Te asteptam sanatoasa, acasa, Sabina!

Te asteptam sanatoasa, acasa, Sabina! | Autor: baby-boom

Link direct la acest mesaj


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">prima parte
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54099" target="_blank">partea a doua
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55877" target="_blank">partea a treia

quote:

Dragi oameni de bine ,stimate mamici si tati,

Va scriu in speranta de a primi ajutor de la dumneavoastra intr-o problema care ne depaseste pe noi ca parinti,cel putin financiar.
Daca credeti ca ne puteti ajuta sau sprijini financiar pentru ca fetita noastra sa aibe o sansa de a trai ,va imploram sa cititi intai povestea noastra si apoi sa hotarati.


Daca-mi permiteti,va voi spune povestea noastra tragica,dar care poate avea un rezultat bun,adica vindecarea fetitei noastre de cel mai rar tip de cancer - HEPATOBLASTOM (cancer de ficat).
Fetita noastra are 6 luni de zile ,o cheama Cimpeanu Sabina Ioana,s-a nascut pe 05 Ianuarie 2005 ,sanatoasa, 3,3 kg.
Nimic nu anticipa vestea pe care aveam sa o primim si care ne-a schimbat viata,credem noi.
Fetita a fost sanatoasa pana acum o luna,pe 10 Iunie 2005(exceptand o usoara raceala acum 2 luni),cand a avut febra destul de mare 38,5 grade Celsius.
De data aceasta nu am mai chemat doctorul de familie(am avut cred noroc) sa vada fetita si a vazut-o un prieten de familie(nu foarte apropiat),prof. doctor Arion Constantin de la Fundeni,specializat in pediatrie.Acesta cred ca a fost marele noroc al fetei (si al nostru ca parinti) ca a consultat-o un doctor pediatru care stie foarte bine oncologia pentru copii.
Bineinteles ca de la prima palpare acest extraordinar doctor si-a dat seama ca este vorba despre hepatomegalie ,mai exact cel mai rar tip de cancer (1 la un milion ),dar totusi cel mai frecvent cancer la copii asa mici si anume HEPATOBLASTOM(ceea ce nu putem spune despre doctorul de familie care consultase copilul recent).Noua ca parinti nu ne-a spus in acea seara suspiciunea lui,dar ne-a programat la o ecografie abdominala pentru urmatoarea zi ,unde am aflat disperati ca este un cancer de marime 11/8 cm la ficat si ca domnul doctor banuise asta cu o seara inainte,dar nu a vrut sa ne alerteze pana nu este 100% sigur.
Printre lacrimile care nu mai conteneau(ele nici acum nu se opresc tot timpul,dupa prima tura de citostatice -cand a intervenit aplazia-adica caderea tuturor analizelor,arsuri si rani ale pielii din gurita si pana la fundulet,ce mai totul era carne vie)am cautat pe internet tot ce se putea despre acest tip de cancer ,despre copii care au trecut prin asta si mai ales cum se poate trata si care este procentul de reusita ale acestor cazuri.
Am gasit foarte multe cazuri de copii care au reusit sa scape de acest tip de cancer si parintii lor care au facut site-uri pentru a-i ajuta pe altii in aceeasi situatie si pentru care le multumim lor si Domnului ca i-am gasit .Am aflat ca din 2000 exista un protocol de tratament cu succes care are un foarte mare procent de reusita si care consta in 4 sau 5 runde de tratament 5 zile cu citostatic(CISPLATIN si Adriblastin sau DOXORUBICIN -de unde si denumirea PLADO)pentru micsorarea tumorii,operatie pentru indepartarea totala a tumorii(sau mai multe pentru a nu ramane nici o ramasita) sau chiar transplant de ficat,si la sfarsit inca 2 runde de tratament cu citostatice,tocmai pentru a intra cancerul in remisie.
Dupa aceste 6-8 luni de zile cat dureaza totul,se testeaza pacientul foarte des ,urmand ca de abia dupa 4-5 ani de zile sa se declare ca nu mai poate reveni cancerul.
In disperarea noastra ,am inceput sa trimitem mail la toti cei despre care am citit,la toti cei care au incurajat acei copii in paginile lor,la multe cadre medicale care au participat la vindecarea copiilor si erau pusi la loc de frunte in acele pagini induiosatoare.
Spre surpriza noastra,am inceput sa primim raspunsuri foarte multe mai ales din America(multi ne-au oferit cazare gratuita,ne-au sfatuit la ce sa ne asteptam),dar si de la un doctor din Scotia ,de la spitalul Royal Hospital for Sick Children,orasul Edinburgh.Acesta ne-a raspuns chiar din prima zi (era Duminica) si ne-a incurajat si ne-a spus ca ar trebui inceput tratamentul cat mai repede sau mai ales macar dupa sfarsitul celei de-a doua ture de citostatice.
Citind cat am citit noi pe internet,incepi sa nu te mai miri de ce te ajuta un om necunoscut cand afla ca poate ajuta un copil in suferinta(lucru care la noi in Romania se intampla mai rar si atunci cand se intampla te intrebi daca nu are un gand ascuns).
Asa ca am pastrat legatura cu acest minunat doctor Pritchard care ne-a mai ridicat moralul, ca si doctorul Arion. Pentru aceste lucruri si pentru acesti oameni i-i multumim lui Dumnezeu!
Asa am aflat ca sunt 4 grupuri mari de studiu si tratament in lume:in S.U.A. ,Anglia, Germania, Japonia.Cum Anglia si Japonia ies din discutie pentru ca sunt foarte departe,Germania iese si ea deoarece nu stim spitale ,nu cunoastem limba si tratamentul este mai toxic si cu mai putine reusite,am optat pentru Anglia ,mai exact Scotia,Edinburgh,Royal Hospital for Sick Children.
Tratamentul a fost inceput la spitalul Fundeni(prima runda de citostatice),dar la noi nu prea exista medicamente(majoritatea le-am facut noi rost contra cost bineinteles),aparatura este ca si inexistenta,operatia in nici un caz nu se poate face la noi,nu mai vorbesc ca toate mamicile din salon au foarte multe medicamente ele,ca se mai si fura medicamente,ca i-ti trebuie pile la Institutul de hematologie pentru trombocite,eritrocite,masa,ca asistentele de multe ori sunt depasite,ca in weekend doctorul de garda nu face fata si mai rau te baga in panica,ca te intrebi tot timpul oare azi i-mi baga trombocite sau stau cu frica pana maine sa nu se intample ceva.
Asa ca dupa foarte mari peripetii si frica de a nu innebuni tu ca parinte si sa nu-l mai poti ajuta si mai ales frica de a nu se ivi vreo complicatie si a nu se descurca si copilul de numai 6 luni sa moara inainte de a ajunge la operatie,unde este riscul cel mai mare am decis sa nu mai asteptam si a doua runda de citostatice la noi in tara(tin sa precizez ca oricum trebuia sa plecam dupa a doua runda)si sa urgentam lucrurile si sa putem pleca in Scotia pentru tratament si operatie,mai ales ca fata a iesit din aplazie,analizele s-au imbunatatit si poate rezista zborului cu avionul.
Problema este insa aceasi ca si inainte :suma pe care o cere spitalul din Scotia este de 50.000 lire sterline(in Germania depasea 100.000 euro),suma pe care nu o avem si pe care nu o putem face rost nici chiar vanzandu-ne apartamentul in care locuim,mai ales ca spitalul din Edinburgh ne-a admis intr-un sfarsit pentru tratament ,dar ne-a conditionat venirea pe 18 Iulie 2005.
Acesti bani nu ne trebuie toti de la inceput,doar o parte din suma care se depune ca garantie intr-un cont si pe masura ce continua tratamentul ,se mai cer.
Binenteles ca daca este cineva interesat ,se pot pune la dispozitie toate actele din spital,toate mail-urile dintre noi si doctorul Pritchard din Scotia,toate analizele,tot ce este necesar pentru a dovedi ca ceea ce spunem este adevarat.
Daca credeti ca ne puteti ajuta sau sprijini financiar pentru ca fetita noastra sa aibe o sansa de a trai(mai ales ca de succesul sau calitatea operatiei depind urmatoarele interventii si mai ales posibilitatea de a apare metastaze) ,va rugam sa ne contactati :
crisflo34@yahoo.com
0722363818
021 7717932
031 4091290
sau aici pentru orice informatie.
Cimpeanu Florentin
Cimpenu Irina Cristina


Neagoe Cosmina Ruxandra.
Str. Dealul Tugulea nr. 38-40, Bl 13,sc 1,Et2,ap 12, sector 6
Bucuresti
Oficiul postal 16

WEBSITE


Conturile:
B.C.R.-SUCURSALA IULIU MANIU 190-192/BUCURESTI
CONT LEI:
RO 87 RNCB 5064 0001 0303 0002
CONT EUR:
RO 33 RNCB 5064 0001 0303 0004
PENTRU CEI DIN AFARA TARII:
COD SWIFT RNCBROBU
TITULAR CONT: CIMPEANU IRINA CRISTINA


Va cerem scuze pentru lungimea scrisorii si va multumim pentru intelegere.

Cu respect si speranta,
Florentin Cimpeanu(tatal)





Acum am citit si eu despre sabina, si primul lucru pe care l-am facut a fost sa trimit povestea ei, cea de pe site-ul Sabinei, pe adresele de mail ale prietenilor, care sper eu din tot sufletul o vor ajuta, si cu putin!!
Nu stiu cum voi reusi dar voi trimite si eu ceva pt. micutza, saptamana viitoare...doar atunci vin niste banutzi!!!
pt. toata lumea....faceti o treaba minunata!
Florina, mamica -ei Elise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Am inca o intrebare: cum pot si eu sa dau un link la acest subiect de fiecare data cand postez un mesaj?????
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

tot eu....
Nu vreau sa par nesimtita dar fetita asta e atat de frumoasa incat s-ar putea profita de asta...poze trimise la reviste importante, cate si mai cate....poate s-a facut deja si atunci e de prisos ceea ce spun eu....e pur si simplu adorabila, unul dintre cei mai frumosi bebei pe care i-am vazut!
Doamne ajuta-i!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by baby-boom

Am inca o intrebare: cum pot si eu sa dau un link la acest subiect de fiecare data cand postez un mesaj?????
Multumesc



Cea mai buna metoda este sa-ti pui link-ul la semnatura.

_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

sorry, dar nu ma pricep deloc...nu poti sa-mi spui cum fac....poate intr-un pm...mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Am preferat sa cer inchiderea subiectului cu teledonul pentru Sabina, putem sa ne concentram mai bine de acum pe un singur subiect. Si am dorit ca pozitia de subiect stiky la generale sa fie accesibil si altui copilas care ar avea nevoie de donatiile noastre. Din cite am inteles subiectul "teledon" ar fi fost tot un subiect pentru rubrica "ajutor umanitar" insa noi am insistat sa fie vizibil la subiecte generale care au parte de mai multi vizitatori. De aceea am considerat ca aceasta pozitie de subiect stiky la generale poata fi cedata poate altui copilash ca sa nu ingreunam forumul si actiunile prezente. Donatorii din europa pt Sabina dintre membrii DC s-au cam terminat, dovada ca nu am mai primit nici o alta cerere de ceva timp.Ultimile donatii primite prin pay pal au fost din italia ieri de la un domn enrico si azi totcmai am primit inca 10€ tot din italia de la un domn Pietro V. Cum inclin sa cred ca aceste donatii vin din afara DC, inchiderea subiectului cu teledonul nu va afecta donatiile viitoare. Eu le voi anunta aici si le voi trimite in UK(pot face asta saptaminal pt ca taxele UK-DE sunt foarte mici). Iar eu voi anunta aici la subiectul dedicat Sabinutzei. Cosmina asteptam vesti bune de la parinti!Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)TELEDONUL EUROPENCELOR INIMOASE PENTRU CEA MAI FRUMUSICA BEBELUSHA:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53837"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisflo34 spune:

Multumi mult celor ce ne-au ajutat prin teledonul tinut de vikinga.
Multumim vikinga. Suma de la voi a intrat in contul di UK.
Multumim mult tuturor ce au ajutat la cazul Sabinei prin orice fel de gest. Impreuna ati facut posibila operatia Sabinei.
Speram ca rezultatele ce le asteptam sa fie unele bune.
Maine se interneaza iar Sabina si probabil ca vor venii si rezultatele. Pana atunci nu putem decat sa ne ruagam.

Va multumim din suflet .



Cosmina, matusa Sabinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

quote:
baby-boom Posted - 16/09/2005 : 21:34:56
--------------------------------------------------------------------------------
tot eu....
Nu vreau sa par nesimtita dar fetita asta e atat de frumoasa incat s-ar putea profita de asta...poze trimise la reviste importante, cate si mai cate....poate s-a facut deja si atunci e de prisos ceea ce spun eu....e pur si simplu adorabila, unul dintre cei mai frumosi bebei pe care i-am vazut!
Doamne ajuta-i!


Ai dreptate au fost trimise,eu am trimis la cateva reviste ,adica:Mami,Copilul meu,Academia mamicilor,Superbebe,Unica,Viva.....din pacate singura care a publicat ceva pana acum a fost Copilul meu...restul,inca mai asteptam.
Acestea sunt doar cateva,povestea a mai fost publicata si in Libertatea si multe altele,nu le mai tin minte,dar sunt toate trecute in celelalte parti ale subiectului.

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Cosmina,asteptam in continuare vestile....sa dea Dumezeu sa fie numai si numai vesti bune.

Va pup cu drag.

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Cosmina,

Ce se intampla cu Sabinutza? Unde sunt vestile? Intru de doua trei ori pe zi aici si nimic...
S-a intamplat ceva rau de nu mai poti scrie? Da-ne un semn, please!

Pupici


Cornelia si Rares(nascut in 22.04.2002)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/corneliap33/my_photos

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisflo34 spune:

Buna ieri am scris , dar vad ca nu a aparut
Sabina e bine , face teste pt rinichi si se pare ca rezultatele sunt bune.
Dar nu e nimic oficial, adica nu a spus medicul asta ci o asistenta. astept vezti azi.
Va pup pe toti si va multumesc.

Cosmina, matusa Sabinei

Mergi la inceput