Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Mey Naranacea, dar esti rau taaaaare Pai din cite zici tu, tu esti ala care dai bacsis, ca eu am vazut si intrebat si am constat ca ei nu se inghesuie sa lase rest. De altfel cei mai multi platesc cu cardul!!! Pe mine faza asta cu bacsisul chiar m-a contrariat la inceput si de aia am si intrebat care sint obiceiurile!!! Dar sa mai auzim pareri si de la ceilalti din zona in legatura cu subiectul!!!
Si tu chiar in 16 ani n-ai reusit sa-nveti daneza???? Asta chiar ma deprima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

eeeiii lilanda am glumit si eu cu daneza, bineintzeles ca o vorbesc.
ai dreptate se plateste cu cardul dar se lasa bani pe linga, sau daca ai sa citesti bine, in locuri mai pricopsite pe nota de plata este o rubrica unde poti completa cit bacsisi vrei sa il lasi si ti-l trage si pe ala de pe card, si iti este si mai usor la decontare. oricum chiar si la serviciu, in afara chitantzelor care le dai la decontat, poti trece o suma data drept bacsisi, bineintzeles rezonabila, si ti se deconteaza si asta.
deci propozitzia : Bcasisul este notiune straina daneziloreste incorecta, este pacat sa ii faci pe danezi mai buni decit sint.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

ok guestus hai sa iti fac pe plac. oricum tin sa iti precizez, eu nu am pomenit cuvintul minciuna, sint infloriri si exagerari.
sa incepem sa o citam pe miry :

Regat condusa de o regina si normal si de un rege
putem comenta separat cuvintul condusa insa aici trebuie sa iti zic ca DK nu are rege in prezent si nu a avut in toata perioada cit miry a bintuit pe aici.

In privinta banilor au cu gramada-Danemarca este a 4 tara in lume ca si bogatie
wowwww eram asa privilegiat sa traiesc in a patra tzara din lume ca bogatzie si eu nu stiam asta. nu reiese cine a dat loc patru Danemarcei, dar presupun ca era vecinul ei, invitat la o bere.
iar asta ca avem bani cu gramada.......... ma rog daca vi direct din cucuietzii din deal, asa s-ar vedea poate.

aia cu clubuletzul betzivilor care primesc bani de la stat sa bea in clubuletzul lor, asta refuz sa o comentez, sper ca nimeni nu a luat-o in serios.

dar nu e genul lor ei stiu munca si dupa aceea restul
stai fara grije sint multi danezi care nu au chef de munca, au si ai putorile lor, si multi la munca nu fac altceva decit sa se ascunda si rup scaunele in cantina, sau pe la fumat. eheeee....


dar aceste pot ajunge pana la 70-80%
era vorba de impozite, si la vremea aia ajungea cred pe la 72, numai ca aici nu poti zice 72 % si cu asta basta este mult mai complicat.

Oamenii sunt f bine imbracati, intotdeauna in pas cu moda, mai ales varsta a doua
asta loveste cel mai tare, sint departe de a fi asa ceva.Moda la ce? la treninguri, adidasi, sau haine de ploaie ?


Sunt foarte ingrijite atat la capitolul machiaj,frezuri.cat si la trup
asta e lovitura la ficat hahahahaha ma intreb cit de urita era miry daca le vedea pe daneze asa frumoase. majoritatea habar nu au de machiaj si frezura, iar la trup ...... sint plinutze si malace. nu poti nici in gluma sa le compari cu femeile din Bucuresti, asta sa ma limitez la comparatie in DK si RO.


Toti danezii isi incep ziua de lucru la 8.15,au pauza de masa la 12 fix(asta tine 30min)si la 16 toata lumea pleaca acasa
asta e minciuna direct. se munceste si in schimburi de dupamasa si noapte, si weekenduri, sint spitale, locuri de distractie, politie, pompieri, fabrici de piine, lapte sau mai stiu eu ce, care muncesc non stop. la 16 toata lumea pleaca acasa ? unde e asta? in Alice in tara minunilor ?


Nu cumpara numai daca produsul are calitate si e scump
ei ca sa vezi si sa nu crezi, doamne cit se omoara astia sa cumpere cit mai ieftit

Pot sa cumperi ori ce vrea muschii lor pt ca bancile iti dau cati bani vrei tu si dobanzile sunt nesemnificative.
doamne fereste, asa ceva.............


Stie reginuta cum sa isi trateze poporul
ca e bine sau rau in Danemarca nu e meritul reginei, ea nu are nici o putere, dimpotriva, daca ii este ei bine, e meritul nostru ca platim bani grei sa o tinem pe ea si familia in lux


si uite asa , asta e doar primul mesaj postat de miry. am ajuns in tzara unde banii dau pe dinafara, bunicutzele fosforescente cumpara numai ce e mai scump, ca de.... sint machiate, frezate si imbracate tip top, si dupa ora 16 totul intra intr-o pace deplina, nimeni nu mai munceste. Traiasca regina si regele Danemarcei ! mare noroc am avut cu ei..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:


[/quote]

cred ca cam greu poti gasi ceva si mai ales pana nu ai permisul de munca dar poti incerca ceva la negru si te scuteste si de taxe...
[/quote]

Parerea mea este sa nu incerci sa muncesti la negru...sunt sigura ca poti sa gasesti ceva de lucru..la inceput o sa-ti fie greu dar incet, incet o sa-ti fie mult mai usor...
Deci nu munci la negru....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

Dejligt...sa vad ca ati prins viata...

Hej..hej...hej...danezele nu sunt chiar atat de urate cum zici tu...intr-adevar sunt multe fete plinute...dar in ce priveste machiajul este mult mai finut si de bun gust decat cel al fetelor din tara...jep! Oricum aici nu se merge in tocuri de 10 cm. pe plaja- in nisip...ca ce-am vazut cand am fost ulima oara la mare...pu-ha..

In ce priveste "mersul la munca la ora 8"..hm...sotul meu incepe munca la 6.30....

Ses!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Narancea

"Toti danezii isi incep ziua de lucru la 8.15,au pauza de masa la 12 fix(asta tine 30min)si la 16 toata lumea pleaca acasa"

la 12 se maninca in DK...unii incep la 11.30....tu trebuie sa vezi esentialul si nu faptul ca sint si politisti care lucreaza sau hoti care fura din buzunare si nu au timp. Tu arati doar extremele.
Ca ei pleaca home la 16 sau 17 nu conteaza...se sta la job fix 8 h la care adaugi orele de cafea sau de masa de prinz.

Bogatia de care se vorbeste nu este cea primitiva... adica direct in buzunarul tau...sa numeri seara gologanii. Este alta bogatie care tie iti scapa. Ai dreptul la 85% timp de 1 an salariu...in cazul in care pierzi jobul...scoli gratis...medical...blabla...concediul de maternitate...daycare aproape moca

Lepre care nu muncesc sint oriunde...deci nu este relevant si prezinti cazuri extreme. Oricum nu vezi la 11 morning time circiumi pline ochi cu oameni care zac cu o tuica in fata. Poate turistii sau ratatii din Copenhagen fac asta.

Iar sectiunea pensionari...cei din Ro sint mai dichisiti?

Dobinzile pt case ajung la 4%...sint mari? In Ro este peste 10%. Si daca ai un job normal ai dreptul la credit pt orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

"Toti danezii isi incep ziua de lucru la 8.15,au pauza de masa la 12 fix(asta tine 30min)si la 16 toata lumea pleaca acasa"

la 12 se maninca in DK...unii incep la 11.30....tu trebuie sa vezi esentialul si nu faptul ca sint si politisti care lucreaza sau hoti care fura din buzunare si nu au timp. Tu arati doar extremele.
Ca ei pleaca home la 16 sau 17 nu conteaza...se sta la job fix 8 h la care adaugi orele de cafea sau de masa de prinz.

ce trebuie sa intzeleg eu e treaba mea, tu vad ca refuzi sa intzelegi ce este scris, alb pe negru.
Toti danezii isi incep ziua de lucru la 8.15,au pauza de masa la 12 fix(asta tine 30min)si la 16 toata lumea pleaca acasa
cind scrie ca toti danezii tu ce vrei sa inteleg ? toti inseamna numai o parte ? 10 % ? care extreme le intzeleg eu? nu sint fabrici care lucreaza in schimburi ? ca sa nu ma iau de magazine si spitale si politie ca alea sint extreme la tine. Fabricile sint extreme ? care extrema? singa , dreapta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Narancea
peste 50% din populatie are masa de prinz la ora 12.00. Ca tu o iei la 12.01 este alta mincare de peste. Iar schimburile de noapte de la fabrica nu sint relevante...nu se lucreaza la foc continuu decit in anumite sectoare. Este la mintea gainii, pt unul care stie, ca la ora 12 este liber in DK...pauza de masa. Nu dai nici macar un telefon atunci. Astept sa aud ca mint...si ca la politie se poate suna...hehehe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Narancea

"Toti danezii isi incep ziua de lucru la 8.15,au pauza de masa la 12 fix(asta tine 30min)si la 16 toata lumea pleaca acasa"

la 12 se maninca in DK...unii incep la 11.30....tu trebuie sa vezi esentialul si nu faptul ca sint si politisti care lucreaza sau hoti care fura din buzunare si nu au timp. Tu arati doar extremele.
Ca ei pleaca home la 16 sau 17 nu conteaza...se sta la job fix 8 h la care adaugi orele de cafea sau de masa de prinz.

Bogatia de care se vorbeste nu este cea primitiva... adica direct in buzunarul tau...sa numeri seara gologanii. Este alta bogatie care tie iti scapa. Ai dreptul la 85% timp de 1 an salariu...in cazul in care pierzi jobul...scoli gratis...medical...blabla...concediul de maternitate...daycare aproape moca

Lepre care nu muncesc sint oriunde...deci nu este relevant si prezinti cazuri extreme. Oricum nu vezi la 11 morning time circiumi pline ochi cu oameni care zac cu o tuica in fata. Poate turistii sau ratatii din Copenhagen fac asta.

Iar sectiunea pensionari...cei din Ro sint mai dichisiti?

Dobinzile pt case ajung la 4%...sint mari? In Ro este peste 10%. Si daca ai un job normal ai dreptul la credit pt orice



Guestus, degeaba te stradui sa aduci contraargumente, ca celor plecati(din pacate, majoritatea)tot partea putreda a vietii de dincolo
le place s-o discute, desi acolo traiesc si muncesc, tot nu vor fi multumiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

guestus noi vorbim impreuna si ne intelegem separat.

iara tu ..... mona_b , tu de ce iei telefonul daca nu te suna nimeni?

nu am vrut sa critic cu nimic societatea daneza si nici sa o compar cu aia romana. atit doar ca nu vad de ce trebuie exgerata realitatea de aici. daca vrea careva sa descrie celor de acasa lucrurile bune de aici, sint multe si frumoase, dar de ce trebuie batut cimpii nu inteleg, cu lucruri care nu sint adevarate.
guestus daca tot iti arde de controverse, si cum logica vad ca e ceva strain tie, pina sa ajungem cu discutia mai departe , comenteaza primul punct din relatarea lu miry , si zi-mi cum il cheama pe regele danez. daca reusesti asta , iti voi sta la dispozitie sa iti ascult comentarile tale de doi lei.........

cit despre inceputul discutii, uite-te in dictionar la drikkepenge, inseamna bacsis. cind afirmi ca bacsisul este o notiune straina danezilor, este ca nici nu ar avea cuvint pentru asa ceva, si daca i-ai pune de proba 10 koroane la ospataritza, saraca s-ar speria si ar da din colt in colt nestiind ce sa faca cu ei.

adios amigos

Mergi la inceput