Hainute si incaltaminte pentru 6 copii

Hainute si incaltaminte pentru 6 copii | Autor: lucia_lia

Link direct la acest mesaj

Dragii mei,
Ieri am fost intr-un mic sat din apropierea Barladului, la o mamica cu 7 copii, cu varste intre 1 luna si 16 ani. Mama a ramas singurul sprijin al copiilor, foarte necajiti dar foarte isteti si harnici. Tatal, un om de o violenta extrema, a ucis un om la inceputul lunii septembrie si este arestat. Familia sta intr-o casa fara curent electric, fara televizor, nu au haine si pantofiori... Mama lor, un dop de femeie maruntica si suprasaturata de bataile pe care i le dadea sotul, vrea sa-i creasca dar atat eu cat si cei de la Protectia Copilului credem ca are nevoie de ceva ajutor financiar. Nu bani, cat ce v-am scris mai sus. Povestea lor a aparut in cotidianul la care lucrez, astazi. Se poate citi pe www.adevarulvs.ro
Eu incerc sa le obtin un ajutor financiar de la Directia Muncii, dar acela ajunge dupa circa 4-5 luni de la depunerea actelor, o spun din experienta altor campanii pe care le-am facut. Abia ce am "secat" un sponsor pentru o alta familie din comuna Iana, deci momentan nu am de unde sa gasesc resurse pentru inca o sponsorizare, sunt nou mutata in Barlad si nu prea cunosc oamenii. Poate are cineva hainute, papucei, poate vreun televizor alb negru macar?
Lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Lia, trimite-mi, te rog, pe PM adresa lor.
Fetita mea a crescut foarte mult si am hainute care i-au ramas mici. Sunt cam pentru 1-1.5 ani.
Un coleg de-al meu are hainute mici ramase de la fetita lui de 3 luni.
Sunt folosite dar in stare buna. Le-as trimite prin posta.

Daca nu ti-e foarte greu, m-ar interesa ce varste si sex au copilasii, ca sa nu trimit, de exemplu, rochite pentru baietei.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Lucia, ti-am trimis un PM. Astept un semn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Momentan nu stiu ce adresa sa va dau, localitatea este una mica... Insa dupa-masa ma voi consulta cu niste prieteni de la Protectia Copilului de aici din Barlad sa vedem ce adresa folosim. Va voi comunica una dupa-masa, cand ajung la asociatia umanitara. Eventual sa ma consult cu directorul si sa vedem poate le puteti trimite pe adresa asociatiei, pentru ca ei imi si pot pune la dispozitie o masina pentru deplasare. Copiii au 16, 15, 13 ,baieti si 12,7,6 - fete si o luna, din nou un baietel. Sunt tare maruntei, slabutei toti, fetitele poarta la piciorut cam intre 20 si 23 marimea. La hainute, sa stiti ca la tara nu se uita nimeni ca e rosie si o poarta un baietel. Sunt cu adevarat foarte foarte saraci dar am gasit o curatenie super acasa la ei. Eu am fost cu cei de la Protectia Copilului, ca sa vedem ce conditii au si cum pot fi ajutati. Mama este o femeie micuta, slabuta, dar foarte puternica, multi dintre copii sunt ca sa zic asa rodul violurilor repetate ale sotului, care mai bine ca e la inchisoare acum. Comunitatea nu-i reneaga si au oarece ajutor si compasiune si de la sateni, insa e un sat tare mic si majoritatea sunt foarte saraci. Numarul meu de mobil este 0721452216, raspund la telefon la orice ora din zi si din noapte, asa sunt mai usor de gasit decat pe net, la care ajung mai greu din lipsa timpului. Tinem legatura!
Cu respect,
Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Am fost intrebata de adresa la care se pot trimite imbracaminte si incaltaminte pentru copii. Adresa este Asociatia Umanitara si Caritabila "New Chance" strada 1 Decembrie nr. 60 cod 731149 localitatea Barlad judetul Vaslui. De aici, ajutoarele dvs vor pleca la familia Stavar si desigur, voi trimite si poze cu ei cand le voi oferi. Aceasta este cea mai sigura adresa, a mea nu exista pentru ca stau cu chirie in Barlad. Doamne ajuta!
Cu respect,
Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Ok. Multumesc. O sa scriu pe pachet ca e pentru Fam. Stavar.
O sa strang zilele astea ce am si le pun la posta cat pot de repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Am ramas impresionata pina la lacrimi,si nu vreau sa raman
nepasatoare cazului
Aurelia-inainte de apune pachetul ,contacteaza-ma ,am strins si eu ceva hainute pt copilasi.
Off cita durere!

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Am facut inventarul si pentru bebelus am adunat cateva hainute. Am pus si cateva jucarele de bebe.
Dar pentru restul familiei nu prea am nimic.
Nu se mai ofera nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Pentru tata... hmmmm, nu stiu daca e cazul. Pentru mama si ceilalti copii sunt necesare si haine si incaltaminte. Bebelusul e singurul care are hainute asigurate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

As avea si eu niste haine pentru mama si pentru un copil de 3,4, ani.
Adresa pe care le pot trimite ramane cea scrisa de Lia?Vreau sa fac un pachetel cat de curand si sa le trimit,in maxim 2 sapt.
Daca nu primesc alte indicatii le voi trimite pe adresa fundatiei.
Sanatate multa!

Sorina.
"The heart is the most essential human quality"

Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

quote:
Originally posted by soarenistor

Aurelia-nu te ingrijora!Hainute pt bebelusi dau eu ,ce ia ramas mic lui Faby si mai gasim ceva pt mama, si ceilalti.

nistor gabi



nistor gabi

Mergi la inceput