a aparut VARILIX

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Si eu sunt adepta vaccinurilor, i le-am facut lui Toma si pe cle optionale. Din cate am inteles de la pediatru trebuie facuta o pauza intre vaccinari de cel putin 1 luna.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Multumesc Freia! In sfarshit a aparut vaccinul despre care se tot vorbeste!

Claudia (cl) ce tratament faci pt. intarirea imunitatii? Andreas a avut un streptococ urāt si din cauza asta a avut ASLO mare si suntem la tratament cu moldamin de 6 luni, inainte de inceperea scolii ii vom repeta aslo.

Gangurici_licurici, tu decizi ce e mai bine pt. copiii tai.
Andreas a facut in martie 2004 varicela si, cu toate ca, slava domnului nu a avut complicatii, manifestarea a fost destul de agresiva, cu f. multe bubite, inclusiv talpi, gura, cap. Iar in iunie 2004 a facut oreion, eu anul trecut nu stiu sa fi auzit de aceste vaccinuri, din pacate.
Bianca e bb si i le voi face pe toate cele optionale ca sa nu mai treaca si ea prin ce a trecut Andreas. Tb. sa vorbesc cu dr.


Eli mamisor de Bianca si Andreas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Elisor, pentru intarirea imunitatii ne-a dat pediatrul asa: Ribomunyl, vitamina C (o doza mai marisoara si luata zilnic, nu stiu cate luni. o sa ne mai spuna la controlul din octombrie cat mai continuam cu ea) si echinaceea cu propolis: o luna da, una nu si inca una da. Mai luam si vitamine, dar astea pentru refacerea ficatului, pentru ca a luat antibiotice foarte puternice timp de doua saptamani.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

quote:
Originally posted by cl

Elisor, pentru intarirea imunitatii ne-a dat pediatrul asa: Ribomunyl, vitamina C (o doza mai marisoara si luata zilnic, nu stiu cate luni. o sa ne mai spuna la controlul din octombrie cat mai continuam cu ea) si echinaceea cu propolis: o luna da, una nu si inca una da. Mai luam si vitamine, dar astea pentru refacerea ficatului, pentru ca a luat antibiotice foarte puternice timp de doua saptamani.

Claudia



Multumesc pt. promptitudine, voi vorbi si eu cu pediatra.

Eli mamisor de Bianca si Andreas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caarra spune:

A facut cineva Varilix la varsta adulta? Ca mie mi-a recomandat pediatra fetitei,a spus ca daca nu am facut varicela in copilarie(si nu am facut) e bine sa ma vaccinez o data cu ea.E f.nasol sa faci varicela sau zona zoster la varsta adulta asa ca pe mine ma bate gandul sa o ascult.La adulti se fac 2 doze la interval de o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am facut varicela la varsta adulta, stiu ca pot sa apara complicatii, dar eu am avut noroc si-am avut o forma usoara. E bine sa faci vaccinul mai ales daca vrei sa ramai iar insarcinata, e periculos sa te imbolnavesti in sarcina.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

cat timp se poate tzine la pastrare in frigider???

ca l-am cumparat, dar pediatrul meu vine din concediu peste o saptamana, ce ma fac??
nu ash vrea sa il faca altcineva copilului (adica alt pediatru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

pana cand expira il poti tine in frigider.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna!

Ca tot se vorbeste aici de vaccin, as vrea si eu mai multe detalii despre aceste vaccinuri, poate sa mai discutat pe DC.
Pediatra noastra nu ne-a facut decat cele obligatorii(probabil nu era nevoie mai repede de un an de altele).
Eu am auzit de la alte mamici ca vaccinul gratuit impotriva rubeolei(sper ca nu vorbesc prostii....cel care se face la un an in manuta) da reactii foarte urate si e mai bine sa-l cumpar pe cel frantzuzesc.Cand i-am spus asta doctoritei a sarit ca arsa ca nu e adevarat ca nu exista decat un singur vaccin si acela il primesc ele la clinica....Nu a vrut sa imi dea detalii despre alte vaccinuri optionale, mi-a zis ca nu e nevoie sa le fac...eu as vrea sa le fac.
Poate ma ajutati voi si ma lamuriti, cate vaccinuri optionale sunt cum se dau, de la ce varsta?
Ma voi duce mai apoi la doctorita sa cer din nou parerea ei.
Va multumesc.

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
Stefan - primul an din viatza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Se da comanda la farmacie si vine in 24 de ore. Eu am insistat de am primit, tot spuneau ca nu este si nu aduc.



Paula20+Alexandra

Mergi la inceput