Sa o ajutam pe Nicoleta!!!!!

Sa o ajutam pe Nicoleta!!!!! | Autor: LiliaToma

Link direct la acest mesaj

Nicoleta Macsim are 17 ani si visa pana mai ieri, ca orice adolescent la varsta ei, sa realizeze lucruri mari in viata. Acum viata nu mai e la fel pentru ea...
Din februarie 2004, ea este bolnava avand diagnosticul de tumora cu mieloplaxe (celule gigant) la tibia piciorului stang.

A avut 3 operatii pana acum, i s-a administrat 5 saptamani radioterapie, dar osul s-a distrus aproape complet.

In Romania nu exista decat posibilitatea amputarii piciorului de deasupra genunchiului. Numai in afara tarii i se poate salva piciorul prin reconstructie osoasa si prin montarea unei endoproteze din titan care sa-i inlocuiasca articulatia genunchiului.

" Deoarece costul operatiei (estimativ) este intre 20000 si 30000 euro, iar noi nu avem posibilitati materiale deosebite, indraznim sa speram intr-un miracol"...spune Familia Macsim
Certificatele medicale si radiografiile precum si informatiile despre evolutia starii ei, puteti vedea aici: http://salvatinicoleta.home.ro/


Orice ajutor ar fi binevenit...
conturile
deschise la BCR, filiala Ploiesti: Liviu Macsim, in lei RO27RNCB3900000709940003
in euro RO54RNCB3900000709940002

Din pacate, timpul care le-a mai ramas e foarte scurt, deoarece boala progreseaza(maxim 2 saptamani).


... Acest mesaj vine de la o familie care ar face totul pentru a salva viitorul Nicoletei. Ii cunosc, sunt o familie cu inima mare si sufletul mi se rupe pentru ca Nicoleta este la varta la care are viata in fata si din pacate nu poate profita de ea, pentru ca de mai mult de un an sta numai la pat.
Am indraznit sa scriu acest apel aici pentru ca stiu ca oriunde exista speranta de a gasi oameni gata de a sari in ajutor.


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Nici o reactie?

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Draga Lilia,
Recunosc ca am citit inca de aseara subiectul despre Nicoleta ... am intrat pe pagina ei si m-a busit plansul cand am vazut-o cat este de frumoasa si de trista in acelasi timp. Nu am avut putere sa reactionez, am avut senzatia ca nimic din ce as spune nu ar putea-o ajuta. Astazi mi-am facut curaj sa intru iar pe subiect si imi creste asa o speranta ca poate poate marea familie de oameni sufletisti de la umanitare DC ar putea sa faca ceva si pentru Nicoleta ...

Eu sper din suflet sa pot da o mana de ajutor. Sa iti spun intai ce lipseste din informatii, cel putin din punctul meu de vedere:
1. daca s-au strans bani pana acum si cat
2. daca au demarat vreo campanie, emailuri, mass-media, ca sa nu mergem de doua ori in acelasi loc
3. sa incercam prin relatiile dobandite de toti de pe aici sa mediatizam puternic apelul ei
4. daca au luat deja legatura cu doctorii din strainatate: stiu unde trebuie sa mearga, se poate negocia acceptarea ei inainte de a se vira intreaga suma? etc.
5. ce s-a intamplat in toata perioada asta cumplita de 3 operatii si 5 sedinte de radioterapie ? ... a trecut o gramada de timp

Am sa revin pe masura ce imi mai limpezesc mintea ...

Haideti oameni buni sa ne punem pe treaba, ati vazut cat este de frumoasa Nicoleta ? Ce pacat ar fi sa-i amputeze piciorul daca se poate salva

Doamne ajuta
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

ce campanii s-au facut pentru strangere de fonduri...trebuie gasita o solutie...

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Eu am contactat-o pe Luminita, mama Nicoletei. Din pacate am putut afla doar o informatie rapida pentru ca ei sunt in mare graba.

Pana acum au reusit sa stranga 12000 euro.

Sunt niste persoane mai timide, cel putin Nicoleta. Nu prea au curajul sa roage si asta se vede si din mesajul de pe site... din cate am inteles nu au avut timp pentru mai multa campanie.
De ce nu au facut nimic pana acum?
Ptr ca totul a inceput parca de la o banala tumoare la picior. S-a sperat ca se va reface. Eu le-am cunoscut cand am stat in spital cu fetita mea. Aveau 6 luni de cand era spitalizata Nicoleta, si nu se stia ucm va evolua situatia.
Dupa o saptamana, cand am trecut prin spital( asta a fost in martie) colegele de salon mi-au zis ca a fost externata si ca doctorii au zis ca e foarte bine si se va vindeca. Dar acasa situatia nu a evoluat cum trebuie, desi doctorii care au urmarit-o au fost foarte buni.

Cam asta stiu eu suplimentar.

Sper sa apuc sa vorbesc mai mult cu Luminita zilele astea, daca nu o fi plecata din tara. Oricum revin sigur cu informatii



Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

O stire de ultima ora.
Nicoleta este in Italia, in Bologna( si aici rectific ca atunci in graba la telefon am incurcat Bologna cu Polonia)
Certificatul medical si tariful pus de ei este afisat pe site: http://salvatinicoleta.home.ro

Doctorii au acceptat sa o opereze inainte de a vira toata suma.
Suma eu banuiesc ca e cea bifata pe fisa cu tariful: 18250 euro.
Dar inca astept confirmarea.



Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Asta e o veste foarte buna, ca medicii au acceptat sa o opereze . Sa ne rugam ca operatia sa decurga bine si Nicoleta sa se faca bine!!!!

Ajutati-l pe Mihaita

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Doamne, ce veste buna !! Multumesc din suflet de vesti. Sper sa reuseaca operatia si sa ii salveze piciorul !
Daca tot au ajuns pana acolo poate reusim sa o ajutam macar cu o vorba buna. Cand afli mai multe spune-ne ce putem face pentru ele ?

Bravo medicilor din Italia. Viata este mai presus de bani !

Doamne fii si langa Nicoleta !
Gabriela

quote:
Originally posted by LiliaToma

O stire de ultima ora.
Nicoleta este in Italia, in Bologna( si aici rectific ca atunci in graba la telefon am incurcat Bologna cu Polonia)
Certificatul medical si tariful pus de ei este afisat pe site: http://salvatinicoleta.home.ro

Doctorii au acceptat sa o opereze inainte de a vira toata suma.
Suma eu banuiesc ca e cea bifata pe fisa cu tariful: 18250 euro.
Dar inca astept confirmarea.



Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)



Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Nicoleta a fost operata ieri.
Nu stiu starea ei dupa operatie,sper sa aflu cat mai curand.
Din pacate Luminita a avut doar 5000 euro ca sa dea avans doctorului.
Ea trebuie sa plateasca de urgenta inca 13250 euro pana sambata 1 octombrie.
Altfel vor fi retinute acolo ca datornici iar cheltuielile probabil vor creste.
Ce se poate face?
Unde mai pot plasa anuntul ca sa ajutam la strangerea banilor?

Sper sa se rezolve totul si Nicolete sa se intoarca acasa cu vesti bune.



Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Am uitat sa spun ca Nicoleta este o persoana foarta rezervata, din cauza aceasta nu prea facut anuntul public...

De aceea cred ca oriunde va putea fi plasat e binevenit. Poate mai putin la Tv... daca ea e destul de timida.

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Ce inseamna acest: NE- MODERATE!!! care imi apare in bara de sus in acelas rand cu Edite, PM...

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput