Copilasi de iunie-iulie 2003 la 2 ani (62)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

auzi mai nene, una conducea masina prin bucuresti alaptand in acelasi timp copilul ..... si eu care am adevarate procese de constiintza ca mai imi tremura volanu' si se misca masina un picutz de cur, sau nu nimeresc ca lumea vitezele...

in alta ordine de idei, la olita si tudor mai da gres, desi spune cand ii vine de vreo cateva luni, dar mai si uita... asa ca asta e, sunt inca mici pt asta...





Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze:
http://community.webshots.com/user/miremirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

wow! ce bine ca nu s-a intamplat nimic grav cu Maya!
noi la pampers am renuntat treptat...se mai scapa pe el...dar trece!
acum zic si eu! ati vazut oameni mari care sa nu faca la wc??? odata si odata tot se invata!nu?
marta - cumva azi dimineata pe la 11 erai in statie la 34 la grozovici???
pupici.

cgaby si stefan nazdravan

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna, fetelor!

Gaby: da, eu eram. Am fost sa-mi fac analizele la Colentina. Daca m-ai vazut la plecare, inteleg de ce nu m-ai strigat
Altfel, n-ai nici o scuza

Madic: la noi a durat acomodarea cu olita o saptamana, dupa ce implinise 2 ani. La pampersul pt somn nu cred ca voi avea curajul sa renunt prea curand, caci dimineata este f.plin. Riscul ar fi prea mare. Termenul generic pt kk si pipi e "olisa". Eu cred ca e important sa-ti propui sa reusesti s-o obisnuiesti cu olita.

Pojo: cred ca sunt cam multe semnale de alarma pt doar cateva zile de gradi...

Carmenutza: tare faza cu Maya!

Marox: cum a fost la circ?

Vladut e fascinat de castane. E inca nedumerit daca sunt comestibile sau nu...caci e nemultumit de ce nu le papa schnautzerul socrilor.

Pupici voinici!

mami de Vladut(13.06.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

martta - eu coboram din tramvai, tu urcai...era cam greu sa te strig! ca altfel ai fi pierdut tramvaiul... asa ca...banuiesc ca te grabeai...
stefan tot scandal face cand e lasat la gradi...eu cred ca face intentionat, pt ca la 5 minute dupa ce am plecat, nu mai are nimic...
pupici tuturor.

cgaby si stefan nazdravan

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Buna, fetelor.

Romana, multa putere si pupici mezinei.

Madishor, multa bafta !

Carmenutza, bine ca n-a fost grav.

Noi cu olitza... facem progrese. Nu face inca pipi la olitza, dar cere mereu s-o punem, de fiecare data cand mergem noi in baie. Si sta... si sta... si atat. Nu am dus-o iar la cresha, pentru ca inca tuseste destul de rau si ii curge nasul. In rest, n-a mai facut febra, nu mai are diaree si papa, desi nu papa prea bine, nu cum manca ea... La capitolul vorbit, turuie mereu, dar tot moldoveanca a ramas... " ti doare", "bini", "ti ia mami". A inceput sa faca de mancare la papusi, sa le schimbe, sa le imbrace cu hainele ei, sa le dea mancare din farfuria ei si apa sau suc din paharul ei... adica mozoleste toti ursuletii si toate papusile. Iar azi dimineata i-am facut baie unei papusi... la care Cata: Si la bagarica, si la bagarica ( n.tr. "pasarica" ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzu spune:

Buna Fetele,

Eu am avut meci ieri cu Irina, asta apropo de educatie. Ne-am dus in parc si la un moment dat s-a apropiat de Irina o fetitza ca sa se uite ce face, n-a apucat bietul copil sa puna mana pe vre-o jucarie ca Irina instantaneu cu lopatica in cap. Bineteles am sarit ca arsa, i-am dat 2 la fund si am certat-o (nu mai putea ea). Acasa cand i-am povestit lui Cristi si ne-am apucat sa-i facem morala, zdrang, Irina imi da o palma peste fata. La care eu am luat-o pe sus si direct in patut (noi avem din ala de lemn cu zabrele de unde nu poate sa iasa). Urlete, plansete, lacrimi siroaie, noi pe ea cu morala cand eu cand Cristi. Dupa vre-o juma de ora cand a inceput sa revina la sentimente mai bune si sa zica ca a gresit, ca nu mai bate copii si nici pe mama si ca-i pare rau, am dat-o jos din pat ca sa-i faca programul de topaiala dinainte de somn. La culcare insa capitolul citit poveste a fost sarit ca era copilul pedepsit. I-am spus ca maine daca e cuminte o sa-i citesc si mi-a spus prompt "A venit maine" , fara succes insa , asa ca s-a pus din nou pe maraiala pana a obosit si s-a culcat.

Mai e vre-un copilas care bea lapte praf? ca eu tot imi propun sa fac trecere si mi-e lene. Acum ar trebui sa ma mobilizez ca am inceput sa am probleme de aprovizionare, cica importatorul n-a mai adus de 2 saptamani si nu se prea mai gaseste Similac.
Voi ce lapte da-ti la copil? Laptele UHT il fierbeti?

Pa, Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

aditzu- tudor bea lapte de vaca de la 1 an - lapte de vaca de tara cand avem, cumparam in we, il fierb si il pun la congelator, sau lapte UHT (din cel rosu, integral, da asta-i alta discutie-polemica) cand trebuie sa cumparam. a facut trecerea fara probleme, l-am amestecat cu laptele praf juma-juma vreo saptamana si dupa aia i-am dat doar de vaca.

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze:
http://community.webshots.com/user/miremirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Aditzu - si Stefi bea tot de pe la 1 an lapte cu 1.5% grasime. UHT, si nu il fierb. Cand mai imi pica in mana lapte de tara natural ii mai dau si din acela, fiert bine. Si eu am o dilema vizavi de degresat/nedegresat/UHT sau ne-UHT. Medicul care a vazut-o cand era bolnava mi-a zis ca el nu recomanda laptele UHT pentru ca nu are nici un fel de valoare nutritiva, citez "este numai apa cu calciu". El zicea sa cumpar din acela la punga care trebuie fiert. Dar eu nu am nici un fel de incredere in acel tip asa ca nu stiu cum sa fac mai bine. Oricum, cu laptele praf stai linistita, ca este foarte hranitor. Singura problema poate fi ca o sa faca greu tranzitia spre cel natural. (desi si reciproc e valabil, Stefi a trebuit sa bea lapte praf cat a fost bolnava si nu vroia deloc...)

Mihaela, nu suna prea bine povestile de la gradi. Eu zic sa cauti alta gradinita!

Am si eu o intrebare la voi. Acum ca a venit toamna, ati reinceput calciu si vitamina D?

Cu olita noi am regresat cat a fost bolnava si recuperam greu. Nu cere la olita decat foarte rar. La pipi spune kk si la kk nu spune nicicum. Daca o asez eu pe olita face, dar de multe ori apuca sa faca numai pipi dupa care nu mai vrea sa stea pe oala si dupa 10 minute imi trage un kk in chiloti... Ieri insa a surprins-o d-na care sta cu ea (nu imi vine sa ii spun "bona" ca e tare cumsecade ) dandu-se jos de pe reductor si stergandu-se la popou cu hartie igienica, pe care, bineinteles, a aruncat-o dupa aceea in toaleta, in mod corect .

Ce le mai gatiti? Nu mai am idei. Legume umplute, supe, ciorbe, ghiveci, pilaf... mai exista alte alternative? Ii este foame in permanenta si a ajuns sa manance si paine goala. Dimineata ce le mai dati? Noi avem meniu din oua, branzica Almette si miere, ocazional crenvusti. Chiar nu stiu ce sa mai inventez. Nu vreau mezeluri, dar fara ele nu prea ai din ce alege...


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Aditzu : si noi tot la lapte praf am ramas. Ii dau Milumil 3 sau Nestle Junior.

Kehleyr: noi in general avem probleme cu mancarea. M-am tot plans eu pe-aici. La felul 2 mananca bine limba de vita cu masline. Ii mai plac budincutele, dar facute de soacra-mea. El prefera sa-i fac pui la gratar cu piure si salata...iar salata trebuie sa contina neaparat si castravete Era sa uit. Pe locul 1, in topul preferintelor, se afla pestele. Peste la cuptor, peste la gratar cu morcovi si cartofi natur, inclusiv ciorbita de peste. Pe astea le mananca fara sa faca mofturi.

Noi n-am inceput sa-i dam calciu si vitamina D, dar cred ca ar fi cazul. Am sa sun dr. zilele astea ca sa vad ce-mi spune.

mami de Vladut(13.06.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna fetelor!

Eu am citit printre picaturi si nu prea stiu ce sa raspund.

Dana, ma bucur ca Stefania e bine. La fel si pt. Catalina. Pupici si sanatate!

Aditzu si MAria bea lapte UHT, 1,5% de la 1 an. AM sapatamanal discutii cu Doru, care imi spune sa nau mai bag lapte UHT in ea, dar si eu ca si Dana, nu am incredere in altul. Vaca nu avem si nu am incredere nici in laptele luat aiurea de la tarani. Inutil sa va spun ca Maria l-a baut de la inceput cu mare placere .

Madic, succes cu olita!

Ca tot suntem la cap. olita, Maria afacut azi dimineata, dupa vreo trei luni, pishu in pat . DUpa asta a umplut si olita. Cred ca eu sunt devina. Aseara am pus-o pe wc si am crezut ca a facut, ea imi tot zicea ca mai face pishu si nu am crezut-o, ca mereu trage de timp inainte de culcare.

Romana, mult succes cu alaptatul!!!!!!! La sfaturi, spun pas , ca noi sunt fani Milumil.

Am ramas si eu masca la faza cu alaptatul la volan... EU abia "reinvat" sa conduc.

Aditzu, mi-a palcut cum ai procedat cu Irina. Eu nu reusesc. SI am "incasat-o" si eu.

Doamna Bibi, ne bucuram ca ne mai scrii!

Madishor, felicitari!

Mihaela, nici eu nu pot spine ca sunt f. impacata de felul cum sunt ingrijiti la gradinita, fara sa am vreo problema concreta, dar parca ce spui tu e prea mult.

Despre gradi: Saptamana asta Maria nu a plans deloc!!!!!!! Vorbeste incantata de gradinita dupa amiaza, doar dimineata tot trage de timp. Dar nici macar nu spune ca nu vrea s amearga. Sper sa o tina faza asta. Ii place de o ingrijitoare care o ia in primire in fiecare dimineata si cred c ae f. importanat pt. ea stabilitatea. La inceput o zapacisem si cu cresa si cu gradinita...

Mi-o lauda toata lumea, iar eu nu mai am loc in piele de mandrie. Mi s-a spus ca e f. atenta (de fapt cea mai atenta ), prinde repede si i-a uimit pe toti, avand in vedere ca e asa de mica. Si bineinteles, a uimit pe toata lumea ca mananca tot . Cred ca sunt singura mama careia ii e frica sa nu se ingrase copilul la gradinita. Mananca tooot iar la gustarea de dimineata (care e la pachetel) cere si de la alti copii! Cred ca personalul de acolo isi inchipuie ca acasa o tin nemancata. Singura problema ramane somnul, dar si aici a facut progrese, in sensul ca sta un timp si se joaca in pat, nu mai face galagie si nu a mai iesit nimeni cu ea pe hol .

Stefan e mare-mare, cu toate ca nu prea mananca laptic si ma chinui zi de zi sa il conving sa manance macar 500 ml. A inceput sa manance fructele (de fapt piersica) destul de bine si ma pregatesc sufleteste pt. supica. E in continuare plangacios daca nu e bagat in seama si se pare ca ii iese primul dintisor. Cand vine MAria acasa e cel mai fericit!



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput