Copilasi de iunie-iulie 2003 la 2 ani (62)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

romana - bine-ai revenit acasa si printre noi!!!
eu cred ca nu neaparat nu-i ajunge lapticul seara, doar ca vrea sa fie langa tine. de patit am patit si eu, doar ca era ceva mai maricel tudor la timpul ala.
variante ar fi: 1. pune-i in patutz langa ea un tricou purtat de tine si nespalat, ca sa-ti pastreze mirosul (sau o poti inveli cu un pulover al tau).
2. te scoli s-o alaptezi de cate ori vrea, pana la urma isi va stabili si ea orele de somnic...
3. o iei langa tine in pat si ii dai sa suga asa, fara sa te mai deranjezi prea tare- desi eu personal nu am facut asta, mi-era teama sa nu adorm si s-i sufoc, Doamne fereste! - sunt multe mamici care fac asa si sunt multumite si ele si bebeii

oricum, si eu iti zic sa nu cedezi tentatiei de a-i da lapte praf, secretia de lapte se va instala destul de repede si o sa vezi ca nu vor mai fi probleme!



Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze:
http://community.webshots.com/user/miremirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Buna seara!
Romana: bine ai revenit acasa! Ma bucur ca te simti bine! Unde iti sunt baietetii? Te ajuta cineva?
Si eu tin pasul destul de greu cu voi, mai ales ca sunt rstantiera la scris de cand cu renovarea. Dar acum s-a terminat.
Alex e bine, e cuminte, doarme si mananca foarte bine. A fost si este destul de greu pentru el sa se acomodeze fara mine. Daca nu ma vede plecand la serviciu e OK, dar altfel plangeeeeeee. Sper sa ii treaca mai repede si faza asta.
Am fost ieri la un loc de joaca acoperit, cel mai nou din Bucuresti: KIDDYLAND. Cred ca este cel mai mare. E situat pe Splaiul Unirii 243-245. De pe Mihai Bravu, se face stanga spre targul de masini si se merge pana in capatul starzii cand o iei pe sensul celalalt de mers, cam vreo 500 m inapoi (adica pe celalalt mal al Dambovitei). Este foarte spatios, e cald, are un fast food pt parinti de unde se vad foarte bine copiii, au supraveghetor.
Alex s-a simtit tare bine acolo. Au si o casuta cu etaj, din lemn, tobogane ,saltea gonflabila,circuit pe doua nivele cu mai multe activitati, trambulina, triciclete, masinute si tot felul de jucarii, loc de joaca pt copii 1-3 ani.....o gramada.
Poate ne vedem cu copiii acolo, ce ziceti?

Magda si Alex(2 anisori!)
http://community.webshots.com/user/edyalex
http://photos.yahoo.com/magdacorlea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Romana, bine ai venit acasa si tu si fetita! Cu alaptatul trebuie muuultaaaa rabdare, si mie mi se pare nu stiu cum sa iti dau tie sfaturi cu privire la copii, dar fiindca am tras si eu o gramada cu alaptatul, imi permit. Eu zic sa o iei langa tine in pat si sa-i dai sa suga de cate ori cere, pentru ca acum este foarte mica si n-are cum sa-si faca program, mai dureaza, sau pune patutul ei langa patul tau si o iei langa tine doar cand o alaptezi, eu asa am facut cu Razvan si abia dupa 1 luna si jumate am reusit cat de cat sa stabilim o regula si s-a reglat secretia lactata.

Bibi - bine ca ne mai scrii!
Magda - cum a iesit renovarea, poate pui niste poze sa vedem.
Mihaela - Casa de Piatra si La multi ani inainte! nici noi nu suntem departe , iar cu gradinita ti-as fi zis sa-l dai la maica-mea, dar mama are grupa mare anul asta si gradinita e si departe de voi...

Martta - iti tin pumnii sa iasa toata analizele bune si spor la treaba

Cu intalnirea zic si eu ca Aditzu sa o lasam pe cand vine Mihaela, ca nu mai e nici mult si e mai simplu sa ne organizam programul din timp.

va pup

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Romana, ma bucur ca nasterea s-a petrecut cu bine, ca v-ati intors acasa si ca Maria e cuminte. Ti-a venit laptele? Sa stii ca si eu aveam o scadere de lactatie spre seara, din cauza oboselii probabil. Remediul (pe cit posibil) il stii cu siguranta, cit mai multe lichide, odihna, s-a pui des la sin. Ehee, la teorie sint buna, practica ma omoara...Cum au reactionat baietii cind au vazut-o pe Maria? Cum ti se pare sa te ocupi de o fetita dupa 2 baieti?

Madishor, felicitari pentru interviu! Greul banuiesc ca acum incepe!

Mihaela, ce sa-ti spun? Sigur ca ti-e greu sa-l lasi la gradinita, mai ales daca sotul tau nu e de acord. Flaviu ce zice, s-a obisnuit?

Kehleyr, si Alex e tot la silabe, pina si "apa" e "pa"; "bunica" e "kaa", "Valentine" e "ti", "Julia" - "iaa".

Miine merg cu Alex la circ, sper sa n-o ia la fuga prin sala, din pacate cam asta-i obiceiul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudya spune:

Buna,Mamici!!!
Romana,chestia asta cu alaptatul cred ca difera de la copil la copil.Nu stiu daca v-am povestit vreodata ca eu,pana cand am intzarcat-o,la un an si o luna,am dormit pe spate si cu mainile lateral,indoite doar de la coate in jos.Imaginativa asa o figura de rastignita...ca mi-era teama sa nu strivesc copilul.Eram extrem de obosita ca sa o mai pun noaptea de cate ori se trezea,inapoi in patut.Caci se trezea de f. multe ori.Nu mai vreau sa-mi amintesc.Nu stiu din care motiv se trezea de atatea ori.Ori pentru ca laptele de mama nu-i satura pe bebei la fel ca formula,ori sa suga doar pentru confortul ei,ori ca nu manca destul la o masa,desi statea cu tzatza-n gura si o jumate de ora...nu stiu.
(acum poate va imaginati de ce am incetat sa nmai fiu asa activa pe forum)
Ce pot spune e ca perioada de alaptare e una de sacrificiu din psartea mamei,dar si una frumoasa si unica.
Acum,sa intzeleg ca la tine nici macar nu adoarme.Cred ca pentru inceput e normal.Cantitatea de lapte inca nu s-a reglat si probabil ca ei ii este foame.Sau poate ca tu mai ai inca lapte si ea plange din alt motiv.(colici?).Tu ai incercat sa storci sa vezi daca mai curge laptic ,dupa ce ea termina de papat?
Asa cum ti-a spus si Marox,bea multe lichide si odihneste-te ,pe cat posibil si mananca bine.Bea apa chiar in timp ce alaptezi sau imediat dupa.Eu asa simteam nevoia..Nu incerca sa faci "fapte de vitejie",pentru ca tu te stii o femeie puternica.Adica sa gatesti, sa faci si curatenie ,sa ai grija si de baieti ,sa o alaptezi si pe Maria.Banuiesc ca deja ai un ajutor.Te sfatuiesc si eu sa ai rabdare sa treci peste faza asta de inceput si sa-i dai cat de mult posibil san.Adica sa nu-i bagi formula,pana nu esti tu convinsa ca nu ai alta solutie.Si daca mai e nevoie ,iti spun si eu,pune-o la san de cate ori cere.
Si da,parca-mi aduc aminte ca seara aveam mai putin lapte si cum a spus si Marox,cred ca din cauza oboselii acumulate peste zi.
Spune-ne ,chiar,cum e sa ai grija de o fetitza,in comparatie cu baieteii tai.Ce zice sotul tau?Cred ca e superfericit!!!Ce zic Alin si Cristi?


Pupici la pitici!

Mami si Emma cuculica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

romana - pupici si felicitari! hai ca ma apuc si eu sa zic ceva...de parca nu ar fi spus toti pana acum...stefan statea la tzatza cu orele, asa vroia, dar nu ca sa manance...cred ca pe post de suzeta!
stefi tot marait dimineata cand merge la gradi...m-am obisnuit deja cu ideea! invata cantecele, poezii...se joaca...e incantat, dar sa nu ne vada ca plecam...
pupici si sanatate!

cgaby si stefan nazdravan

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

felicitari Romana si sper sa te tina puterile! Cum poate m-am mai repetat de atata ori Flaviu cam 2 luni a mancat foarte des noaptea si i-am dat cam din ora in ora apoi la o ora juma si api la 2 si tot asa...; am recurs la lapte praf foarte putin doar in timpul zilei si nu am renuntat la san deloc. Te sfatuiesc sa nu renunti la alaptat si sa stii ca laptele e satios daca si tu esti hranita bine; e doar senzatia de teama ca nu se satura...oricum un copil la varsta asta mananca cel mult 100-150 ml de lapte.

sa revin la gradi si sa spun ca sunt nemultumita total pt ca l-am gasit ieri cu chiloteii uzi pt ca nu i-au pus pampers pt somnul de parnz; a dormit doar o ora si asta daca ar fi s-o cred... si mi-a fost cam bazait dupa aceea! au spus ca a mancat foarte bine ciulama cu carne si mamaliga... dar Flaviu stiu sigur ca nu pune gura pe mamaliga! cand am ajuns acasa m-a vazut mancand si s-a repezit la farfuria de supa si a mancat si doua parjolute cu smantana! Cum l-au hranit oare, ca eu nu am un copil asa mancacios ca sa spun vezi Doamne uite ce mult mananca?! desi i-am cumparat o sticluta de apa si le-am rugat sa ii mai puna apa in canita; cand ajung acolo gasesc sticluta intacta si educatoarea ma intreaba "dar unde este canita lui?!" Pai cand a vazut Flaviu sticla la mine in mana a baut pe nerasuflate... pai pentru 3 mil juma totusi ar tb mai multa atentie!
Azi l-am dus si imediat si-a dat seama ca voi pleca si s-a prins de piciorul meu si imi spunea "HAi PA!" pana la urma l-am pacalit si m-am fofilat afara... A, si inca ceva ce m-a deranjat a fosrt faptul ca ii tine in casa desi au curte destul de draguta;
In concluzie cred ca dupa 1 oct nu-l mai duc ca acum nu e de tinut copilul in casa si nici asa cum l-am gasit ...
Ne mai auzim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna, fetele,

ROMANA - bine ati revenit acasa si spor la alaptat, ca la cate sfaturi ai primit de la mamicile competente de pe aici, n-ai cum sa dai gres .

Noi sintem bine, numai ca eu incep din ce in ce mai des sa ma intreb daca nu cumva gresesc in ceea ce priveste educatia "minunii" de fie-mea. Pana acum am incercat sa aplic metodele americanesti de educatie, in care sa nu atingi copilu' ca-l traumatizezi, dar am senzatia ca la noi nu prea merge asa, ca Mariuca e tare incapatanata si pare a avea un caracter dur ca betonul si ca ea este cea care-si impune punctul de vedere si o sa va explic si de ce.

1. Daca o cert si ridic putin tonul, imediat apare replica din partea ei: ridica manuta la mine si zice taci din gu(r)a!. Mi-am dat seama ca o face mai mult din frustrare, pt ca, de obicei, eu sint cea care o alinta si se joaca si-i face toate mofturile, deci ea percepe observatiile primite din partea mea altfel decat acelea pe care i le administreaza taica-su. Totusi, intotdeauna mi-am spus ca al meu copil n-o sa-mi intoarca vorba si n-o sa ridice tonul la mine, si iata ca exact de asta am parte .
2. Cand ne luam cu joaca, ii mai vine cateodata sa ma muste, si o face cu destula putere, incat nu de putine ori imi dau lacrimile. La asta, aplic metoda cu "numai cainii musca. Daca musti, te duci afara in fata blocului si dormi cu cateii. Vrei asta?"
Si raspunsul nu se lasa mult asteptat nu veau afala la catei, nu mai musc. Hai sa ne impacam, dupa care vine si ma ia in brate. Dar minunea nu tine mult, apoi o luam de la capat.
3. Desi e fetita, am senzatia ca sintem codase la capitolul olita. Imi recunosc o parte din vina, si anume aceea ca n-am insistat mai mult sa faca la olita, dar n-am facut-o din cauza ca ea nu spune niciodata cand face. Daca o pun pe olita/WC face kk sau pipi, dar nu cere ea sa faca, ci o pun eu. Acum stam pe olita in mod regulat dimineata la trezire si dupa masa de pranz, dar daca, de exemplu, mai face o data kk mai pe seara, nu spune si face pe ea.
De-asta nici nu prea insist, ca n-am chef sa ma apuc acum sa spal kk din chilotei , daca tot n-am facut-o pana acum, dar nu stiu ce sa mai fac.
Voi cand ati trecut la olita, ai vostri copii spuneau kk/pipi, sau tot prin incercari si cu accidente i-ati dezvatat?
Ajutati-ma si pe mine, va rog, ca simt ca ne-am blocat in faza asta si nu stiu cum sa trecem mai departe.

V-am pupat.

Madi si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Aseara Maya si-a bagat o pioneza in nas. Era la soacra-mea, nu stiu unde a gasit pioneza dar a aparut la un moment dat sa o intrebe pe soacra-mea: ghici unde e pioneza?, la care soacra-mea a intepenit...unde e?unde ?..pana la urma a spus.."este in nas"...In momentul asta soacra-mea ne suna: "veniti sa si-a bagat o pioneza in nas"..am crezut ca o iau razna...am ajuns repede de tot cu trecut pe rosu si tot tacamul, cand am ajuns insa situatia era rezolvata, i-o scosese soacra-mea cu o penseta, luminand nasul cu o lanterna.

Cam asta a fost isprava de aseara cu adrenalina cat cuprinde..so, watch out!!!!

In drum spre casa, tot aseara vad intr-o Dacie o tipa care conducea si alapta in acelasi timp...cu barbat-su langa ea care nu avea nici o tresarire,...era atat de greu sa traga pe dreapta sa il alapteze sau o fi si asta vreun act de bravura si nu mi-am dat eu seama??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Ouau, Carmenutza, m-ai lasat masca, cu copiii astia esti mereu in suspans... bine ca s-a terminat totul cu bine. Eu n-am mai scris, dar Luca a venit acum o saptamina cu o arsura de toata frumusetea pe minuta, cam 3-4 cm lungime, a aprins aprinzatorul de aragaz la Breaza si l-a pus pe mina... sub ochii mamei care de-atunci isi tot face sua culpa

Madic - nu-ti face probleme cu olita (zic eu lupul moralist) ca la fel stam si noi, desi din punct de vedere psihic si fizic e mai mult decit apt sa faca, nu vrea si pace, asa ca am pus-o bine ("am dat-o unui copil cuminte care face la olita") si mai asteptam momente mai favorabile ptr acest demers. Domnu Luca are un razboi personal cu olita, daca ii spun "esti baiat mare acum", ma corecteaza "ba sint baiat mic", numai ptr ca stie ca baietii mari trebuie sa faca la olita. Ba chiar si cu zina jucariilor s-a "certat" pe tema asta, cind i-am dus camionul cadou de la zina ca sa faca la olita a deschis intr-o zi usa si i-a strigat "zina jucariilor, vino si ia camionul asta!" ca sa nu i se mai spuna ca daca nu face la oala vine zina si i-l ia. So... rabdare si tutun, odata si-odata tot se va rezolva. La una din nuntile pe la care am tot fost m-am conversat cu un amic pshilog si-mi spunea despre copiii care nu sint fortati de parinti sa scape de scutec ca devin generosi si intelegatori, asa ca macar atit speranta sa trag si eu, ca e ptr un scop nobil

Bibi - deci esti o doamna, mi se paruse mie, bine ca avem confirmarea... noi mai putem sa folosim apelativul vechi sau tre' sa trecem si noi la "doamna Bianca"?!?

pup u,
Andra

Mergi la inceput