Clubul parintilor cu doi sau mai multi copii

Clubul parintilor cu doi sau mai multi copii | Autor: mcrmiki

Link direct la acest mesaj

Buna! Am doi baieti-Bogdan are 4 ani si 7 luni, iar Vlad 1 an si 8 luni. Inca de cand era insarcinata Bogdan a fost tare incantat, dar dupa ce a aparut si a mai crescut a fost mult mai nasol. Este foarte gelos pe Vlad, cu toate ca l-am implicat si pe el cu baita si multe altele pe vremea cand era Vlad bb, dar cum il prinde cum il loveste, ii pune piedica si multe alte rautati. Vlad la randul lui loveste si el pt. ca a avut de la cine invata, il imita pe Bogdan in tot ceea ce face, asa ca la noi este zilnic ca la gradina zoologica. Bogdan este tare incapatanat, se face ca nu aude, nu asculta si daca face ceva si trebuie sa-si ceara scuze mai bine il bati decat sa-si ceara scuze. Nu mai stiu ce sa le fac, diferente nu fac intre ei, daca il pup pe unul, il pup si pe celalalt. Daca le iau ceva la amndoi lui Bogdan i se pare ca Vlad are mai bun ca si el, chiar daca sunt lucruri identice. Bogdan nu are rabdare, nu sta cuminte nici cand mananca, este obraznic in parc si este tare rautacios, daca il supari cu ceva te ameninta "nu te mai iubesc sau nu mai ascult de tine". Dati-mi sfaturi ce sa ma mai fac cu el, cu bataia nu vreau, nu mai vreau nici sa tip la el, cu pedeapsa nu tine pt. ca nu are ceva superpreferat de care nu se poate lipsi. Desenele sunt cu portia, calculator foarte rar si nici asa nu se linisteste.
Propun sa discutam aici despre tot felul de probleme de disciplina care le avem cu copii nostri. Parintii de trei copii ce spun, este mai bine cu trei decat cu doi, ma refer daca sunt mai calmi copii, cand vine si al treilea se mai calmeaza spiritele? Noi ne dorim si al treilea copil, dar psihic inca nu sunt pregatita.
Va doresc sanatate si astept sa scimbam pareri intre parintii!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
Miha&Sorin&Bogdan&Vlad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Miha,
Haios subiect!
Nu te-am mai intalnit de mult prin club pe la timisoreni.....Fa-ne o vizita cand ai timp!
Am citit postarea ta si gandul m-a dus in amintiri de copilarie...Noi suntem trei surori....Diferenta de varsta intre noi e de 5 ani si jumatate,surorile mele fiind gemene...Pot sa-ti spun ca eu eram sefu lor,o luau de la mine la greu....Mama se mai supara pe mine ca le cotonogeam,dar tata mereu le zicea ca trebuie sa asculte de mine ,ca sunt mai mare....Apoi,cand au mai crescut,eu eram cu ale mele,deja nu ma mai interesa de ele...Incingeau surorile mele niste batute intre ele,de se lasa cu sange pe nas si buze sparte.nici mama ,nici tata nu stiau de certurile lor,iar cand le vedeau cu vanatai pe fata ziceau ca s-au lovit....Aveau un stil....se bateau ca tampitele si pe urma,cu gurile umflate si sangerande se luau in brate,se pupau si isi cereau iertare una la alta....Eu nu am intervenit intre ele,caci am avut o tentativa si mi-am luat-o.Iar ai mei nu stiau....
Acum sunt si eu mama de doi nazdravani.Diferenta e cam mare intre ei,caci Alex are 9 ani si 5 luni,iar Luana are 1 an si 9 luni....La noi situatie tensionata este numai cand Alex vrea cu orice pret s-o pupe si s-o dragaleasca pe Luana....iar Luana urla ca apucata si ii mai da cate o palma lui Alex.Dar aceste situatii sunt rare,Alex talerandu-i toate prostioarele Luanei,inclusiv faptul ca i-a rupt caietul de teme,ca i-a sifonat cartea de vitire,ca i-a mazgalit cu creionul cartea de matematica,ca i-a umplut ghiozdanul cu apa....si tot asa....
Ma inscriu si eu,daca ma primesti,in clubul asta,ca mamica de doi nazdravani....
Iti doresc multa sanatate si copilasilor tai sa fie sanatosi si bucurosi....Multa rabdare!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Chiar nu mai sunt parinti de cel putin doi copii care vor sa dea sfaturi sau sa ceara despre educatie?
Ana cum este sa fiti trei frati(surori)? La tine cred ca este alta situatie pt. ca este diferenta mai mare intre copii. De obicei intru si citesc ce scriu fetele din Tm.
Va doresc numai bine!
P.S. Mai asteptam si alti parinti.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
Miha&Sorin&Bogdan&Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Miha,
Probabil ca se vor mai gasi parinti care sa ne scrie cate ceva si la subiectul asta.....
Intrebai cum e sa fi 3 surori la casa omului?!Eeeehhh!!!Si greu si usor.
Iti dai seama ca mama,saraca,trebuia sa faca poftele la 3 odata sau pe rand,dupa cum erau piticii nostrii de pe creierase....Una se trezea ca la 11 noaptea vrea cartofi prajiti,iar alta vroia unt pe paine si ceai.Cealalta nu vroia nimic,dar dupa ce mama strangea masa i se facea foame....Circ,nu alta!Noroc ca tata,care nu prea suporta astfel de chestii,intra in noi si ne trimitea la culcare de urgenta,iar mama isi lua si ea portia,ca ne cauta prea mult in coarne...
In rest,ce sa zic?Surorile mele ,pana la o anumita varsta au ascultat de mine,apoi a venit vremea cand si ele au fost mari si autoritatea mea de sora mai mare a scazut brusc si drastic.Atunci s-a produs cumva "marea scindare" ca sa zic asa,prin faptul ca eu aveam alte conceptii,alte viziuni si alt mod de gandire....Ele erau gasca lor,iar eu nu aveam ce cauta in club.Cum am scris si mai sus:se bateau pana isi dadeau sangele apoi se luau in brate si plangeau si isi cereau iertare una alteia pupandu-se.Ferita-Sfantu' sa ma fi bagat intre ele sa le despart,ca o luam in freza de la amandoua....Era afacerea lor,ce ma bagam eu?!Tata a incercat sa le domoleasca de multe ori,dar nici el nu prea a reusit,nu in sensul ca ar fi luat-o si el in freza...hehehehehe...ci in sensul ca il lasau sa iasa din camera si isi continuau activitatea de unde ramasesera....
Poate suna cam aiurea,dar eu cu ele nu am aceeasi apropiere sau intimitate pe care o am cu cea mai buna prietena a mea....ca sa zic asa(caci momentan nu am o prietena cea mai buna).Le iubesc,iti dai seama,ca sunt surorile mele si cand una din ele s-a casatorit,iar cealalta a nascut,am plans si am ras in acelasi timp de bucuria lor.Le duc dorul,mai ales ca una e pe mare,asisitenata medicala pe un vas de croaziera,iar cealalta traieste la Roma....Abia astept sa le revad,ori de cate ori spun ca vin in vizita la mine.Imi sunt tare dragi si mereu le duc grija....Si cu toate astea intre noi nu e chiar o relatie de surori ,ca sa spun asa....Ele au ramas si acum cu clubul lor exclusivist si toate tentativele mele de a face o vizita in club,nu sa ma accepte ca membra a lui,au esuat.Au secretele lor,discutiile lor,iar conversatiile mele cu ele se rezuma la copii,sanatate,planuri de viitor nu foarte detailate...mai mult nimicuri.Ele sunt mult mai deschise si mai comunicative cu barbatul meu decat cu mine...Chiar si acum,cand eu am aproape 37 de ani ,iar ele au implinit 31,inca isi amintesc de copilarie si imi reproseaza ca eu sunt de vina de raceala dintre noi....Mie nu mi se pare.Eu am incercat mereu sa le dau sfaturi scurte si la obiect,cand le-au cerut,nu imi place sa lungesc prea mult vorba si sa despic firul in patru.Nu imi dau seama unde si cum am gresit in relatia cu ele,dar intr-un fel parca e mai bine asa....Sau cel putin m-am obisnuit eu asa si poate ca ma complac in situatia asta...Nu stiu cum,dar ele sunt alta fire:lor le place sa stea la distractie de dimineata pana dimineata,ori mie nu imi place asa ceva.Lor le place lumea multa,pe mine ma enerveaza aglomeratia.Lor nu le pasa daca in casa hainele sunt claie peste gramada,de faci slalom sa treci,pe mine ma enerveaza la culme lucrul asta.Ma irita cumplit.Cum ziceam:abia le astept sa vina la mine in vizita,iar dupa 2-3 zile de sedere abia astept sa plece.Dupa ce pleaca imi pare rau si parca ma simt vinovata....Cred ca felul nostru diferit de a fi si personalitatile noastre nu sunt congruente si poate de aici scindarea de care spuneam...
Nu stiu ce sa-ti mai scriu.Poate te-am socat.Si pe mine ma socheaza uneori asa ceva,dar,din pacate,e adevarat....As vrea sa pot schimba ceva,incerc mereu cand ne intalnim,dar am senzatia ca in momentul cand ele simt o adiere de schimbare isi revin rapid la atitudinea de fronda de parca mi-ar da peste nas spunand:"hei,ce faci?stai in banca ta,revino-ti!".
Cu copilutii mei.....intradevar e diferenta mare de varsta,dar as vrea sa mai citesc si parerile altor parinti,daca vor fi doritori sa impartaseasca din experienta de parinti cu mai multi copii.
Pai hai ca m-am starnit si am scris la greu.Si eu iti doresc tot binele din lume!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

eu am trei copilasi, deocamdata se inteleg bine, se iubesc, se ajuta si se apara. e drept ca uneori se mai si inghiontesc, dar in ansamblu se inteleg destul de bine. sa vedem cum o sa fie cand o sa mai creasca cel mic, ca deocamdata el nu prea are cum participa la actiune

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Noi avem doua fetite: cea mare, Maria, are 3 ani, iar mezina, Ioana, 1 an si 5 luni. Sunt cam micute ca sa-mi dau seama cum se vor intelege pe viitor. Dar, momentan, sunt incantate una de cealalta. Cel putin mititica o imita in toate pe sora mai mare. Si daca o intreb cum o cheama, raspune: "Mia" (=Maria). Si o distreaza sa raspunda cu "NU" la intrebari de genul: "Ma iubesti?", "Pe tati il iubesti?". In schimb, la: "Pe cine iubesti tu?", raspunde invariabil cu: "Mia".
Maria a fost si cateodata mai este putin geloasa pe sora ei. Se mai intampla si invers uneori, dar foarte rar. Oricum, cred ca micile gelozii sunt inevitabile. Am grija insa sa le spun mereu ca le iubesc pe amandoua, ca amandoua sunt la fel de frumoasa, destepte etc.
Deocamdata (sper si mai tarziu sa fie la fel) mititelele mele nu se bat, cu toate ca Ioana are tendinta sa ridice manuta cand o deranjeaza ceva. Se mai cearta pe jucarii, dar din ce in ce mai rar, caci cea mica nu pune mana pe "preferatele" surioarei. Apropo de asta: cat era singura la parinti, Maria ceda foarte usor jucariile copilasilor din parc. Acum are cateva jucarii pe care nu le da nimanui si plange daca, intamplator, i le ia cineva.
Cele mai frumoase clipe pe care le traiesc sunt cele cand se iubesc pisicutele mele. Exemple: pupaceli, "Mititico, stii cat te iubesc eu pe tine?!", "Mia! Mia!, "tinut de manute (mai rar), Maria povestindu-i ceva Ioanei, iar cea mica neluandu-si ochii de la ea...
Acum despre noi: eu am o sora, iar sotul meu un frate. Am trecut cu totii prin certuri, batai... Dar acum avem pe cine sa ne bazam la nevoie. Nu pot spune ca-s foarte apropiata de sora mea (avem alte temperamente, aspiratii etc.), dar stiu ca e alaturi de mine (si reciproca e valabila bineinteles).
Imi doresc ca fetele mele sa fie prietene, sa se ajute intre ele, sa-si fie sprijin una alteia.(banuiesc ca orice mama gandeste la fel).
Si apropo de ce spuneai tu, Miha, noi ne gandim si la un al treilea copilas :) si ma simt pregatita, dar o sa mai asteptam putin.

Multa sanatate copilasilor,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Eu am 2 baieti .... Sebastian Benny ...Sebi are 7 ani jumate si Benny face azi 5 luni...
Ce pot sa va spun despre ei ...Sebi e in cl a 2-a la Liceul de muzica "George Enescu " e f f talentat si asta e unul din motivele ptr care el este in Ro la scoala( prima scola de muzica e cam la 100 de km de noi si sa faca naveta zilnic e am greut ptr el)..dar toate vacantele chiar si unele week-end uri si le petrece cu noi ...De cand s-a nascut Benny a devenit barbat si "SOACRA MARE " toata ziua ma cicaleste ..auoleu plange bb ...aoleu ..ii e foame ..sau ii e sete sau a facut kk ....aaaa si sa nu uit ba chiar le-a scis mamicilor de bebelusi martie-aprilie 05 .. vreau sa va spun ca le urmareste comentariile in fiecare zi si vine si le comentam impreuna
E un copil cuminte - cat poate fi un copil sanatos cuminte -.suntem chair f buni prieteni si imi spune intotdeauna ce prostii face el
Cat despre Benny....pai are 5 luni ..9kg ,,67 cm ,,,papa tot si doarme toata noaptea de la 1 luna ...

astia suntem noi si ne alaturam voua celor din club .......




Va pupam dulce pe toate si pe toti m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

vrem si noi in club... 8 si 3 anisori, batai, certuri zilnice, urlete,vanatai, etc dar si iubire mare!!! Insa cand e vorba de prostii, acord total

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Si noi!
Mariuca are 6 ani si Ioana 4 luni. Deocamdata Mariuca se joaca cu Ioana si o pupa, cand are ea chef. E mandra ca e surioara ei. Ioana se bucura cum o vede pe Mariuca, ii plac copii. Mai tarziu, cand Ioana o sa devina mobila si va incepe sa-i atace proprietatile Mariucai ma astept si la conflicte. Sper sa facem fata Sincera sa fiu, nu cred ca se vor bate fiindca e cam mare diferenta de varsta. Eu ma bateam zdravan cu fratele meu, dar sunt doar 2 ani si jumatate intre noi Cand eram mititei eram prieteni. Ne-am paruit cam toata scoala generala, la liceu ne-am potolit si am devenit ca doi alieni. Ne-am imprietenit din nou abia in facultate si asa am ramas.

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Hop si noi: Maria 2 ani si 1 luna, Stefan 3 luni.

Eu astept vremuri mai bune .

De cand era Stefan in burtica Maria s-a transformat din cel mai cuminte copil intr-o caprita si jumatate. Imi mangaia burtica, stia de bb si il pupa, dar cand iti era lumea mai draga, poc! imi tragea una. Lucrurile sunt la fel si acum. Pare ca il iubeste, vrea s ail pupe, sa il ia in brate, dar daca nu sunt pe faza, il ia la palme sau il ciupeste de picioruse, manute, ii indeasa suzeta sau altceva in gurita.

O bagam foarte mult in seama, o dragalim, ii spunem cat de mult o iubim, ne facem timp doar pt. ea, dar degeaba.

Stefan a "incasat" prima bataie la 1 luna (o palma zdravana in cap). De atunci suntem mult mai atenti, dar tot reuseste sa il mai "atinga", pt. ca se apropie de el ca sa il iubeasca si ne ia prin surprindere. Nici nu vrem sa ii interzicem sa se apropie de el sau sa il atinga.

In primele zile acasa mi-a zis sa-l duc inapoi la spital, la botez mi-a zis sa il las la biserica, de curand sa i-l dam lui nenea . Ultima faza: "mergem la plimbare, Maria sta in scaunel, in masina si Stefan pe... stalp" Am intrebat-o ce stalp (ca ma gandeam ca nu stie ce inseamna) si mi-a zis: "acolo sus, pe stalp". Mi l-am si imaginat intr-un cuib de barza.

A, si ne tot spune ca ea e Stefan, e baietel si are ochi albastri . Mi-a dat de gandit asta, dar chiar ea este cea mai bagata in seama, cateodata chiar mi se pare ca il neglijez pe Stefan.

Asa ca sfaturi nu prea am de dat, ci astept sa primesc. La noi s-a suprapus si cu varsta de doi ani.

Stefan in schimb, o soarbe din priviri si rade tot timpul la ea. Probabil ca ii pregateste si el ceva, cand va mai creste .

Eu am o sora cu aproape sase ani mai mica. In ciuda diferentei de varsta, ne-am inteles f.f. bine. Eu o mia incasam de la ea, dar inghiteam tot . Si acum avem o relatie frumoasa, chiar daca e fiecare la casa ei.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

Prezent!!!

Am la activ:
Alexandru - aproape 12 ani
Ioana - aproape 2 anisori

Si speram sa mai urmeze ...

Mama Raluca, baiat Alex si copilita Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput