a aparut VARILIX

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Multumesc mult, ma duc sa-l cumpar si eu pt. Alexa.






Paula19+Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Au si la Farmacia 2NA ( in spatele magazinului Unirea). L-am cumparat eu astazi. Costa 1.000.000 lei vechi.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297
http://community.webshots.com/user/cristina040614

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Aha. Si de ce e asa de greu de gasit? Si mai ales inteleg ca voi stiti ca e bine de dat? Doctorita mea zicea ca nici imunizarile in exces nu sunt bune. Varicela, daca o face, poate avea consecinte nasoale? Eu sincer nu stiu ptrea multe despre bolile astea ale copilariei (din pacate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Te rog sa ma crezi gangurici-licurici ca e mai bine sa faca aceste imunizari decat sa faca boala in toata "splendoarea" ei... chiar daca o va face, va fi sub o forma mai usoara... in alte tari vaccinurile care la noi sunt doar recomandate sunt obligatorii. si nu degeaba...
am sa iti spun doar 2 chestii si ai sa judeci singura...
1 - in noiembrie copilul meu avea 1 an si 3 luni. dr. de familie, care imi e prietena, mi-a spus sa nu ii fac atatea vaccinuri ca strica... insa am judecat ca e usor sa spui sa nu faci vaccinuri la copilul altuia cand al tau a facut deja bolile in cauza... m-am dus la dr.pediatru al copilului si i-am spus de acthib iar el mi-a spus ca daca ar avea un copil in ziua de azi ar face toate vaccinurile disponibile... normal am preferat sfatul dr. pediatru. deci, intai i-am facut insa antigripalul si trebuia sa ii fac acthib-ul in dec... la sfarsitul lui nov copilul meu afost suspect de meningita... i s-au facut o multime de investigatii... printre care si punctia lombara... nu ai vrea sa treci prin ce am trecut noi ca parinti si nici copilul tau prin ce a trecut al meu... nu a avut meningita insa... ganeste-te si tu...
2- desi in iulie i-am facut ROR-ul lui ALex, in ianuarie a facut rubeola... alta tulpina. Rubeola lui a tinut 5 zile, cu tot cu rosu in gat etc. Adica de joi a inceput sa faca febra si l-am dus urgent la pediatru si sambata i-a aparut exantemul... marti nu mai avea nimic... deci a facut rubeola insa o forma mult mai usoara.

Eu vreau sa ii fac varilix-ul si apoi am sa ii fac si vaccinul pt hepatita A caci cand ajunge la gradinita - ala anul viitor - as vrea sa stau fara griji din astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Robert n-a facut Varilixul si s-a ales in schimb la 1 an si 3 luni cu forma usoara de varicela. Chiar ma gandeam inainte de asta daca sa-i fac sau nu acest vaccin, tocmai aflasem ca exista, dar uite ca n-a mai fost cazul.



Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

si noi facem vaccin de hepatita A peste 1 luna.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

l_carmen2003, merci de explicatii. Am sa ma mai gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Energy, da, il cumperi si il face medicul pediatru.
Eu am luat vaccinul si sapt. viitoare i-l fac. Si pina atunci il tin la frigider.
Neaparat dupa ce il cumparati, in cea mai mare graba tb sa-l puneti in frigider.

Diana si Mircea (2.01.2004)

Album Mircea

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Multumesc mult Freia.
Astept de doua luni acest moment. Noi ne ducem in septembrie la gradinita si ne-am gandit sa facem toate imunizarile pentru a avea cat mai putine neplaceri.
Am facut primul Havrix (anti hepatita A) in iunie si vom face rapelul in noiembrie, si intre ele trebuia facut Varil Rix -ul dar fara a fi prea apropiate (ca timp). Acum inca este OK.



Cornelia si Rares(nascut in 22.04.2002)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/corneliap33/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by gangurici_licurici

Aha. Si de ce e asa de greu de gasit? Si mai ales inteleg ca voi stiti ca e bine de dat? Doctorita mea zicea ca nici imunizarile in exces nu sunt bune. Varicela, daca o face, poate avea consecinte nasoale? Eu sincer nu stiu ptrea multe despre bolile astea ale copilariei (din pacate)




Gangurici_licurici, am sa-ti spun ce am patit noi cu varicela. Alex mi-a facut-o la inceputul lunii iulie, iar apoi mi-a facut pneumonie virala, complicatie la varicela (o alta complicatie a varicelei este meningita). Febra, 40 de grade, antibiotice injectate intravenos si tot circul aferent. Toate luna iulie a fost un cosmar. Copilul era marait, nervos, plictisit, a stat sarcul toata luna acasa, in loc sa zburde cu ceilalti copii, in parc. In plus, acum are si imunitatea organismului f slabita si facem un tratament de inatarirea imunitatii organismului. Plus ca ni s-a interzis sa-l ducem la gradinita sau in colectivitati in lunile august si septembrie (si in septembrie incepem scoala!). Precum vezi, o boala care pare simpla la prima vedere, da complicatiile care le da. Si eu mi-am spus ca daca nu sunt obligatorii, nu le facem si uite ce-am patit. Mie mi-a fost invatatura de minte si acum sunt hotarata sa-mi vaccinez copilul impotriva a tot ce se poate.

Claudia

Mergi la inceput