epilat cu crema inghinal?

epilat cu crema inghinal? | Autor: codruta_grg

Link direct la acest mesaj

Ati folosit careva, in timpul sarcinii crema epilatoare, mai ales in zona inghinala? (veet).
Ca eu ma epilam cu ceara , iar acuma am contractii si am inteles ca acuma nu e indicat sa folosesc ceara. Iar acum, as vrea sa ma epilez cu crema (nu cu lama ca nu vad nimic), dar am auzit ca ar avea ceva chimicale in ea si nu ar fi prea indicat din aceasta cauza in perioada de graviditate.
Va multumesc!!!!

Codruta & 35 saptamani

poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Si inca o intrebare pentru veteranele intr-ale cremei epilatoare (eu nu am folosit niciodata decat ceara si epilatorul): cum creste parul? La fel ca dupa lama? Tepos si aspru? Ca in zona inghinala as prefera sa ma menajez acum in ultimul trimestru, si sa nu ma mai chinui la cosmetica cu ceara, dar nici nu am curajul sa ma fac cu lama ca ma irit rau de tot. Oare la crema e la fel? Sau e mai moale firul cand creste si creste mai incet decat dupa lama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Creste ca iarba rea, tai un fir apar 15 si e ca la lama, scurt si tepos, bleah!

Jadi
29+


iaca_poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si eu folosesc acum crema zonele mai greu "vizibile".

Cu crema nu te iriti ca si cu lama, nu te ustura pielea pentru ca lama taie si stratul superficial de piele. Prin adolescenta foloseam la axila si dupa lama ma ustura, pe cand dupa crema nu.

N-au cum sa creasca mai multe fire, tot foliculii aia ii ai. Diferenta e ca dupa smulgere nu cresc toate firele deodata si de-asta ti se par mai putine, pe cand dupa taiere (lama, crema), da.

Idei, sfaturi:
-Cand folosesti prima oara crema las-o fix cat scrie, nu mai mult, risti sa se inroseasca pielea. Datile urmatoare poti s-o tii un pic mai mult.

-Cu cat firele sunt mai scurte, cu atat se ia mai bine. Practic principiul de functionare e ca substanta activa din crema distruge structura firului de par (de la suprafata pielii) si il face sa se rupa mai usor.

Ai grija sa nu intre in contact prea indelungat cu unghiile, are acelasi efect si asupra lor.

Lavi 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Si eu folosesc acum, pe perioada sarcinii, crema epilatoare, in toate zonele (picioare, inghinal, axial), si n-am nici o problema (da, stiu ca ti-am mai zis odata, dar daca ai intrebat din nou ... ).

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andatudor spune:


Codruta eu m-am facut numai cu crema epilatoare de la inceputul sarcinii pana acum.Am intrebat-o pe dr. mea de la inceput daca e "safe" mi-a dat ok-ul si am continuat!

Anda si buburuzu' din burtica 37+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/tudoranda/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Sunteti mortale! V-ati facut subiect special ca sa vb tot intre voi. V-am prins, ne vb pe la spate

Eu folosesc lama pe motiv ca de ceara mi-e frica ca de doctor iar crema nu s-a dovedit eficienta la mine.
De fiecare data cand am folosit crema, m-am iritat, iar dupa - parul a crecut la fel de repede si de neplacut.
Lama este ingrozitoare insa mult mai usor de folosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Merci fetelor de raspunsuri!!!!!
Ma duc sa imi i-au un spray veet (pana voi naste, ca apoi trec din nou pe ceara si sper sa se rareasca daca s-a inmultit)

Codruta & 35 saptamani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Eu sunt singura care iti recomanda totusi ceara. Ma gandesc ca acea crema sa nu fie toxica. Desi nu stiu. Va fi grea revenirea la ceara.
Si eu am avut contractii nedureroase de pe la jumatatea sarcinii, dar mi-am intrebat dr. si a zis ca e ok sa ma epilez cu ceara.
La inceputul saptamanii tocmai ce m-am epilat inghinal cu ceara, sper pentru ultima oara in sarcina.

Andy si saptamana 40

http://pg.photos.yahoo.com/ph/andre_ea22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

de cind nu mai vad pina acolo, folosesc epilatorul dar cu capatul de masina de ras-nu cu cel de smuls- nu taie, nu irita si parul creste, dar nu f repede sau f des. si rezultatul e f bun.

M37s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Am experimentat eu aseara sprayul Veet. Este ok, dar nu cred ca e bun pentru zona inghinala. Este un SPRAY ... si cand vrei sa pulverizezi inghinal...poate intra si in alte parti, m-am gandit eu. Deci....poate era mai bine sa imi i-au crema care mi-o aplic singura.


Codruta & 35 saptamani

poze

Mergi la inceput