Cartofi prajiti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Nu cred ca pateste nimic la 11 luni daca maninca unu-doi-trei cartofi prajiti ... Incearca si cartofi fierti sau facut piure cu lapte si dupa aia taiat in forme "vesele" ... Ai mei sint disperati dupa cartofi prajiti, au aproape doi ani ... Evitam pe cit putem cartofii prajiti congelati, ii facem noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David e mare fan cartofi prajiti...
Nu ii dau prea des (se intampla sa nu manance 2 luni, sau 3 zile la rand), dar nici nu pot sa spun ca ma feresc sa ii dau.
Eu cred ca atata timp cat ai o masura si nu exagerezi cu un aliment e ok sa ii mai dai din cand in cand...(la 11 luni poate sa ii dai sa guste si nu sa faci o masa din cartofi prajiti)


Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
La Brasov

La marea Neagra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Si eu i-am dat Luanei cartofi prajiti,dar am inceput dupa varsta de 1 an.De cate ori mancam noi cartofi prajiti mananca si ea.Noi mancam cam de 2-3 ori pe luna....Si Alex a mancat tot ca Luana cartofi prajiti.
Si eu zic ,mada,sa mai astepti pana pe la 1 anisor...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

As ziceam si eu.. un cartof, doi, n-o fi foc. Pana mi-a facut sotul piatra la vezica biliara..

De la cartofi prajiti, ceapa prajita, si alte bunatati pe care le mai mancam noi cu muuulta placere..
Acuma gata.. stam numai pe fierturi si legume nesarate..


Daca pentru un om mare, prajeala e bomba cancerigena, pentru un pui mic si crud.. oare cum e?


Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Lori mamanca de la 1 an cativa cartofiori prajiti, din cand in cand, cand trecem pe langa McD si plange dupa ei. Nu sunt de acord sa-i introduc regulat in meniu, dar nici sa feresc copilul de ORICE nu e bine. Or fi prajelile cancerigene, dar si aerul e poluat, sunt tot felul de radiatii nocive, etc. Asa risti sa o iei razna, trebuie sa fie un echilibru in toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Noi de cand il avem pe Teodor ne-am schimbat si modul de alimentatie,nu mai cumparam deloc carne de porc,nu mai folosim prajeli de nici un fel in mancaruri iar de cartofi prajiti nici nu poate fi vorba.Noi ne-am gandit ca e atat spre binele nostru cat si al lui Teodor care mai devreme sau mai tarziu urma sa pape impreuna cu noi.Acum Teodor are un an si o luna si papa din ce mancam si noi si nu mi-e teama ca i-ar putea face ceva rau,nici ca mai tarziu o sa aiba probleme cu stomacul,ficatul sau mai stiu eu ce din cauza nostra.Cat putem noi sa prevenim,o facem.Cand va fi mare,va fi alegerea lui daca sa pape sau nu cartofi prajiti sau alte chestii de genul asta(mancare tip fast food).Pana atunci ne putem lipsi de aceste alimente.
Ceea ce nu pricep eu este de ce e necesar sa mergem cu copiii la McD'.De ce trebuie sa le facem cunostinta copiilor nostri cu imparatia junk food?N-ar trebui totusi sa-i ferim de tentatiile astea total nesanatoase?Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

De 2 zile nu i-am mai facut cartofi prajiti...insa nu prea mananca: nu mai vrea nici branzica, nici supa(putina, 5-6 lingurite), nici piure, nici mar cu biscuite. Practic se stramba cam la tot. Ii bag cu forta in gura, sa guste si daca ii place ia cateva guri. In schimb m-a disperat cu tzatzica. Ar suge toata ziulica. Si fructe ce mai mananca. M-a cam disperat. Cartofii erau o solutie, ca pe aia ii manca.

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

POZE SOFIA, DE LA NASTERE PANA IN PREZENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

eu nu stiu, dar acum la vaccinarea de 1 an cand am fost la pediatra ne-a recomandat sa-i facem peste prajit in ulei si cand va avea si dinti chiar snitel...oricum asta va fi ceva muuult mai incolo pt ca Danut are doar 2 incisivi jos si aceia iesiti numai putin, dar chiar si asa peste prajit? oricum nu a vrut sa pape :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Fiquelle

De 2 zile nu i-am mai facut cartofi prajiti...insa nu prea mananca: nu mai vrea nici branzica, nici supa(putina, 5-6 lingurite), nici piure, nici mar cu biscuite. Practic se stramba cam la tot. Ii bag cu forta in gura, sa guste si daca ii place ia cateva guri. In schimb m-a disperat cu tzatzica. Ar suge toata ziulica. Si fructe ce mai mananca. M-a cam disperat. Cartofii erau o solutie, ca pe aia ii manca.



Poate fi si de la caldura. Incearca sa te relaxezi.
Nu pateste nimic daca nu mananca substantial cateva zile.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

eu nu stiu, dar acum la vaccinarea de 1 an cand am fost la pediatra ne-a recomandat sa-i facem peste prajit in ulei si cand va avea si dinti chiar snitel...


Ciudat, noua chiar ne-a spus clar si raspicat: prajeli daca nu exclus, macar reduse la minimum. Si acum cand suntem "baiat mare"!

De preferat: fiert, la gratar, la cuptor.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput