Voi "olteni" din Teleorman sunteti pe aici???

Voi "olteni" din Teleorman sunteti pe aici??? | Autor: boeru

Link direct la acest mesaj

De cand sunt in Bucuresti (aprox 13 ani) toata lumea ma boteaza olteanca desi e mare diferenta ,zic eu ca si toti cei de acolo din zona. Eu le zic eu nu-s olteanca mai sunt "tiliormaneanca". La facultate am avut o gramada de colegi din zona, la cateva din locurile de munca pe unde am lucrat am lucrat cu teleormaneni sefa mea de acum este tot din Rosiori, de pe aceeasi strada cu mine - am descoperit asta abia cand mi-a facut contractul de munca. Aici pe DC nu prea am gasit - sau n-am cautat eu bine? Haideti la discutii despre oraselele noastre - unde toata lumea cunoaste pe toata lumea (!) (?) si unde de acasa pana la piata si pana in centru nu faci mai mult de 10 min.

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Buna....si eu caut demult pe cineva de prin zona.....
Eu sunt ardeleanca si...sotul meu e de aici, din motive pe care nu le enumar aici...am decis sa stam o vreme prin partea asta de tara si fiindca am exagerat de putini prieteni aici, am incercat sa gasesc prin intermediul DC....insa slabute sanse.Ma bucur ca ai deschis subiectul asta, poate asa imi faci si eu prieteni noi...care sa ma ajute sa suport diferenta asta enorma dintre Ardeal si Muntenia.E frumos la voi...imi place....da...sunt putini oameni buni la suflet si cu adevarat intereseati de ce spui si ce vrei.Majoritatea am vazut ca se aud doar pe ei.....Da....ata e.Sa auzim numai de bine...

Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Si eu am radacini prin Tr.
Sora mea locuieste in/langa Alexandria. Si mama in curand tot acolo...
Oana, nu stiu cum ti se pare Sudul comparativ cu Ardealul unde oamenii au alt temperament, sunt altfel. Sper sa n-ai vreun shoc!!!

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Erica.....socu' l-am avut acu vreo 5 ani...cand am ajuns prima data aici.Locuiesc deja de un an jumatate aici si....ne gandim din ce in ce mai des sa ne mutam in Ardeal.Am inceput sa fac A.M.R. in calendar.Va pup

Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

Oana nu dramatiza.. Las' ca suntem noi aici sa te sustinem. Eu stiu ce sentiment ai dar sa stii ca sunt si oameni de treaba pe acolo... Probabil ca nu i-ai gasit tu (inca) Oricum daca ai inceput sa numeri zilele....inseamna ca in curand te vei muta la alt topic

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Hop si eu in gasca voastra .Eu sunt de langa Alexandria mai precis din Marzanesti dar sunt plecata de acolo de vreo 30 de ani.Nu a mai ramas decat tatal meu acolo singur saracul ca mama s-a prapadit acum 5 ani si neamurile bineinteles.Prin Alexandria n-am mai fost de ani buni cu toate ca am neamuri acolo, mie mi s-a parut un ores micut si linistit.Cand eram copil imi placea sa merg cu tatal meu cu masina (el era sef de baza in sat si toamna carau cereale acolo)si era un salam de porc care imi placea mie,mama si acum imi aduc aminte de el ce bun era.Eeh.... amintiri din tinerete.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kokolina spune:

salut !!
pai si eu sunt tot din Alexandria !!
sa stiti ca mai sunt fete din Alexandria pe forum , insa unele dintre ele nu se "coboara" sa scrie la subiecte de genul asa
acum locuiesc in Bucuresti, dar vin destul de des pe acolo pt. ca acolo sunt parintii mei si, mai nou, si baietelul meu
oana n, daca vrei, ne putem intalnii candva......
eu merg in Alexandria cam la 2 saptamani si mai iesim prin parc pe la Scoala 5, la nisip...

va pup !!
Kokolina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

Buna! eu sunt teleolteanca asa mi se spune ptr. ca eu sunt din Radomiresti pe langa Rosiori
alti imi zic olteanca dar le spun ca sunt mandra de ceea ce sunt va salut pe toate sa auzim de bine.PA!

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

De ce nu s-ar `cobori`, nu pricep ioc!
Pt mine e o curiozitate, recunosc, sa aflu cine de pe forum e din Tr., stiti voi vorba aia `ce mica-i lumea` asta mare... Poate descopar amici din copilarie pe-aici. Eheeee... ce vremuri!?

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Voi teleoltence nu mai ziceti nimic? ca mai e un pic si se pierde subiectu.Azi noapte am avut un vis tare ciudat.Mamica mea care e moarta de 5 ani isi cauta cisme sa se duca sa-l ia pe tata dar nu gasea de loc ba erau desperecheate ba majoritatea cizmelor erau fara toc si nu putea sa se incalte cu ele.Oare ce o mai insemna si acest vis? sper sa nu i se intample ceva rau taticului meu.Eu de obicei nu prea dau importanta viselor dar de data asta m-a cam pus pe ganduri.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

Bine ati venit iri_sori, V.Erica, Kokolina, andreea_tx nu stiu ce se intampla ca suntem asa putini(!!??) poate si-au pierdut radacinileAndreea eu nu prea cred in chestia asta cu visele nu cred ca i se intampla ceva rau tatalui tau (Doamne fereste!) Da si tu un telefon..
Oana_n la voi ce se mai aude cu mutatul?


Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete (1an si 2 luni)http://pg.photos.yahoo.com/ph/florinaboeru/album?

Mergi la inceput