Salvati-l pe Mihaita ! (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Gabriela ,nu iti mai cere scuze ca nu ne plictisesti ,sant sigura ca toti citim cu sufletul la gura ,santem curiosi cevi sa mai intamplat,ingrijorati pentru puiutul nostr(Mihaita) si asteptam cu sufletul la gura sa se faca transplantul si sa va puteti intoarce acasa la familiile voastesi la prieteni,ai vazut cand esti in alta tara ,parca esti ai nimanui ,la nimeni nui pasa ca esti strain ca nu sti limba sau ca ai copil bolnav.Eu si nu numai, te inteleg cum este sa traiesti acolo si mai ales am inteles(parca am simntit)ce vi sa intamlat voua cu metroul si taxiul,dar important este ca ati ajuns cu bine acasa si ca sinteti sanatosi.Imi pare foarete rau pentru Mihaita ca inca mai trebuie sa rabde acele de la injectii,Doamne Ajuta sa vina timpul acela cand nu va mai trebui sa faca nici una si sa uite aceasta perioda din viata lui
va pup si va doresc sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybug spune:

Gabriela, probabil ca noi n-avem o imagine completa a ce se intimpla la spitalul din Belgia, poate au motivele lor, dar din cite ne spui tu, se pare ca pur si simplu va tin acolo degeaba. E inadmisibil sa va tina acolo indefinitely, fara un plan, fara un deadline, tot asteptind in dorul lelii sa se adune comisia de pe la mare. E incompetenta, sau bataie de joc. De ce, daca dureaza asa de mult, nu va lasa sa stati in Romania? E mai ieftin, aveti rude, va ajuta lumea, etc. Asta pina se ia o decizie, sau apare un donator. Ce tratament i-au facut lui Mihaita toata vara asta, care nu putea fi facut in Romania? Imi imaginez ca au folosit ceva medicamente care nu sint pe la noi, dar puteau sa le prescrie, le cumparai si le foloseai in tara. Si cind era totul gata, te chemau iar din nou si faceau transplantul. Mai ieftin ai iesi asa, cu inca un drum pina acolo, decit cu citeva sute pe luna pe care presupun ca le dati pe chirie. Inteleg ca romanii de acolo va ajuta si ei cum pot mai bine, God bless them, but there's no place like home.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Ladybug, ai foarte mare dreptate daca privesti lucrurile in ansamblu. Si noi am fost foarte socati de cat de relaxat este personalul de aici si cat de incet ni se pare noua ca se misca. Insa oricate intrebari ne-am pune ramane mereu adevarul ca au cea mai mare rata de succes la transplanturile de ficat. Deci ceea ce hotarasc ei presupun ca este bine.

Imi pare rau ca nu pot reda imaginea completa a sistemului de aici. De exemplu insa in Romania stateam si 4 luni in spital pentru un tratament. Aici ei nu sunt de acord sa stai in spital decat daca esti conectat la aparate fiind ceva in neregula sau cat sa iti revii dintr-o operatie sau dintr-o anestezie generala. Pana si perfuziile ... oamenii merg cu stalpii de perfuzie dupa ei pe aici, stau la terasa, mananca, se plimba, si apoi cand se termina perfuzia pleaca acasa. Ei considera ca moralul este extrem de important si ca un pacient trebuie sa stea in spital minimum de timp posibil. Gandeste-te ca dupa un transplant stai in spital aproximativ 10 zile. Am inteles ca intr-adevar efectul secundar al acestui tratament este senzatia pacientului ca nu se ocupa nimeni de el in mod serios. Insa nu este asa. Ceea ce cer ei de la pacient insa este sa fie la dispozitia lor dpdv al timpului si al spatiului. Adica te suna si te prezinti.

Mai este o problema: noi suntem pe lista de asteptare a Belgiei. Daca parasesti teritoriul Belgiei esti suspendat de pe lista. De asemenea avem voie sa ne indepartam atat cat sa putem ajunge in orice moment al zilei sau al noptii in maxim 2-3 ore la spital cand va fi sa se gaseasca un ficatel compatibil pentru Mihaita. Nimeni nu poate sa ne zica cand va fi acel moment. Poate fi chiar in noaptea asta, poate fi peste 6 luni. Termenul dat de medici este de 6 luni - 1 an dar ei spera ca in maxim 6 luni sa fie transplantat deoarece starea lui nu este prea roz. Principalul atu al lui Mihaita este dorinta lui de joaca si energia de care da dovada.

Acum, decizia de alocare a ficatelului de pe lista nu depinde de medicii din bruxelles. Exista o organizatie Eurotransplant care centralizeaza listele de asteptare din 6 tari. Cand apare un organ se da la cel mai urgent caz compatibil din cele 6 tari. Este dificil dar acelasi tratament se aplica pentru toata lumea. Sunt care au stat aici 1 an si jumatate fara sa paraseasca Belgia si nu sunt putine cazuri. Astea sunt conditiile si daca nu poti sa le respecti esti liber sa pleci oricand acasa. Nu ii intereseaza din ce traiesti sau cum te descurci, te avertizeaza ca trebuie sa respecti legea, sa nu muncesti ilegal sau sa faci vreo prostie mai mare, si ei considera ca ai venit aici pentru copil si este optiunea ta.

Cat despre comisia de etica si eu sunt dezamagita de faptul ca nu ne-au dat nici un raspuns. Oricum ai intoarce problema unui donator din afara familiei intotdeauna vor exista argumente pro si contra. Ramane doar sa insistam pentru acceptarea Mihaelei in eventualitatea unui caz de urgenta, care speram sa nu apara, pentru ca tot ce se face in urgenta implica niste riscuri mult prea mari pentru inima noastra slabita de ingrijorare.

Nu stiu daca am explicat suficient de bine situatia ... Silviu, sper sa ne intelegi ca orice decizie este f greu de luat. Ne-am gandit la un moment dat ca este mai ieftin sa venim o data pe luna la consult din Romania in Bruxelles decat sa stam aici, dar cat drum poate sa suporte Mihaita? Sunt cca 450 km de la iasi la bucuresti si aproape 3 ore cu avionul. Si el are totusi o gaurica in inimioara care oricand se poate inchide sau Doamne fereste sa se deschida. Presiunea mare data de un drum cu avionul este un risc imens pentru el.

In ceea ce priveste tratarea lui in Romania crede-ma ca ultima data cand am fost in Fundeni ni s-a refuzat internarea pe motiv ca nu au ce sa-i faca. In Iasi oricata bunavointa ar exista in cazul unei complicatii se vor uita la noi si vor da din umeri. Ne-am imaginat cum ar fi sa fim acum in Romania si rezultatul era ca am fi fost extrem de stresati si ingrijorati. Aici esti aproape ... Noi cand ne uitam pe geam si vedem spitalul ni se ia un bolovan de pe inima. Si daca se intampla ceva cu Mihaita, tuseste, da ochii peste cap, are febra, nu mai intram in panica ... suntem in bruxelles, langa spital.

Dumnezeu ne-a ajutat sa fim aici si ne-a scos in cale oameni care inca ne mai ajuta. Poate ca e mai bine sa fim aici. Sper sa nu fim judecati doar prin prisma faptului unde este mai ieftin si sa gasim intelegere si suport si mai departe. Noi oricum ne simtim foarte indatorati si recunoscatori la miile de persoane care ne-au ajutat si intelegem cat suntem de binecuvantati si va multumim din tot sufletul pentru asta.

Doamne ajuta !
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

Buna Gabriela

Voiam sa iti spun numai ca, azi, Catalin Scurtu de la ARC din Toronto a facut transferul catre conturile din Romania (1000 Euro). Te rog daca poti sa confirmi (sau sora ta) primirea sumei.

Doamne ajuta, multa sanatate si Dumnezeu sa va aiba in paza Sa in fiece clipa!
Cu dragoste
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Eliza, mii de multumiri. Si noi te iubim mult de tot si ne gandim deseori la tine. Multumim ca te rogi pentru Mihaita.
Cum am confirmarea banilor iti dau de stire. Cum pot sa multumesc celor din Canada ?

In alta ordine de idei, am reusit sa fac selectia de poze de care va spuneam. In sfarsit !!!! Mie imi plac si nu ma satur sa ma uit la ele chiar daca am originalul in fata. Sper sa va faca placere sa le parcurgeti pe toate !

http://www.imagestation.com/album/pictures.html?id=2121876935

Cu drag,
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Gabriela, daca vrei sa aiba Mihai o sansa stai acolo oricat ar fi de greu. Nu ai ce cauta cu el in Romania si nu e cazul sa il aduci aici. Aici nu au ce sa ii faca, nu au cu ce si nici nu are cine - sper sa ma intelegeti.


Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marioan spune:

Superbe poze. Sa speram ca in curand veti avea donator sa poate alerga Mihaita dupa toate fetele frumoase ca vad ca deja are cuceriri din toata lumea.Multa sanatate si mult noroc. E mai mic decat baietelul meu cu 3 luni.Bucurati-va ca sunteti alaturi de el si sunteti toti 3 impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Acum am vazut pentru prima data poze cu Mihaita. Este foarte dulce.
Sa va dea Dumnezeu noroc sa se gaseasca un ficatel pentru el si putere sa luptati si sa munciti pentru intretinerea post transplant, care Dumnezeu stie ca nu e deloc usoara.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:


Salut!!

Multumesc pentru urari si va doresc si voua sa stati cat mai putin acolo si sa veniti cu totii sanatosi!!!

Bb nostru e bine, cica e fetita mie-n suta!! Dar tot imi mai las o umbra de indoiala ca pana nu-l vezi afara, parca tot nu poti sti sigur.

Am vazut pozele cu Mihaita si mai sa nu-l recunosc. A crescut mult de cand l-am vazut ultima data, e f. maturizat!!! Arata f. bine, ma bucur pentru el si e un mare curajos!!!

Va pupam cu drag!!

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisflo34 spune:

Mult curaj si incredere. Nici sa nu va ganditi o secunda sa plecati de langa spital indifrent de orice se intampla.

Nu plecati urechea la nimeni si nimic, sunteti voi 3 impreuna si asta conteaza.
Cristina si Florin ma intreaba mereu de voi si va transmit de fiecare data multa sanatate si putere. Ei va inteleg si mai bine.

Doamne cat de greu trebuie sa va fie. Nu va lasati, sigur o sa ajunga si el in pozele altor copii si se va scrie si in dreptul lui "Mihaita transplantat cu ficat".

Va pupam si va uram tot binele din lume si zile usoare.

Cu drag noi toti ai Sabi

Cosmina, matusa Sabinei

Mergi la inceput