Salvati-l pe Mihaita ! (6)

Salvati-l pe Mihaita ! (6) | Autor: gabriela hogas

Link direct la acest mesaj


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225" target="_blank">Prima parte
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46476" target="_blank">Partea a doua
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47974" target="_blank">Partea a treia
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49373&whichpage=1" target="_blank">Partea a patra
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51278" target="_blank">Partea a cincea


quote:
Pentru a trai, baietelul nostru -
Mihai Alexandru - in varsta de 10
luni (nascut la 24.01.2004), are nevoie urgenta de un transplant
de ficat in strainatate
. El este
diagnosticat cu atrezie de cai biliare si
ciroza biliara secundara, care ii pune
viata in pericol cu fiecare zi care
trece fara un nou ficat sanatos.

In Romania aceasta interventie
este foarte dificila la o varsta atat de mica. Medicii spun
ca Mihaita are mari sanse de a trai, cu conditia ca
acest transplant hepatic sa se faca cat mai repede
posibil. Fiecare zi de intarziere reprezinta o grea suferinta
pentru noi si consecinte greu de recuperat pentru copilul
nostru.

La clinica Saint Luc din Bruxelles, unde se poate
face aceasta operatie cu succes, este nevoie de o
suma foarte mare de bani: aprox. 85.000 Euro.

Va rugam din suflet, ajutati-ne sa strangem acesti
bani pentru a ne bucura de copilul nostru.

Va multumim anticipat cu speranta unei contributii cat
mai generoase si va stam la dispozitie pentru orice informatii
la tel. 0232-437334, 0744-678964, 0740-203579 sau la adresa gabriela_hogas@yahoo.com.

Conturile bancare sunt deschise la BCR Iasi pe
numele Hogas Gabriela, astfel:
pt. LEI: RO28RNCB3200000549530001
pt. EURO: RO98RNCB3200000549530002
pt. USD: RO71RNCB3200000549530003

http://pws.cablespeed.com/~minut/mh/index.html
http://site.neogen.ro/mihaita.hogas/index.html
http://www.mihaita.go.ro/
http://www.hogas.go.ro/
http://ajutati-lpemihaita.pnet.ro/
http://mihaita.pnet.ro/




Dragi prieteni,

In sfarsit au inceput si belgienii sa munceasca. Sambata si duminica nu este deschis iar luni fiind sarbatoare iarasi a fost inchis. Mi-a fost foarte dor sa va scriu. Am recitit o parte din subiectele care mi-au ramas in suflet si m-am intristat la unele, iar la altele m-am bucurat nespus.

Pashosha, multumim pentru aprecieri. Facem si noi ce putem pentru Mihaita sa aiba zile cat mai frumoase si mai vesele. Imi pare nespus de rau ca nu am apucat sa ne mai vedem o data la aeroport. Inca imi rade sufletul la aflarea vestii ca micuta Bella nu are nevoie de transplant. Sa dea Domnul sa strangeti banutzii necesari sa veniti cat mai repede sa o operati. Nu este o suma imensa dar nici chiar o bagatela. Asa ca, multa putere si de acum inainte. La cata energie ai si vointa, tot ce iti propui vei reusi. Pupici si multumim inca o data pentru jucarii si medicamente.

Mirunaa, multumim ca te gandesti la noi. Si eu sufar cand nu pot sa va scriu mai des si mai ales cand nu am vesti bune.

Ladybug, multumesc pentru informatiile despre medline. Deja mi-am listat cateva pagini cu tot felul de informatii despre Arnold Chiari si imi scot notite pentru ca la intalnirea din 2 septembrie cu neurologul sa fiu pregatita sa stiu ce sa intreb. Oricum informatiile nu sunt deloc imbucuratoare deoarece simptomele cele mai frecvente sunt dureri de cap puternice si durerea este ultimul lucru pe care mi-l doresc pentru Mihaita. Exista si sansa ca aceste simptome sa nu se manifeste niciodata, de aceea tot la Dumnezeu ne ramane speranta ca va avea mila de noi.

Intre timp, am aflat ca exista niste cursuri gratuite de franceza si as vrea sa ma interesez astazi sa vad daca le putem urma si noi. Franceza mea scartaie cam tare si e bine sa inteleg si ce vorbesc medicii intre ei.

Dintre vestile bune au intrat banii de la teledonul de pe OTV: 90 milioane lei !!! Am plans de bucurie. Multumim din suflet la toata lumea care a sunat pentru Mihaita. Multumim realizatorilor emisiunii "Oameni care ajuta oameni". Nici nu stiti ce inseamna pentru noi sa avem suport financiar. Nu am crezut ca viata este atat de scumpa aici ...

Acum sa va spun despre Mihaita care este un scump si nu contenesc sa il pupacesc. Are un stil de a ma pupa ... isi infinge dintisorii de sus, 4 la numar, in obrajii mei si scoate niste sunete ... chiuiala de pe lume. Azi noapte pe la 12 era intr-o verva, am zis ca din clipa in clipa ne bat vecinii la usa. Avem un CD cu Tudor Gheorghe si ii place la nebunie sa danseze, cu mami sau cu tati in brate, bineinteles. Inca nu merge singurel dar ii place sa se tina de carucior si noi sa il impingem, iar el merge dupa el. Nu am reusit sa termin de pus pozele .... Imi cer scuze, sunt cateva sute si vreau sa fac o selectie ca sa nu pierdeti prea mult timp cu ele.
Dimineata cand sa il trezim, stai ca e complicat. Mihaita vroia sa mai doarma. Pasare de noapte ! Face niste figuri cand il trezesti inainte de vreme ... Ditamai omul ! Ne uitam la el si nu ne vine sa credem cat s-a maturizat, cum intelege, cum iti face in ciuda cand ii spui sa nu faca un lucru si tocmai lucrul ala il face ... Pentru noi fiecare zi este o minune, nu ma mai satur sa il privesc ... Iti trebuie si o doza de rabdare uriasa, are energie slava Domnului, cred ca de asta nici nu se ingrasa. Nu sta locului o clipa.

De-abia pe 25 august avem o programare la unul dintre chirurgi. Speram ca atunci sa stim mai multe despre evolutia lui. Mie mi se pare iar mai galben ca alte dati si este posibil ca bilirubina sa o fi luat iarasi la vale. Din cauza ca se enerveaza foarte usor ne facem griji si din cauza amoniacului, iar uneori dupa ce se incordeaza foarte tare ii mai curge cate putin sange din nas. Sper ca pe 28 sa ii face si niste analize de sange.

Va imbratisez pe toti cu mult drag. Va iubesc ca existati !
Doamne ajuta !
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Gabriela, acum am putut sa citesc mai mult din ultimele vesti despre micutul marturizat care danseaza pe Tudor Gheorghe de trezeste vecinii.

Am vazut cateva din pozele de la petrecerea din Belgia, le-am gasit pe site-ul ce l-au facut organizatorii. Se vede ca a fost plin de oameni inimosi si voie buna.

Sa stii ca sunteti mereu in rugaciunile noastre si numele lui Mihaita nu o sa-l scoatem de pe lista de rugaciuni pana Mihaita nu este acasa si bine.

Numai bine si pupici petrecaretului.

_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!
- Web
Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Gabriela, ce sa zic...esti un om cum rar intalnesti. Oameni buni, la spital acolo pe langa problemele pe care le are, Gabriela isi gaseste timp sa isi faca griji si sa se intereseze de posibilitati de vindecare pt alti copilasi...
Sa va ajute Dumnezeu ca sunteti oameni extraordinari!

Mihaita, fii tare!

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Are 6 luni de zile dar lupta sa traiasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Motanik, nu merit laude absolut deloc. As vrea sa pot face mult mai multe ... Dupa ce ies de la net ii povestesc lui Dan ce mai face Sabinutza, Bella, Mihaita din Iasi, Cosmina, Maria si multi altii, cum am si eu timp sa citesc la fiecare. Si ne gandim daca putem ajuta cu vreo informatie sau cu vreo vorba buna ca noi stim ce mult inseamna sa fie cineva alaturi de tine cand treci prin asa un necaz, sa iti fie copilul bolnav. Eu acum sunt foarte ingrijorata de malformatia asta la cerebel, tot citesc de pe net si ma ingrozesc ... sper sa fie totul la modul teoretic ... ma uit la micutul meu care nu stie ce i se intampla si asa ma bucur ca nu intelege. As vrea sa ramana asa micut o vesnicie si cand va creste mare sa nu mai aiba nici o problema de sanatate. Asa de mult imi doresc, of Doamne !
Plang ca o proasta pentru ca ma gandesc la ce este mai rau, ceea ce nu ar trebui sa fac.

Tot plangandu-ma am uitat sa fiu recunoscatoare la toti cei care nu ne-au uitat. Inca mai primesc cate un telefon de la un ziar care ne intreaba ce mai facem, evenimentul zilei a publicat (pentru prima oara) apelul pentru Mihaita in 1 august http://www.evz.ro/diverse/?news_id=193216, ceea ce pentru noi ne da sperante uriase ca nu suntem singuri, ca daca se intampla sa cadem cineva ne va prinde ... si ne va ajuta la nevoie. Nu vreau sa fiu pesimista ... nu stiu ce ar trebui sa fac ... trebuie sa iesim din peretii astia, din asteptarea asta, sa ne bucuram ca este vreme calda in Belgia (o raritate), sa ne plimbam pe ici pe colo, sa facem toate lucrurile pe care nu am apucat sa le facem cand eram intr-o continua alergatura ...

Si daca tot trebuie sa-mi revin - mi-am amintit acum cu zambetul pe buze de ce Mihaita era tot timpul cu degetul in gura si parca se scarpina cu el pe gingii: a mai iesit un dintisor, in partea de jos si este atat de haios, de-abia asteptam sa creasca si el ca ceilalti. Acum avem 7 dintisori si 3 masele !!! Si muscam tot ce prindem ...

Lucia, nu am cuvinte suficiente sa iti multumesc pentru ca Mihaita este acolo in gandurile si in rugaciunile tale. Si la toti care stiu ca ne citesc si ne sunt alaturi,

Doamne ajuta ! Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:

Gabriela, singuri in mod sigur nu sunteti. Sunt multi oameni care va urmaresc povestea si va poarta in gand si in rugaciuni, chiar daca nu au postat niciodata nimic sau poate ca nu au avut cum sa va ajute mai mult. Dar in mod sigur singuri nu sunteti!

Intradevar ar trebui sa iesiti si sa va bucurati de soare si de Bruxelles. Si am sa-ti spun si tie ce i-am spus Cristinei si lui Florentin la telefon. TREBUIE sa fie bine si nici un minut nu trebuie sa va ganditi la altceva!

Madalina si bebe Sonia
http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ariadnabr/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Madalina, nu am cuvinte sa iti multumesc. Stii cum e ... teoria ca teoria, dar practica ma omoara ! Asa si pe noi ...
Sunt extrem de recunoscatoare pentru unde am ajuns si nu pot sa cedez acum. Insa, ... mai e mult pana sa scapam de aceasta sabie de deasupra capului nostru si nu stim cat de mult ... Of, o sa imi revin. Cu siguranta. Va multumesc ca ma suportati ...
Daca l-ati vedea ce scump e Mihaita iti vine sa plangi langa el cand stii cate duce ...
Mai bine ma duc si il rog pe Dan sa imi dea o mama de bataie ca sa imi treaca jalea.
Va iubesc, prieteni !
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Dantje, am o mare rugaminte la tine, daca se poate. Suna-ma te rog cand poti la 00322-7646175 sau pe mobil 0032-0479322589. Nu este extrem de urgent. Cand poti si daca vrei.
Multumesc. Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Gabriela doar acum am gasit mesajul tau,te sun maine ca acum cred ca este foarte tarziu.

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


Buna,
acum am mai mult timp si va pot povesti despre Mihaita si familia Hogas...
Si acum imi dau lacrimile cand ma gandesc cat de galben este ingerasul...la sfarsit va voi pune pozele facute acolo..
Este incredibil prin ce au trecut oamenii astia...suntem un forum de oameni inimosi si tineri...am ramas uimita ce tineri sunt si cat pot sa lupte...
Nu pot sa cred ca lumea nu ii credea ca au copilu bolnav, sau ca imparteau fluturasi pe strada ca sa stranga bani...chiar si acum am lacrimi in ochi..MIHAITA MERITA SA TRAIASCA SI VA TRAI!!!
Stau si innebunesc de asteptare in fiecare zi si din cate am inteles nici macar nu ii pusesera pe lista de asteptare..este inimaginabil oameni buni...strigator la cer.
Si totusi, desi trec prin acest calvar, au puterea sa rada, sa zambeasca, dar mai ales sa spere. Ii admir cum nu am cuvinte. Se zbat sa traiasca acolo neatingand un euro din banutii pusi deoparte pentru mancarea lui Mihaita..
Este incredibil cat de scumpa este viatza acolo...eu credeam ca ei stau acolo cu un copil bolnav si li se mai reduc din cheltuieli...aiurea.
Oameni buni, o camera de 4mp, nu cred ca e mai mult, costa 700 euro..am inlemnit. Deci au 2 paturi de o persoana, un tarc, o masuta mica, o chiuveta si o cabina de baie...700 euro?
o sticla de 0,5 l apa plata m-a costat pe mine personal 2.90 euro...frate e jaf pe fatza..o painica , cat o japoneza la noi, este 1.90 euro...dati-va seama...
I-am intrebat cum se descurca si au lasat capul in jos spunandu mi ca sunt ingrijorati ca nu prea mai au bani ca sa se sustina financiar acolo...Nu putem face nimic?
Eu intr o luna ma intorc la Bruxellles ..ma duc cu Bella...nu se poate strange si pentru ei macar 1000 de euro daca nu mai multe? Dan a vrut sa se angajeze si au amenintat ca ii externeaza...deci nu ai voie decat sa stai si sa astepti...si ei ce mananca?
trebuie gasita o solutie sa ii ajutam si pe ei, cum ar fi sa aiba banii de operatie, si sa trebuiasca sa se intoarca in Romania ca nu au bani de cazare si mancare..? Doamne Sfinte!!
Haideti va rog sa facem ceva sa ii ajutam sa se mentina acolo pana opereaza copilul..
Gabriela, te rog sa nu te superi pe mine, dar am scris ce am simtit... este incredibil cat va zbateti...meritati sa fiti ajutati

Aici va voi pune pozele lui Mihaita
http://pg.photos.yahoo.com/ph/please_save_bella/album?.dir=2911&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

http://bella.netfirms.com/index.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mish spune:

Buna ziua tuturor!

E greu sa exprim in cuvinte ce am simtit citind povestea lui Mihaita!!! As vrea sa trimit niste bani si as fi f. recunoscatoare daca mi-ar putea spune cineva unde si cine strange fonduri pt. puiul asta mic aici, in Canada.

Multa sanatate si curaj, Mihaita!

Mihaela, mamica Ioanei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

Buna Mihaela

Ma numesc Eliza si sunt din Toronto. Bani pentru Mihaita s-au strans la ARC (Alianta Romanilor Canadieni), poti trimite un cec pe adresa

ARC (Alliance of Romanian Canadians)
cu mentiunea “Pentru Mihai Hogas”
27 Romac Dr., Toronto, ON, M1C 5H1

Website: www.arcweb.ca

In prealabil poti sa trimiti un email la Daniel Mihalache (danielmihalache@yahoo.com)
sau Catalin Scurtu (catascurtu@yahoo.com) sau Laurentiu Ionita (lawrenceionita@rossinc.com), cei trei stalpi de la ARC, ca la le spui ca vine cecul. Arc mai are in jur de 1000 de dolari de trimis Gabrielei, se va face transferul curand, zilele acestea. Ar fi bine daca ai putea sa trimiti banii acum, ca sa intre in aceasta transa.

Poti sa mai imi scrii daca vrei (eghinea@dynamic.ca sau czamrii@sprint.ca).

Mihaita, ne rugam pentru tine in fiecare zi
Cu multa dragoste
Eliza

Mergi la inceput