Alte inimioare bolnave

Alte inimioare bolnave | Autor: pashosha

Link direct la acest mesaj


Incep acest nou subiect prin a multumi tuturor care ati fost alaturi de mine in cazul Bellei, in cazul ecocardiografului care il voi relua curand, si, imi exprim increderea ca si la acest subiect ne vom uni si vom face imposibilul pentru 2 Mariute ambele de 6 luni,malformate cardiac si ambele colege de suferinta cu Belluta noastra.

MARIA colega de salon a Bellei, fiica Teodorei este grav bolnava. Are 6 luni si are malformatie cardiaca congenitala. Nu am reusit sa iau legatura cu ea de 2 zile..incercam insa sa o aducem cu Mariuca la un spital care sa se ocupe de cazul ei, caci in afara de faptul ca orice micut trebuie salvat, Teodora, a fost mama temporara a Bellei, pe perioada cat a stat cu ea in salon..aceasta mamica minunata a fost normal sa tina in brate pe mana dreapta o Mariuca si pe mana stanga o belluta..
Trebuie neaparat sa facem tot posibilul sa gasim o solutie. Cum vorbesc cu ea, dau mai multe detalii.

In paralel, duminica am fost sunata de Cristina, mama Mariei, alta Mariuta, de 5 luni jumate, mama care m-a rugat sa ii salvez copilul..
Mi s-a rupt inima cand am auzit o la telefon. Mi-a spus ca a fost cu noi in spital, in salonul alaturat..saloanele acolo sunt de fapt incastrate intr-o camera mare si au cam 4 mp separate prin geamuri..deci se vede ce face vecinul din celalat salonas.
Mariuta, fiica Cristinei, este si ea malformata cardiac, are o gaura in inima si hipertensiune pulmonara...
Am rugat-o pe Cristina sa trimita astazi prin fax datele copilului si mai ales referatele medicale. Ceea ce este mai dureros, este ca Dr. Suciu i-a spus ca gaura din inima copilului ei nu poate fi reparata nicaieri in lume, si cu siguranta ca cel tarziu la 10 ani ii moare copilul..!!!????
Cum este posibil asha ceva? Cristina a inebunit cand a auzit si este disperata caci ea inca de la nastere a tot alergat prin spitale. Este fericita mamica a Mariei si a Elizei de 2 ani jumate, copil nascut normal.Ea si sotul ei Gabriel, locuiesc in Dorohoi Botosani si au tot batut spitalul din Iasi si Tg Muresh, unde ultima data in august i-au zis sa mai treaca prin octombrie pe acolo.
Cristina este mai mult decat speriata sa nu ii moara copilul...
Cine poate sa o ajute cumva cu relatii, detalii...eu fac tot ce pot in limita timpului, dar sa stiti ca Cristina este o mama tare descurcareata si daca are un fir, restul face singura.
DanD...facem ceva cu LILI de la Timisoara, Cluj, e ceva pe acolo? Rodica o sa ia legatura cu DR Olteanu , poate le vede si ea pe micute..in acest caz...CINE O POATE CAZA PE CRISTINA SI PE MICUTA MARIA CATEVA ZILE? La TEODORA INCA LUCRAM SA O CONVINGEM SA VINA..ESTE TARE FRICOASA.
Oameni buni, am demonstrat in atatea cazuri ca se poate..haideti sa mai ajutam doua sufletele ...nu avem voie sa cedam..SE POATE...!!!
Numarul Cristinei daca vreti sa sunati sa incurajati sau sa ajutati cumva este 0740 069 303.

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Of Doamne numai vesti triste.Gabriela eu nu am inteles prea bine dar e vb. de cazare in Bucuresti pentru Cristina? daca da eu ma ofer sa o primesc la mine cu draga inima.Nu am decat un ap. de 2 cam in care loc eu sotul si copilul dar exista sansa ca sotul sa fie in delegatii deci indiferent cum ne descurcam noi daca nu apare altceva mai bun.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Am primit biletul de externare a Mariucai. Scriu mai jos diagnosticul :

Ventricul drept cu dubla cale de iesire,defect septal ventricular muscular larg, vase mari transpuse (sindrom taussig-bing)
Defect septal atrial tip ostium secundum
Hipertensiune pulmonara
Insuficienta cardiaca congestive
Distrofie gr.II
Pneumonie
Suferinta hipoxica perinatala.


Nu am scanerul foarte bun, de aceea nu pot scana documentul , am copiat eu. Ce trebuie sa mai scriu? Eventual trimit documentele cuiva care are un scaner bun , dar asta daca este nevoie.

Trebuie sa ajutam si fetita asta, TREBUIE!!!



Ajutati-l pe Mihaita

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

pashosha incearca sa faci rost de diagnosticul complet si vom incerca sa stangem informatii despre diagnostic si despre tratatment ..eu una nu cred ceea ce a zis medicul si asta desi nu am cunostinte medicale ...intotdeauna e o sansa , un tratatment ceva o interventie miraculoasa....adica se construiesc inimi artificiale si nu se pot astupa niste gauri in imima...nu cred si pace ..pe doctorul ala l-as impusca ..auzi sa ia el si ultima speranta a mamei .....scuze dar m-am enervat rau Speranta moare ultima !

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)
Poze de pitici voinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

ieri mi-am facut cont pe Directorul National de medicina ptr a ajuta-o pe Cristina ..o sa postez diagnosticul Mariucai acolo sa vedem ce raspuns ne dau si ei !

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)
Poze de pitici voinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

anda mersi de ajutor...andei i-au fost trimise prin fax actele copilului..analizele de fapt..o sa incerc sa sun si prin bucuresti..
datorita minunatei doamne Cornelia Horoiu, avem deschis drumul la Mecenat, ceea ce este un miracol...sa incercam sa le salvam pe cele doua Mariuci...
Andreea mersi mult de tot de ajutor...daca vine la Bucuresti e perfect..daca pleaca in alt oras, dam iama in subiectele zonale ...la fetele noastre de pe acolo..
sa vedem ce iese...

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Am postat asa cum am promis pe forumul Directorului national de sanatate diagnosticul Mariucai cu rugamintea sa ni se ofere sfaturi,link-uri utile m informatii despre diagnosticul Mariucai ...il gasiti la http://www.dnm.ro/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=264&post_id=681&order=0&viewmode=thread&pid=0&forum=5#681 va rog sa il cititi si sa imi spuneti parerea voastra ..daca e bine facut...

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)
Poze de pitici voinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Imi pare atat de rau cand aud de copilasi bolnavi...
Stiu ce este in sufletul Cristinei... si sotului i-au zis in maternitate ca Mihai va muri la 2-3 luni din cauza inimii... asa ca mai bine sa-l abandonam... (ce doctori!!!)...
Eu zic ca e o idee buna sa luati legatura si cu DR Olteanu, deoarece, dupa cum stiti, pe 4 octombrie vine echipa de medici italieni la spitalul Militar si e bine sa fie consultata... chiar de medicul italian... sa i se spuna ce sanse sunt ... si ce e de facut... Cazurile grave nu le opereaza in tzara la noi deoarece nu au timp sa le supravegheze post operatoriu... Ei opereaza si apoi pleaca imediat...
DIn cate am inteles aveti pe cineva cu care sa luati legatura cu d-na dr Olteanu, daca nu e disponibila persoana... puteti sa imi spuneti...
Incerc sa va ajut cu ce pot... Macar cu un nr de telefon, daca cu altceva nu pot... ca eu stau in garsoniera...
Dumnezeu sa le ajute...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Pashosha, sigur ca putem face ceva pentru fetitele astea si vom face!! Sunt si eu alaturi de voi.


Sabina trebuie sa traiasca!
Ajuta si tu aici:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54099

Anuc si Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

pasho...stii calea! actele medicale dupa care se discuta cu Cristina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

ce am facut in seara asta...
am vorbit cu Cristina,mama Mariei si i-am dat nr dr Gavrielscu din Timisoara, iar DanD,s-a oferit sa o sune sa ii dea detalii despre un doctor de la cluj...
o sa prezint si Dr Olteanu, prietena NineiB diagnosticul sa vedem ce zice... Cristina a sunat azi la dr Gavrilescu dar nu a raspuns inca...Oricum, NINA, sa o chemam si pe Cristina cu Mariuca ei la Bucuresti? Din cate am inteles copilul se simte mai binisor decat Mariuca a Teodorei, dar imi e o frica de mor...DOAMNE, TE ROG AJUT-O SA REZISTE Despre Teodora....ESTE GRAV RAU OAMENI BUNI !!! MARIUCA A TEODOREI VOMITA DE DOUA ZILE ...E DISPERATA TEODORA, o fata de numai 20 de ani, al carei prieten , care vroia sa se insoare cu ea, a abndonat-o cu tot cu copil cand a aflatde sarcina.
Am sunat-o si am intrebat-o ce face...a inceput sa planga ca ii moare copilul si ea nu poate face nimic...I-AM ZIS SA ISI FACA BAGAJUL CA VINE LA BUCURESTI...chit ca fac anticamera la Dr Olteanu, TREBUIE URGENT FACUT CEVA... pLANGEA IN HOHOTE...i-am spus ca asha cum ea a fost alaturi de Belluta, noi suntem alaturi de ea...
AJUTATI-MA SA O ADUC LA BUCURESTI CA MASINA MEA E FARA REVIZIE, FARA ASIGURARE si am si galma pe cauciuc(nor de ciuda)...NU POT IESI CU EA...AJUTATI-MA SA MAI SALVAM NISTE VIETI ...VA ROG!!!!
Cine poate face acest bine Teodorei, sa o aduca la Bucuresti? Va implor, haideti sa ne unim sa mai salvam aceste doua fetite...Andreea, te deranjeaza daca in loc de Cristina cu Mariuca, e Teodora cu Mariuca...mai putem apela la tine?
teodora e cu bagajele facute si daca nu ar fi pericol de accident cu a mea, as iesi chiar si fara acte...offf...va rog mult...


http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput