Cartofi prajiti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Buna!

vroiam doar sa va spun ca si fetitei mele de 1 an si 7 luni tare ii plac cartofii prajiti, atunci cand noi facem,

insa ce ma bucura este faptul ca ea nu prea mamanca mult, se plictiseste repede si arunca pe jos...mai da si la "bebe" de jucarie...
n-a patit pana acum nimic, insa nu as vrea sa devina un obicei... culinar, sa creasca si sa ceara! noo...

Mami Gabriela si fetitzuca Mariuca(31 dec 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by danitin

Lori mamanca de la 1 an cativa cartofiori prajiti, din cand in cand, cand trecem pe langa McD si plange dupa ei. Nu sunt de acord sa-i introduc regulat in meniu, dar nici sa feresc copilul de ORICE nu e bine. Or fi prajelile cancerigene, dar si aerul e poluat, sunt tot felul de radiatii nocive, etc. Asa risti sa o iei razna, trebuie sa fie un echilibru in toate...



Iata un super punct de vedere cu care sunt total de acord!

Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Bre.. de aerul poluat nu ai cum sa-l feresti pe copil, dar de un cartof prajit intr-un ulei super veki, ai cum sa-l tii departe.

O distinctie cat de mica se poate face, si e de bun simt, doar toti vrem binele copilului nostru, nu?



Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Bre, da cine zice ceva de ulei super vechi? Sau stii tu precis ca asa ceva folosesc cei de la Mc.D? Ca daca e adevarat atunci ai dreptate ar trebui interzisi cartofii de acolo si nu numai pentru copii ci si pentru noi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Bre, da de gratar ce parere aveti? Lui Albert ii place piept de pui la gratar ( de carbuni) . Si sa fim sinceri, fier nu are gust.Mie nu imi place.

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert
www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank"> Bebelusi de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Bre, da cine zice ceva de ulei super vechi? Sau stii tu precis ca asa ceva folosesc cei de la Mc.D? Ca daca e adevarat atunci ai dreptate ar trebui interzisi cartofii de acolo si nu numai pentru copii ci si pentru noi!!



A.. nu danitin, scuze, astia de la MC'D schimba uleiul la fiecare tura de cartofi prajiti.
Si nici nu il folosesc de pe o zi pe alta.
Si nici nu il mai folosesc la alte prajeli (ex. peshte sau altele).
Si sa stii ca o sa si recunoasca asta, ca sa nu mai mearga nimeni pe acolo...

Mai.. faceti cum vreti, eu nu incerc sa conving pe nimeni.. care nici nu vrea sa fie convins de fapt.

Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

pai bineinteles ca uleiul este foarte curat si schimbat foarte des... ca doar nu suntetm cretini sa le dam copiilor nostri asa ceva!

Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda30 spune:

Buna!

Eu nu i-am dat nimic prajit pana acum, mica mea are un an si jumatate. Poate si unde sunt eu cam disperata pentru ca eu am piatra la fiere si tin regim iar sotul are colesterolul mare. Noi nu mancam nimic prajit. Asa ca nici pitica nu are cum sa manance asa ceva. Si nici pe bunici nu i-am lasat sa ii dea.

Dar cred ca un cartofior doi... odata pe luna nu cred ca ii fac rau. Sa nu exagerezi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

quote:
magda30 Posted - 28/07/2005 : 15:54:33
--------------------------------------------------------------------------------
Buna!

Eu nu i-am dat nimic prajit pana acum, mica mea are un an si jumatate. Poate si unde sunt eu cam disperata pentru ca eu am piatra la fiere si tin regim iar sotul are colesterolul mare. Noi nu mancam nimic prajit. Asa ca nici pitica nu are cum sa manance asa ceva. Si nici pe bunici nu i-am lasat sa ii dea.



Pai nici eu nu i-am dat prajeli sau alte minuni, doar cartofiori. Dar gata! am renuntat! Ieri pe dupa-amiaza a mancat ciorbica, peste, fructe, porumb fiert, de m-am speriat cat poate manca. Nu mi-a venit sa cred. O zi-doua posteste si apoi inghite ca pelicanul!

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

POZE SOFIA, DE LA NASTERE PANA IN PREZENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

In mod normal un copil mic nu ar trebui sa stie despre Mc.D' sau alte lanturi fast-food ca sa planga dupa mancarea de acolo. Daca nu l-ati fi dus niciodata nu ar fi cunoscut gustul acelor preparate si nu ar fi avut dupa ce plange...asta e parerea mea. Nu cred ca mancarea de la fast-food este sanatoasa nici pt. oamenii mari, cu atat mai putin pt. copii. Si eu cred ca e mai bine sa-i ferim atat cat putem pt. ca mai tarziu, cand vor fi in colectivitate vor vrea si ei ce vad la altii, vor face oricum ce vor dori si nu o sa-i mai putem opri, asa ca macar cat inca depinde de mine vreau sa ii ofer hrana sanatoasa. Totusi cred ca daca le imprimi obiceiuri alimentare sanatoase de la inceput (din cate stiu eu gustul pt. diverse mancaruri se formeaza in primii ani de viata) vor fi feriti de multe probleme de sanatate mai tarziu. Nu am de gand sa fiu habotnica, poate ca ii voi mai da cate ceva prajit, putin si numai prajit de mine in casa. Nu ii voi da prajeli cumparate intrucat chiar imi este greu sa cred ca cineva schimba uleiul ars asa cum ar trebui. Poate se intampla in unele cazuri, putine dar asta este un risc pe care eu personal nu sunt dispusa sa mi-l asum.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput