru. Adicatelea tu daca stii ce inseamna cuvintul bogatie nu inseamna neaparat ca ai facut si cunostinta cu notiunea de bogatie; in sensul ca ti-e straina fiindca n-ai experimentat-o, n-ai trait-o. Eu am folosit notiunea de bacsis tocmai pentru a exprima ca danezii, desi cu siguranta stiu ce e cuvintul bacsis, nu dau bacsis. Si inca o precizare, am vorbit din punctul de vedere al celui care da si nu al celui care primeste. Si daca ai amintit si de cuvintul drikkepenge, probabil sigur ai auzit si de expresia drikke pengene op, care insemana "a bea banii" aia de bacsis probabil, ca decit sa-i lase la chelner, mai bine ii beau (ei, danezii) Ca tu lasi bacsis asta este partea a doua, inseamna ca esti norocos fiindca lucrezi la o companie care deconteaza bacsisurile. Iar ca sa fiu precisa, spun ca nu toate companiile daneze permit decontarea bacsisurilor....poate ma contrazici!!!! Cit despre ce spui tu cu chitantele la restaurante, am mai fost si eu la citeva mai rasarite (poate nu atit des cit mergi tu ca, na', eu fac decontarile la bugetul familiei!!!)si pe chitante, cind platesc cu cardul, n-am vazut nici un fel de rubrica separata pentru bacsis, crede-ma...acuma nu vreau sa te contrazic ccc ca n-o exista asa ceva!!! Ca nu-s Gica contra asa cum esti tu ca sa nu inteleg esentialul din explicatiile tale!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Aaaaa....si inca ceva!!! Decit sa pierzi timpul si sa fii rautacios cu altii, n-ar fi mai bine sa oferi informatiile alea concrete pe care le-a cerut Titisha? Ca bag seama esti cam singurul cu state vechi prin Danemarca si umblat tare prin hoteluri si restaurnate. Hai noroc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Narancea
obosesti oamenii cu circiumile tale si bacsisurile...esti cintaret/cintareata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Aaaaaaa,ca nu mai pooooooot!!Ma scuzati ca ma bag ca musca in lapte,dar nu am putut sa ma abtin,ca doara sintem vecini,si cine nu cunoaste proverbul cu "sa moara capra vecinului"?
Nu vreau sa ma bag in polemici,chiar va rog sa ma dati frumusel de urechi afara daca bat cimpii,dar cind am citit de treaba cu bacsisul..nu prea imi venea sa cred!Mai oameni buni,se iau bacsisuri si aici!!!Suedezii iau fara greturi,m-as mira sa fie danezii mai cu mot,dar cine stie?Asa o fi!!Chiar nu am voie sa ma bag!
Iar despre ce spunea cineva pe aici (nu am retinut cine) ,ca Danemarca e a 4 tara ca bogatie,ca banii cuuuuuurg pe apele Nordului..numa sa ai destule buzunare sa ai unde sa-i pastrezi..mai fir-ar sa fie,ca am emigrat intr-o tara gresita!!Cind El Dorado e vorba ceea la o aruncatura de batz!!E clar,ma mut in Danemarca!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput