Salvati-l pe Mihaita ! (6)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Gabriela,

m-am uitat pe toate pozele din album. Stii cit de mari si de frumosi ati crescut?
Sa va ajute Dumnezeu sa ne vedem cu totii acasa!
O sa fie bine, vei vedea! Eu am vazut asta in privirile lui Mihaita si-n zimbetul lui!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina costin spune:

Gabi-va urez cit mai multi ani de casnicie fericita si cu Mihaita sanatos alaturi de voi(daca mai vine si un fratior sau o surioara e si mai bine).Sa dea Dumnezeu sa treceti cu bine si peste transplant si sa nu mai aveti niciodata suparari,ca sarmanele sufletele voastre au avut cit nu au unii in 100 de ani.
Va pup pe toti.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by alina costin

[..] sarmanele sufletele voastre au avut cit nu au unii in 100 de ani.



Subscriu.

_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Prieteni dragi,

24 septembrie: 1 an si 8 luni. Multumim lui Dumnezeu si tuturor prietenilor de suflet ca Mihaita traieste si va apuca sa vada si astazi soarele frumos de pe cer si sa se joace cu mami si tati. Inca nu s-a trezit dar imi inchipui ca daca doarme asa mult are ganduri mari, vrea sa ne epuizeze ... da-i inainte Mihai, ai unda verde !!!

Inca o veste buna: ne-am mutat de la pensiunea de langa spital si stam la un prieten roman care ne-a deschis usa casei sale. Ii suntem recunoscatori ... mare minune. O sa facem economii importante ... sa-i dea Dumnezeu sanatate si bucurii ca mare suflet are omul asta !

Si o alta veste buna: avem acces la internet in fiecare zi asa ca o sa tinem legatura mai des, sa va povestim ce face Mihaita cel voinic si sper sa fie numai vesti bune. Nici bagajele nu am apucat sa le desfacem suntem atat de coplesiti de mutarea asta incat nu stim ce sa facem mai intai asa ca eu m-am apucat de scris.

Draga Rodica, multumim pentru incurajari. Este adevarat ca Mihaita are acolo sus pe cineva care il iubeste mult, altfel nu am fi aici si nici nu am fi avut putere sa trecem peste toate incercarile de pana acum. Ma tot gandesc cat este de important psihicul ... Cat iti este bine nu realizezi si esti in stare sa te consumi pentru orice detaliu ... Cand psihicul o ia razna si simti ca nu mai poti atunci parca toate sa darama ca intr-un joc de domino ... Ma bucur atat de mult ca Dan este cu mine ... Sper sa ne tina psihicul ... dar de fapt va am pe voi, marea familie a lui Mihaita si nu voi putea niciodata sa va multumesc indeajuns. Impreuna cu voi putem face orice, doar Dumnezeu sa ne vegheze si sa ne aprobe.

Sa vedeti ce baiat smecher am. Cand e vorba de joaca el se joaca foarte frumos, construieste cuburi etc. dar sa fii de fata. La fiecare 2 secunde el se uita dupa tine sa vada daca esti langa el, daca te uiti la ce face, pare foarte interesat de ce face dar daca ai facut un pas in afara ariei lui vizuale e jale. La inceput plange, asa o scartaiala de plans, apoi daca poate vine dupa tine prin casa. Se tine de tot ce apuca ... daca gaseste ceva stabil ajunge cu bine unde vrea, insa daca se sprijina de ce nu trebuie mai ia cate o tranta. Sa-i vedeti fata plangacioasa ... si mormaie el ceva in barba cand se loveste ... eu ii explic ca e prostut dar ca se intampla ca si mami a cazut cand era mica etc. Bineinteles ca ii trece imediat, trebuie sa fii langa el.

Faza cu Mihaita in ziua cand ne-am mutat. Am plecat seara tarziu de la pensiune pentru ca nu mai reuseam sa terminam bagajele de facut. O valiza mare era a noastra iar restul de bagaje pana la 2 masini pline erau ale lui Mihaita. No comment! Asa ... bineinteles ca noi faceam bagaje, cutii, Mihaita venea in urma noastra si incepea sa scoata, joaca lui preferata, sa arunce totul pe jos. La un moment dat vine o prietena sa ne ajute cu i-am zis ca cel mai mare ajutor este sa stea cu Mihai sa nu il lase la cutii. Ea nu vroia sa il faca sa planga si facea ce vroia Mihai. La un moment dat se pune Mihai pe colindat prin camera si se duce teava la baie, se urca in cabina de dus, tinandu-se de pereti, si se opreste acolo si incepe sa se uite cand in sus la dus, cand la prietena noastra. Ma striga: Gabi, vino ca nu stiu ce vrea. Cand l-am vazut acolo, imi parea rau ca nu ama vut aparatul la indemana, Mihai al meu vroia la dus. Nu vroia sa plece de acolo, se tot uita in sus, de ce nu curge apa. Mare figura, ce mai ! Pentru o faza ca asta merita tot sacrificiul din lume.

Motanik, anangel, alina, lucia, multumim pentru urari, sa dea Domnul sa traim fericiti pana la adanci batraneti cu copilasii dragi pe langa noi. Eu inca mai cred in happy-enduri ... Sa ne dea Domnul intelepciune !

Angi, mi-a crescut inima de bucurie cand am citit ! Tu l-ai vazut pe Mihaita cand era mai rau si ma bucur ca esti optimista pentru ce ai vazut in pozele cu el de acum. Multumim pentru tot ajutorul pe care ni l-ai dat.

Doamne ajuta !
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Din pacate prins de problemele familiei mele nu am prea postat la acest subiect de suflet.Acum ,citind ultima ta postare ma bucur nespus ca toate se aranjeaza asa cum trebuie. Vorbeai de psihic.Cineva m-a intrebat aseara atunci cind obosim cum reusim sa o luam de la capat, i-am spus ca e de ajuns sa ma uit la Cosmina si chiar daca privirea ei si expresia fetei de multe ori este lipsita de expresie, are si momente cind ride, si chiar daca medicii au spus ca sint excitatii nervoase, sufletele noastre se umplu de bucurie.
Sint bucuros ca Mihaita este bine si cu ajutorul Domnului sper sa fie si mai bine ,sa nu mai stie ce este durerea si intristarea.Voua va spun ca stiu prin ce treceti si va doresc tot binele din lume si Dumnezeu sa va intareasca sa-i faceti numai bucurii nazdravanului.
Nimic nu se compara cu zimbetul nevinovat al pruncilor.
Dumnezeu sa va ajute si sa va ocroteasca!!
Cu mult drag Dan.

P.S.Daca ar putea sigur Cosmina l-ar imbratisa de mii de ori pe Mihaita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Draga Gabriela simnt in postarea ta ca esti mai fericita,dar ai de ce,Mihaita a implinit un an si 8 luni,la multi ani Mihaita
si al doilea lucru ca va-ti mutat,ma bucur enorm de mult pentru voi.Vezi Gabi ,cum lucruriile se rezolva?ce iti ziceam eu in mesajul anterior?D-zeu ne mai si incerca ca sa vada cat este credinta noastra.
La romanul care va deschis usa la casa lui si va lasa sa locuiti acolo a facut cel mai frumos gest pentru voi si d-zeu ii va rasplati plata lui de 3 ori mai mult.Toata stima pentru el
va imbartisez cu drag si pupici pt Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steliandrei spune:

Draga Gabriela,
Desi nu am mai postat de mult un mesaj pe forum, nu am incetat nici o clipa, sa citesc cu mare atentie ce face scumpul nostru Mihaita! V-am urmarit zi de zi!

Asa cum ti-am spus odata la telefon, fiul nostru Alexandru este mai mic cu vre-o trei saptamini decit Mihaita iar comportamentul lui seamana perfect cu cel al lui Mihaita! Se joaca cu jucariile, dar tu trebuie sa fii linga el. Daca pleci pe furis si realizeaza ca nu mai esti acolo, se ridica automat si vine intr-o fuga dupa tine! Cind vin eu de la servici totul este ravasit prin casa: sotia i-mi spune ca uneori nu poate face nimic. Tot timpul este printre picioarele ei prin bucatarie!

Gabriela, ne bucuram enorm ca aveti linga voi acum doctori competenti si oameni cu bune intentii! Stiu, indiferenta multora din Romania te omoara! Este jalnic sa vezi cit de putin valoreaza viata unui om in Romania, indiferent de virsta! Incercati sa uitati prin ce ati trecut in Romania! I-mi aduc aminte cind ne-ai spus odata ca ai adormit la Internet sau ca te culcai plingind si te trezeai plingind! Nu sunteti singuri; noi toti suntem alaturi de voi! Mihaita este in fiecare seara in rugaciunile mele! Ma rog la bunul Dumnezeu sa-i dea lui Mihaita ce-i doresc si fiului meu: sanatate, sanatate multa - iar noua, parintilor sanatate ca sa-i crestem si sa ne bucuram de ei!

Toate cele bune!

Stelica Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Draga Stelica,

Ce dor ne-a fost de tine !! Iti multumesc ca nu ne-ai uitat si ca te rogi si pentru Mihaita ca si pentru copilul tau. Noi ii multumim lui Dumnezeu in fiecare seara pentru toti oamenii de bine pe care ni i-a scos in cale si Il rugam sa le dea la toti sanatate multa, bucurii alaturi de cei dragi si sa le inmulteasca la fiecare dupa cat ne-au ajutat. Ma apuc acusica sa fac baza aia de date cu toti prietenii lui Mihaita si voi face tot posibilul sa tinem legatura strans si sa ne intalnim si peste ani ... Noi suntem vesnic recunoscatori pentru ajutorul primit de la tine si de la toti cei ca tine si speram sa putem macar cate putin sa intoarcem fapta buna.

Multumesc de descrierea lui Alexandru, ma gandeam ca Mihaita e prea alintat de nu vrea sa stea singur. Aici unde stam acum bucataria este mai mare si are si dulapuri iar Mihaita face ce face si nu stiu cum ajunge la ele, se tine de pereti, de scaune si ajunge la dulapuri pe care le deschide cu o forta de invidiat si ii place la nebunie sa le inchida cu putere, dar nu o data ci de zeci de ori pana te enervezi si te duci sa il iei pe sus. Daca vede ca nu reactionezi incepe sa scoata dn dulapuri. Acum mai nou ii place sa ia sticlele goale dintr-un bax de pe aici si sa le arunce cat mai sus. E crima si pedeapsa, nu ai timp sa faci doi pasi sa il opresti. Nu va puteti inchipui cat suntem de fericiti sa il vedem ca vrea, ca are energie, ca se impotriveste, ca isi doreste sa faca ceva, ca nu are dureri ... este cea mai mare bucurie. Am vrea sa stea timpul in loc, iar el peste noapte sa se faca bine si sa nu trebuiasca sa mai trecem prin spitale. Este asa de bine sa fim intr-o casa departe de saloanele spitalului.

Saptamana viitoare joi avem o noua consultatie si am primit un mesaj ca prof vrea sa discute cu noi despre potentialul donator. Habar nu avem ce vrea sa ne spuna. Poate s-a luat vreo decizie in privinta Mihaelei in comisia de etica. Am niste emotii ... Mihaela, unde esti?

Va pup pe toti cu drag,
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Draga Dane,

Daca imi dai voie sa-mi exprim parerea, eu cred ca zambetele Cosminei sunt un dar de la Dumnezeu ca sa va dea putere sa luptati mai departe. De cand i-am vazut chipul minunat ma gandesc intruna la Cosmina si o port in suflet si in rugaciuni. Daca Dumnezeu va vrea eu cred ca poate sa-i fie si mai bine. M-as bucura sa stiu daca ai fost unde ti-am povestit.
Va urmaresc povestea si sincer iti spun ca nu cred ca va ajung nici la degetul cel mic de la picior. Eu am putere pentru ca Mihaita are putere si ne zambeste foarte des. Dar cand il doare ceva sunt o carpa cu care stergi pe jos. Ma cuprinde o durere imensa si lacrimile nu pot fi oprite. Pentru mine Mihaita este totul si fara el ma simt pierduta chiar si daca lipsesc doar o ora de langa el.
Este unu noaptea, sunt trista de unele vesti de la umanitare si plang aiurea, rugandu-ma cu lacrimi fierbinti ca Dumnezeu sa nu ne dea durerea de a-l pierde pe Mihaita si imi doresc nespus ca el sa ajunga sa se joace impreuna cu Cosmina. Doamne, auzi-ne, ca numai Tu stii ce este in sufletele noastre !

Mihaita doarme acum si putin mai inainte l-am auzit cum se foia in pat si m-am dus langa el ca sa ma vada daca se va trezi si va deschide ochii. Nu pot sa va descriu cat de mult ii place sa ne vada pe unul din noi cand deschide ochii. Are asa o privire de somnoros si cand ne vede zambeste super dragalash si adoarme aproape imediat. Ca si cum ar vrea sa se asigure ca suntem prin preajma si ca totul este ok. Sa dea Domnul sa fie doar o incercare usoara pentru noi si Mihaita sa ne fie alaturi pana la adanci batraneti.

Doamne ai mila de noi !
Gabriela


Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Gabriela, ma bucur nespus pentru ceea ce am citit! Felicitari pentru noua locuinta. E minunat ca puteti pune bani deoparte . Cat despre romanul care a facut acest gest...jos palaria! Din cate povestesti tu si din ce-am vazut, MIhaita e un scump si jumatate, abia astept sa ne scrii aici "Mihaita e sanatos tun!"

Dan, trebuie sa te felicit!!! Nu stiu ce-or spune medicii dar daca micuta voastra a inceput sa rad, mie asta mi se pare un mare progres!

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi

Mai sunt 25 de zile pana la nunta mea :)

Mergi la inceput