Constanta la apel (45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Neatza...

Mada daca-i sti cate pedepse i-am aplicat ca ma doare gura de cate ori i le-am repetat.Cam de pe la 3 ani incerc chestia cu pedepsele.Atunci mai aveam sorti de izbanda,insa acum ma uit la ea cum ma sfideaza si-mi vine sa-mi dau una mie ca-n ea mi-e rusine cata-i capra s-a facut.Nu vrea sa citeasca si pace.Ultima pedeapsa va intra in vigoare pe 12 septembrie.I-am spus din-nainte de a termina scoala ca daca vara asta face ca cealalta atunci ii scot definitiv televizorul din camera.Sa vezi ce se supara,da' cu asta ramane ca de citit sau lucrat nimic...
Si ma gandesc cu groaza ca iar vine scoala...si din ce in ce maii greu va fi pentru ea,da' sipentru mine cu caprita mica dupa mine si cu materiile astea ale lor care nu mai seamana deloc cu ce am invatat eu pe timpuri...Of baba ma simt...

Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
Baita din cada mare
"Nu merge inainte mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Loreen, adica nu ii pasa ca o pedepsesti? Sau doar o ameninti cu pedeapsa si nu o pui in aplicare?
Daca o pedepsesti si prefera sa accepte o pedeapsa decat sa faca ceea ce trebuie si e spre binele ei, la urma urmelor, e cam grav. Cauza trebuie gasita. Poate cineva iti submineaza autoritatea in fata ei...stiu eu?(soacra?)
Dar de tatal ei nu asculta? Vorbeste cu el, poate o pune el la treaba...poate o sperie putin...
Si daca tie iti e rusine sa o atingi cu o palmita, vezi ca ei nu ii e rusine sa nu te asculte. Incearca sa iti dai seama de ce nu te asculta.

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

POZE CU MINUNEA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatza dragutzelor.
Loreen imi pare rau sa aud ca DElia nu te asculta. poate de data asta merge treaba cu scosul tv-ului din camera - stii tu, o lovesti unde o doare mai tare.
Tatiana eu iar iti zic....cu cin sa semene Bia grasa? poate cu tine..., nu??? da-i cereale dar nu te baza prea mult pe ele! bafta azi, ai grija de terorista!
Sanzi ooff....poate se intoarce educatoarea!
Simonici ce mai faci?? n-am mi vorbit de un secol. cum merge treaba?
Narcisa bafta cu noul job!!!!
o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am patit aseara o chestie ciudata cu fi-miu!!
Zilele astea DAvid a fost centrul atentiei si alintatul tutror...preferatul lui fiind Alin, din bratele cariua nu a mai coborat si care ii facea toate nazurile...
Aseara a sunat tati si ...nu a vrut sa vorbeasca cu el la telefon!!!! Nu am reusit sa il convingem deloc, si mereu era innebunit sa vorbeasca cu RAdu la tel...acum NU NU NU!!!! Radu era tare dezamagit...
Oare ce s-o fi intamplat???

In rest...io sunt cam chiauna...nu prea reusesc sa dorm, in schimb David e tare activ, se culca la 1 noaptea si la 9 dimineata e in forma!!! A fost in Vama la concerte, prin toate statiunile, a incercat o gramada de terase si restaurante (deja are preferinte) a dormit prin masina si a mancat tot ce a nimerit!!! Se simte fantastic, si cand ajungem acasa noaptea spune ca "nu mergem acasa!!!!!!!"


Narcisa, felicitari pt job!!!! Si io m-am cam saturat de vacanta... (pana vine Radu oricum!!!)

Roxa, mie asa mi s-a parut din poze...hihi...vrei ochi albastri???

Loreen, incearca sa aplici psihologie inversa...spune-i ca are voie sa faca ce vrea ea, dar sa fie raspunzatoare pt deciziile care le ia...fa-o folositoare prin casa...un program de voie, dar in care are anumite indatoriri (mie asa imi faceau parintii mei...ca si io eram mai lenesa)

Tatiana, esti harnica nu gluma!!! hihi!!!!

Am fugit !!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Poze la munte si la mare

Poze noi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Roxana, multumesc de intrebare. lucrez si cetesc DC. si pe voi adica, dar nu ma bag in seama ca e mai bine sa taci daca nu stii ce sa spui...

Loreen tu ai incercat sa citesti subiectele de la fetele cu copii mai marisori? sigur se mai confrunta si alte fete cu problema ta. poate incerci ceva ce a mers la ele si chiar merge si la tine.
asa cum spuneau fetele, eu cred ca trebuie sa-i faci clar care sunt consecintele fiecarei actiuni pe care o face, iar daca ai spus pedeapsa, atunci pedeapsa faci. iar o palmita, asa din cind in cind, de ce nu? cred ca maica-mea mi-a scapat-o pe ultima pe la 16 ani, terminam deja al doilea an de liceu. bine copiii sunt altfel in ziua de azi ... si s-au inventat metode psihologice mult mai eficiente decit cele "fizice" .... dar poate e ceea ce merge.
fiind si intr-o perioada dificila, si cum copiii au acum niste modele de te doare capul, e cumva firesc sa creada ca-i mai bine ca Andreea Banica decit ca Ana Aslan ...

***********************
ooooo....aceste cuvinte ne doare!

grumpy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by liris
e cumva firesc sa creada ca-i mai bine ca Andreea Banica decit ca Ana Aslan ...


hahahaha ce tare ai fost!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:


Buna fetelor,
Intru si eu pe fuga, ca intr-un sfert de ora trebuie sa-l iau pe Patrick de la gradi. Hai sa va povestesc pe scurt. Ieri ma duc sa-l iau, cind intru in clasa el in blugi si in maieu(eu in stare de soc, ce-o mai fi facut), vine educatoarea mai tinara, pretena lui, de cite ori e acolo, il gasesc la ea in brate, ca sa nu-mi fac ginduri, a fost ff.cuminte, dar s-a dus de mai multe ori la toaleta si s-a udat la mineci din greseala(minecile puteai sa le storci de ude) la spalatul pe miini. Ce sa mai zic??? I-am explicat ca pantaloni si camasa are permanent in punga pt. sport, agatata la gradi pe hol, asta din ciclul Patrick la gradi.
In rest, eu am primit job-ul de luni ma duc la munca, seara de la 20 la 23 de luni pina vineri, joi ma duc sa-mi arate ce si cum>; am o saptamana super-plina miine la doctor sa-mi opereze(nu e cine stie ce, taiat si 3 cusaturi) la picior o bucatica de carne crescuta aiurea. Oricum una peste alta ma bucur ca am reusit asa de repede sa gassesc ceva de lucru, m-am hotarit sa caut de fapt la sfirsit de saptamana simbata trecuta si am gasit oferta asta pe net la fortele de munca de aici, dar asa de repede, chiar nu mi-am imaginat. Nu stiu cum va fi cu timpul seara, dar incerc, poate asa o sa ma simt si eu mai bine.
Mai revin, dupa ce-i parchez pe pitici.

narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Tatiana, hai sa iti mai zic ceva: pattern-ul asta de pofta de mincare se si mosteneste. adica daca tu sau sotul tau ati fost fitzosi sau mofturosi sau pur si simplu nu mincati cand erati mici atunci e si mai probabil ca Bianca sa va mosteneasca. no. 2: nu te simti vinovata ca i-ai luat sange, ca nu ai facut-o de placere. sper ca Bia sa fie ok din toate punctele de vedere. no. 3: pediatra are dreptate, acum ca nu ii mai dai lapte s-ar putea sa manince mai mult, ca doar nu mai e bb sa bea lapte tot timpul. uite, mai treci pe la mamicile de iulie-august, ca-s o gramada cu copii aschilambici fara a fi bolnavi. pupi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

narcisa, vreau si eu adresa de pe net unde ai gasit job-ul.poate gasesc si eu ceva part-time sau cateva ore pe zi.

albumul meu
ziua marinei
adriana&razvan 01.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Buna ziua dragelor, ce mai faceti? Alex s-a revenit cu gatul dar, am urmat-o eu indeaproape.
Tatiana, am incercat si eu faza cu cerealele in lapte dar carnita pe Alex nu am prea vazut, asta poate si pentru ca este o fire ff energica - nu sta locului mai mult de un minut. doctorii mi-au spus ca daca este sanatoasa sa nu-mi fac probleme.
Ati auzit cumva de cura cu oua de prepelita la copiii de peste un an? Am inteles ca este benefica pt. sistemul imunitar si, ma bate gandul sa o aplic si Alexandrei. Ce parere aveti voi?
Bafta la munca "clasei muncitoare".
O zi buna!!!
Camelia si Alexandra Elena

Mergi la inceput