Costurile unei nunti in Romania

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana T spune:

Fetele.. continuam aici.
Mai astept raspunsuri!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana16iul/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Noi am avut 110 persoane si am cheltuit.
Rochia de mireasa-1340 euro.
Costum mire-400 euro
Autobuse 11.000.000 (Mures- Sovata si Maramures Sovata).
Flori-9.000.000 ( buchet, aranjamente, trandafiri pentru invitati).
Prajituri la pachet-4.000.000 ca asa a vrut soacra.
Sucuri-1.000.000
Meniu la restaurant, tortul si bautura 70.000.000.
Aranjatul salii cu huse ( ca in rest l-am aranjat noi in dimineata respectiva)-2.500.000.
Muzica-9.000.000.
Fotograf si cameraman- 8.000.000
Hotel in Sovata-12.000.000
Marturii, carduri si invitatii-6.000.000
Cuafor, manichiura, pedichiura-3.000.000
Cam atat ne-a costat nunta.Nu cred sa fii uitat ceva.
Iar la nunta ni sau adunat 280.000.000..Noi am fost foarte multumiti.Am reusit sa ne scoatem toate cheltuielie si am mai si ramas cu ceva bani.
Au fost si cheltuieli care dupa parerea mea nu le-as mai face cum ar fii atata prajtura, trandafiri pentru toata lumea, am facut prea multe invitatii si carduri ca l-a inceput am decis sa fie 200 de persoane, dupa care am renuntat si am vrut o nunta in familie.
Dar nu imi pare rau de nimic si cred ca merita ca in acea zi sa te simti minunat si sa iti oferi tot ce iti doresti.
Sper sa va fi fost de folos.Eu imi faceam probleme ca nu o sa ne scoatem nici cheltuiala cu restaurantul, dar totul a iesti super.Eu cred ca aceasta intrebare este un pic dificila.
Eu cred ca depinde mult de bugetul tau, de invitatii pe care ii ai.
Oricum tututror va doresc sa aveti o casnicie asa cum doriti, caci in rest toate trec.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Cat costa o nunta?"
postat de Oana T, 11/11/2005, 12:24:27

Deschid acest subiect din curiozitate si poate le vom fi de ajutor viitoarelor mirese.
Rog miresele de 2005 sa ne spuna.
Pe noi ne-a costat tot 322 mil.la 210 persoane.
Pe mine in plus pt. rochie, pantofi, voal, diadema, coafura, machiaj, accesorii, etc, etc, etc...15 mil.(rochia a fost inchiriata)



raspuns postat de kateryna, 11/11/2005, 12:39:19

Oana, asta da subiect interesant. Noi ne tot chinuim sa facem aproximari la cat ar putea sa coste o nunta. E bine ca asa putem sa facem o aproximare si in functie de cat v-a costat pe voi.



raspuns postat de olguttza, 11/11/2005, 12:49:15

Noi am investit 200 milioane numai in nunta (cununia a fost facuta separat in urma cu un an). Nu stiu daca suma asta trebuie raportata, neaparat, la numarul de persoane...pentru ca-n banii astia intra si toalele noastre, accesoriile, inchirierea masinii etc. Nimeni n-a avut vreo vina c-am vrut io decapotabila . Concluzia e ca, dupa ce-am platit toate cele (in afara celor doua credite ), am ramas cu 70 milioane. Nici mult, nici putin...Oricum, nu ne asteptam sa ramanem cu ceva.



raspuns postat de ratusca1977, 11/11/2005, 12:52:37

Mai fetelot, daca "rasfoiati" mai bine subiectele, gaseati un topic pe aceasta tema aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53721



raspuns postat de addinel, 11/11/2005, 15:02:08

mie mi s-ar parea interesant cat costa toate cele pentru nunta... cu exceptia restaurantului. eu nu reusesc sa fac un calcul final, mereu imi amintesc ca am uitat sa trec pe listuta cate ceva. si mi-a mai venit o idee.... ce ar fi sa facem o lista cu toate-toate cheltuielile legate de nunta (fara preturi.... doar ceea ce trebuie avut in vedere).



raspuns postat de olguttza, 11/11/2005, 16:23:03

Ok, scad 15 milioane (avansu' de la local) din 200 si ies 185 investite. In aia 200 nu bagasem decat avansu, nu si consumatia efectiva din noaptea ceea. Teoretic, ar mai trebui sa scad si chiria saloanelor (11 milioane), dar se compenseaza cu cei 10-12 neplatitori pe care i-am avut.



raspuns postat de pisu_miau, 11/11/2005, 19:09:17

La noi totul a fost 250 milioane pentru 85 de persoane, suma ce include absolut totul, inclusiv costumatiile noastre de cununie civila si nunta . Nu am inclus Honeymoon-ul care a mai costat inca 1800 euro .


Pisu_Miau



raspuns postat de lavinai, 12/11/2005, 08:57:57

noi am avut nunta in 2 iulie 2005 si nunta ne-a costat aproximativ 200 milioane (5000 euro) pt 120 de pers., iar dupa ce ma achitat totul ne-au mai ramas 3500 euro, si daca ar mai fi sa o fac o data(nunta) aceleasi alegeri le-as face, aceleasi calcule, nu as schimba nimic, ca totul a iesit asa cum am calculat (ex. cate beri de pers., cate kg. sa aibe tortul, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmariejeane spune:

Fetelor...preturile pe care noi le-am scris aici sunt pt informatii generale. Acum depinde fff mult unde faci nunta si cati invitati ai. Multe la costurile nuntii am trecut si restaurantul. Daca te gandesti cam cat costa o nunta in total poti adauga si restaurantul, noi asa am facut...si...SOC! Costa fff mult pt noi, oamenii de rand.
Oricum merita tot efortul din lume!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

Pe noi ne-a costt cu totul vre-o 40 milioane!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divine girl spune:

quote:
Originally posted by patriciaRO

Pe noi ne-a costt cu totul vre-o 40 milioane!




_

Caaaat!!!??? Nu pot sa cred! Cum ati reusit asta? Da-ne si noua pontul, pliiiiiiizzz!!!


Pup la fete cucuiete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Nunta de la A la Z?"
postat de Leditia, 29/03/2006, 23:49:06


Buna fetele.
Am tot cautat prin subiecte o lista cu tot ce-i nevoie pt o nunta si n-am gasit.Ma poate ajuta cineva?Ma intereseaza tot ce-i necesar de cumparat pt o nunta.Si ma intereseaza si ce trebuie sa cumpere nasii..
Multumesc frumos si astept pareri si sugestii.



raspuns postat de MaryP, 30/03/2006, 08:12:40

Buna. Pai tu vrei sa iti dea cineva o lista uriasa...Eu, cand am avut nunta, am citit toate site-urile de pe net si am luat de la fiecare cate ceva.
Uite poti incepe de aici * cu lectura la capitolul SFATURI.
Daca ai nevoie de idei clare si precise (de la organizare, pana la obiceiuri) poti sa imi scrii un PM si pot sa te ajut (am tocmai o firma de asa ceva si pot sa iti dau cateva sfaturi...gratis ).

Pupici!



raspuns postat de radu300, 30/03/2006, 09:07:05

Leditia, gasesti astfel de liste peste tot, dar conteaza foarte mult ce iti doresti tu. Orice nebun poate insira ca ai nevoie de la marturii pana la doua tancuri cu rachete sol-sol sa lanseze petarde. Gandeste-te ce ai dori tu. Daca ai nevoie de cineva COMPETENT si cu experienta, sfatul meu este sa o intrebi pe ralucah, organizatorul oficial de evenimente de pe acest forum. Am vazut-o la lucru de nenumarate ori si fara sa am vreo retinere iti spun ca e ok. De altfel, cred ca gasesti destule referinte aici despre ea. Alte sfaturi "gratis" te sfatuiesc sa le ignori, eu unul sunt satul de "sfatuitori" gratis care, din intamplare, au o firma care chiar asta vinde pe bani!



raspuns postat de Leditia, 30/03/2006, 09:54:22

Dragilor ,multumesc de raspunsuri..Eu vreau doar sfaturi,nu firme de organizare,caci nunta si-o vor organiza mirii(e vb de fratele meu),iar in oraselul acela mic(adik pe unde am copilarit noi) nu exista firme de organizare si nici nu-ti vine cineva din Bucuresti.
Eu nu am facut nunta,doar cununie civila si ma chinui s-o fac si pe cea religioasa curand,dar eu nu mai vreau nunta dupa aproape 6 ani de casatorie..In fine,cum eu nu am facut nu stiu ce trebuie cumparat,ce trebuie facut..fratele meu mi-a cerut ajutorul,iar eu voua.
So eu stiu ca trebuie cam asa:
verighete
rochie de mireasa
rochie pt cununia civila de dim
costume pt mire( 2? sau 1?)
restaurant
bautura
invitatii
muzica
tortul miresei il da restaurantul..
si nu mai stiu
Apoi stiu ca nasii iau voalul miresei,baticul..sau o esarfa,buchetul,lumanarile si platesc la biserica.(mai e ceva?sau e ceva din ce-am zis eu si nu iau nasii?)
Mary,nunta se face in Oltenia,daca sti obiceiuri de pe acolo,pls..help me,ca eu n-am prea fost la nunti pe acolo,decat mic copil si nu mai tin minte..
Mirii vor o nunta normala,nu cu fite,caci si-o vor face singuri,so nu vor sa cheltuie f mult,de teama sa nu ramana dupa nunta cu datorii.
pupici.



raspuns postat de MaryP, 30/03/2006, 10:02:58

Uauuu, nu stiu obiceiuri din Oltenia deloc. Eu mi-s ardeleanca si oamenii de pe aici la fel...
Si stiu ca nu voiai firme de organizare ci doar ti-am zis ca am asa ceva in ideea ca asa ai avea mai multa incredere in sfaturile mele. Dar mai bine ma abtin, ca deja m-a pus unu' la punct si mi-a pierit tot cheful, sincer. Chiar m-am suparat, ca eu m-am inscris aici ca sa comunic cu altfel de oameni si dau peste nesimtiti...



raspuns postat de Leditia, 30/03/2006, 10:05:15

Mary stai linistita ca eu nu m-am gandit o sec.ca mi-ai raspuns ca sa "pui mana pe-o clienta"..Eu sunt cam la 500km de oraselul cu pricina si-o sa-i ajut cu sfaturi pe miri,pana o sa merg si eu acasa..(ma rog,acasa e un termen relativ,dupa 19 ani acolo,5 in Buc si acum pe aici de vreo 8-9 luni)Dar saracii nu stiu cu ce sa inceapa si cu ce sa termine.Deocamdata au facut rezervarea la restaurant la data dorita.Si vor face si cununia civila si religioasa in aceeasi zi.
Spuneai ca esti fiica de preot..stiu ca trebuie sa se spovedeasca inainte de casatorie(ei sunt impreuna de 5 ani)Mai e ceva ce trebuie sa faca?



raspuns postat de MaryP, 30/03/2006, 10:12:39

Leditia, ei in mod normal ar trebui sa aiba o perioada de purificare: post si o viata cu mai putine pacate (intelegi ce vreau sa spun)ca atunci cand se vor spovedi, preotul sa ii poata impartasi (lucru fara de care nu se vor putea cununa in biserica). Dar asta tine foarte mult si de obiceiurile preotilor din acea zona.

Apoi si nasii trebuie sa fie cununati la biserica neparat.

Ce mai vrei sa iti zic?



raspuns postat de dyadya, 30/03/2006, 10:20:21

hai sa-ti spun eu cam in ce ordine le-am luat:
restaurant, biserica, fotograf, cameraman, muzica- astea-s cele mai importante si primele de rezolvat pentru ca in coordonarea lor depinzi de alti oameni. Tb sa gaseasca toate astea disponibile in aceeasi zi deci tb facute cam in acelasi timp, altfel risca sa nu mai fie unul dintre ei disponibil si atunci sa vezi stres!
Apoi, tinutele de nunta: rochie si costum plus toate accesoriile,
Astea mananca mai mult timp deci tb cautate mai devreme.
Costume civila(daca obiceiul zonei nu este cumva sa mearga imbracati la fel si colo si colo).
Apoi detaliile: cocarde, cosulet, invitatii(astea le fac in fuctie de cat de devreme vor incepe sa le dea), verighete.
In ultima saptamana se pun la punct detalii legate de ce se mai duce la restaurant: fructe, alune, etc, bauturile racoritoare,alcoolice si ce mai au de luat.
Mireasa va tb sa se mai preocupe din timp de coafeza si de machioza daca vrea asa ceva.
In apropierea nuntii tb stabilit din ce flori vor buchetele si lumanarile pt a putea gasi nasii o florarie buna.
In acest mom nu stiu daca am scapat ceva, dar daca da, revin!
Povestea cu spoveditul a fost discutata si ras-discutata pe aici: in principiu, da, tb sa se spovedeasca dar depinde de preot.
Cat despre alte detalii, precum: marturii, carduri de masa, artificii, pahare pt miri, aranjarea salii, a bisericii ETC, conteaza mult daca vor vreuna din ele. Si daca da, atunci ei vor gasi mom potrivit sa se preocupe de ele.



raspuns postat de Raza de soare, 30/03/2006, 10:32:02

Mary, nu tb sa te superi. Si eu ajut dezinteresat, pt k nu toate miresele au bani cu caruta (eu-s una din cele fara caruta) sa isi permita agentii de lux; tocmai am dat reply la un msj in care sunt atentionata k as face reclama unei agentii cu preturi mici. Atata timp cat nu e pe forum, decat k sfat, iar datele pe pm, nu vad unde e reclama.
Revin: ca si Leditia, iti spun si eu sa nu mai pui la suflet si dak poti, sa ajuti. Dar... nu folosi cuvinte dure ! radu e fotograf recomandat de DC ! Si ar merita scuze... si nu mai fi trista !



raspuns postat de MaryP, 30/03/2006, 10:38:56

Draga Raza de soare (ce fain suna!), iti multumesc pentru incurajare, poate ca merita scuze, dar nu i le cer, pentru ca nu mi-a placut ce a zis si nu am inteles ce are cu mine.
Oricum firma mea nu este de lux, e o firma mica, intr-un oras si mai mic si s-a nascut tocmai din dorinta de a ajuta oameni care nu isi permit lucruri somptuase si tocmai pentru ca noi (acum 2 ani )am fost un cuplu fara prea multi bani care a vrut o nunta frumoasa si nu a avut cine sa ii ajute.
Si sunt in continuare trista, fiindca eu mereu am numai bune intentii si ajung sa deranjez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Catalin, cred ca trebuia sa muti discutia la dispute interminabile...
Eu zic ca poate o inchei mai bine, ca nu are rost pe acest site. Aici e prea frumos si prea linistit ca sa mai continuam astfel de discutii.


NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (30 saptamani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Mey..nu se putea macar sa fiu si eu anuntata pe unde mi se muta subiectul?Ca am cautat dupa el o groaza..am intrat intamplator aici..si l-am descoperit...in fine...
Eu vreau sa discut despre tot ce implica o nunta,despre cheltuielile nasilor,despre obiceiuri..deci o sa fiu off-topic aici..nu ma intereseaza preturile,caci ele difera f mult de la zona la zona,de la pretentii la pretentii..Dar daca asa se doreste,asa sa fie.
plss nu va certati,ca nu are rost,eu vreau doar sfaturi am si spus..
Multumesc de linkuri...mi-am conspectat cateva chestii..

Deci ma lamureste si pe mine cineva cu ce trebuie sa faca nasii?Si cam care-i traseul..in ziua nuntii..adik cine pe cine ia..cum ia..ce se face?(v-am zis ca aici sunt off-topic)Si stie cineva ce obiceiuri sunt prin Oltenia?Parca zozela a facut nunta de curand..si e olteanca..Zozela daca vezi pls help me..
Si daca stiti texte pt invitatii mai deosebite,ar fi bine venite.
multumesc.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by Leditia

Mey..nu se putea macar sa fiu si eu anuntata pe unde mi se muta subiectul?
Eu vreau sa discut despre tot ce implica o nunta,despre cheltuielile nasilor,despre obiceiuri..deci o sa fiu off-topic aici..nu ma intereseaza preturile,caci ele difera f mult de la zona la zona,de la pretentii la pretentii..

Deci ma lamureste si pe mine cineva cu ce trebuie sa faca nasii?Si cam care-i traseul..in ziua nuntii..adik cine pe cine ia..cum ia..
Si daca stiti texte pt invitatii mai deosebite,ar fi bine venite.
multumesc.






1. Catalin a anuntat k discutia va continua aici, desi... si eu sunt de parere k obiceiurile si ce fac nasii nu au legatura cu costurile unei nunti.
2. Exista sub cu invitatii de nunta, dar, cum cautarea nu functioneaza intre 8-16, tb sa iei pag cu pag sa cauti... pana atunci te poti inspira din www.gesica.ro si park e si un sub cu ce fac nasii... Catalin ne ajuti sau... schimbam ideea sub initial ?

AMR 2 luni + ... pana la nunta

Foto

Mergi la inceput