Bella, audienta la viata (2)

Bella, audienta la viata (2) | Autor: elyanne

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">Prima parte
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54555" target="_blank">Partea a doua
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56117" target="_blank">Partea a treia



Initial creeata de pashosha

Oameni buni, tragedie si durere!!!
Va implor cititi-mi mesajul!!!
Nu credeam ca voi ajunge vreodata sa creez un subiect in aceasta camera, dar se pare ca tare necunoscute sunt caile Domnului. Astazi, in ajunul Sf Petru si Pavel, am fost cu o amica intr-unul din spitalele Bucurestiului,la sectia neo natologie, abandonati, interesata fiind sa adopte un bebe...Erau 5 bebelusi, iar dintre cei 5, un bebe mic era cam agitata...ceva m-a chemat catre ea.Am aflat ca se numeste Ana-Maria, este nascuta pe 5 iunie, are o malformatie cardiaca, iar mama ei vrea sa o lase pana la 1 an in asistenta maternala ca nu are cu ce o creste. Am inlemnit!!!Tineam in brate o mogaldeatamica mica, ce avea niste degetzele atat de firave si parea atat de neajutorata, scancea si se uita la mine si mi se ruea sufletul stiind ca are nu stiu ce malformatie...Fiind bine conectata in spital, am insistat sa o cheme pe mama, caci, imi doream sa o conving sa ia micutul sufletel, pe ingerashul de Ana-Maria, sa o ia acasa.Cand a venit, am observat ca mama este handicapata, deficit de vorbire foarte accentuat si am inteles ca micuta mostenise de la ea malformatia.Mi-a spus ca nu vrea sa isi lase fetitza dar ca nu are cum sa o ceasca si nici nu cred ca isi dadea seama de boala fetitzei...adica, ea a ajuns pana la o varsta cu aceasta problema.M-am gandit atunci la voi, la noi,cum ne-am mobilizat si in alte cazuri si mi-am permis sa ii spun ca o vom ajuta noi sa ii ofere o sansa Anei-Maria. Nu este corect ca acel ingerash care se zbatea in bratele mele sa nu aiba o sansa la vindecare, mai ales ca este posibil cu atat de putin..Am inteles ca deja se fac formalitati de transfer la targu Mures, pentru a o opera pe micutza..Stiu tot de la voi de doctori foarte buni acolo..nu am informatii exacte despre boala caci abea azi am aflat, dar imi doresc sa ma interesez, caci am inteles ca bebe poate fi operata si salvata..Maine seara voi afla cnd pot da atat de doctoritza mamei cat si de pediatra si merg sa vb cu ele. Georgiana(30 ani), mama Anei-Maria, cand m-am oferit sa o ajut, s-a uitat in ochii mei si lacrimand m-a implorat sa nu ii adopt eu copilul, ca ea o iubeste...mi s-a rupt inima si am luat-o in brate si am mangaiat-o spunndu-i neincetat ca daca isi lasa copilul totul este pierdut, si ea imi tot repeta ca nu are cu ce o creste. I-am promis sa ma zbat , caci castiga 1 400 000 lei ajutor de hndicapat, iar cel cu care a facut copilul nu vrea sa recunoasca bebele, dar se foloseste de ea in continuare. I-am promis ca maine seara ma duc la ea cu o camasha de noapte pentru ea si niste costmashe, lapte pampershi pentru Ana-Maria. Mi se rupe sufletul..si stiti ce e mai greu?... faptul ca mi-a spus ca sora ei nu o lasa sa ia copilul acasa...ca e casa sorei ei si o arunca in strada..mi-a dat numarul sorei ei, maine am sa o sun.
Fetelor, daca ea renunta la Ana-Maria, va zic eu ce se intampla..nimeni nu ia in asistenta maternala un copil cu malformatie congenitala, sa nu mai spun de adoptat , nimeni nu il opereaza si nimeni nu se uita la el..Are mari sanse sa ajunga in orfelinat si netratata, cine stie cat de rau...
II oferim o sansa acestui ingerash? ce ziceti, ne mobilizam, ma ajutati?
Pentru moment nu trebuiesc multe, hainue o sa cumpar eu cateva maine ca ai mei sunt de 4 ani si eu am cam dat tot.O sa fie nevoie insa de relatii la Tg Muresh, la un doctor cu suflet. Nici cine stie ce bani nu cred ca sunt necesari. Cred ca pentru moment doar hainute lapte pampers, pentru ca,daca o tin in spital la Buc si o transfera direct la Tg Muresh, nu ii trebuie micutei nici patut sau carut inca...
merita o sansa , merita sa o auda niste oameni buni si cu suflet ca voi!!! Merita s traiasca!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

buna dimineata..
imi pare rau ca nu am sris si am disparut dar am avut o perioada de depresie... si mai trebuia sa fiu si mami acasa..
Bella s-a simtit rau in acest week-end, si nu pot vorbi in numele Rodicai, dar eu am tremurat toata de frica sa nu o pierdem..am murit cate un pic in fiecare zi pana azi dimineata cand Rodi m-a sunat sa imi spuna ca Bella este foarte bine.
Nu mai suporta sonda, nu stie sa inghita, nici nu stiu ce sa va mai spun, a facut febra mare, doamna doctor a venit deja o zi da si o zi nu...se cheama panica generala...
ne trebuie un cardiolog pediatru bun, in bucuresti, pana plecam....stie cineva ceva...noi am facut o programare la Alexandrescu, la dr doctorul Olteanu. Stiti ceva de el? Noi am vrea ca pana plecam sa fie si Bella monitorizata atat de pediatru cat si de cardiolog...de aceea suntem interesati de cardiolog aici..
Adinana, eu nu am ce face cu medicii italieni aici, caci nu au aparatura postoperatorie in Romania, pentru asemena cazuri complicate si nici personal pregatit pentru operatia care i se va face Bellei...Suntem deja in tratative cu Bambino Gesu, Cu Asociazione del bambino cardiopatico din Milano..nici eu nu mai stiu, St Luc ne asteapta..cu banii din pacate..ideea este acum sa facem cumva, sa o dam la un fel..si mai esate si nenorocirea asta de pasaport care dureaza..Rodica incepe formalitatile curand...
Bella este pe antibiotice deja, pe langa medicatia zilnica pentru inimioara...
a fost un weekend de cosmar pentru noi...

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Incerc sa imi ridic singura moralul...am primit o veste buna, Bella este bine azi dupa cum va spuneam ..insa a venit si o veste proasta...Spitalul Bambino Gesu nu ne poate ajuta, si nu din cauza ca nu vrea ci din cauza ca recent, au primit niste noi reglementari de "sus" si nici macar ei nu mai stiu cum sa se comporte si cum sa manevreze cazurile care le vin. M-a asigurat ca nu ma uita si cum au un raspuns ma suna imediat..Nu pot sta in baza telefonului lor...
Ma bucur oricum ca stiu ca suntem acceptate la Spitalul din Belgia, si, am mari sperante in saptamana care vine,.Sper sa se adevereasca asteptarile mele, promisiunile doamnei doctor, care este 100% sigura , si atunci vom putea sa ne urcam in avion pe la sfarsitul lunii.
Am fost sfatuite si de altfel avem trimitere la spital Alexandrescu pentru cardiolog...nu pot merge cu Bella in spital..mi-e frica, atat mie cat si Rodicai, sa nu ia Belluta microbi ceva, asha ca am sunat la Medicover. sper sa ne ajute cu un cardiolog odata pe saptamana. Atat avem nevoie, altceva nu le-am cerut.
off , abea astept sa plecam cu ea la spital...

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


incepe sa scada entuziasmul despre bella? Imi plange sufletul cand vad ca au citit 70 de persoane si nimeni nu zice nimic..poate nu aveti ce spune..sau nu stiu..oricum, eu continui cu vesti..
am scris la MSF, si sper din suflet sa ne ajute si ei cu ceva..ca daca tot e sans frontiere, macar sa ne ajute..
Am mai dat si la alte fundatii dar nu am primit inca raspunsuri..se pare ca e nevoie de timp pentru a se lua decizii

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Pashosha, imi pare tare rau sa aud ca starea Bellei s-a inrautatit in weekend si ati trecut prin clipe asa de grele. Ma bucur enorm ca acum e putin mai bine si sper din adancul sufletului sa reziste pana puteti pleca la operatie si sa treaca cu bine si de aceasta.
Doamne ajuta!

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubitnoisi mai noicele mai noinou-noute


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinan spune:

la MSF (medecins sans frontieres) persoana de contact inca nu este in Romania :( (se pare ca va veni in cursul acestei saptamini). sper ca veti gasi cardiologul inimos - si competent - care sa va primeasca de cite ori este necesar in ciuda orarelor cu siguranta supraincarcate.
pashosha, te rog, nu uita sa imi emailezi informatiile despre fundatiile deja contactate si telefonul/emailul Mihaelei.
cineva spunea despre Soiros si Fundatia Doamnei Tariceanu - aveti cumva ceva coordonate ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Pashosha,imi pare rau ca Bella a avut asa probleme de sanatate,saracuta.Ma rog sa fie bine si sa poata face opeartia cat mai repede.

Eu am trimis niste banuti in contul care-i pe site-ul Bellei.Oare au ajuns? Sunt pe numele sotului,Morostes Vasile.

Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Multa sanatate ii dorim micutei,sa se faca bine cat mai curand.

Ajutati-l pe Mihaita

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ang spune:

Offf, Pashosha tu stii ca suntem cu sufletul alaturi de Belluta!!!! Rezista ingeras micut, inca putin, ne luptam sa strangem banutii si sa fie bine!! Ne rugam pentru tine sa te tina Dumnezeu in viata si sa-ti dea putere in trupusorul ala micut sa mai rezisti un pic! Va fi bine, vei fi sanatoasa si nasha ta a promis o mare petrecere cand veniti inapoi! Belluta noastra va fi sanatoasa! Imi dai voie Pashosha sa spun Belluta noastra? Ca asa ne-a intrat la sufletel ca e un pic si a noastra....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

normal lili, toti suntem marea ei familie...de aceea si vreau sa fac o petrecere de reintoarcere, caci toata familia trebuie sa sarbatoreasca renasterea Bellei..
Bella este mai bine...si Adina..doctorita Bellei este D-na Dr.Pediatru Mihaelea Musetescu tell 0722 283 288
chai nu are nici o problema sa vb pentru Bella..doar sa fie in engleza, atat..

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Astazi am discutat iarasi cu asistenta de la Mecenat.
Mi-a promis ca imi va trimite in curind un raspuns. Timpul de asteptare este legat de numarul copiilor in aceeasi situatie ca si Bella si de disponibilitatea chirugului de a analiza dosarele.
Si totul este la "urgente"...

Mergi la inceput